Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fotografii artistice...cu masini
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2
marius68582
OK,intrucat am vazut ca un alt subiect despre fotografii are succes,dar pentru ca totusi suntem pe un forum despre masini,m-am gandit sa reunim pasiunile astea doua intr-un singur topic.
Mai jos este una din pozele mele favorite,iesisem pe trapa Alfei,viteza era in jur de 100 km/h,se intampla in Irlanda la o intalnire a unui forum de impatimiti auto. rolleyes.gif



Si o alta incercare.( de-a Ferrari-ului sa ma depaseasca biggrin.gif )

HalbaSus
Foarte misto, mai ales prima poza...

In lipsa de subiect mai bun pun niste poze cu masina proprie.
Alex-F1
QUOTE(marius68582 @ Nov 4 2007, 07:24 AM) *
iesisem pe trapa Alfei


Sa nu-mi spui ca tot tu si conduceai masina!!!!! ohmy.gif Misto pozele....desi parca vad ca {virgula} cuvantul "artistice" va capata conotatii nebanuite biggrin.gif O sa caut sa vad daca am si io ceva poze "artistice" cu limuzina mea! wink.gif
BoggyPhoto
Sper ca e ok daca le postez si aici(au fost postate si la sectiunea de publicitate).

Le postez in ordinea in care au fost facute:

BMW 320 '94
















Mercedes C320CDI + Subaru Impreza WRX STI

































Rover MG









BMW 520i





























Imi cer scuze pentru lungimea postului.

Baby Blues
Astea-s surori , dar una este mai mica ca si cealalta.
Baby Blues
Asta nu stiu cum mi-a iesit dar eu cred c-a iesit frumoasa. biggrin.gif
Watcher
Eu zic ca postul lui BOGGYPHOTO este end-of-thread :-)
FAR EASTERN
Ai dreptate, Watcher. Si totusi...
G e o r g e
una de la boggy :
BoggyPhoto
Inca doua. Sper ca cea cu motocicleta se incadreaza aici.



HalbaSus
Sincer ? Acum ai ajuns la nivelul nostru biggrin.gif ... paninguri stim sa facem si noi... cele postate mai devreme sunt mult, mult peste astea. Nu vreau sa fiu rautatacios, dar tu ne-ai rasfatat...
BoggyPhoto
Nu esti deloc, si ai dreptate. Astea-s si nitel mai vechi, de dinainte sa ma apuc propriu-zis de fotografia auto; iar dupa cum se vede sunt doar capturi, nimic aranjat. Urmatoarele cred ca vor fi cu un Porsche 944, cel mai probabil spre sfarsitul saptamanii.
Baby Blues
Nu stiu de ce , dar am vaga impresie c-am mai postat pozele aste pe undeva : D
RD-Woo
.
BoggyPhoto
Imi place seria cu Subaru, am aruncat o privire pe blog. Imi place lumina. In a doua imagine de mai sus mergea mai mult loc in stanga, parca e prea lipita de rama. Care imi place cel mai mult e cea cu reflexia in apa, cea din spate/dreapta masinii, pacat insa ca e la ISO mare(banuiesc ca e si crop).

Locatia respectiva e in Bucuresti? Poti sa-mi spui mai exact unde este?
Watcher
Wallpapers pt fanii Haudi:

HalbaSus
Misto reflexia, e ok si separarea, dar daca tot ti-ai batut capul cu atata prelucrare trebuia sa-i repari bara cu un pic de clone.
T u d o r
Si cauciucul din dreapta vine cam aiurea. biggrin.gif
vio
CITAT( T u d o r @ Mar 31 2010, 03:59 PM) *
Si cauciucul din dreapta vine cam aiurea. biggrin.gif



ca, comentariu tau 36182451.gif portocaliule
Watcher
QUOTE ( T u d o r @ Mar 31 2010, 03:59 PM) *
Si cauciucul din dreapta vine cam aiurea. biggrin.gif

Cauciucul este natural acolo :-)
Bara am mai reparat-o unpic, dar nu am vrut s-o fac cum sunt femeile pe copertile FHM :-))
Alex-F1
QUOTE (BoggyPhoto @ Mar 21 2010, 12:16 PM) *
Locatia respectiva e in Bucuresti? Poti sa-mi spui mai exact unde este?


Locatia celor 2 poze cu Subaru de mai sus este Timisoara! tongue.gif
Rebel
QUOTE (Watcher @ Mar 31 2010, 10:16 AM) *
Wallpapers pt fanii Haudi:


You're kidding, right?

Fada, slaba, cheala in compozitie, aiurea incadrata si un kitch de masina.... Sorry if you take my honesty for being rude ...
Watcher
Treaba cu kitschul o fi, n-o fi nu stiu.
Cred ca e de gustibus. Mie mi s-a parut misto facuta, ca de aia i-am facut poze :-)

Cu incadrarea nu imi dau seama la ce te referi, ca respecta la marele fix 2 reguli: fill the frame si rule of thirds...

Cheala si fada: e un wallpaper cu un subiect izolat pe un fundal usor de privit. Wallpaperul de pe desktopul meu e la fel, da cu diverse femei. Mie asa imi place, ca sa am loc de iconite.
Acuma fiecare isi alege wallpapers dupa gustul propriu :-)
BoggyPhoto
Broscutaaa! woot.gif

Am vazut-o aproape de casa si n-am putut rata ocazia sa-i trag cateva cadre!

Click to view attachment Click to view attachment
Click to view attachment Click to view attachment
Click to view attachment

----
BoggyPhoto
Rog un moderator sa scoata ultima imagine, cea cu numarul afisat. Nu am cerut acordul proprietarului, si vreau sa evit eventualele neplaceri. Multumesc anticipat.
Diesel
thumbsup.gif o bijuterie de masina si pozele pe masura smile.gif
Baby Blues
Super tari pozele! De asemenea si masina.
BoggyPhoto
Va multumesc frumos! Daca o mai vad, o sa-i las proprietarului un biletel la stergator. Poate aranjam de o sesiune foto pe bune.
BoggyPhoto
Un mic teaser. Restul imaginilor pe duminica.

Renault Megane RS

BoggyPhoto
Aaaand toate:





















-------------------------------------------------------------------------------------



































Click aici pentru galeria cu ele mai mari.
RD-Woo
.
RD-Woo
.
HalbaSus
RD-Woo, ideea de a prezenta masina cu un apus de soare in fundal e buna. Din pacate (mai ales in ultimele doua poze) prim-planul, adica masina, a iesit prea intunecata. Ai fi avut nevoie de niste lumini (blitzuri), cu care sa luminezi si masina... sau eventual mai multe expuneri (un fel de HDR) pentru a obtine expunerea corecta atat la masina cat si la apus).
pmhoria
Incercari timide cu D5000, obiectivul stas 18-55mm fara VR sad.gif (cand o sa fiu mare, o sa-mi iau ceva mai profi dar for now asta avem)
drabisan
QUOTE (HalbaSus @ May 17 2010, 10:09 AM) *
RD-Woo, ideea de a prezenta masina cu un apus de soare in fundal e buna. Din pacate (mai ales in ultimele doua poze) prim-planul, adica masina, a iesit prea intunecata. Ai fi avut nevoie de niste lumini (blitzuri), cu care sa luminezi si masina... sau eventual mai multe expuneri (un fel de HDR) pentru a obtine expunerea corecta atat la masina cat si la apus).


Un fill-flash, dar nu cu flash-ul built-in ci cu unul extern cu diffuser ar fi facut exact aia. Ideea e sa nu fie prea concentrata lumina flash-ului. Si iese extrem de bine fara nici un fel de post-procesare.
HalbaSus
parerea mea este ca pentru a iesi perfect ar fi trebuit 2 flashuri... preferabil ambele off-camera... in lipsa de altceva ar fi mers si un flash built-in setat la minim ca master si un flash extern ca slave optic, cu mentiunea ca portiunea unde ai dat cu flash-ul built-in probabil va necesita oaresce editare.
T u d o r
Horia, imi place motto-ul de pe 2CV. smile.gif Si e si adevarat, e o masina cu multa personalitate.

Fill flash (nu built in) cu diffuser pentru pozele contre jour.
LooLee
My beauty...
vio
un hdr cu trepied si iese miez ,. ce atatea flashuri ....
HalbaSus
Ce trepied, dom'le... pui direct aparatul pe jos si faci hdr...



Problema e ca degeaba faci tu HDR, daca nu ai surse de lumina care sa lumineze masina (aka, flashuri, reflectoare, lanterne, licurici... whatever) tot plictisitoare o sa iasa (dupa cum se vede si in imaginea alaturata). Poti sa faci multe prin postprocesare dar lumina din cadru e priceless... ori o ai... ori n-o ai... degeaba freci expunerile ca n-o sa iasa la fel.
vio
iese bre ....... daca perverserezi aspura ei iese biggrin.gif
BoggyPhoto
Se rezolva si cu fill flash cu blitz-ul de pe aparat, daca exista rabdarea necesara eliminarii unei bune parti din reflexiile cauzate de flash. Dar da, cu flash-uri separate faci ce vrei tu.
Oana
putin photoshop nu strica...

Click to view attachment
James Kilowatt
Nu e artistica, nu e nici prelucrata (altfel decat crop + redimensionare si scos numarul) smile.gif
f1anatic
Some pictures I took over the years
James Kilowatt
Cu celularu', facuta azi. Ati mai vazut-o vreodata live? biggrin.gif
BoggyPhoto
Ambele fotografii au fost trase intr-un interval de 10-15 secunde, fara lumini, fara mutat masina, fara pregatiri, etc. Doar: "Bai, fa-mi si mie 2 poze la masina..."



HalbaSus
Da, dar a avut inspiratia sa zica asta dupa-masa, la apusul soarelui, aproape de "golden hour"... daca zicea la pranz treaba asta sansele sa iasa asa erau foarte slabe.
Oricum au iesit foarte misto, felicitari !
BoggyPhoto
QUOTE (HalbaSus @ Dec 19 2011, 04:39 PM) *
Da, dar a avut inspiratia sa zica asta dupa-masa, la apusul soarelui, aproape de "golden hour"... daca zicea la pranz treaba asta sansele sa iasa asa erau foarte slabe.
Oricum au iesit foarte misto, felicitari !


Mersi frumos! El mi-a zis de fapt ieri "fa-mi si mie 2-3 poze la masina". S-a nimerit sa plecam putin cu ea, si cand ne-am intors am vazut si apusul in spate. I-am zis "Da-te, ca acum e momentul!" smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.