Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AJUTOOR
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
FLORIN2
Am cumparat o masina cu nr noi + carte cu folie dar inmatriculata pe alt judet. Ce am de facut exact si cat ma costa sa o transcriu? Am inteles ca trebuie ITP, asigurarea, set nr-222.000 lei, taxa talon 140.000 lei cred, programare RAR pt verificare/comparare serii si......ce naiba ca m-am saturat de atatea taxe. Am ajuns cu calculelele mele pe la 2.5 bulioane deja.
Catalin7
Pai si tu cit credeai ca te costa???
Augustyn
klar
astia au inventat tot felu de taxe doar ca sa te jupoie
FLORIN2
CATALINE iar esti destept.
Adica o masina care e pe nr noi deci trecuta prin fraierii de la RAR trebuie sa coste atat de mult o transcriere?? Au facut o treaba buna ca au scos trecerea prin RAR(care era culmea deja) iar cu VT si asigurarea sunt de acord dar restul taxelor ce trebuie sa fie asa mari, nu stiu!!
Si oricum problema mea era sa stiu cat costa toate taxele si care ar fi acestea nu astept critici fara rost. Adica iau masina la un pret si transcrierea e 1/3 din pret. BRAVO legilor romanesti.
Catalin7
Ei si tu acuma Florine...da' nu te-a criticat nimeni!!!
Catalin7
Ceea ce trebuie sa faci tu este sa-ti inmatriculezi masina pe numele tau! eu unul asta am inteles, nu?
FLORIN2
Da CATA si de asta vreau sa stiu exact cat ma costa si ce am de facut. Deci nu vreau comentarii fara rost cam de genul celor de la inceput, si asa am destule probleme si se apropie termenul stabilit pt transcriere cu fostul proprietar. ASTEPT UN RASPUNS CONCRET oameni buni
mihai7
daca vrei sa sti mai multe detalii sunama cu asta ma ocup, tel meu este 0723272582
moszi
acum o saptamana am radiat si eu o masina,
si am inscris-o pe numele meu, ce este adevarat nu am cerut schimbarea numerelor,
dar m-a costat in jur de 3 milioane. all inclusive.
si am avut rar-ul deja facut pana in 2005, asa ca trebuia sa fac numai un test de originalitate la rar.
FLORIN2
Deci asta inseamna ca am bulitoooo rau de tot.
N-a, sa mai imi cumpar eu inca trei masini asa cum am planuit? Pe naiba, mai bine ma angajez undeva.....
dar totusi spune-mi te rog taxele ce le-ai platit si cine a platit radierea, tu sau ex-ownerul??
OMEGA
ca sa ti-o transferi (masina) tre sa-i dai foliile jos de pe geamuri in caz da nu sunt puse de fabrica.
cat despre taxe suntem in romania obisnuiestete!
FLORIN2
Folii am doar 2 ca geamul lateral dreapta spate e din plexi si oricum le aruncam la gunoi ca e o porcarie moda asta cu folii care in afara de aspect de nimic altceva nu sunt bune. Apropos de geam stiti o firma care importa geamuri AUTO chiar si pt modele mai vechi cum ar fi FORDul meu unicat GRANADA model I din anii 72-77 ??? ca in Timisoara nici o firma nu aduce asa ceva...
vlad3
Pai Florine, treaba e simpla. Numa ca Buzaul e cam departe de Timisoara. Acolo e o fabrica de parbrize. Fac orice parbriz, iar pretul e in jur de 8 euro (cu Tva ) mp. In momentul asta nu iti pot da un numar de tel, insa se poate afla destul de usor daca ai Pagini aurii. Singurul dezavantaj e ca trebuie sa te duci pana acolo, dar siguir iti iei parbriz...
Florine, taxele se platesc de cumparator , nu de exowner.
Mi-am vandut eu dacia acum cateva zile, si cumparatorul a platit tot.
M-am uitat de curiozitate la taxele ptr inmatriculare, si dupa calculele mele , ajungeau la 1 milion !!
FLORIN2
VLAD stiu ca la BUZAU si mai intr-un oras se fac la comanda geamuri auto dar ....cum ai spus e prea departe. Insa daca nu pot sa-mi fac altul dintr-un plexiglass mai bun atunci ajung acolo ca nu mi se pare scump doar 8 euro/mp pe ceva asa rar cum am eu de care nu cred sa gasesc la cineva SH decat printr-un miracol. Oricum multumesc mult iar daca aflii ceva mai concret adresa, tel, posteaza un mesaj aici pt mine te rog.
FLORIN2
Webmaster--mi se pare putin dar depinde ce includeau aceste taxe. Eu am precizat ca masina mea are nr pe alt judet si doar VT+Asigurarea costa peste 1.5mil asa ca depinde de multe insa tare as vrea sa-mi spuna careva niste preturi mai mult decat am pus eu mai sus.
Si cum eu sunt noul proprietar am bulit-o daca platesc tottttttt
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.