Help - Search - Members - Calendar
Full Version: roti infranate la vw passat
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
florin82141
salutare la toata lumea de pe forum.sunt proaspatul posesor al unui vw passat 1.9 tdi 101 cp din 2002.am venit acum 3 zile de la arad si ce sa spun este un vis.dar la un moment dat a trebuit sa bruschez frana.pedala de frana a ramas blocata jos si rotile pe fata sau infranat dar nu asa de tare cat sa intre abs-ul.pur si simplu am ramas in mijlocul drumului.am fortat si am scos-o dupa drum.am tras cu mainile de pedala ca sa se deblocheze,sa auzit un trosnit si a mers.ce sa fie oare?acum vad ca merge infranata pe spate si daca mai ridic putin de pedala de friana parca sa zic ca se mai deblocheaza dar totusi ca sa plec de pe loc se lasa de spate. va rog sa ma ajutati.nu imi pot da seama ce sa fie.la bord nu se aprinde nimic.multumesc unsure.gif
florin82141
please chiar nimeni nu vrea ma ajuta sa imi rezolv si eu problema dry.gif
ionut1410
poi tot si multe probleme !!

poti incepe cautoarile cu cei mai simplu pa la roti cilindri etrierului placute blocate in discuri uzate (partghiile pe care gliseaza etrierul blocate) dac nu e nimi c pe la roti atunci uri cmai sus repartitor blocat (vreu sppapa) pompa de frana dusa !oricum doar umbland acolo poti gasi problema! asa ca bafta!
florin82141
dar se poate sa fie problema de la calculator ceva?
ionut1410
exclus nare nici o treaba!
golfuletz
nu prea am inteles,mai esti in arad?daca da,te pot ajuta!
florin82141
nu mai sunt in arad.am luat masina de la arad si am venit la buc.dar eu am un prieten in arad si daca crezi ca esti sigur ca se poate rezolva si daca se poate si cu aproximatie costurile,sunt dispus sa vin la arad drive.gif
Florin82882
cred ca uzura la placute a fost prea mare, in acelasi timp cursa la pistonasele de la etrier (franare) este prea mare, nemaifacandu-si revenirea ca o cursa normala, au ramas mai iesite in afara. thumbsup.gif
florin82141
problema este urmatoarea.masina a avut cam multa apa acolo unde este baterie.si mai multi mecanici miau spus ca este de la servo frana.aceasta a luat apa si a ruginit tija din ea sau cam asa ceva.si din aceasta cauza imi palpaie bujia in bord,mi se aprinde beculetul de ESP si merge putin infranata.am bagato pe test si la motor nu mia iesit nimic.numai legat de abs si nu mai stiu ce..............chiar se poate de la servo frana asta sa se intample asa?
MMIRCEA
CITAT(florin82141 @ Nov 8 2007, 09:52 AM) *
salutare la toata lumea de pe forum.sunt proaspatul posesor al unui vw passat 1.9 tdi 101 cp din 2002.am venit acum 3 zile de la arad si ce sa spun este un vis.dar la un moment dat a trebuit sa bruschez frana.pedala de frana a ramas blocata jos si rotile pe fata sau infranat dar nu asa de tare cat sa intre abs-ul.pur si simplu am ramas in mijlocul drumului.am fortat si am scos-o dupa drum.am tras cu mainile de pedala ca sa se deblocheze,sa auzit un trosnit si a mers.ce sa fie oare?acum vad ca merge infranata pe spate si daca mai ridic putin de pedala de friana parca sa zic ca se mai deblocheaza dar totusi ca sa plec de pe loc se lasa de spate. va rog sa ma ajutati.nu imi pot da seama ce sa fie.la bord nu se aprinde nimic.multumesc unsure.gif

cristyna
QUOTE(MMIRCEA @ Jan 22 2008, 02:30 PM) *
QUOTE(florin82141 @ Nov 8 2007, 09:52 AM) *
salutare la toata lumea de pe forum.sunt proaspatul posesor al unui vw passat 1.9 tdi 101 cp din 2002.am venit acum 3 zile de la arad si ce sa spun este un vis.dar la un moment dat a trebuit sa bruschez frana.pedala de frana a ramas blocata jos si rotile pe fata sau infranat dar nu asa de tare cat sa intre abs-ul.pur si simplu am ramas in mijlocul drumului.am fortat si am scos-o dupa drum.am tras cu mainile de pedala ca sa se deblocheze,sa auzit un trosnit si a mers.ce sa fie oare?acum vad ca merge infranata pe spate si daca mai ridic putin de pedala de friana parca sa zic ca se mai deblocheaza dar totusi ca sa plec de pe loc se lasa de spate. va rog sa ma ajutati.nu imi pot da seama ce sa fie.la bord nu se aprinde nimic.multumesc unsure.gif


daca a intrat apa in servofrana trebuie schimbata
Ady76
sall . eu am patit ceva asemanator cu acelasi model de masina ...passat tdi 2002 ,dar mie mi-a ramas blocata pedala de frana in pozitia ei normala....calc frana si pedala nici nu se clinteste , nici macar nu se aprind stopurile pe frana ....am mers un pic cu ea folosind frana de mana si si-a revenit...dar acum e blocata iar...si nu mai are nici un gand sa-si revina , un mecanic mi-a zis ca s-a dus pompa de servo frana. Daca gasesti buba la masina ta scrie-mi si mie unde ai reparat-o si ce a avut . ms
florin82141
sal.eu am rezolvat problema cu frana.era de la servo frana.intrase apa greu in ea si prinsese rugina si se cam bloca.singura chestie este sa o schimbi urgent.altceva nu ai de facut.numai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.