Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am gasit masinaaaaa !
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
anca.maria
Am revenit cu vesti noi.Am gasit masina,in Barcelona.Am mai adaugat 500 de euro peste 3000 ca era mai scumpa.
Masina este Nissan Primera din 2000 1.8 si 114 cai.
Este pe benzina si are 93.000 de km.

O cumpar de la o familie,deci particular.



Am si eu cateva intrebari acum ....Ce acte trebuie sa-mi dea proprietarul? Care sunt actele masinii..pt ca n`am habar.


O sa merg cu un amic spaniol care se pricepe la masini sa o verifice.Este nevoie sa o duc la o alta verificare ? Ma gandesc ca,dau banii degeaba,pt ca acel mecanic nu o sa-mi spuna de fata cu vanzatorul ca masina e praf,nu?


Apoi,vanzatorul ii face astazi revizia tehnica si mi-a spus ca este sigur ca-l va trece pt ca isi cunoaste masina.
A zis ca nu are decat 2 dezavantaje : Consuma putin mai mult si este mare pt un oras ca Barcelona.

Apoi,cum fac cu asigurarea?Asigurarea masinii pe numele lui expira cand o cumpar eu ? Eu trebuie sa o fac pe loc sau primesc vreun act sa pot circula cu ea 2-3 zile ?

Eu inca nu am gasit o firma de asigurari si inca caut.Fiind in primul an de conducere voi gasi f putine firme si alea ma vor asigura cu 700 euro pe an. Ce sa fac?

Va rog sfaturi !
Maine dimineata merg sa vad masina si sa o cumpar daca e ok.
James Kilowatt
Cu asigurarea, e musai sa fie pe numele tau. Si e bine sa o ai facuta, eu zic sa stai cuminte pana o rezolvi.
Cauta o asigurare pe net, in general sunt ceva mai ieftine decat cele care au o agentie.
Ai carnet de mai putin de un an, sau nu ai mai fost asigurata? Daca ai carnet de mai mult timp, chiar daca n-ai mai fost asigurata poti negocia un bonus din start, le explici cum e sistemul in Ro, si poate merge. La mine a mers, prima oara cand am fost asiguar in Franta, le-am explicat ca in Ro pot justifica ca nu am provocat accidente prin faptul ca nu am avut carnetul luat... au spus ok fara sa mai ceara hartia.
Ajuta ca daca ai bonus te "urmareste" si pe viitor.

PS
Daca faci o chestie pe net, fii absolut cinstita cu declaratiile... ca daca ai o problema, si gasesc prima chichita sa nu plateasca, ai potcovit-o...
anca.maria
La mine este o problema.Trebuie sa o fac musai maine.Ca o iau din Barcelona si eu stau in Tarragona.Si trebuie sa o aduc cu acte in regula,pt ca,daca ma prinde e si mai rau.


Asa ca nu stiu la ce sa ma asigur ! Nu exista o asigurare pe o luna sau o dovada inlocuitoare ? Ca sa nu ma asigur asa la deruta si scump.


Si nu este ca n-am mai fost asigurata.Problema e,ca am permis de 2 saptamani. ninja.gif
Potzocul
offtopic ah...am ramas dezamagit cand am citit continutul topicului smile.gif dupa titlu credeam ca e domnisoara cu 407`le ... teehee.gif
dar oricum masina pe care vrei sa o achizitionezi din punctul meu de vedere e super ok ! bafta maxima cu ea si ai grija cum conduci!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.