Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Faza scurta slaba
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
sorin200693010
Am un Opel Astra G, si sunt nemultumit de modul cum functioneaza faza scurta.Pe drumurile frumoasei noastre patrii, pline de gropi si carutasi, sau persoane iresponsabile care se deplaseaza pe marginea drumului, atunci cand este circulatie din sens invers, si nu se poate folosi faza lunga, o lumina mai puternica nu ar strica.Faza scurta bate prea putin.Am reglat lumina din comutator, dar tot slabuta este.Faza lunga este ok.Ma bate gandul sa schimb becurile, H7, sa optez pentru ceva becuri H7 mai performante.Ce model de becuri imi recomandati?Ce marci?Xenonul este ok, dar este cam scump.Ma refer la un kit de calitate.
TLS-09
S-a mai discutat subiectul Sorine. Da-i un search ca musai gasesti ceva.
f1anatic
Iti recomand OSRAM (Rally +65) sau Phillips Vision Plus. Personal am optat pt Osram Rally (care sint de doar 65W - nu itzi vor praji nimic) dar care ofera cu adevarat 33% mai multa lumina uzabila. Sint scumpe. Dar cu adevarat isi merita banii. Si nu, nu sint albastrui sau alte porcarii din astea care par sa fie xenoane si de fapt vezi mai prost.

Acum e posibil ca faza ta scuurta sa nu fie reglata corespunzator. Daca zici ca ai reglat-o din comutator - poate trebuie reglata de sub capota. Apoi, nu uita, constructia farului conteaza: proiector vs reflector. Si nu in ultimul rind, poate ai o problema electrica care face incit la tine la bec sa nu ajunga curent suficient.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.