Help - Search - Members - Calendar
Full Version: New Lancer Invite 2008 vs Avensis 1.6 Luna
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
goangaus
Salut,

Trebuie sa aleg intre cele doua modele, voi ce ma sfatuiti?

Atasez un fisier cu o comparatie intre cele doua modele.
drabisan
Nu am nici cea mai vaga idee despre Lancer, dar Avensisul de 1.6 e cam mic pentru greutatea lui. Asta s-ar putea sa te doara daca nu mergi exclusiv lejer...
Dragut ca Lancerul are electronica pentru stabilitate.
Poate nu am citit bine si nu am vazut ce greutate are Lancer-ul.
Daniumfcv
Eu m-am urcat in Lancer si trebuie sa recunosc ca daca mi-as permite nici Bmw nu as cumpara ci Lancer.Noul model mitsubishi este creat in totalitate in fabrica de la Mizuno sau ceva de gen whistling.gif ca nu am retinut bine , din Japonia, deci fara Turcii sau Slovacii sau ceva de gen..Iar masina este incredibila in interior.


Eu as alege Lancer..


edit : dar nici cu Toyota nu imi este rusine..
goangaus
Nu am trecut greutatea in fisier pentru ca nu o cunosc.
Noul Lancer nu e lansat oficial in Romania, sau mai bine zis nu e promovat de catre Mitsubishi Romania. Am inteles ca din decembrie vor aparea masinile in showroom si materiale promotionale. Am gasit greutatea pentru motorul de 2 litri (1325 Kg), care se vinde in state si in tarile "civilizate". Probabil ca pentru motorul de 1.5 greutatea este un pic mai mica.
Eu sunt aproape hotarat la Lancer, mai ales pentru ca are ESP & TRC, este un pic mai mica, un pic mai sprintena, consuma mai putin, arata bestial, model mai nou... Sunt ingrijorat de bolile copilariei, de fiabilitatea Mitsubishi, de reteaua de service din Romania, care nu e foarte mare, de testele EURONCAP care lipsesc. Am vazut rezultatele la testele americane si nu prea a obtinut valori bune la toate capitolele. Testele sunt diferite de EURONCAP, nu stiu cam care ar fi echivalentul acolo.
Avensisului i-am dat tarcoale cateva luni, este o masina foarte laudata, cu istoric excelent, reteaua Toyota este mult mai bine pusa la punct decat Mitsu, zic eu. O masina foarte buna, dar cum mie mi s-a pus pe creier ca vreau ESP&TRC, versiunea de Avensis care are asa ceva este 19700, cam mult.
vio
e f frumos Lancerul dar cred ca nu arata ca in poze si versiunea mai slaba ca sa zic asa .. in poce pare ceva sport oricum dragut , pe design si ca noutate as alege Lancerul, bordul pare un pic pictat si nu da o nota buna , restul mergi pe riscuri care tre sa le iei in calcul ... la Avensis 1,6 VSC este optional pt 500 de euro atat
goangaus
QUOTE(vio70407 @ Nov 3 2007, 12:08 AM) *
e f frumos Lancerul dar cred ca nu arata ca in poze si versiunea mai slaba ca sa zic asa .. in poce pare ceva sport oricum dragut , pe design si ca noutate as alege Lancerul, bordul pare un pic pictat si nu da o nota buna , restul mergi pe riscuri care tre sa le iei in calcul ... la Avensis 1,6 VSC este optional pt 500 de euro atat

Stiu ca e optional VSCul, dar dureaza 6 luni livrarea la comanda noua...
Hoinar
QUOTE(goangaus @ Nov 3 2007, 12:48 AM) *
Stiu ca e optional VSCul, dar dureaza 6 luni livrarea la comanda noua...


Si la Lancer cat dureaza? E totusi model abia lansat....
goangaus
QUOTE(Hoinar @ Nov 3 2007, 10:46 AM) *
QUOTE(goangaus @ Nov 3 2007, 12:48 AM) *
Stiu ca e optional VSCul, dar dureaza 6 luni livrarea la comanda noua...


Si la Lancer cat dureaza? E totusi model abia lansat....

Lancerul vine in decembrie.
Otto73
Lancerul la design este peste Avensis.
Este si mult mai agresiv designul.
Daca vrei o masina "mai cuminte" cumpara Avensis.
Oricum ambele sunt fiabile.
goangaus
QUOTE(vio70407 @ Nov 3 2007, 12:08 AM) *
e f frumos Lancerul dar cred ca nu arata ca in poze si versiunea mai slaba ca sa zic asa .. in poce pare ceva sport oricum dragut , pe design si ca noutate as alege Lancerul, bordul pare un pic pictat si nu da o nota buna , restul mergi pe riscuri care tre sa le iei in calcul ... la Avensis 1,6 VSC este optional pt 500 de euro atat

Lancerul Invite (nici cea mai slaba, nici cea mai tare ) arata la interior exact ca in poza, dar cu cutie manuala. La exterior sunt ceva diferente, lipseste eleronul spate, "aripioarele" de la spoilerul fata si are alt model de jenti de aliaj.

Cam asa arata:
vio
pai da cu zaru , da cu inima ... vezi ce iese nu ?smile.gif
goangaus
Si inca o poza "in carne si oase":
goangaus
QUOTE(vio70407 @ Nov 5 2007, 10:20 AM) *
pai da cu zaru , da cu inima ... vezi ce iese nu ?smile.gif

Pai cam iese Lancer...
Legionaru'
Pai si ce mai stai pe ganduri?
goangaus
QUOTE(Legionaru' @ Nov 5 2007, 11:24 AM) *
Pai si ce mai stai pe ganduri?

Miercuri ma duc sa dau avansul.
Stii ce regret cel mai mult la Toyota?
Forumul...
La Mitsu nu prea se misca nimik pe forum...
Hoinar
Intrebare seaca: service Mitsu ai in oras? sau tre' sa mergi pe la "third parties" ?
Reviziile la cat sunt?
florin55503
trecand peste interiorul din plastice tari si goale de la mitsu l-as cumpara in locul avensisului pentru 2 motive:

1. masina mult mai noua (nici nu s-a lansat inca)
2. exteriorul de senzatie
ca si minusuri trebuie spus ca sptiul e mai mic decat in avensis

avensisul e o masina care isi traieste probabil ultimul an incepand din 2008, dar mult mai bine executat in interior decat lancerul. e si mai spatios decat lancer
Paul105855
Daca esti dispus sa-ti asumi niste mici riscuri, legate pe de-o parte de faptul ca ai de-a face cu un model nou iar pe de alta ca nu e testat euroncap mergi pe Lancer. Eu cred ca asa as face. Arata teribil de bine Lancer-ul.
Baby Blues
Ma bucur ca nu a trebuit sa mai vin si eu ca sa sustin Lancer-ul si omul a ales bine biggrin.gif ( banuiesc ca cu inima)
goangaus
QUOTE(Paul105855 @ Nov 5 2007, 03:42 PM) *
Daca esti dispus sa-ti asumi niste mici riscuri, legate pe de-o parte de faptul ca ai de-a face cu un model nou iar pe de alta ca nu e testat euroncap mergi pe Lancer. Eu cred ca asa as face. Arata teribil de bine Lancer-ul.

Da, Avensisul este mai mare la interior si mai calitativ.
Motivele pentru care am ales Lancer in detrimentul Avensisului 1.6 sunt:
- Design exterior agresiv, senzational pentru mine
- Masina un pic mai scurta, in Bucuresti conteaza fiecare centimetru
- Consum mai mic
- O idee mai sprintena
- ESP, TRC

Service-uri sunt in Bucuresti mai multe, doua sau trei, unul s-a deschis acum recent, in Berceni.
T u d o r
Pentru confort Avensis, pentru look de trei ori Lancer. biggrin.gif

Intrebare de baraj... cat costa Lancerul de 1.8 full? Pe site-ul Mitsu nu sunt decat 1.5 si 2.0 TDI... biggrin.gif BTW... ce i-o fi apucat pe astia sa puna motoarele TDI pe masina? ohmy.gif Oricum, vine si 2.2 Pejo, care are vreo 165 cai, daca nu ma insel.

Deci daca stie cineva, cat costa Lancer 1.8 cu echiparea de varf... smile.gif
goangaus
QUOTE( T u d o r @ Nov 5 2007, 06:50 PM) *
Pentru confort Avensis, pentru look de trei ori Lancer. biggrin.gif

Intrebare de baraj... cat costa Lancerul de 1.8 full? Pe site-ul Mitsu nu sunt decat 1.5 si 2.0 TDI... biggrin.gif BTW... ce i-o fi apucat pe astia sa puna motoarele TDI pe masina? ohmy.gif Oricum, vine si 2.2 Pejo, care are vreo 165 cai, daca nu ma insel.

Deci daca stie cineva, cat costa Lancer 1.8 cu echiparea de varf... smile.gif

Din cate stiu eu motorul de 1.8 inca nu se vinde in Romania, dar o sa apara la primavara.
andrei651000
Ma intereseaza si pe mine motorul de 1.8 143 cp de pe noul Lancer.
Am intrebat pe la dealer: se pare ca va veni undeva prin ianuarie-februarie.
Personal, fara dorinta de a starni controverse inutile, mi se pare ca masina japoneza cu motor TDI e un pic cam ciudat.
Dar presupun ca si asta inseamna globalizare.
De aceea prefer sa mai astept un motor pe benzina mai sanatos. Motorul de 1.5 este cel de pe Colt, totusi.

Pe site-ul Mitsubishi Germania sunt afisate si preturile pentru motorul de 1.8 (la care exista o steluta ca va veni din februarie 2008) si se pare ca sunt cu aprox. 2000 euro mai jos decat cele pentru 2.0 TDI.
Interesant e ca acolo nu exista in oferta motorul de 1.5!

Va fi de asteptat motorul de 1.8 si cutie CVT! Asta mi-as dori.
T u d o r
2000 euro mai jos? ohmy.gif E ceva... Voi vedea preturile cand va aparea modelul pe piata. Oricum, sounds interesting... 2000 sub TDI... biggrin.gif

Masina arata demential, agresiva si cu linie cursiva, nu arata ca o masina facuta din parti de la altele, pare un tot unitar ... superb design!

Bogdan104277, unde esti tu cand avem nevoie de tine? biggrin.gif
goangaus
QUOTE( T u d o r @ Nov 6 2007, 10:29 AM) *
2000 euro mai jos? ohmy.gif E ceva... Voi vedea preturile cand va aparea modelul pe piata. Oricum, sounds interesting... 2000 sub TDI... biggrin.gif

Masina arata demential, agresiva si cu linie cursiva, nu arata ca o masina facuta din parti de la altele, pare un tot unitar ... superb design!

Bogdan104277, unde esti tu cand avem nevoie de tine? biggrin.gif

Dar de consumul urban declarat de 10.4 ce ziceti ? Asta inceamna in bucuresti 13-14 .
Pentru o diferenta de acceleratie de 1.2 secunde la 0-100 km/h, o diferenta de consum de 2.2 litri la suta mi se pare mult.
Specificatii motor 1.8:
http://www.mitsubishi-motors-europe.com/mo...6-valve%20MIVEC
T u d o r
Mda... naspa. am citit si eu... Fata de motorul Honda de 1.8 pus pe Civic... subtirel, atat ca performante cat si ca si consum.
Legionaru'
Toyota scoate peformantele astea cu 129 CP!
Bogdan104277
Am aparut Tudore,

Se poa' sa las un tovaras la greu?! Ziceti, ce trebuie sa stiti?
La capitolu' siguranta vine standard cu 7 (sapte) airbag-uri -2 frontale, 2 laterale, 2 cortina si 1 genunghi pentru sofer.

Combinatia: motorul 1.8 si CVT va fi bestiala din punctul de vedere al consumului.
Pe Lancer nu va fi 2.2 de Peugeot, numai pe Outlander.

La capitolul siguranta - se estimeaza 5 stele. Testul EuroNcap - cam peste un an dragi tovarasi de forum, ca asa-i procedura.

Offf, am obosit.. whistling.gif
Restul mai tarziu... rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.