Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jante tabla
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki
alexvi
Salut,

Acum ca vine iarna intentionez sa-mi cupar cauciuri de iarna cu tot cu jenti. Problema mea este ca nu stiu care este codul jentilor de tabla pentru swift pentru a sti ce sa caut. Voi ce ziceti? Va inlocuiti jentile de aliaj cu alea de tabla iarna? De ce s-ar face schimbarea asta iarna?
Tengeu
Eu nu am gasit in Cluj. Cred ca o sa le folosesc cele de aliaj.
Anyway, dimensiunile sunt:
Exterior: 5,5Jx15 (sau 5Jx14)
PCD: 4x100mm
Bore: 54.1mm
ET:45mm
Bolts: 12mm x 1.50
Datele astea le am de pe ceva site Suzuki, poate ca n-ar strica verificate la dealer - in Cluj nu am la cine sa fac asta.
Se recomanda pentru anvelopele de iarna jantele pe 14 (si implicit anvelope de 165/70R/14) ca sa aiba aderenta mai buna. Daca esti din Bucuresti incearca la B&S Motors. Nu prea am vazut de vanzare cu PCD-ul asta. Daca gasesti asa ceva da-mi un semn te rog.
en112736
pentru iarna nu ar trebui sa pui anvelope mai late? de 185 de exemplu? ca sa ai aderenta cat mai buna.....?
eu am jante de aliaj si ar vrea sa stiu daca pot pune 185/65/14 ....
momentan am de 175/65/14 din alea all season.....
Tengeu
QUOTE(en112736 @ Nov 13 2007, 09:22 AM) *
pentru iarna nu ar trebui sa pui anvelope mai late? de 185 de exemplu? ca sa ai aderenta cat mai buna.....?

Pai asa se zice ca pentru zapada trebuie sa fie mai inguste ca sa intre in zapada mai mult si sa prinda crampoanele alea cat mai bine. Pe gheata probabil ca suprafata mai mare ajuta mai mult (insa la ce suprafata au in total crampoanele alea nu cred ca diferenta e atat de mare). Oricum, comportamentul se schimba foarte mult in functie de tipul de zapada (uscata, umeda), adancime, temperatura, etc. Marea majoritate recomanda sa fie inguste. Acuma, 1 cm in plus sau in minus... eu stiu...
Sorin71828
Pentru iarna se folosesc anvelope mai inguste. Preferabil de 155,165 max. 175. Nu arata prea bine cele inguste dar... asta e. Cauciucurile late folosite iarna au tendinta sa devina "sanie" pe cind cele inguste taie zapada, deoarece trebuie sa evite franarea prin alunecare. Totodata atentie, cauciucurile de iarna trebuie umflate la o presiune maxima admisa - tot din acelasi motiv - suprafata de contact / frecare sa fie cit mai mica iar forta de taiere cit mai mare.

Aceasta teorie functioneaza evident daca ai de gind sa folosesti masina pe drumuri cu zapada. Daca mergi numai prin oras, atunci nu prea mai are importanta.
Insa ideal ar fi sa avem inca un rind de jante din tabla ( mai ieftine ) si pe acestea sa avem montate anvelopele de iarna, astfel aceasta schimbare ar deveni mult mai practica.
varak
Esti sigur ca trebuie umflate tare? Din cate stiam eu pentru teren mai alunecos (nu neaparat zapada) anvelopele ar trebui sa fie putin desumflate, sa maresti suprafata de contact... Nu sunt convins ca e valabil si la zapada, probabil ca depinde de grosimea stratului.
Tengeu
QUOTE(varak @ Nov 13 2007, 12:52 PM) *
Esti sigur ca trebuie umflate tare? Din cate stiam eu pentru teren mai alunecos (nu neaparat zapada) anvelopele ar trebui sa fie putin desumflate, sa maresti suprafata de contact... Nu sunt convins ca e valabil si la zapada, probabil ca depinde de grosimea stratului.

La noroi e alta distractie, acolo de obicei se face asa unde e noroiul gros (nu prea ai ce sa tai in el) ca sa nu se afunde si sa prinzi cat mai mult noroi in crampoane. La zapada e cum spune Sorin, daca ai cauciucul moale nu vor intra profilele in zapada.
linx
Opinia mea este ca cel mai bine este echiparea completa a masinii cu un set de 5 roti (janta tabla si cauciucuri inguste) si tinerea evidentei km rulati si locul rotilor pe masina de la o iarna la alta. Bineinteles cu depozitare corspunzatoare pe timpul verii.
Tengeu
QUOTE(linx @ Nov 13 2007, 06:17 PM) *
Opinia mea este ca cel mai bine este echiparea completa a masinii cu un set de 5 roti (janta tabla si cauciucuri inguste) si tinerea evidentei km rulati si locul rotilor pe masina de la o iarna la alta. Bineinteles cu depozitare corspunzatoare pe timpul verii.

5 roti? nu sunt cam multe pentru un Swift? Ce sa fac cu a 5-a roata? Nici nu am unde sa o pun.
linx
Da, ai dreptate, eu m-am gandit la Ignis. Ideea era ca echiparea sa fie completa si evidenta kilometrilor riguroasa pentru a putea schimba cauciucurile intre ele.
Tengeu
QUOTE(linx @ Nov 15 2007, 03:29 PM) *
Da, ai dreptate, eu m-am gandit la Ignis. Ideea era ca echiparea sa fie completa si evidenta kilometrilor riguroasa pentru a putea schimba cauciucurile intre ele.

E OK - ma gandisem ca nu aveai Swift in minte, am vrut doar sa ma laud ca am numai 4 roti si jumatate rolleyes.gif e bine ca ai amintit de notarea km, eu am uitat la primele 2 schimburi thumbsup.gif
goad
Cred ca se potrivesc jantele de la Cielo 5JX14 ,PCD 4X100. Costa cam la jumatate ...
Iarna se pun anvelope un pic mai inguste (165/70R14) ,ca sa incapa si lanturile in caz ca sunt montate.
Tengeu
QUOTE(goad @ Nov 17 2007, 07:17 PM) *
Cred ca se potrivesc jantele de la Cielo 5JX14 ,PCD 4X100. Costa cam la jumatate ...
Iarna se pun anvelope un pic mai inguste (165/70R14) ,ca sa incapa si lanturile in caz ca sunt montate.

Thanks! Incerc sa vad.
alexvi
Am intrebat la service despre jante. MI-a zis un nene acolo ca cei care se ocupa de vandut jante ar trebui sa aibe cataloage in care sunt specificate dimensiunile. In orice caz, el credea ca nu voi gasi si ca ar trebui sa fac comanda la ei sa mi le aduca. Nu am intrebat cat m-ar costa un set de jante de la suzuki si cat de repede ar veni. Cred ca am sa raman pe astea de aliaj momentan
goad
QUOTE(alexvi @ Nov 19 2007, 06:35 AM) *
Am intrebat la service despre jante. MI-a zis un nene acolo ca cei care se ocupa de vandut jante ar trebui sa aibe cataloage in care sunt specificate dimensiunile. In orice caz, el credea ca nu voi gasi si ca ar trebui sa fac comanda la ei sa mi le aduca. Nu am intrebat cat m-ar costa un set de jante de la suzuki si cat de repede ar veni. Cred ca am sa raman pe astea de aliaj momentan


Suzuki originale 5Jx14 de tabla cam 2mil./buc.Mi-am luat eu.
Nu va sfatuiesc sa puneti capace: mai bine le vopsiti argintiu.Arata bine.
Anvelope de iarna Vredestein Snowtrack II 165/70R14 XL 85T (ramforsate).
alexvi
Aseara in jurul orei 22 am reusit sa-mi pun si eu anvelopepe de iarna pe jantele actuale. Nu mi-am mai luat de tabla. Dupa ce am cautat pe internet si m-am hotarat sa iau un anumit model cand am ajuns la "cauciucarie" am avut surpriza sa vad ca nu le au. Asa ca, am inclinat spre Dunlop wintersport M3. Ramane de vazut acum
Lucian107416
QUOTE(goad @ Nov 19 2007, 05:28 PM) *
Suzuki originale 5Jx14 de tabla cam 2mil./buc.Mi-am luat eu.
Nu va sfatuiesc sa puneti capace: mai bine le vopsiti argintiu.Arata bine.
Anvelope de iarna Vredestein Snowtrack II 165/70R14 XL 85T (ramforsate).

Cat a durat pana le-au adus?? Eu stau cu 2 cauciucuri taiate si deja mi-am luat cauciucuri de 14. E obligatoriu sa-mi cumpar jante( cele de pe Suzuki GS sunt de 15). Stiam de cand am cumparata cauciucurile, dar am tinut neaparat sa-mi pun de 14. Daca ma poate ajuta cineva cu un furnizor de jante (din Bucuresti) de 14 care sa mearga pe Suzuki, il rog mult de tot sa o faca. Multumesc.
Tengeu
QUOTE(alexvi @ Nov 20 2007, 06:43 AM) *
Aseara in jurul orei 22 am reusit sa-mi pun si eu anvelopepe de iarna pe jantele actuale. Nu mi-am mai luat de tabla.Asa ca, am inclinat spre Dunlop wintersport M3. Ramane de vazut acum

Aproape la fel. Am cautat vreo 4 saptamani jante de tabla. Toti se trag pe c... cand e mai complicat decat sa-ti ia banii pe ce au in depozit. N-am mai asteptat (ca se facea vara..) si am pus cauciucurile pe jantele de aliaj. Michelin Alpin A3. Oricum, ma consolez ca masina era mai urata cu jante de tabla rolleyes.gif
en112736
lucian....
QUOTE
cele de pe Suzuki GS sunt de 15


pai si eu am tot suzuki ignis gs, cu jante de aliaj, dar cauciucurile mele sunt de 175/65/14 all season.... blink.gif
am jante de 15 cu cauciucuri de 14 ?!? blink.gif
Lucian107416
QUOTE(en112736 @ Nov 20 2007, 09:55 AM) *
lucian....
QUOTE
cele de pe Suzuki GS sunt de 15


pai si eu am tot suzuki ignis gs, cu jante de aliaj, dar cauciucurile mele sunt de 175/65/14 all season.... blink.gif
am jante de 15 cu cauciucuri de 14 ?!? blink.gif


Scuze. Swift 1.5 GS
vantzy
Daca tot e vorba de jante, cine ma poate ajuta cu o informatie? Am un Ignis cu jante de tabla pe 14" si vreau neaparat sa imi iau pe 15" insa nu gasesc nicicum pe nicaieri cu latimea 5j cat trebuie..daca nu de aliaj, si cele de tabla sunt bune, doar sa fie pe 15", atat imi doresc..Daca stiti careva..sau daca aveti de vanzare..v-as fi recunoscator
Sorin71828
QUOTE(Tengeu @ Nov 19 2007, 03:14 AM) *
QUOTE(goad @ Nov 17 2007, 07:17 PM) *
Cred ca se potrivesc jantele de la Cielo 5JX14 ,PCD 4X100. Costa cam la jumatate ...
Iarna se pun anvelope un pic mai inguste (165/70R14) ,ca sa incapa si lanturile in caz ca sunt montate.

Thanks! Incerc sa vad.


Pina la urma ai aflat, se potrivesc jantele de Cielo ?
Tengeu
Nu am mai aflat. Mi-am pus pneurile pe jantele de aliaj si am inchis subiectul in mintea mea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.