Help - Search - Members - Calendar
Full Version: bmw 320d vs. audi a4 2.0 tdi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
geyer
Masinile sunt second, achizitie Germania.

pareri legate de cele doua masini.
anul de fabricatie 2006 pret pana in 23500 eur tva inclus

Ce costuri de intretinere are una si ce costuri are alta?
Fiabilitate? Care e mai fiabila pe drumurile noastre? Suspensia, motorul, etc.

Vreau pareri.
ionut_marius
esti sigur ca gasesti bmw 320d sau a4 2.0tdi 2007 la 23500e???

dintre cele 2 as merge pe 320d,as cauta versiunea de 177cp,este peste audi 2.0tdi 170cp
-performante mai bune
-consum de invidiat
-tinuta de drum mai buna
-spatiu interior mai mare
HalbaSus
Tehnologic bmw 320d e net superior, fiind vorba de o masina conceptie de 2005 fata de o masina conceptie 2001 (A4). BMW-ul are motor mai silentios si e mai rapid, si sunt sigur ca are o tinuta de drum mai buna (dar daca nu mergi la limita nu poti simti diferenta). Interiorul mi-a placut mai mult la A4, la fel si designul exterior (nu imi plac de nici o culoare stopurile de la serie 3 E90).
Intretinerea e la fel de scumpa la ambele... poate ceva mai ieftina la A4 pentru ca imparte unele piese cu VW. Fiabilitatea cam tot pe acolo e la ambele.
geyer
QUOTE(ionut_marius @ Nov 6 2007, 05:16 PM) *
esti sigur ca gasesti bmw 320d sau a4 2.0tdi 2007 la 23500e???

dintre cele 2 as merge pe 320d,as cauta versiunea de 177cp,este peste audi 2.0tdi 170cp
-performante mai bune
-consum de invidiat
-tinuta de drum mai buna
-spatiu interior mai mare


bmw sau audi din 2007 sigur nu gasesc la banii astia, dar din 2006 gasesc. motorul de pe bmw il caut cel de 163cp, cel de 177 a intrat doar din 2007...sigur ca pretul la masina din 2007 e cu mult mai mare. DAR...de doua sapt. am adus un A4 2.0 TDI, 140cp, di 07.2006, pret 19300 eur +TVA. Masina a intrat la noi pe 2007...deci, masina din 2007 am luat-o cu suma de mai sus wink.gif, de la reprezentanta Audi din Ingolstadt, de la mama ei din curte. Acum imi caut un bmw 320d, pt mine. sunt curios ce fiabilitate are masina, ce costuri de service, consum la drum intins, in oras, etc.

poate prind un posesor de E90. smile.gif
geyer
QUOTE(HalbaSus @ Nov 6 2007, 07:11 PM) *
Tehnologic bmw 320d e net superior, fiind vorba de o masina conceptie de 2005 fata de o masina conceptie 2001 (A4). BMW-ul are motor mai silentios si e mai rapid, si sunt sigur ca are o tinuta de drum mai buna (dar daca nu mergi la limita nu poti simti diferenta). Interiorul mi-a placut mai mult la A4, la fel si designul exterior (nu imi plac de nici o culoare stopurile de la serie 3 E90).
Intretinerea e la fel de scumpa la ambele... poate ceva mai ieftina la A4 pentru ca imparte unele piese cu VW. Fiabilitatea cam tot pe acolo e la ambele.


Cum se comporta dieselul bmw la intalnirea cu motorina romaneasca? am inteles ca cel de pe a4 e putin mai sensibil. ca si piese, presupun ca ...audi, bmw...tot pe acolo este ca si intretinere. la vanzare, romanii sunt axati pe audi-vw...e uniforma tarii. poate ca bmw se vinde mai greu, dar e alta clasa, parerea mea wink.gif
HalbaSus
TDI-urile sunt destul de prietenoase cu motorina de la noi... chestia cu "sunt mai sensibile la motorina" provine din faptul ca multi au incercat sa bage motorina "agricola" in TDI-uri, dar la fel reactioneaza si motoarele de BMW sau alte dieseluri la asemenea motorina.
E90-ul e "alta clasa" la performante/tehnica, in interior chiar si un prieten (fan si posesor de BMW) a recunoscut ca A4 sta mai bine (am fost impreuna cu el la 2 drivetesturi, unul cu un E90 330xd full option si unul cu un A4 (single frame) 2.0 TDI semi-chel.
ionut_marius
motorina romeasca ,aceea ieftina de petrom se simte,de aia agricolo nu stiu nu am bagat rolleyes.gif ,insa cred ca se simte la orice diesel

vezi ca bmw din 2006 chiar si luna a12a iese tot 2006

iar dintre un 2.0tdi 140cp si 2.0d 163cp as alege pe cel din urma,mult mai performant iar consum e ac
geyer
QUOTE(ionut_marius @ Nov 8 2007, 08:50 PM) *
motorina romeasca ,aceea ieftina de petrom se simte,de aia agricolo nu stiu nu am bagat rolleyes.gif ,insa cred ca se simte la orice diesel

vezi ca bmw din 2006 chiar si luna a12a iese tot 2006

iar dintre un 2.0tdi 140cp si 2.0d 163cp as alege pe cel din urma,mult mai performant iar consum e ac



ma gandesc ca la o masina de 23-24000 eur nu merita sa bagi motorina "agricola"...macar de la omv sa pui...smile.gif

chestia cu anul pe care intra bmw o stiu...la audi vw e alta mancare de peste. si eu tot spre bmw inclin cu cautarile, dar trebuie sa vand fordul inainte:)
interiorul de bmw, e destul de simplut...in comparatie cu audi. mie in schimb imi trebuie o masina fiabila, sa fie decenta la consum, sigura si cat de cat confortabila. chiar am fost la reprezentanta bmw, si am stat intr-un 318d, sa ii simt confortul...mi s-a parut satisfacator. in schimb, audi e mai inghesuit putin. ca si design al ordului, bmw e sub audi, parerea mea...dar e ok.
luni ma duc la test drive cu bmw-ul 318d...si va spun cum a fost.

ionut_marius
QUOTE(geyer @ Nov 9 2007, 10:45 PM) *
QUOTE(ionut_marius @ Nov 8 2007, 08:50 PM) *
motorina romeasca ,aceea ieftina de petrom se simte,de aia agricolo nu stiu nu am bagat rolleyes.gif ,insa cred ca se simte la orice diesel

vezi ca bmw din 2006 chiar si luna a12a iese tot 2006

iar dintre un 2.0tdi 140cp si 2.0d 163cp as alege pe cel din urma,mult mai performant iar consum e ac



ma gandesc ca la o masina de 23-24000 eur nu merita sa bagi motorina "agricola"...macar de la omv sa pui...smile.gif

chestia cu anul pe care intra bmw o stiu...la audi vw e alta mancare de peste. si eu tot spre bmw inclin cu cautarile, dar trebuie sa vand fordul inainte:)
interiorul de bmw, e destul de simplut...in comparatie cu audi. mie in schimb imi trebuie o masina fiabila, sa fie decenta la consum, sigura si cat de cat confortabila. chiar am fost la reprezentanta bmw, si am stat intr-un 318d, sa ii simt confortul...mi s-a parut satisfacator. in schimb, audi e mai inghesuit putin. ca si design al ordului, bmw e sub audi, parerea mea...dar e ok.
luni ma duc la test drive cu bmw-ul 318d...si va spun cum a fost.



318d o sa ti se para un pic puturos comparativ cu 2.0tdi 140cp;la bmw interiorul nu este punctul forte,insa motorizarile sunt o arta (mai ales 2.0d 177cp,care zic eu ca e cel mai tare diesel de 2.0L),la fel si felul cum ajunge cuplul la roti,tinuta de drum
geyer
am fost la test cu bmw 318d, dar mi s-a parut, intr-adevar, fata de a4 2.0 140cp destul de puturos...ma gandesc ca diferenta intre cel de 163cp si cel de 122cp e destul de mare. la design, nu sta super bine, dar mi-a placut cum simteam masina. raspunde f bine la comanzi, directie precisa...etc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.