Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat pentru un necunoscator
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Spartakus
Salut,

Sunt prima data pe acest forum. Nu sunt pasionat de masini dar trebuie sa-mi schimb actualul Megane 1 break (1.9 dci) ce implineste in curand...100000 km. Personal as pastra-o inca 10 ani, este comfortabila, fiabila, si mai ales consuma f. putin cam 5 l extraurban la 120 kmh. Oricum nu merg mai repede.
Sotia zice sa iau ceva nou pe benzina, ca dci-ul nostru e zgomotos...mie nu mi se pare.
Am auzit ca noile modele sunt rigide, nu cred ca ma intereseaza. Vreau ceva "moale", fiabil, fara sa am vesnice probleme. Sunt medic si habar n-am de mecanica. Personal inclin spre noua Laguna.
Am uitat sa va spun ca am buget de 20000 euro cash si, foarte important, mai am si 2 copii care necesita maxima siguranta in trafic.

Va rog doar pareri avizate.
t99959
mai putin zgomotoase ar fi motoarele diesel de la toyota,honda(aste imi vin in minte),ca model de wagon(tourer)ar fi:avensis(toyota) si acord(honda)>
Spartakus
Inca o chestiune: un pacient de-al meu - un baiat extrem de pasionat, ca si voi - mi-a explicat ca singura masina cu suspensii mai soft este pe langa R Laguna, Citroen C5.
Luka
Laguna are intr-adevar un comportament foarte confortabil.
Asta poate insemna si un tangaj la curbe sau schimbari bruste de directie, dar ai spus ca mergi ca sotia si copiii, asa ca nu cred ca esti adept al stilului sport.
Ca si confort, este intr-adevar printre cele mai bune. Dupa un drum lung nu te simti obosit, nu ai dureri de spate.
Problemele sunt la fiabilitate, cel putin varianta II are ceva bube, in principal legate de neadaptarea la ''soselele'' noastre, precum si pe partea electronica.
Acum a aparut Laguna III, ei pretind ca au pus accentul pe calitate si fiabilitate, ramane de vazut.
marius68582
DAca tot esti invatat cu scoala franceza,au ei noutati interesante :atat Laguna cat si C5 sunt la schimb de generatii.Personal,daca as avea banii m-as uita si spre un C6 cool.gif
ionut_marius
pai de honda accord diesel nu te atingi,e 25k euro,
la 21-22k euro ai mazda 6,avensis diesel

in de,fr noua laguna incepe de la 24k euro
T u d o r
In sfarsit un om care apreciaza confortul in primul rand. Pe aici e plin ce "piloti". biggrin.gif

Spartakus, bine ai venit pe forum, doctore. smile.gif

Ok, sa imi dau cu parerea. C5 va aparea anul viitor, e o masina care din pozele de pe net pare un imens pas inainte dpdv al aspectului, fata de generatia actuala. Despre aceasta, cu indulgenta pot spune ca e inestetica. smile.gif
Eu as merge totusi spre o Laguna, motorizarea pe care ti-o doresti. Zgomotul interior nu va fi o problema, Renault fiind recunoscut pentru insonorizarea de exceptie a habitaclului. Masina e excelenta ca si interior, are aspect clasic, fara incercari de stil, sobra si eleganta. Motoare bune, service bine reprezentat in teritoriu, dar putin cam scump. Piesele, ca la majoritatea frantuzestilor, scumpe. smile.gif
florin55503
viitorul C5 arata demential. cred ca va fi cea mai frumoasa masina din clasa. dar apare abia la anul. dar ca si laguna sunt masini foarte noi si mai mult ca sigut=r vor aparea probleme la ele.

toate masinile din clasa asta sunt confortabile, chiar daca unele sunt mai sportive si altele mai familiste
Seri
Am auzit multa lume care se plangea de serviciile post-vanzare de la Renault, dar daca sunteti multumit, atunci mai bine ramaneti la ei. Preturile pentru Laguna 3 nu se cunosc inca, dar de obicei preturile la masini nu variaza mult de la o generatie la alta. La capitolul siguranta, Laguna 3 sta foarte bine, cei de la Renault asteptandu-se la un rezultat de 6 stele la crash test.

Citroen C5 o sa apara abia in martie 2008.
Baby Blues
Welcome doc! Si sa ne vedem cat mai mult . Hai sa-mi dau si eu cu parereaDaca vrei sa fie noua poti sa-ti iei si frantuzoaica dar daca iti iei second ia-ti o masina jap sau nemteasca. Am auzit ca astea din urma sunt mai fidele si mai putin mofturoase biggrin.gif
bloodhound
Eu personal m-as uita la un kia magentis. Imi place aspectul serios si curat. O masina foarte buna pentru pretul cerut cu destui caluti sub capota. Unul dintre putinele sedanuri pe care le-as conduce ( sunt mult prea obsedat de un aspect business la un sedan). Sugerez V6 de 188 de cai dar iese din buget bine asa ca nici 144 de cai nu strica.
Spartakus
Multumesc tuturor pentru sfat.
Probabil voi cumpara noua Laguna. E o decizie importanta, eu acum cumpar pentru viitorii 5 -10 ani - actualul Megane este din 2002 si l-am cumparat din Franta - Lyon, fiind atunci la specializare. Probabil ca voi face la fel si acum. Ei ofera garantie internationala, au stat cu mine si mi-au explicat ce trebuie si ce nu trebuie sa fac vreo 3 ore. O multime de accesorii mi le-au oferit gratis - inclusiv un CDPlayer si chiar globuri de brad inscriptionate Renault. Acolo clientul este intr-adevar stapan.

In ceea ce priveste siguranta si confortul acestui model, unde pot accesa informatii? - nu prea am gasit mare lucru pe net.

O zi buna va doresc!
Luka
Din cate stiu, nu avem inca un test la EuroNCAP, dar actuala generatie e prima masina ce a obtinut 5 stele. As presupune ca Laguna III va obtine macar atatea biggrin.gif
Cateva informatii ai aici http://www.insidenewlaguna.com/ . Cred ca exista si site-ul romanesc deja.
Ar mai fi varianta Laguna 2.2 Luxury, motorizare 2.0 dCI, 150 CP, o alegere excelenta. Ar trebui sa te interesezi la un dealer Renault pentru ca pe site nu au si promotiile. Este la sfarsit de drum asa ca ar cam fi rezolvate toate problemele. La cea noua ar putea aparea diverse ''boli ale copilariei''.
HalbaSus
Eu in situatia ta as alege fie Honda Accord 2.0 benzina (versiunea de baza - dar care e echipata destul de bine inclusiv vre-o 6-8 airbaguri) costa sub 20.000 euro, la 22-23k euro ai versiunea executive care vine echipata cu tot ce vrei: piele, xenoane, etc), suspensiile sunt suficient de moi pentru a amortiza gropile patriei dar nici nu poti spune ca e barca pe drum (daca te gandesti la siguranta familiei ai nevoie si de o masina stabila, chiar daca nu esti vitezoman nu se stie niciodata cand trebuie sa eviti ceva, ori o masina cu suspensii moi se va comporta mai prost in asemenea situatii). In plus masina e si destul de puternica (155 cp) ceea ce iti va oferi un comfort sporit la depasiri. Este silentioasa (asa cum isi doreste sotia) si este considerata o masina fiabila, beneficiind de 3 ani garantie (majoritatea producatorilor ofera doar 2 ani garantie).
O alta varianta buna ar fi Toyota Avensis... Personal imi displace aceasta masina din mai multe puncte de vedere: aspect extrem de banal, suspensii prea moi, etc, dar tie cred ca ti s-ar potrivi (daca te intereseaza in primul rand comfortul si nu performantele). In banii astia intra versiunea 1.8 dotata foarte bine (inclusiv senzori de ploaie/lumina, etc).
Hoinar
Nu stiu daca se incadreaza in pret, dar eu am mers destul de mult cu Avensis-ul unui coleg, si mi se pare extrem de confortabila (suspensii). Iasi-ul nu este un oras model dpdv al strazilor, si cam suntem plini de gropi, denivelari...etc, dar in masina lui foarte putine denivelari se simt (suspensiile nu sunt tari, ci stiu sa filtreze foarte bine denivelarile).
Ti-as sugera sa faci un drivetest cu unul si sa vorbesti cu un dealer, ca acum, fiind aproape de modelul viitor, au inceput sa aiba oferte interesante.
James Kilowatt
Eu cred ca Chevrolet Epica ar fi pe gustul tau. Motor foarte silentios (V6 chiar si versiunea de 2L) , spatiu cat cuprinde , si suspensii mai mult spre confort decat spre sport.
habibi
decizia este luata .asa ca vorbim povesti.
Hoinar
QUOTE(habibi @ Oct 30 2007, 08:35 PM) *
decizia este luata .asa ca vorbim povesti.


citat din ce a spus colegul nostru Spartakus: "Probabil voi cumpara noua Laguna. E o decizie importanta, eu acum cumpar pentru viitorii 5 -10 ani "

Deci e sigur asa cum zici tu Habibi. 100%. Omul a si dat ordinul de plata (sau geanta cu malai). Deja a semnat contractul.
Sau tu stii mai mult ca noi? smile.gif.

Omul a cerut sfaturi, a spus clar ca e un om care gandeste mult inainte de a lua o decizie, decizie care va fi pe termen lung. Pana in clipa in care omul spune ca s-a hotarat, datoria noastra e continuam cu sfaturile, pentru ca de asta suntem aici smile.gif.

Hai sa avem cu totii o seara faina.
Spartakus
Sigur ca decizia NU a fost inca luata, oricum astept promotiile eventuale de Craciun.

Cum si recunosc ca varianta Honda incepe sa fie luata in calcul, chiar daca nu sunt asa tanar ca voi (41 ani) masina asta parca imi spune ceva. Repet, sunt un mare habarnist, dar feeling-ul imi spune ca Honda (pe mine m-a entuziasmat noua Civic si credeti-ma ca nu ma misc usor) pare o rivala pentru noua Laguna. Colegii cunoscatori de la Spital nici nu vor sa auda de ea...(de Laguna). Personal nu am idei preconcepute stiu ca si una si alta au plusuri si minusuri.

Asadar, scrieti-mi OBIECTIV despre noua Civic, ma rog cea care arata ca un OZN am vazut-o pe inserat era cea mai deosebita din coloana de pe strada...si o conducea un domn la vreo 50 de ani!!!
T u d o r
Civic hatchback (cea care seamana cu un OZN biggrin.gif) e o masina pentru alta varsta, Spartakus. Are suspensie foarte dura, directie directa si sharp, motorul se aude in interior ca si cum l-ai avea pe genunchi, scaune sport, foarte joase... ce mai, eu zic totusi ca e pentru un tanar pasionat.
Civic sedan (cea in 3 volume) e mult mai "umana", are aspect mai clasic si mai serios, mai bine insonorizata, etc. Pare mai de familie, ce sa zic...

Dar masina comparabila cu Laguna din curtea Honda e Accord. Pe ea as lua-o eu. smile.gif
Hoinar
QUOTE( T u d o r @ Oct 31 2007, 01:53 PM) *
Dar masina comparabila cu Laguna din curtea Honda e Accord. Pe ea as lua-o eu. smile.gif


Eu as astepta noua versiune smile.gif. Sau as lua-o pe asta de acum dar cu promotie solida (vezi promotia folosita de Sorin pt a-si lua Honda Accord Type S la 25 K Euro).
T u d o r
Pai nu era nici o promotie, asta e pretul. smile.gif La 23000 DDP iei Executive de 2.0.
Hoinar
QUOTE( T u d o r @ Oct 31 2007, 02:55 PM) *
Pai nu era nici o promotie, asta e pretul. smile.gif La 23000 DDP iei Executive de 2.0.


Promotie era faptul ca au adus masina aia in tara smile.gif
Ca ea nu se comercializa pe la noi din cate stiu.
T u d o r
Ba da, acum se comercializeaza oficial. smile.gif Doar ca e mai rara.
HalbaSus
Despre noua laguna am auzit ca va fi al naibii de scumpa... citeam undeva ca in franta laguna cu dieselul de 1.6 costa ~25.000 euro blink.gif
Civicul hatchback (ala tip OZN)... e asa cum zice Tudor... dar intr-adevar e o masina cu atitudine. Nu e o masina de familie, dar oamenii nu fac tot timpul decizii rationale ci se mai iau si dupa pasiune... asa ca merita sa faci un drive-test cu el... cine stie, poate o sa-ti placa si o masina mai "nervoasa" si mai "infipta".
Pentru ce vrei tu ar fi mai potrivit accordul, e o masina suficient de mare pentru o familie, silentioasa, cu suspensii comfortabile, dar totodata suficient de puternica sa-ti ofere si ceva placere la volan. Defapt in banii astia (20-23k euro) nu poti gasi masina mai buna.

Dezavantaje (are si din astea):
- Modelul e pe final de cariera, anul viitor apare modelul nou.
- In varianta de 20.000 interiorul nu exceleaza, dar nu e nici foarte slab.
- consumul urban este de ~11%, fata de megane dci probabil ti se pare enorm, dar pentru cei 155 de cp de care dispune nu e mult deloc.
Spartakus
Mersi Tudore, pacat ca trebuie sa mi-o scot din cap...nu-mi trebuie sportive. Mi-a amintesc acum ce diferenta este intre cum "trece falnic, fara pas" Meganul meu peste gropile pe drumul Odobestiului (la socri) si cum simteam pana in suflet acele gropi in Roverul hatchback al cumnatului. N-as putea sa ma sacrific chiar asa!
Hoinar
QUOTE(Spartakus @ Oct 31 2007, 04:21 PM) *
Mersi Tudore, pacat ca trebuie sa mi-o scot din cap...nu-mi trebuie sportive. Mi-a amintesc acum ce diferenta este intre cum "trece falnic, fara pas" Meganul meu peste gropile pe drumul Odobestiului (la socri) si cum simteam pana in suflet acele gropi in Roverul hatchback al cumnatului. N-as putea sa ma sacrific chiar asa!


Cu Accordul nu simti pana in suflet gropile smile.gif. Parol. Deci ai putea face un drive test, si sunt sigur ca ar urca destul de sus in lista ta aceasta masina.
ionut_marius
si eu am citit ca in de. si fr. preturile incep de la 24-25k euro,probabil in ro vor incepe de pe la 20k euro,mi se pare f mult plus ca reno nu straluceste la cap fiabilitate

cred ca cea mai buna alegere ar fi un accord,din punctul meu de vedere este peste mazda 6 si avensis
Spartakus
Tocmai m-am uitat pe site-urile de teste de siguranta (din UK, D, FR)...Laguna 3 pare ca se afla in topul celor mai safe cars, oricum peste Accord. Are numai 5 stele daca am vazut eu bine.
Eu conduc destul de preventiv, dar stiu cati idioti sunt pe sosele iar copii mei sunt marfa cea mai valoroasa pe care o transport.
guerilla
QUOTE(Spartakus @ Nov 1 2007, 02:26 PM) *
Laguna 3 [...] oricum peste Accord. Are numai 5 stele daca am vazut eu bine.

5 e maxim.
pentru doritori se pot da si stelute de pe sticlele de coniac tongue.gif
acum serios trebuie sa tii cont ca testele sunt facute la max 60 la ora. concluziile le tragi singur. poti cauta pe forum ca era un topic despre corectitudinea si relevanta acestor stele la teste de impact.
Spartakus
Am vrut sa zic ca are 5* pe toata linia...

Oricum domnilor, SUNT DISPERAT !!! NU MA INCADREZ LA BUGET nici cu accord-ul nici cu laguna. Am sunat la reprezentante, ambele sunt sau vor fi (laguna 3) peste 20000. Eu am un buget EXTREM DE STRICT, no more cent ! Mi-au raspuns evaziv daca vor avea promotii, ba cei de la Honda mi-au zis oarecum arogant ca oricum se vand...

Stau si ma gandesc la ce-mi zice batranu' meu: "tre sa fii nebun sa-ti dai Meganu, in 100000 km ai schimbat doar 1 amortizor si cablul ambreiaj"
marius68582
Mai ales ca Accordul este aproape de schimbul de generatii si te poti astepta la un discount generos.Un amic si-a cumparat acum ceva timp Accord,in urma discountului rezultand o "gramada de masina" pentru banii dati.
Edit-am postat concomitent cu tine.Spune-le arogantilor care cica vand Accord si asa ca nu sunt singurii vanzatori din tara.Si incerca un telefon la Brasov.
Spartakus
In aceste conditii grele , sunt oare nevoit sa "retrogradez" la clasa compactelor? Daca da, permiteti-mi sa va deranjez cu urmatoarele criterii NOI de alegere, in ordinea importantei:

1. siguranta, confort
2. consum - macar ca actualul meu dci (8 urban, 5 extraurban)
3. maxim 20000 cash
4. fiabilitate - aici observand tot ce se scrie pe forum constat o doza mare de subiectivism: exemplu, Renault e trecut ca fiind nefiabil, dar eu am o experienta care contrazice! Un coleg medic are Ford Focus considerat net mai fiabil dar injura si blestema clipa cand a cumparat-o!
Luka
La modul general, Renault este considerat putin fiabil. Exceptii sunt de ambele parti. Poti intalni un Renault ca al tau, fara probleme, dupa cum poti gasi si o Honda-Toyota cu mari probleme.
In continuare, si eu as merge pe Honda Accord 2.0. Consum o idee mai mare decat ce vrei tu, insa ai mai multe avantaje.
Despre reduceri/promotii, nu prea se obtin la telefon smile.gif Mergi la ei (pt Honda recomand Asko), fa o plimbare cu masina si vezi la fata locului.

Sau mai incearca Laguna II, daca se mai poate.
Hoinar
La Honda stiu ca se pricep bine la vanzare baietii din Iasi (firma ATI), stiu sa-si vanda marfa si sa-si respecte clientii. Martor imi e un coleg de servici care detine un Accord. Daca e nevoie, fac rost de date de contact wink.gif.
Porfi
Ti-as sugera si noua Toyota Corola care cu echiparea maxima
nu depaseste vreo 19000E si consider ca este un bun
compromis intre sportivitate si comfort.
Ma refer la cea de putere 124CP.
HalbaSus
QUOTE(Porfi @ Nov 2 2007, 02:47 PM) *
Ti-as sugera si noua Toyota Corola care cu echiparea maxima
nu depaseste vreo 19000E si consider ca este un bun
compromis intre sportivitate si comfort.
Ma refer la cea de putere 124CP.


Un coleg si-a luat recent (acum o luna jumate) un Accord in varianta de baza (comfort parca se numeste) cu 19600+~500 euro taxa de prima inmatriculare... stiu ca nu prea se mai gasesc modele cu aceasta echipare dar merita sa suni la mai multi dealeri din tara...
O alta varianta ar fi Toyota Avensis 1.8 echipare Luna (cam tot ce vrei) care e 19300 parca + taxa de prima inmatriculare. Suspensii moi, echipare buna... aspect anost dar nu pentru aia o stimam si iubim smile.gif
Hoinar
QUOTE(HalbaSus @ Nov 2 2007, 03:06 PM) *
aspect anost dar nu pentru aia o stimam si iubim smile.gif


of of of..mai Halba... rolleyes.gif

De parca meganul omului e vreun model de frumusete smile.gif. Exceptand hatcback-ul care mie imi pare dragut, sedanul+breack-ul sunt cam la fel de urate.
HalbaSus
Am zis eu ca megane-ul ar fi frumos ? Am zis eu ca avensisul n-ar fi o masina buna ? Nici macar n-am zis ca e urat... Doar ca nu cred ca exista cineva care sa-si fi cumparat avensis pentru felul in care arata... La fel cum nu cred ca cineva si-a luat alfa romeo pentru ca ar fi foarte fiabila... rolleyes.gif
James Kilowatt
Eu revin la ce am spus mai devreme.... Chevy Epica. Are suspensii moi de limuzina, are un spatiu de masina de familie, motoarele sunt V6 (inclusiv cel de 2L) si sunt deosebit de bine echilibrate si silentioase. Masa o avantajeaza in cazul in care un kamikaze se hotaraste sa se infinga in ea mult mai mult decat airbagurile.
La confort nu se compara cu vre-o compacta care s-ar incadra in buget. Preturile CIP sunt intre 15 si 19K.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.