Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Fabia vs Peugeot 207
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
gorgo
Salut,

Uite ca s-a ivit ocazia sa schimb masina, si din cate am cautat pana acum am ramas la un Peugeot 207 (Trendline) si o Skoda Fabia (Elegance). Dotari: pai ambele ar avea un motor de 1.4 pe benzina, geamuri fata si oglinzi electrice (si incalzite), abs, 2 airbag-uri, proiectoare, CD-player, A/C, diverse alte prostii. Diferente: Skoda ar avea in plus: mp3 player, jante aliaj, si climatronic,vopsea metalizta; 207-le ar fi putin mai ieftin, dar daca adaug vopsea, si climatronic as ajunge la acelasi pret.
Nu ma pot hotara intre ele, ambele arata bine, doar 207 am condus si nu mi s-a parut prea sprinten (poate trebuia sa-l turez dincolo de 5000rpm ca sa se simta ceva, dar de' obisnuit cu loganul de 1.6 ca la 4000 sa se miste ok).
Voi merge si eu si sotia cu ea, si in oras si prin tara, si ca stil de mers... imi place sa ma infig in ea cand plec de pe loc, dar nu prea tare si nu mereu.
M-ar interesa alte detalii despre ele, care e mai fiabila, mai ieftina la intretinere si care consuma mai putin, si cum se misca fabia?
Puteti sa recomandati si altceva (in afara de clio 3 si kia cee'd)
florin55503
dintre cele 2 as alege o a treia. corsa. dintre toate motoarele de 1.4 de pe masinutele astea mici mie unul mi se pare cel mai bun.
T u d o r
Eu desigur ca, nu e nici un secret, iti recomand Pejo-ul. biggrin.gif Asta pentru ca ai refuzat din start Clio. Dar as merge pe oferta Premium, daca gasesti diferenta de bani. Am senzatia ca acest model are un alt spoiler, asemanator cu al 308-ului. Iar culoarea aia portocaliu-caramiziu e superba. smile.gif
Oricum, amandoua sunt destul de scumpe pentru clasa din care fac parte, eu chiar as lua Clio-ul. biggrin.gif In privinta motorului, 16v-urile trebuiesc turate mai mult, motorul de 1.6 de la logan e 8v si are cuplul mai jos, dar plafoneaza mai repede in turatie. Oricum, la 14000 ddp ar fi Honda Jazz, model excelent, dar cam la sfarsit de cariera. Yaris e si el o optiune.
Eu cu Opel-ul am ceva, e de la piticii de pe creier, n-am nimic la baza acestei pareri pur subiective. biggrin.gif
Baby Blues
QUOTE( T u d o r @ Nov 5 2007, 07:44 PM) *
Eu desigur ca, nu e nici un secret, iti recomand Pejo-ul. biggrin.gif ... Yaris e si el o optiune.
Eu cu Opel-ul am ceva, e de la piticii de pe creier, n-am nimic la baza acestei pareri pur subiective. biggrin.gif

Asa cum am si eu cu Peugeot-ul biggrin.gif (glumeam) Eu am ramas dezamagit zilele acestea de noul Yaris. Pret mai mare decat concurentele sale directe, plastice oribile pe bord ( care de altfel e frumos la design), portbagaj inexistent
Parti bune: motor fasnet, spatiu interior generos ( in detrimentul portbagajului).
Ma mir ca Skoda Fabia costa atat de mult . Cu motor diesel cat mai costa? 14.500? blink.gif
Si eu zic ca Opel Corsa ar fi o alegere buna. Variante cred ca mai gasesti si pe la Hyundai (Accent-ul) care este din alta clasa si cu motor mai mare ( 1.6)
Hoinar
ahh....Corsa in 2 usi...superba...
Cornel001
"Puteti sa recomandati si altceva (in afara de clio 3 si kia cee'd)"

In 13.400 poate mai prinzi un Focus2 trend style 1.6 benzina 100 cai 5 usi, cica cu tot cu vopsea metalizata.
Nu are climatronic, proiectoare, si mp3, in schimb are , relativ la dotarile enumerate de tine, geamuri fata el., oglinzi el. si incalzite, abs, 4 airbaguri, AC manual, cd player cu 4+2 incinte si comenzi audio langa volan ergonomic asezate si auditie de calitate (pt clasa compacta, nici macar doar pt cea mica).
Alte minusuri vazute de mine : consum un pic mai mare in oras + sotiei s-ar putea sa nu-i placa dimensiunile mai mari ale masinii, in oras. Si s-ar putea sa nu mai gasesti oferta smile.gif
In rest, e peste celelalate la aproape toate capitolele (e adevarat ca e si clasa imediat superioara, compacta vs mica): motorizare, transmisie, tinuta de drum, securitate pasiva, soliditate, spatiu, etc. Si cel putin la fel de fiabila.
C Z R
Strict dintre cele 2 asa alege fara dubiu: peugeot 207, o masina exceptionala, parerea mea(am mers cu ea si e super ca si motor, tinuta de drum, frane, design, manevrabilitate etc.).
Paul105855
QUOTE(Cornel001 @ Nov 5 2007, 06:26 PM) *
"Puteti sa recomandati si altceva (in afara de clio 3 si kia cee'd)"

In 13.400 poate mai prinzi un Focus2 trend style 1.6 benzina 100 cai 5 usi, cica cu tot cu vopsea metalizata.
Nu are climatronic, proiectoare, si mp3, in schimb are , relativ la dotarile enumerate de tine, geamuri fata el., oglinzi el. si incalzite, abs, 4 airbaguri, AC manual, cd player cu 4+2 incinte si comenzi audio langa volan ergonomic asezate si auditie de calitate (pt clasa compacta, nici macar doar pt cea mica).
Alte minusuri vazute de mine : consum un pic mai mare in oras + sotiei s-ar putea sa nu-i placa dimensiunile mai mari ale masinii, in oras. Si s-ar putea sa nu mai gasesti oferta smile.gif
In rest, e peste celelalate la aproape toate capitolele (e adevarat ca e si clasa imediat superioara, compacta vs mica): motorizare, transmisie, tinuta de drum, securitate pasiva, soliditate, spatiu, etc. Si cel putin la fel de fiabila.


Subscriu fara rezerve! In plus nu s-a pomenit de bagajiera, care e mai mare decat la cele doua masini ce fac obiectul versus-ului, chiar la varianta hatchback, ca la sedan nici nu avem ce discuta. Iar daca crezi ca e suficient un motor de 1.4 80hp pe o masina de marimea Focus-ului iesi si mai ieftin.

Discutand strict de Fabia vs 207, ei bine, parca as alege 207, din considerente de look. In plus, o cunostiinta de-a mea are 207 de aprox. 1 an si e foarte multumita de el.

Later edit: referitor la Corsa, am auzit ca imbatranesti asteptand-o.
ncristi
207
pmhoria
Eu as alege Fabia. Imi place mai mult. E adevarat am una (modelul vechi) pe benzina de aproape 2 ani si in afara de revizii, benzina si lichid de parbriz nu am bagat nimic in ea.
Daca si noul model se dovedeste sa fie la fel atunci as merge oricand cu ochii inchisi pe Fabia2.
gorgo
Multumesc pentru raspunsuri!

@T u d o r: da varianta premium are botul "sport", dar personal mi-a placut mai mult cel "clasic";
@Cornel001: inca mai e oferta la Ford Focus, varianta pe car ai descris-o este 13554E, dar nu stiu ce sa zic, parca nu ma atrage prea mult;
Corsa, am vazut-o doar, dar ajung maine si arunc o privire mai atenta.

La Pejo as mai putea alege motorul pe motorina de 1.4l si 70 de cai, sa iau in considerare si optiunea asta? Diferenta de pret ar fi mica (sub 1000E), care ar fi mai agil?
Si pana la urma o sa fie chiar asa mai scumpa o revizie la diesel, apar probleme cu ele mai des decat cele pe benzina?
Cornel001
ala pe benzina cred ca e ceva mai agil, in schimb ala pe motorina o sa te faca sa zambesti mai larg cand te uiti la consum, mai ales in oras.

la oferta aia or fi modificat pretul sau cine stie. daca nu te atrage prea mult e ok, dar daca pui "ce stie" inainte de "cum arata" merita sa-i dai o tura sa compari.
_Constantin_
Din cele doua as alege 207 dar pretul e absolut obscen pentru o masina de clasa asta indiferent de dimensiuni.
ionut_marius
new mazda 2 1.3L 86cp versiunea "te plus" 13690e (abs,ebd,dsc,tcs,6 sau 8 airbag,clima,computer,mp3+dispozitiv usb+magazie 6cd,geamuri oglinzi electrice,volan piele,senzor ploaie/lumina,jante 16",proiectoare)

dintre cele 2 as merge pe 207,fabia este incredibil de urata

...si am uitat producatorul se lauda cu un consum urban de doar 6.9L
varak
Dintre cele doua probabil as alege 207 (subiectiv, nu-mi place noua fabia deloc).
Fara constrangerea respectiva, as alege Suzuki swift - design cool, dotari/pret f bun. Poti sa iei 1.3 GS 5 usi (93CP) pentru 12500 (DDP, inclus vopsea metalizata), care are tot ce are si fabia (clima, mp3, oglinzi electrice... etc, cateodata chiar si scaune incalzite). In plus de asta e o masina foarte fun de condus... Dezavantajul e ca are porbagajul destul de mic (probabil cel mai mic din clasa).
Hoinar
QUOTE(varak @ Nov 6 2007, 04:42 PM) *
Dintre cele doua probabil as alege 207 (subiectiv, nu-mi place noua fabia deloc).
Fara constrangerea respectiva, as alege Suzuki swift - design cool, dotari/pret f bun. Poti sa iei 1.3 GS 5 usi (93CP) pentru 12500 (DDP, inclus vopsea metalizata), care are tot ce are si fabia (clima, mp3, oglinzi electrice... etc, cateodata chiar si scaune incalzite). In plus de asta e o masina foarte fun de condus... Dezavantajul e ca are porbagajul destul de mic (probabil cel mai mic din clasa).


Acu fara sa fiu ironic...da' nu cred ca-si ia nimeni masina din clasa mica pt portbagaj...deci nu cred ca e un criteriu atat de important smile.gif.
Swift-ul e o masinuta tare simpatica smile.gif.
James Kilowatt
Eu as merge pe Kia Ceed. Are si spatiu mai mult, si garantie mai serioasa, si mai multi CP.
Legionaru'
Dintre cele 2 , 207!
Fabia e una dintre putinele masini carora le-as da foc!
chevy
207.
Henry90720
As alege 207. Dar as lua in considerare si Seat Cordoba/Ibiza, chiar daca nu e un model tocmai nou si, de asemenea, Mazda 2.
gorgo
Cee'd a fost prima pe care am vazut-o, tocmai pt ca a ot fost laudata, dar nu mi-a placut interiorul, mi-a lasat o impresie de "ieftin", si acelasi lucru il pot spune si despre Ford (dar in mai mica masura), nici Corsa nu prea mi-a placut,
asa ca am ales pana la urma un Peugeot 207 cu 1.4E Trendy culoare Jaune Lacerta (pentru care am sunat la toate reprezentantele din Bucuresti pana am gasit una pe stoc).
E ciudat ca nu va place Skoda Fabia, mai ales ca va place Suzuki Swift, care are cam acelasi design, ambele aducand cu MINI, pe care l-as fi cumparat intr-o clipita daca aveam mai multi bani.

Multumesc pentru sfaturi si pareri!
Hoinar
Sa-ti fie de bine! Multi km sa faceti impreuna, fara vreun eveniment negativ.
Succes.
T u d o r
Felicitari pentru alegere. smile.gif

Culoarea aia e portocaliul-caramiziu metalizat? Daca da, vreau sa completej felicitarile cu un nou "excelenta alegere". biggrin.gif
Henry90720
Felicitari pentru alegere. Ne e rea deloc! thumbsup.gif
C Z R
Ei bravo, ai ales masina care mi-as fi ales-o si eu, e super, in oras ca si in afara e super, eu cu 1.4 pe autostrada am ajuns lejer la 180 km/h asa ca... biggrin.gif
Baby Blues
Km cat mai multi si toti fara evenimente. Drum bun!
Legionaru'
Asteptare cat mai scurta si sute de mii de km fara probleme!
ciobanu48342
parerea mea e sa mergi ori pe o corsa ori pe clio III.Am 207 si nu pot spune ca sunt incantat.motorul de 1.4 trage doar pana la 5500rpm , nu stiu de ce are zona rosie la 6500 ptenru ca tot ce face dupa 5500 e zgomot, zgomotul la gropi e infernal , nu stiu de la ce ori amortizoare ori tot ansamblul, cert e ca face foarte foarte mult zgomot(ai senzatia ca se rupe masina in doua).Consumul e si el maricel(numai in oras 11%) in rest toate bune, fara greierasi, fara alte probleme
p.s.:ar mai fi ceva: se abureste ingrozitor de repede, cum opresc aeru cum s-a aburit nu conteaza ca ea inca baga cald, trebuie mers cu geamu deschis.Motorizare de 1.4
Abia acum am vazut ca ai ales deja.Sa te bucuri de ea si daca ai probleme mici ori dai muzica tare ori treci peste, per total masina e foarte ok.
ionut_marius
QUOTE(ciobanu48342 @ Nov 10 2007, 01:20 AM) *
parerea mea e sa mergi ori pe o corsa ori pe clio III.Am 207 si nu pot spune ca sunt incantat.motorul de 1.4 trage doar pana la 5500rpm , nu stiu de ce are zona rosie la 6500 ptenru ca tot ce face dupa 5500 e zgomot, zgomotul la gropi e infernal , nu stiu de la ce ori amortizoare ori tot ansamblul, cert e ca face foarte foarte mult zgomot(ai senzatia ca se rupe masina in doua).Consumul e si el maricel(numai in oras 11%) in rest toate bune, fara greierasi, fara alte probleme
p.s.:ar mai fi ceva: se abureste ingrozitor de repede, cum opresc aeru cum s-a aburit nu conteaza ca ea inca baga cald, trebuie mers cu geamu deschis.Motorizare de 1.4
Abia acum am vazut ca ai ales deja.Sa te bucuri de ea si daca ai probleme mici ori dai muzica tare ori treci peste, per total masina e foarte ok.



vezi recircularea aerului,pana acum nu am intalnit masina sa se abureasca repede
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.