Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MP3 player
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Daniumfcv
Salut ,


Eu acum am pe masina un Sony Xplode 4x15 w sau ceva de gen.. ca nu le am deloc si 4 boxe si 2 tweetere opel pe masina.Se aude binisor , insa la viteza ridicata nu mai imi place cum se aude ...

Care ar fi un sistem audio mai bun fara amplificator sau ceva in portbagaj pentru ca si asa este destul de mic.


Numai bine,
Andrei Suzuki
Cum adica la viteza ridicata nu iti place cum se aude? Daca e cum cred eu,adica,datorita zgomotului facut de motor tu dai mai tare ca sa-l acoperi,difuzoarele incep sa distorsioneze,nu? Eh,daca te referi la asta,cel mai bine ar fi sa schimbi HU (head-unit-cd playerul). Iti recomand sa mergi pe marci ca Pioneer,Clarion,Alpine. Urmatorul pas ar fi,ori sa schimbi difuzoarele cu unele de putere mica,special facute pt a merge direct pe cd player (adica cu puteri mici), ori sa montezi un amplificator.
Daniumfcv
Cam asa se intampla.. da.. La volum mic .. se aude clar... pe masura ce zgomotul motorului se suprapune cu zgomotele de rulare sunt nevoit sa dau volumul mai tare si implict se va auzi mult mult mai prost .. si nu stiam de ce.

Acum.. amplificator parca nu as pune .. ca imi ia din locul din portbagaj.. as putea pune boxe si tweetere din care zici tu ? Cum ar fi mai bine? Amplificator sau boxe din astea?


Numai bine,
Andrei Suzuki
Un amplif nu are cum sa iti ocupe locul in portbagaj,in primul rand ca este destul de plat,iar in al doilea rand el poate fi prins ori pe bancheta, ori pus de ex sub unul din scaunele din fata. Deci nu e mare smecherie. Eu asta as face.
Chiar daca schimbi cd playerul actual,si cumperi difuzoare noi,la un moment dat ele tot o sa inceapa sa distorsioneze pt ca amplificatorul cd playerului nu are decat,sa zicem...20W RMS.Iar tu cand dai cu 20W in,sa zicem 60-70W rms,e normal ca amplificatorul sa fie "exploatat" la maxim,de aici si distorsiunile. Un amplif,fie el si de 50W rms pe canal va face o FOARTE buna treaba,in comparatie cu cd playerul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.