Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Achizitionare masina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
nolahavi
As dori sa-mi cumpar o masina in jurul sumei de 20.000 euro.Am cateva variante dar nu sunt decis si as dori sa ma ajutati daca puteti cu unele informatii(despre service,cum se comporta masina),cei care deja detineti una din marci.
Opel Vectra 2007 1,9 CDTi 100CP 19.900 euro
Volkswagen Noul Passat 1.9 TDI Trendline 20.773 euro
Peugeot 407 1.6 HDI FAP 16V SR Confort 21.010 euro
Volvo S40 1,6D Basic Manuala fara trapa 21.634 euro
Citroen C5 2.0 HDi 16v Jet Diesel 20.566 euro

Nu sunt mare cunoscator de masini si nu vreau sa fac o alegere proasta asa ca orice ajutor e binevenit.
C Z R
Nu stiu, parca m-as uita si la alte marci: de ex.: Honda Accord.
Hoinar
nolahavi, pe lista ai putea sa adaugi Toyota Avensis si Mazda 6 (fie noul, fie vechiul model).

Acum, sfatul meu e sa te duci la dealeri, sa stai in masina o perioada sa vezi de-ti place interiorul, daca iti plac scaunele...butoanele...etc. Apoi...te duci si faci un drive-test (incearca pe cat posibil sa faci cu motorul dorit de tine). Daca masina te multumeste, las-o pe lista. Asa fa cu toate masinile din lista ta.

Daca vreun agent de la dealer iti pare neserios, nepregatit, fereste-te de el ca de naiba, ca nu stii cate probleme poti avea din cauza unui netot care nu face bine actele. Daca-ti place masina, insista si cauta alt dealer, sau alt agent (daca e un singur dealer).

Fa mai mult de un drive-test...ca sa poti compara masinile pe care le vizitezi.

Cere sa vezi un deviz din ala de la revizie (cu ce se schimba si cat costa). Cu preturi reale...nu basme.

La orice masina, inclusiv la cele nou lansate, se poate oferi un mic bonus, chiar daca e vorba numai de covorase (un set original e cca 300 ron), desi sunt colegi de forum care au obtinut mult mai mult (gen alarma, senzori de parcare, aparatori de noroi).

Succes si sa ne anunti ce-ti alegi.
nolahavi
Mi-a fost propusa o alta masina,Ford Mondeo 2007.Din ce-am vazut si citit despre masina,pare destul de atractiva.Voi solicita un test drive si voi reveni cu impresii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.