Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme de fiabilitate la noul RAV 4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Dan52141
Se pare ca si toyota are probleme de fiabilitate si inca destul de grave care au dus la suspendarea vanzarilor de RAV4 in Australia.
Deci se poate intampla la orice casa fie ca este toyota fie ca este vw.

http://www.automarket.ro/stiri/toyota-are-...v4-v6-7369.html
guerilla
de cand stiu aia de la automarket sa faca stiri?
au futut o informatie de presa fara macar sa aiba habar despre modelul in cauza.
rav4 cu motor v6 a fost lansat luna asta, acum 2 saptamani. pe 29 au fost oprite livrarile pentru ca s-au observat probleme cu managementul motorului la masinile de drive test. nici macar una din masinile livrate catre clienti nu a fost raportata cu probleme dar au oprit vanzarile ca masura de precautie.
aceleasi probleme cu softul au dus si la oprirea vanzarilor de aurion trd.
pusca mea, ce usor e sa aruncam cu kkt intr-o marca doar ca sa ne dam ziaristi. ca sa nu mai zic ca traduc ca un cur. jenantilor.
_Constantin_
Exact, e cel mai usor sa invetezi niste stiri cu titlu socant si sa le pui ca adevar. Nu poti sa fii o publicatie chiar si online, sa afirmi asa ceva si sa nu dai nici macar un detaliu tehnic. Penibil intradevar.
guerilla
nici n-am chef sa dau eu sursa articolului. ca o stiu. dar de incompetenti ce sunt nu au trecut sursa si nici nu au tradus corect citatele. bai engrish ce sunteti "smooth" cum se traduce ha? ziaristi de doi lei

btw, toyota nu e luna de pe cer si mi se rupe de cate recall-uri au ei. dar aceeasi reactie de criticare a ziaristilor de doi lei o voi avea si vis-a-vis de articole despre skoda, audi, bmw de cate ori voi avea ocazia sa citesc stiri scrise pe buda.
vio
dap cica prb e legata grav de axa cu came , cum ca nu ar ajunge si la filamentele de la becurile care lumineaza anvelopa pe interior
Hoinar
QUOTE(vio70407 @ Oct 31 2007, 01:55 PM) *
dap cica prb e legata grav de axa cu came , cum ca nu ar ajunge si la filamentele de la becurile care lumineaza anvelopa pe interior


Becurile alea care stralucesc americaneste a crom atunci cand faci salturi mortale pe trambulina?! ohmy.gif
Pai asta e defect grav....daca stiam asta......
DAN
QUOTE(guerilla @ Oct 31 2007, 01:18 PM) *
de cand stiu aia de la automarket sa faca stiri?
au futut o informatie de presa fara macar sa aiba habar despre modelul in cauza.
rav4 cu motor v6 a fost lansat luna asta, acum 2 saptamani. pe 29 au fost oprite livrarile pentru ca s-au observat probleme cu managementul motorului la masinile de drive test. nici macar una din masinile livrate catre clienti nu a fost raportata cu probleme dar au oprit vanzarile ca masura de precautie.
aceleasi probleme cu softul au dus si la oprirea vanzarilor de aurion trd.
pusca mea, ce usor e sa aruncam cu kkt intr-o marca doar ca sa ne dam ziaristi. ca sa nu mai zic ca traduc ca un cur. jenantilor.


Sper sa nu te superi ca am adugat asta pe site-ul lor..tongue.gif
Hoinar
QUOTE(DAN @ Oct 31 2007, 03:28 PM) *
Sper sa nu te superi ca am adugat asta pe site-ul lor..tongue.gif


pacat ca n-ai adaugat tot...inclusiv scuipatul lui guerilla la adresa autorului de copy/paste smile.gif.
guerilla
sint niste oameni de doi lei.
aici cand se scriu articole se precizeaza sursa. ca asa e frumos.. iar daca vreti si legal.
sa faci o traducere de doi lei si apoi sa zici ca mama ce am bunghit si azi un articol meserias si imi iau banu, este penibil.
mostra din articol
QUOTE(automarket)
oficialii Toyota au recunoscut ca „propulsorul nu functioneaza asa cum se asteptau”.

adevarul e insa asta:
QUOTE(Mike Breen (purtatorul de cuvant Toyota Australia)
They found with a couple of company demonstrators that the engine performance wasn't as smooth as it should be -- under normal operating conditions.
Their initial thought is that it's something to do with the engine management control unit.
They decided to stop sales on the vehicles so we didn't get too many out there in the marketplace, because the more out there, the harder it is to control these things.


so, cine are dreptate? sunt eu bou sau celalalt e ridicol de incompetent?
vio
toti este englejii la noi guerrilla.cat vad prin ochelarii de cal atat fac
Dan52141
Mie chiar nu mi-a dat prin cap ca o astfel de publicatie ar putea da informatii trunchiate, tendentioase sau neprofesioniste.
Din cate am mai citit insa (comentarii la alte articole ale lor) se pare ca au facut-o de "oaie" de multe ori, intr-adevar nu sunt profesionisti de loc.
Oricum lasand la o parte latura aceasta, ideea ca si la toyota pot fi probleme este mai mult decat evidenta.
In revista Quattroruote de luna aceasta se specifica numarul crescut de probleme care au aparut la modelele toyota in USA punand lucrul acesta pe seama acestei goane nebune in a produce si a vinde cat mai mult. De asemeni in aceiasi revista este remarcata cresterea considerabila a calitatii in habitaclul masinilor frantuzesti si nu pot sa nu remarc iarasi laudarea modelului coreean Kia Cee'd smile.gif care a ramas in continuare in cursa pentru masina anului.
_Constantin_
Cum spunea si guerilla ... Cine crede ca Toyota e Dumnezeu si face masini ca sa fim noi fericiti ...e copil. S-au remarcat prin preturi mici si fiabilitate. Inca se pot lauda cu asta dar si ei fac greseli si se pare ca presa auto taxeaza dur fiecare nereusita a constructorilor niponi insa modele europene care se confrunta cu mari probleme sunt pur si simplu evitate.
DAN
Am scris acolo pe site la comentarii, articolul original, dar au avut baietii grija sa mi-l stearga....apropo..si postul semnat xxxx de acolo e de mine scris....biggrin.gif
nelu103752
la 15.600km urmeaza schimbarea casetei de directie. am auzit ca si altii au schimbat caseta la noul rav4. este un lucru neplacut pentru toyota. eu am modelul d-cat 177cp cumparat din germania.

alte probleme legate de fiabilitate nu am constatat!
Legionaru'
Un om din sistem mi-a zis ca vechiul Rav a fost mai reusit!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.