Help - Search - Members - Calendar
Full Version: noul c-max
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
tony_2909
Salut,
Vreau sa-mi iau si eu o masina (ford c-max) 1,8 diesel varianta trend.
Ideea este ca un amic sustine ca motorizarea de 1,8 diesel este subdimensionata pentru c-max.

Poate cineva sa ma ajute?
k u l
QUOTE(tony_2909 @ Oct 29 2007, 06:06 PM) *
Salut,
Vreau sa-mi iau si eu o masina (ford c-max) 1,8 diesel varianta trend.
Ideea este ca un amic sustine ca motorizarea de 1,8 diesel este subdimensionata pentru c-max.

Poate cineva sa ma ajute?
k u l
sal

este o masina super ok,de familie este numa indicata,super incapatoare,design placut,aliura sportiva,dotari pe masura.
eu am fost in drive test cu acest ford focus c-max si am fost foarte multumit de masina,atit la asezare cit si la stabilitate si fuga
specific ca drive test-ul a fost efectuat in germania,imi parea rau ca nu am avut banii sa.l achizitionez,am luat un ford focus din 2002 benzinar,
1.6/109cp diesel euro 3, este bun ca motor,trage destul de ok
1.8/116cp diesel euro 4 este motorul cel mai indicat pentru drumurile noastre,si consum de motorina ok,si te ajuta si in depasiri destul de ok
2.0/136cp diesel euro 3 deja nu mai incape vorba,este mult mult mai sprinten,dar si consumul este pe masura daca ai marime mare la talpa

eu am gasit unul SH din 2005/11 la 11700 +taxa de 845 +r.a.r + celelalte acte de la noi +drum cu nr pe 5 zile si ies undeva de 13400,parerea mea ca e destul de rezonabil avand in vedere ca masina are 56400km reali fiind masina unui angajat de la reprezentanta ford,si el folosind.o doar in concedii,si ce ma incintat,sunt dotarile masinii ,fiind gama de echipare ghia + alte optionale puse de acea persoana,in rest numa de bine despre aceasta gama de masini

multa bafta in achizitionarea masinii
tony_2909
Multumesc K u l pentru sfaturi.
Pentru familie o vreau si eu, am un copil si mai vrem inca unul in viitorul apropiat (speram) si din acest motiv am optat catre varianta asta.
Intrebarea mea (la care mi-ai raspuns) asta era: 1,8 diesel este subdimensionat pentru volumul masinii?
Hoinar
QUOTE(tony_2909 @ Oct 30 2007, 09:16 AM) *
Multumesc K u l pentru sfaturi.
Pentru familie o vreau si eu, am un copil si mai vrem inca unul in viitorul apropiat (speram) si din acest motiv am optat catre varianta asta.
Intrebarea mea (la care mi-ai raspuns) asta era: 1,8 diesel este subdimensionat pentru volumul masinii?


Un motor de 115 CP nu e mic pt o masina de familie de cca 1400 kg. Nu va fi foarte sportiv, dar nici nu vei avea probleme cu el. Eu zic sa "go for it".
Acuma depinde si de ce alte masini mai ai sau ai mai condus, vorba colegilor de forum, ca daca vii de pe Impreza WRX STI, atunci ti se va parea ca mergi cu melcul, daca vii de pe dacia veche, ti se va parea ca zboara. Eu zic ca n-ai sa fii dezamagit, dar mai bine incearca si tu masina cu ceva greutate pe ea.
tony_2909
[quote name='Hoinar' post='240751' date='Oct 30 2007, 12:20 PM']


am mai condus doar solentza, cielo, si f putin megan vechi...
Asa ca experienta mea in masini "tari" este foarte limitata smile.gif.
Am facut un drivetest cu ea zilele trecute si mi s-a parut ok (din punctul de vedere al unuia ce a condus solentza pana anul trecut), dar n-avea greutate pe ea (normal).
Asa ca, daca lucrurile merg ok, la sfarsitul lunii sper sa o si am (cei de la BDT o au acum pe stoc).

Multumesc de incurajare!
tony_2909
Mi-am luat Ford-ul sambata si am si mers putin cu el prin oras, dar vremea nu prea mi-a dat voie sa ma plimb prea mult (era foarte ceata), dar saptamana care vine sper sa am mai mult noroc cu vremea si sa pot face macar 200 de km.
Pot spune ca este surprinzator de sprintena pentru greutatea ei si nu mi se mai pare nici asa de mare cum mi se parea la inceput.
Hoinar
QUOTE(tony_2909 @ Dec 9 2007, 07:32 PM) *
Mi-am luat Ford-ul sambata si am si mers putin cu el prin oras, dar vremea nu prea mi-a dat voie sa ma plimb prea mult (era foarte ceata), dar saptamana care vine sper sa am mai mult noroc cu vremea si sa pot face macar 200 de km.
Pot spune ca este surprinzator de sprintena pentru greutatea ei si nu mi se mai pare nici asa de mare cum mi se parea la inceput.


Felicitari si cat mai multi km fara probleme!
tony_2909
Am si eu o intrebare pentru cei care au sistemul de sunet sony pe ford-urile lor: are bluetooth pentru telefonul mobil?

Are cineva un manual pentru ICE Pack6 sau un link catre un manual (RO/EN)?

Ca mie nu mi-au dat nici manualul masinii ca nu il aveau...confused.gif

Vreau si eu sa aflu cate ceva despre sistemul de sunet daca tot il am...

Multumesc!
niros
salut, ma intereseaza foarte mult evolutia lui C-Max. care sunt impresiile?
tony_2909
QUOTE(niros @ Jan 8 2008, 03:38 PM) *
salut, ma intereseaza foarte mult evolutia lui C-Max. care sunt impresiile?

Salut,
Este o masina de familie ok (pentru mine).
Nu-ti pot spune f multe despre ea pentru ca n-am decat 800 de km parcursi. Este spatioasa, motorul nu mi se pare deloc mic (1,8 diesel), dar nu l-am fortat deocamdata pentru ca sunt inca in rodaj (cam 1500 km).
Mi se pare stabila in curbe chiar daca este putin mai inalta decat celelalte dar nici nu am intrat cu viteze mari in curbe.
Daca te intereseaza ceva anume, spune-mi si mai vorbim.

niros
QUOTE(tony_2909 @ Jan 14 2008, 12:54 PM) *
QUOTE(niros @ Jan 8 2008, 03:38 PM) *
salut, ma intereseaza foarte mult evolutia lui C-Max. care sunt impresiile?

Salut,
Este o masina de familie ok (pentru mine).
Nu-ti pot spune f multe despre ea pentru ca n-am decat 800 de km parcursi. Este spatioasa, motorul nu mi se pare deloc mic (1,8 diesel), dar nu l-am fortat deocamdata pentru ca sunt inca in rodaj (cam 1500 km).
Mi se pare stabila in curbe chiar daca este putin mai inalta decat celelalte dar nici nu am intrat cu viteze mari in curbe.
Daca te intereseaza ceva anume, spune-mi si mai vorbim.



salutare,

in legatura cu C-maxul, am dubii legate de ce motor sa iau? diesel sau benzina?
am vazut ca motorul pe benzina, 1.8 consuma 11-12 l in regim urban.
nu este subdomensionat 1,8 diesel? 115 CP sunt de ajuns?

sorin
niros
QUOTE(tony_2909 @ Oct 29 2007, 06:06 PM) *
Salut,
Vreau sa-mi iau si eu o masina (ford c-max) 1,8 diesel varianta trend.
Ideea este ca un amic sustine ca motorizarea de 1,8 diesel este subdimensionata pentru c-max.

Poate cineva sa ma ajute?


REVIN CU MESAJUL PT IMPRESIILE PRIVIND C-MAXUL? ORICE SUGESTII SI PARERI SUNT BINE VENITE. MA INTERESEAZA DIESEL SAU BENZINA?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.