Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum ar arata mashina ideala !!!
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2
vio
cum v-ar place sa arate mashina ideala dar sa fie f confortabila ( 4 persoane lejer cu bagaj cu tot ) , motor puternic cu consum mic ( max 2500 cmc ) ieftina la cumparat. adica sa fie o strutzo-camila ... se accepta si TDI pe carosie de Toyota , HOnda , Pejo , Reno; si invers .. biggrin.gif
mike.omega
Motor diesel cu turbina, common rail si alte nebunii, diesel pentru autonomie binenteles smile.gif
4 roti motrice si pneuri adecvate, 4 locuri pentru 4 adulti si spatiu pentru bagajele lor. Forma caroseriei chiar nu conteaza dar cu cat e mai ciudata cu atat e mai bine teehee.gif
vio
QUOTE(mike.omega @ Nov 5 2007, 09:15 PM) *
Motor diesel cu turbina, common rail si alte nebunii, diesel pentru autonomie binenteles smile.gif
4 roti motrice si pneuri adecvate, 4 locuri pentru 4 adulti si spatiu pentru bagajele lor. Forma caroseriei chiar nu conteaza dar cu cat e mai ciudata cu atat e mai bine teehee.gif

nume .. de la cine ce cum ... asa e simplu de scris ...
mike.omega
Aaaa, clar! Citroen! Si sa aiba si suspensie din aia desteapta, reglabila pe inaltime smile.gif
Hoinar
Haoleu...am pierdut primul scris (deci e clar ca eu caut cai verzi pe pereti).
OK, din nou, rezumat:
- sa aiba toate scaunele incalzite
- sa nu fie diesel (ca nu-mi place sa tremure masina cand sta pe loc)
- completare la punctul anterior - sa fie hibrida biggrin.gif sa aud zgomot de bezina cand trebe si deloc cand nu trebe tongue.gif
- sa aiba caroserie de IS
- sa scrie pe ea IS
- sa fie 4x4
- sa pot merge cu ea in offroad ( rolleyes.gif )
- sa se poata conduce si parca precum un Fiat Panda
- sa nu mai fumez iarba si sa visez la ceva realist tongue.gif

E de-ajuns Vio? smile.gif ca mai am ceva pe teava...
T u d o r
QUOTE(Hoinar @ Nov 5 2007, 10:06 PM) *
- sa nu fie diesel (ca nu-mi place sa tremure masina cand sta pe loc)


Haoleo dom'leee, trezirea ....! Buna dimineata, s-a facut secolul 21... biggrin.gif Se "gaseste" si diesele care nu te fac ca pe Chaplin in filmul ala celebru dupa 2-3 ore de mers. biggrin.gif Filmul ala cand capatase defecte profesionale de la nu stiu ce masina industriala si varsa mancarea pe el... tongue.gif

Hai, serios, asta e topic de "cine bate, brusli sau vandam" . biggrin.gif

So, sa nu ma cred prea matur, iata cum zic eu:

motor bmw de 507 cai... wink.gif
suspensie de S classe
interior de LS
eu la volan wink.gif
Hoinar
QUOTE( T u d o r @ Nov 5 2007, 10:26 PM) *
Haoleo dom'leee, trezirea ....! Buna dimineata, s-a facut secolul 21... biggrin.gif Se "gaseste" si diesele care nu te fac ca pe Chaplin in filmul ala celebru dupa 2-3 ore de mers. biggrin.gif Filmul ala cand capatase defecte profesionale de la nu stiu ce masina industriala si varsa mancarea pe el... tongue.gif


Unde? smile.gif Printre cele mai finute diesel-uri is alea de la Accord si de la Avensis. La ambele am simtit tremurici la relanti. La fel la un 206.
Un golf 4 al unui coleg era cel mai tremuricios dintre toate.

Deci eu zic pas la tractoare.

Thanks, but no thanks.
Legionaru'
As fi multumit cu Avensis cu V6-le de la IS pe el si suspensie adecvata!
Spatiu e,motor de 2500cmc si 208cp,ieftina ar fi!
f1anatic
Uite-o. Probabil nu chiar asta...ca e mai 2005 dar una 2008 si dotata ca varianta Japoneza (ca vine cu TOATE jucariile) si cu viitorul motor hybrido-turbo-boxer etc pe care il vor construi Subaru cu tehnologia hibrida de pe Toyota.

Dar daca vrei o masina ideala si reala pe care o poti cumpara ? Uite-o. Asta este.
HalbaSus
- Sa fie coupe dar sa incapa comfortabil 4 persoane.
- Sa aiba design de alfa romeo.
- interior de audi A5.
- Sa fie benzinara dar sa consume cat un diesel.
- Sa NU fie hibrida.
- Sa aiba multi cmc si un sunet adecvat (de V8-V10) - motorul de la M5 sau audi R8
- Sa aiba tinuta de drum al unui ferrari F430 si suspensiile comfortabile ale unui S-klass
- Sa aiba un interior luxos.
- Sa aiba tractiune integrala dar sa pot selecta doar tractiune spate daca vreau.
- Sa aiba cat mai multe gadgeturi.
guerilla
sa vezi ce scandal provoc acum prin ce zic, dar masina ideala pt mine e alpina b5s touring.
v8 de 4.4l, 500cai, 4,8 sec pana la suta si un cuplu de 700Nm.
HalbaSus
Se vede ca nu dai nici o ceapa degerata pe aspect... cum naiba mah... touring ??? Inteleg ca nu coupe, ca nu decapotabila... dar break ? Vrei sa cari frigiderul cu 250 la ora ? biggrin.gif
guerilla
250?? poate cu peste 300 biggrin.gif
iar de aspectu exterior, asa-i, nu-mi pasa. thumbsup.gif
Cristi86127
- sedan, sport
- benzina, Turbo, minim 250CP
- culoare negru mat, fara nimic lucios sau sclipitor
- geamuri negre, jante negre, stopuri, faruri fumurii
- suspensie sport, joasa, eleron, spoilere, tobe sport
- spartana la interior
- fara inscrisuri, actibilduri, sigle...nimic, doar numerele de inmatriculare si alea cat se poate de mici.

Ghici cam spre ce bate ? ce bate stim smile.gif
A K U
QUOTE(Cristi86127 @ Nov 6 2007, 06:10 AM) *
Ghici cam spre ce bate ? ce bate stim smile.gif


Hmm, nici macar nu e foarte greu: Subaru, modelul te las pe tine sa-l zici biggrin.gif
Cristi86127
QUOTE(A K U @ Nov 6 2007, 06:39 AM) *
QUOTE(Cristi86127 @ Nov 6 2007, 06:10 AM) *
Ghici cam spre ce bate ? ce bate stim smile.gif


Hmm, nici macar nu e foarte greu: Subaru, modelul te las pe tine sa-l zici biggrin.gif


EVO, marca nu se spune. smile.gif
guerilla
QUOTE(Cristi86127 @ Nov 6 2007, 02:10 PM) *
stopuri, faruri fumurii
Ghici cam spre ce bate ? ce bate stim smile.gif

nu stiu ce bate masina, da stiu cine o sa-si ia bataie de la stopurile negre biggrin.gif tu nu stii? laugh.gif
fi-v-ar negreatza sa va fie, de stau eu sa mor de infarct cand (nu) vad ca puneti frana.
Hoinar
QUOTE(guerilla @ Nov 6 2007, 02:41 PM) *
...
fi-v-ar negreatza sa va fie, de stau eu sa mor de infarct cand (nu) vad ca puneti frana.


Corecta observatia smile.gif. Si eu crap cand vad cate unul fara lumini pe spate (sau ma rog, cu ele astupate).
22nst
masina ideala... simplu smile.gif

lexus ls smile.gif si sa ma incadrez in cerinte, punem un motor de 2500 cmc hibrid biggrin.gif
si neaparat sa se parcheze singura biggrin.gif
A K U
Evo imi place mai mult rosu decat negru.
Cristi86127
QUOTE(guerilla @ Nov 6 2007, 08:41 AM) *
QUOTE(Cristi86127 @ Nov 6 2007, 02:10 PM) *
stopuri, faruri fumurii
Ghici cam spre ce bate ? ce bate stim smile.gif

nu stiu ce bate masina, da stiu cine o sa-si ia bataie de la stopurile negre biggrin.gif tu nu stii? laugh.gif
fi-v-ar negreatza sa va fie, de stau eu sa mor de infarct cand (nu) vad ca puneti frana.


stopuri fumurii dar nu exagerat, nu am alta combinatie...cand m-am gandit la masina ideala nu m-am gandit la ceilalti participanti la trafic. drive.gif
Oricum cand vezi o asemenea masina iti atrage atentia implicit...nu o am dar ma gandeam sa ma duc italia, sa fac si eu un ban gramada si apoi sa o comand
la baieti mai ieftin. laugh.gif
Hoinar
QUOTE(Cristi86127 @ Nov 6 2007, 04:24 PM) *
...italia, sa fac si eu un ban gramada...


nu-sh de ce, da' am impresia ca totusi ai vrea sa faci o alta alegere smile.gif.
Dany_s
- exterior de Camaro 2009
- interior si portbagaj spatios ca la un CL (ca sa ramanem la 2-doors)
- AWD cu selectie de RWD daca se doreste
- toate ajutoarele electronice dar cu selectie on/off completa
- design interior, materiale, finisaje si sistem audio de Lexus LS600
- motor V8 cu Supercharger dar si tehnologie hibrid+hemi(reducerea de la 8 la 4 cil)(sa fie undeva la 600 cp dar consum de 300cp)
- scaune fata de Saab 9-5 (dar cu pielea, masajul, heating & cooling de la LS)
- suspensie reglabila pneumatica cu reglaje de la soft ca pe LS/S-class la rigida si sportiva ca la un EVO de raliu, cu alte setari intre cele 2 extreme
f1anatic
Stol de masini ideale
http://www.youtube.com/watch?v=HhMzK-BX3EM
Cristi86127
QUOTE(f1anatic @ Nov 6 2007, 02:40 PM) *


Unde as putea sa iau primele lectii de vanatoare ? rolleyes.gif
drabisan
QUOTE(vio70407 @ Nov 5 2007, 11:09 PM) *
cum v-ar place sa arate mashina ideala dar sa fie f confortabila ( 4 persoane lejer cu bagaj cu tot ) , motor puternic cu consum mic ( max 2500 cmc ) ieftina la cumparat. adica sa fie o strutzo-camila ... se accepta si TDI pe carosie de Toyota , HOnda , Pejo , Reno; si invers .. biggrin.gif


Iete-l si pe Vio! Pai bravo ma nene, dar ce are masina ideala cu 4 persoane? sau cu max 2500cmc? sau cu tedei?
Masina ideala tre sa fie echilibrata pentru 1 persoana, nu 2, decit asa, optional, cu buton, ca sa distrezi un prieten. Ferrari stie, dar numai pentru 1, nu are buton de 2.
Ce-i ala altruism cind spui IDEAL?
Sa fie un V orice, multiplu de 3!
Sa consume muuuuult, dar benzina sa fie ieftina.
Rosie sau neagra. Se accepta ceva dungile...
Sa fie acceptata doar pe circuite speciale.
Pentru mass-transport (4 sau mai mult si bagaje) sa inventeze vreunu teleportarea!
Iete aia e ideal pentru mine!

Si atunci nu o sa mai visez doar la a fi "pasager" intr-un Sukhoi 30 (ca 37ele e single seat), ci o sa am si masina ideala.

Pina atunci, visez ca prostu' la o caroserie mare de Avensis, cu o transmisie de Subaru, si cu rezervor mare, de cel putin 100l. Motorul poa' sa fie de 2.4...

Multumit de raspuns?
22nst
uite masina ideala http://www.youtube.com/watch?v=_eh18JgMJuI laugh.gif
vio
pt mine ... interior marime ca la E Classe , motor ori sitemul care il are prius , ori cel de 1,8 vvtl-i Supercharged

instrumentatie de interior Toyota f simple si ergonomice

transmisie Sobaru , dar cu punte spate ca la Avensis

tapitzerie nu din piele , exclus

jante de 18 - 19

linia caroseriei ceva intre Accord si noul C Classe
Baby Blues
QUOTE(23nst @ Nov 6 2007, 11:48 PM) *

Foarte tare frate! merrci frumos! biggrin.gif A treia masina era Volvo? De fapt ... ma asteptam dar nu stiam reclama biggrin.gif
Legionaru'
Ba, sa vedeti daca va trag vreo 2-3 palme ce repede va treziti! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
vio
aia e reclama indirecta la celelalte masini ... nici nu exista termeni de compratie intre King Mercedes si Marchizu' de Audi sa fim serioshi , ori cat nu sar scapa pe ei in pantaloni cei de la Audi tot nu or sa fie peste Mertz la comfort si peste sportivitate la Bimveu
mike.omega
QUOTE(guerilla @ Nov 6 2007, 02:41 PM) *
QUOTE(Cristi86127 @ Nov 6 2007, 02:10 PM) *
stopuri, faruri fumurii
Ghici cam spre ce bate ? ce bate stim smile.gif

nu stiu ce bate masina, da stiu cine o sa-si ia bataie de la stopurile negre biggrin.gif tu nu stii? laugh.gif
fi-v-ar negreatza sa va fie, de stau eu sa mor de infarct cand (nu) vad ca puneti frana.

Subscriu! Era sa ma urc peste un tampit cu un cielo care dupa ce ca avea stopuri negre care nu se vedea deloc! mi-a franat in fata ca el vroia sa faca stanga peste banda continua dry.gif
Cristi86127
QUOTE(mike.omega @ Nov 7 2007, 02:03 AM) *
QUOTE(guerilla @ Nov 6 2007, 02:41 PM) *
QUOTE(Cristi86127 @ Nov 6 2007, 02:10 PM) *
stopuri, faruri fumurii
Ghici cam spre ce bate ? ce bate stim smile.gif

nu stiu ce bate masina, da stiu cine o sa-si ia bataie de la stopurile negre biggrin.gif tu nu stii? laugh.gif
fi-v-ar negreatza sa va fie, de stau eu sa mor de infarct cand (nu) vad ca puneti frana.

Subscriu! Era sa ma urc peste un tampit cu un cielo care dupa ce ca avea stopuri negre care nu se vedea deloc! mi-a franat in fata ca el vroia sa faca stanga peste banda continua dry.gif


Stopuri negre e una, fumurii e alta...si sunt masini care asa vin din fabricatie...depinde si cat de fumurii...si mai depinde si de masina, fata de unele vei pastra distanta regulamentara, vrand, nevrand... smile.gif)

Mike trebuie sa fii atent la condus, stiu, te fura bordul ala ciudat.

mike.omega
NEGREEEE! Abia cand am vazut ca ma duc peste bivol m-am uitat la stopurile lui si erau acolo niste luminite ninja.gif
Cristi86127
QUOTE(mike.omega @ Nov 7 2007, 07:28 AM) *
NEGREEEE! Abia cand am vazut ca ma duc peste bivol m-am uitat la stopurile lui si erau acolo niste luminite ninja.gif


Astea sunt improvizatii, home tuning, se poarta la noi, eu nu ma refeream la asa ceva.

Seri
Masina ideala pentru mine: Mercedes CLS 63 AMG alb, cu interior din piele bej si lemn, suspensie Airmatic cu garda la sol si taria amortizoarelor reglabile, tractiune integrala 4-Matic, transmisie manuala cu 7 trepte, iar in locul centralei Command as vrea un PC cu toutchscreen si o distributie Linux. Cel mai important: fara modificari la sistemul audio.

Si ca sa provoc un combat, masinile negre sunt naspa! Mai ales cele complet negre, adica geamuri, faruri, stopuri si jante negre. Denota lipsa de inspiratie. Ai avut chef sa-ti modifici masina, dar nu te-a dus capul la alta combinatie de culori. Dupa aia imediat te crezi gangster sau agent secret si te apuci sa conduci ilegal. dry.gif

Iar pentru cine vroia o masina cu 4 locuri spatioase, dar sa se parcheze la fel de usor ca un Smart Fortwo, exista Rinspeed Presto.
James Kilowatt
Motor de Bugatti, confort de Rolls si devalorizare de Dacie, ca asta-i singura marca din lume la care toate modelele sunt mai scumpe SH decat noi biggrin.gif
vio
CITAT(James Kilowatt @ Nov 7 2007, 08:34 PM) *
Motor de Bugatti, confort de Rolls si devalorizare de Dacie, ca asta-i singura marca din lume la care toate modelele sunt mai scumpe SH decat noi biggrin.gif

ai dreptate aici smile.gif un ex chiar eu am avut biggrin.gif am luat Super Nova cu 5300 de daolari ( noua) si am dat-o cu 4000 de euro dupa 6 ani jumate biggrin.gif dar decat 18 000 de km la bord
Cristi86127
QUOTE(Seri @ Nov 7 2007, 01:27 PM) *
Masina ideala pentru mine: Mercedes CLS 63 AMG alb, cu interior din piele bej si lemn,....

Esti inspirat nu gluma, vad ca si la culori te duce capul, oare ce ar face un posesor de Mercedes cu un PC cu toutchscreen, OS Linux, nu se aud bine manelele pe Windows ? rolleyes.gif

QUOTE(Seri @ Nov 7 2007, 01:27 PM) *
Si ca sa provoc un combat, masinile negre sunt naspa! Mai ales cele complet negre, adica geamuri, faruri, stopuri si jante negre. Denota lipsa de inspiratie. Ai avut chef sa-ti modifici masina, dar nu te-a dus capul la alta combinatie de culori. Dupa aia imediat te crezi gangster sau agent secret si te apuci sa conduci ilegal. dry.gif

Masinile negre sunt naspa, dar nu toate...ce-i drept m-am gandit la o anumita marca si anume model si personalizarea respectiva nu sugereaza neaparat o masina frumoasa, dar asa mi-ar place mie sa arate.Cel mai important: negru mat, sters, sa nu fie lacuita...al naibii de urata. smile.gif
Gangsterii nu au astfel de preferinte, ci mai degraba mercedes.
Condus ilegal ? rolleyes.gif M-a prins ... sa traitzi sefu', nu am facut nimic
Seri
Negru este naspa pentru ca toate masinile arata bine pe negru, fara exceptie, motiv pentru care multi nici nu incearca sa gaseasca alta combinatie ca sa-si personalizeze masina. Acelasi lucru este valabil si pentru argintiu, insa pe alb nu sunt multe masini care sa arate bine.

Nu am vazut nici un Mercedes alb pe strada, insa sunt convins ca ar arata bine. Poate interiorul bej nu ar merge cu exteriorul alb, dar arata al naibii de bine luate separat, sau tu ai alege negru pentru agresivitate? Mie nu imi place marca Mercedes, insa imi place designul lui CLS.

Si te rog, fara lovituri sub centura, asa ca nu spune ca sunt manelist! OK, G? thumbsup.gif
Dany_s
QUOTE(Cristi86127 @ Nov 7 2007, 03:38 PM) *
Masinile negre sunt naspa, dar nu toate...ce-i drept m-am gandit la o anumita marca si anume model si personalizarea respectiva nu sugereaza neaparat o masina frumoasa, dar asa mi-ar place mie sa arate.Cel mai important: negru mat, sters, sa nu fie lacuita...al naibii de urata. smile.gif
Gangsterii nu au astfel de preferinte, ci mai degraba mercedes.
Condus ilegal ? rolleyes.gif M-a prins ... sa traitzi sefu', nu am facut nimic


Vopseaua mata neagra e la moda in tuning de vreo 2 ani si am vazut ca de curand si in Romania. A devenit insa destul de mainstream si daca la inceput lumea facea asta ca sa fie diferita si "under the radar" pt ca nu straluceste in nici un fel, acum multi o fac tocmai pt moda care e si mai tare ies in evidenta decat nu. Iar "Gangsterii", au inceput si ei sa urmeze turma drept pt care vezi pozele.

Mie personal nu-mi place vopseaua mata neagra de exemplu dar negru perlat da.

Dar masinile cu totul negru sunt f misto si nu denota nici un fel de lipsa de inspiratie. E pur si simplu vorba de gust si cum vrea fiecare. Mie unu mi-ar place sa-mi pun jante negre (cu lip nichelat insa), faruri pe fond negru si stopuri putin innegrite. Mie mi-ar place mult cum ar arata asa de exemple.
Legionaru'
Dany ne iei cu treburi de peste ocean1
Ia baga un Lexus p****s!
Cristi86127
QUOTE(Seri @ Nov 7 2007, 04:01 PM) *
Si te rog, fara lovituri sub centura, asa ca nu spune ca sunt manelist! OK, G? thumbsup.gif


Ok, depinde de centura smile.gif ...dar explica-mi si mie care e treaba merc, pc, linux ? smile.gif

Dany_s, habar nu am avut ca vopseaua mata neagra e la moda, chiar nu am vazut in RO asa ceva, nici macar una....am avut ocazia sa admir un EVO rosu indeaproape si am visat putin cu ochii deschisi...rezultatul l-am descris mai sus.
Dany_s
bine Legionare

na, tu ai vrut-o ! ca io imi fac sange rau tot timpu cand vad poza asta biggrin.gif

Masina care e aproape de perfectiune



PS - Cristi - am vazut niste poze cu un BMw ursulet din Ro cu vopsea mata, si o Dacie la fel (dar frumos facuta).
Legionaru'
Bai Dany, am varsat tuica pe mine!
Pune cerculetul cu 18 la poza aia!
Seri
Linux pentru ca este mai stabil decat Windows, iar PC in general pentru a putea folosi sistemul de infotaiment al masinii ca un PC, adica sa stau pe forum pana astept la semafor and stuff. Nu stiu exact ce as face cu el, dar am vazut ca incep sa fie disponibile asemenea sisteme, majoritatea au Win XP sau Mobile.
Cristi86127
QUOTE(Dany_s @ Nov 7 2007, 04:40 PM) *
PS - Cristi - am vazut niste poze cu un BMw ursulet din Ro cu vopsea mata, si o Dacie la fel (dar frumos facuta).


Lexusu' din poza e demential si nu mai are nevoie de nici o modificare.
OK, abia astept sa vad si eu una in realitate, insa daca o sa reusesc sa-mi iau EVO, cu siguranta asa va fi....

Seri, am inteles, si iti mai trebuie o tastatura virtuala daca vrei sa stai pe forum la semafor.

Pentru admini, adaugati inca ceva la regulament...nu suntem raspunzatori pentru incidente/accidente in trafic sau pentru concedierea membrilor forumului de la locurile lor de munca. thumbsup.gif
Dany_s
QUOTE(Legionaru' @ Nov 7 2007, 04:44 PM) *
Bai Dany, am varsat tuica pe mine!
Pune cerculetul cu 18 la poza aia!


aoleu...ai pierdut bunatate de tuica din cauza mea biggrin.gif

dar am impresia ca mai vrei whistling.gif
vio
este chiar in bucuresti o Toyota Coroll Sport tot vopsita mat negru e bestiala asa a cumparat-o din fabrica .
Legionaru'
Dany, cred ca vrei sa raman fara tuica !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.