Help - Search - Members - Calendar
Full Version: toyota Corolla partea a III-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
guerilla
continuarea de aici
spor la scris.
P A U L
Ce masini bune dom'le, Corolele astea.
De cand a facut guerilla partea a3-a nu mai are nimeni nimic de discutat sau de adaugat la topicul asta.
Tare dom'le, tare. bunny.gif drive.gif
Legionaru'
Stii de ce?
Ne-au cam invadat noua topicul cu Avensis! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
guerilla
pai da mai, ca noi nu schimbam coloane de directie, nici placute de frane pe paine, nici nu batzaie, consuma, etc etc cum aveti voi la avensisuri biggrin.gif asa ca ne plictiseam si mai veneam pe la voi tongue.gif da daca nu vreti, nu vreti...
XofinB
Mda, am observat ca nu se prea mai discuta despre corolla, desi am tot urmarit sa mai vad ceva noutati ( Mai ales de la Dan smile.gif, care a zis ca (poate) imi apare corolla pana de ziua mea
Deci in calitate de viitor posesor de noua Toyota Corolla varianta Luna , D-4D o sa urmaresc acest topic , si altele interesante de pe acest forum, mai ales ca am observat cativa baieti foarte comunicativi si prietenosi pe aici.( Nu stiu cati sunt prin Iasi ca poate dupa ce apare masinuta ne vedem la o bere ceva , bineinteles Dan primul smile.gif )
vio
CITAT(Legionaru' @ Nov 17 2007, 04:26 PM) *
Stii de ce?
Ne-au cam invadat noua topicul cu Avensis! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif



ala numai topic avensis nu mai este .. este cam impropriu denumit asa ... dar cum zicea cineva intr-un alt topic doar la corolla era reclama ca nu se strica niciodata =))
Hoinar
Am sa scriu eu despre Corolla....
ca am vazut una ALBA in Iasi...de mi-au curs balele...
prea misto ii sta in alb smile.gif.
DAN
QUOTE(XofinB @ Nov 17 2007, 11:58 PM) *
Mai ales de la Dan smile.gif, care a zis ca (poate) imi apare corolla pana de ziua mea


Ne dam toata silinta.... ninja.gif
bronzatus
Salut,

E si la Corolla se ma strica. Spre exemplu am facut revizie de 30.000 o Corolla HB 2005 si tocmai am schimbat caseta de directie, deci se mai intampla.

Oricum eu sunt incantat de masina.
P A U L
CITAT(Legionaru' @ Nov 17 2007, 06:26 PM) *
Stii de ce?
Ne-au cam invadat noua topicul cu Avensis! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


Nu ne deranjeaza ca sunt prietenii nostri, doar! cool.gif biggrin.gif si wub.gif
StefanVVTi
Eu de vineri pana azi am facut 1000 km, si am ajuns la cota 29500, fara opriri la service(in afara de cele 2 revizii-1000, 15000km)!
XofinB
QUOTE(DAN @ Nov 18 2007, 11:27 AM) *
QUOTE(XofinB @ Nov 17 2007, 11:58 PM) *
Mai ales de la Dan smile.gif, care a zis ca (poate) imi apare corolla pana de ziua mea


Ne dam toata silinta.... ninja.gif


Multumesc, stiu ca nu depinde prea mult de tine, dar trebuie sa sacai si eu pe cineva, iar adresa lu nea JI SAN tinichigiul nu o stiu smile.gif)
vio
CITAT(bronzatus @ Nov 18 2007, 01:39 PM) *
Salut,

E si la Corolla se ma strica. Spre exemplu am facut revizie de 30.000 o Corolla HB 2005 si tocmai am schimbat caseta de directie, deci se mai intampla.

Oricum eu sunt incantat de masina.

io asta o percep ca o impotentza a mecanicilor de la service ....nici la dacie nu am schimbat caseta de siretie deupa 170 000 km.... asta e o incompetentza crasa ce sa mai ....legata de o lene si o sila cumplita....
metalu
am schimbat pana acum coloana de directie si caseta de directie.
am mai mers cam 15k km si a aparut problema.
am mers la service,comanda ptr. alta coloana de volan+caseta de directie,pentru orice eventualitate,ca su mai patesc ca si daat trecuta,cand,dupa ce au schimbat coloana au spus ca tre. schimbata si caseta de directie,asteptand 3 saptamani sa vina si pierzand o zi la service.
masina este fabricatie 2005,inmatriculata 2006 1.4 d-4d
care sa fie problema?

Tiberiu61940
QUOTE(metalu @ Nov 20 2007, 08:04 PM) *
am schimbat pana acum coloana de directie si caseta de directie.
am mai mers cam 15k km si a aparut problema.
am mers la service,comanda ptr. alta coloana de volan+caseta de directie,pentru orice eventualitate,ca su mai patesc ca si daat trecuta,cand,dupa ce au schimbat coloana au spus ca tre. schimbata si caseta de directie,asteptand 3 saptamani sa vina si pierzand o zi la service.
masina este fabricatie 2005,inmatriculata 2006 1.4 d-4d
care sa fie problema?

Ai lovit tare vreo bordura ceva?
metalu
QUOTE(Tiberiu61940 @ Nov 21 2007, 03:40 PM) *
QUOTE(metalu @ Nov 20 2007, 08:04 PM) *
am schimbat pana acum coloana de directie si caseta de directie.
am mai mers cam 15k km si a aparut problema.
am mers la service,comanda ptr. alta coloana de volan+caseta de directie,pentru orice eventualitate,ca su mai patesc ca si daat trecuta,cand,dupa ce au schimbat coloana au spus ca tre. schimbata si caseta de directie,asteptand 3 saptamani sa vina si pierzand o zi la service.
masina este fabricatie 2005,inmatriculata 2006 1.4 d-4d
care sa fie problema?

Ai lovit tare vreo bordura ceva?


nu am lovit nici o bordura.
si chiar daca ar fi fost lovitura de bordura,eu cred ca se busea janta,bieleta de directie,pivot s.a
aceeasi problema am vazut ca a mai fost descoperita si alte corolle,fabricatie 2005,in UK.
StefanVVTi
Consum la pompa: 6.99 l / 100 km!
Extraurban : 415 km - mers calm, maxim 120 km/h!
Urban : 208 km - mers sportiv, 6000 rpm frecvent!

E bine! thumbsup.gif
guerilla
asta e media ta? ohmy.gif
in oras sub 12 n-am mai vazut de mult (bine, fac 4km in cel putin 40min si asa se explica)
in afara orasului sub 7 n-am mai vazut de cateva luni.
vio
CITAT(guerilla @ Nov 25 2007, 07:36 PM) *
asta e media ta? ohmy.gif
in oras sub 12 n-am mai vazut de mult (bine, fac 4km in cel putin 40min si asa se explica)
in afara orasului sub 7 n-am mai vazut de cateva luni.



Foshcaniu e asa un fel de Iashi mai mic .. unde nu prea exista haglomeratie biggrin.gif stai lishtinit nu te sparia biggrin.gif
StefanVVTi
QUOTE(vio @ Nov 25 2007, 10:24 PM) *
QUOTE(guerilla @ Nov 25 2007, 07:36 PM) *
asta e media ta? ohmy.gif
in oras sub 12 n-am mai vazut de mult (bine, fac 4km in cel putin 40min si asa se explica)
in afara orasului sub 7 n-am mai vazut de cateva luni.



Foshcaniu e asa un fel de Iashi mai mic .. unde nu prea exista haglomeratie biggrin.gif stai lishtinit nu te sparia biggrin.gif

E un fel de Copou! biggrin.gif thumbsup.gif Si avand in vedere ca ma plimb majoritar noaptea, lipsa aglomeratiei compenseaza cu turatia! teehee.gif
vio
Copou la ce??? la aglomeratie sau la femei ???biggrin.gif
StefanVVTi
QUOTE(vio @ Nov 25 2007, 11:43 PM) *
Copou la ce??? la aglomeratie sau la femei ???biggrin.gif

Dimensiune si femei..hmm, nu chiar! laugh.gif Dar te astept la "drive-test" cu "bolidele"! cool.gif
StefanVVTi
M-am programat la service in Focsani ( confused.gif ) pentru revizia de 30.000 km, miercuri de la 13.00!
Pret estimativ 640 ron! rolleyes.gif
vio
sa mai pregatesti vreo 4- 5 wink.gif) placutzele biggrin.gif
kerry
QUOTE(StefanVVTi @ Nov 25 2007, 07:27 PM) *
QUOTE(vio @ Nov 25 2007, 10:24 PM) *
QUOTE(guerilla @ Nov 25 2007, 07:36 PM) *
asta e media ta? ohmy.gif
in oras sub 12 n-am mai vazut de mult (bine, fac 4km in cel putin 40min si asa se explica)
in afara orasului sub 7 n-am mai vazut de cateva luni.



Foshcaniu e asa un fel de Iashi mai mic .. unde nu prea exista haglomeratie biggrin.gif stai lishtinit nu te sparia biggrin.gif

E un fel de Copou! biggrin.gif thumbsup.gif Si avand in vedere ca ma plimb majoritar noaptea, lipsa aglomeratiei compenseaza cu turatia! teehee.gif



1.6vvti rolla
urban cluj: 10.1, mers cu ea ca si cu sacul, 4-5k ture, then stop, again 4-5k ture, stop... aglomeratia ne ucide;

extern din cat am stat sa resetez in jur de 7-7.8 mers foarte agresiv, si am scos 6.2 cand mergeam cu socrii, usurel usurel sa nu se sparga.

ar fi interesant sa vedem o statistica la rolla si avensis pe consumuri, pe orase, poate ar trebui deschis un topic daca nu este smile.gif
Dan52141
QUOTE(kerry @ Nov 27 2007, 10:13 AM) *
QUOTE(StefanVVTi @ Nov 25 2007, 07:27 PM) *
QUOTE(vio @ Nov 25 2007, 10:24 PM) *
QUOTE(guerilla @ Nov 25 2007, 07:36 PM) *
asta e media ta? ohmy.gif
in oras sub 12 n-am mai vazut de mult (bine, fac 4km in cel putin 40min si asa se explica)
in afara orasului sub 7 n-am mai vazut de cateva luni.



Foshcaniu e asa un fel de Iashi mai mic .. unde nu prea exista haglomeratie biggrin.gif stai lishtinit nu te sparia biggrin.gif

E un fel de Copou! biggrin.gif thumbsup.gif Si avand in vedere ca ma plimb majoritar noaptea, lipsa aglomeratiei compenseaza cu turatia! teehee.gif



1.6vvti rolla
urban cluj: 10.1, mers cu ea ca si cu sacul, 4-5k ture, then stop, again 4-5k ture, stop... aglomeratia ne ucide;

extern din cat am stat sa resetez in jur de 7-7.8 mers foarte agresiv, si am scos 6.2 cand mergeam cu socrii, usurel usurel sa nu se sparga.

ar fi interesant sa vedem o statistica la rolla si avensis pe consumuri, pe orase, poate ar trebui deschis un topic daca nu este smile.gif


Eu de o luna si ceva nu reusesc sa scad sub 12, mers numai in bucuresti ... pana acum mai scoteam consumuri din astea rezonabile, 10 hai 11 ... parac in ultima vreme insa toate masinile din tara s-au strans pe strazile bucurestiului ... a devenit insuportabil sa mergi intre 7-10 si 17-20 .... si banuiesc ca va deveni din ce in ce mai greu sad.gif, tare m-as mai muta in provincie ... smile.gif
StefanVVTi
Soferii din Romania care nu sunt capabili sa conduca nici macar cu cutie automata!!!
Specimenul de fata, mandru posesor de Pejo 406: eu oprit frumos pe marginea drumul, el oprit spate in spate cu mine, usor lateral(tripla lui stanga spate aliniata cu a mea stanga spate)! Cand sa plece de pe loc(cutie automata), in loc sa dea pe D si sa mearga in fata, el a avut un orgasm(cred) in momentul ala si a crezut ca si pe R tot inainte merge! angry.gif Rezultatul...bara spate sparta, tripla sparta, portbagaj si aripa stanga spate infundate!!! Feriti-ca oameni buni... sincer, imi e necaz ca nu am lovit-o eu!
vio
nasol de tot stefane ... uite ca bizoni si cefalopozi sunt si pe acolo .. probabil ca el duhnea a prostie .... imi pare rau de mashina ta ...
guerilla
eu nu l-as incadra chiar asa cum ati facut-o voi. greseala e omeneasca. daca se baga ca un nenoricit as fi zis ca e "cefalopod", " prostalan", etc. asta pana la proba contrarie biggrin.gif
vio
asta intra in clasa blonde .. am apasat pe acceleratie in loc de frana ups ... scuza ma smile.gif cred ca asa e mai degraba
kerry
QUOTE(Dan52141 @ Nov 27 2007, 12:13 PM) *
Eu de o luna si ceva nu reusesc sa scad sub 12, mers numai in bucuresti ... pana acum mai scoteam consumuri din astea rezonabile, 10 hai 11 ... parac in ultima vreme insa toate masinile din tara s-au strans pe strazile bucurestiului ... a devenit insuportabil sa mergi intre 7-10 si 17-20 .... si banuiesc ca va deveni din ce in ce mai greu sad.gif, tare m-as mai muta in provincie ... smile.gif


Dane, stai linistit ca si clujul ajunge incet incet ca si bucurestiul, numai ca in cluj mai poti evita zonele aglomerate pe stradutele vietii. Problema principala e ca sunt cratere cat china ca de ele nu se ocupa nimeni, iar lately problema principala e ca se aglomereaza si alea. Sa fac 6 km pana la servici e un chin; prefer sa ma duc la servici la 11 si sa ma duc acasa pe la 8-9.

Iar despre consum am castigat aproape un litru in plus la media de oras in ultimele 2 luni pinch.gif
StefanVVTi
Am rezolvat 99.9% azi, pana pe la 12.00! Am fost la Omniasig, s-a facut dosarul, am mers la service si asta-i lista cu reparatii:
- spoiler spate - inlocuire
- tripla stanga spate + "ochelar" - inlocuire
- capota portbagaj - inlocuire
- aripa stanga spate - inlocuire
- fusta (??) - reparat !
In maxim 10 zile vin piesele(sper), o duc in service, apoi cu factura de la service merg la asigurator si de-acolo sper sa se termine treaba mea!

Avand in vedere ca azi la 13.00 eram programat pentru revizia de 30.000 km, am facut-o! Ulei (4l - 5w40), filtru ulei, filtru aer, filtru polen + manopera = 582 RON ! Toate produsele sigilate, Toyota! Am vazut la alta masina ca punea ulei Castrol...

Cam asta s-a intamplat azi!
drabisan
Ia si bilete la loto, poate se compenseaza whistling.gif
vio
CITAT(drabisan @ Nov 28 2007, 08:03 PM) *
Ia si bilete la loto, poate se compenseaza whistling.gif

bai de ca rau esti smile.gif asa singur ... nu spui si tu nimic
StefanVVTi
Uitandu-ma la poza asta...i-ar sta bine cu triple "lexus style"...oare se gasesc? Sau se fac doar in accidente?! whistling.gif
guerilla
se gasesc si costa 90eur.

viooooooooo, e oferta la trc. reduceri masive 25%
vio
la ce produse ????
vio
2-3 chestii ar fi interesante de acolo si accesibile ... restu cam .... :-s
StefanVVTi
QUOTE(guerilla @ Nov 28 2007, 11:23 PM) *
se gasesc si costa 90eur.

viooooooooo, e oferta la trc. reduceri masive 25%

Alea sunt pentru hatch.. verymad.gif
vio
pai intreaba poate au si pt sedan smile.gif oricum daca vrei sa ti faci mashina sa arate bine cu stopuri gen lexus , ia ti pe fond negru stopurile si schimbatzi si jantele cu unele negre cu spitze cat mai subtiri sau mai putine .. o sa arata marfa wink.gif
StefanVVTi
QUOTE(vio @ Nov 29 2007, 11:08 AM) *
pai intreaba poate au si pt sedan smile.gif oricum daca vrei sa ti faci mashina sa arate bine cu stopuri gen lexus , ia ti pe fond negru stopurile si schimbatzi si jantele cu unele negre cu spitze cat mai subtiri sau mai putine .. o sa arata marfa wink.gif

Sa vad daca o maritam sau nu! Daca nu, poate ii mai fac cateva operatii estetice pana-mi vine si mie randul la "masina mea"!
vio
nu am gasit daca este vreun topic special , parca stiam ca este , dar cred ca e pre de dimineatza smile.gif


LA MULTI ANI ! tot ce ti doresti si numai bine Domnule Guerrilla . sate vadem cu un Lexus sau o mashina de teren super dotata smile.gif
guerilla
mersi vio, sa fie si sa se implineasca.

topicu ala exista si e aici
vio
operatiune complicata asta seara la corolla ......... curatzat filtru de aer , tubulatura , debitmetru , throttle body . un jeg acolo .... parerea mea ca Toyota ar trebuii sa reduca din nou revizia la 7500 km din 15 000 ... nici in desert nu e asa ceva ....


alta prb care poate aparea la Corolla sau avensis , daca vi se infunda scurgerile de apa de la grila de aerisire de sub stergatoare o sa va treziti inundati sau ca nu mai baga aer deloc ... apa + filtru activ de polen = antiorice .. nu mai trece nimic pe acolo ..... practic aeroterma nu mai trege nici un fir de aer . daca mai are cineva aceasat prb sa zica , pot sa descriu cum sa faca operatiunea fara sa ajunga la service unde cred ca o sa coste ...
guerilla
baga descrierea.
StefanVVTi
Joia viitoare am programare la service! verymad.gif
drabisan
QUOTE(guerilla @ Dec 6 2007, 09:57 AM) *
baga descrierea.


Chiar te rugam!
La ce de praf a fost la mine pe strada in ultimile 2 luni de cind, normal, se schimba bordurile, tre' sa fac asta.
Dan52141
QUOTE(vio @ Dec 6 2007, 12:39 AM) *
operatiune complicata asta seara la corolla ......... curatzat filtru de aer , tubulatura , debitmetru , throttle body . un jeg acolo .... parerea mea ca Toyota ar trebuii sa reduca din nou revizia la 7500 km din 15 000 ... nici in desert nu e asa ceva ....


alta prb care poate aparea la Corolla sau avensis , daca vi se infunda scurgerile de apa de la grila de aerisire de sub stergatoare o sa va treziti inundati sau ca nu mai baga aer deloc ... apa + filtru activ de polen = antiorice .. nu mai trece nimic pe acolo ..... practic aeroterma nu mai trege nici un fir de aer . daca mai are cineva aceasat prb sa zica , pot sa descriu cum sa faca operatiunea fara sa ajunga la service unde cred ca o sa coste ...

daca ai si ceva poze care sa descrie locurile unde trebuie umblat ar fi mult mai interesant ... ti-am ramane indatorati beer.gif
vio
poze ... chiar nu m am gandit sa fac biggrin.gif

1. daca vi se infunda scurgerile laterale de la priza de aer de la aeroterma : scoti stergatoarele , ridici capota sunt 2 nipluri de plastic in st si in dr cele in cerc roshu le scoti. pe lungimea chederului de etansare unde sunt spoturile galbene sunt niste cleme care prind chederul prin grila de caroserie , se scot si acestea o data cu chederul .NU TRAGETI DE CHEDER . MANEVRATZI CU F MARE GRIJA CA IESE REPEDE SAU SE POATE RUPE CHEDERUL . apoi cu o miscare de tragere scurta si rasucire in sus iese toata grila afara ... cu o sarma de 2-3 maxim incercati sa o impingeti si sa scurmonitzi in dr si in st in cele 2 gauri situare la extrimitati in grila metallica de sub asta de plastic , de preferat sa avetzi 1-2 sticle de apa la voi sa turnati acolo sa vedeti cand incepe sa curga , cand curge f repede e oki . montati grila de plastic in 2 etape , prima data partea din stanga apoi pe ce din dreapta e mai simplu , apoi fixatzi chederul in cleme la loc si gata inchidetzi capota si montzti stergatoarele identic ca inainte pe acelashi locash . asta e treaba .
vio
2 . curatzare admisie de aer , fara galeria mare cea de plastic :

- desfacetzi colierele cele indicate cu sageata verde . voi avetzi doar 2 .

- scoate tzi racordu de legatura cel de cauciuc.
- scoateti mufa la debitmetru si desurubati cele doua surubitze mici indicate cu cercuri albe , il puneti undeva ferit de orice.
- daca este vevoie si vreti putetzi scoate si carcase de la filtru de aer sa o spalati sau doar pur si simplu o desfacetzi scoatetzi filtru si spalati acolo loco nu e nici o prb , dar sa stergeti la sf cu o carpa uscata .

- detashati cablu de acceleratie , eu as aam . nu am incercat la versiune fara cablu , dar banui ca e ceva in genu de scos ceva mufe sau ceva asemanator.

- slabiti cele 2 suruburi indicate cu sageata galbena si coateti parca 2 mufe eu vb de modelul 1,4 vvt-i cu cablu de acceleratie, dupa care indepratati cu grija corpul acceleratiei .

- operatiunea de curatzare sa desfasurat cam asa tot ce a fost plastic spalat cu fairy shmotruit bine bine sub preiune si pus la uscat .

- debitmetru si corpul accelratiei sa zic asa . cu betzishoare de urechi inmuiate in Alcool Izopropilic si cu o carpulitza mai mare la clapeta pe acolo.

- mare grija la debitmeru nu atingeti senzorul acela ca o boaba de stilca prea tare . manevrati cu grija , cat lucrati cu alcoolul suflati puternic din cand in cand peste el , se evapora instant si curatza f bine

- dupa ce ati terminat operatiunile de curatzare . montati totul in ordinea inversa . nu exagerati cu stransul la shuruburi montati mufele corect si cheie smile.gif


ATENTIE: DUPA DEMONTAREA CORPULUI DE ACCELERATIE ASTUPATI ADMISIA CU O PUNGA PRINSA CU EN ELASTIC SAU CEVA ASEMANATOR . SA NU INTRE SAU SA CADA DIV OBIECTE IN GALERIE CA E DE RAU .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.