Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Drop-side. desel sau benzina??
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Berlina/Break/Pick-up
sorin.l
Va salut pe toti.
Am o casa in constructie si m-am decis sa-mi cumpar un papuc, ma ajuta la cautatul si caratul materialelor.
pe benzina se gasesc, sh, de la 2000 euro dar diesel sunt mai scumpe. As lua pe motorina pentru ca se gaseste mai usor...
ce parere aveti , cum merge dieselul? whistling.gif
Va multumesc anticipat.
cod
Dieselul pe pe dacia papuc este diesel pe bune. Fara turbo, fara nici unul din artificiile care se pun acum pe masinile noi. Daca vrei sa accelerez nu apesi pedala ci schimbi in treapta superioara. Am auzit povesti cum ca daca ai 10km liberi si mergi cu pedala la podea ajungi si pana la 120 km/h, dar nu stiu daca e adevarat. Pe de alta parte consuma putin si trage bine.
sorin.l
Multumesc pentru raspuns Daniel.
Mie-ra teama ca dieselul asta e de generatie veche si creaza probleme.
M-ar interesa ce anume sa verific la masina asta cand o cumpar ?
As dorii sa nu fie carosata si sa-i pun eu dupa aceia o caroserie detasabila, ce spuneti se poate. drive.gif
cod
Mai degraba diesel-urile de generatie noua creaza probleme. Diesel-urile vechi sunt turnate si nu prea are ce sa se strice la ele. Cat despre a fi carosata sau nu, nu pot sa-ti dau nici un sfat...
ionut_marius
un pik-up pe benzina cu motor de 1.6L consuma ff mult,deci diesel mai ales ca il iei pt carat

carosarea costa 2000ron,deci ami bine cumpar'o carosata
sorin.l
Ok, va mutumesc pentru raspunsuri,
ionut_marius, eu ma gandeam in felul urmator :
sa cumpar un papuc ne carosat pentru ca uneori e nevoie sa car si materiale mai mari decat caroseria si caroseria asta...mareste consumul de carburant. Apoi sa pun o caroserie detasabila. am vazut pe o masina una facuta din prelata pe cadru metalic, nu stiu cam cat ar costa, oricum esti sigur ca o caroserie costa asa mult?.
Cam asta e... cool.gif
Codrutz
eu am un papucel de 5 locuri cu motor de 1.6 dar e pe carburator ... si atunci am facut o mik modificare si iam pus carburator de 1.4 ksa nu mai consume asa mult,si asa cu modificarea asta imi pleaca cu scartait de la semafor se infige cand am nevoie,cu rotile umflate aproape maxim zici k am servo directie tongue.gif adk merge volanu f f usor,il duc cu o mana cea ce dk sunt putin moi deja se umfla muschi pe mine,e carosata ... si sincer merita pe benzina k ii pui un carburator mic si ... face cam ce am zis eu mai sus ... un consum 10-12 dar ii dau jar ... dk mergi mai batraneste cu ea ajunge si la 9.viteza maxima cu care am mers cu ea a fost 130 ... na ... ce sa mai zic unsure.gif ce este nashpa ... e din 2000 si deja o papa rugina plus k am schimbat o gramada de chesti la ea,2 planetare,oale spate pt frana ... ambreiaj ... mai multe ... si piesele nu sunt foarte ieftine ... si umpic cam greu de gasit ... cam umblu in 2-3 servisuri pana gasesc cemi trebe... si faza k atunci cand am schimbat ambreiaju si am vazut k era de peugeot am ramas ... afis smile.gif ma costat mai mult da cred k a meritat.sante`
ionut_marius
am fost cu un prieten 20 sau 22mil nu mai retin caroserie inaltata din fibra la Pitesti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.