Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Leasing VS. Cash
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Radudaniel
Salutare. Deschis acest topic pentru ca vreau sa stiu parerea voastra despre leasing pe firma versus cash. In afara de faptul ca imi deduc TVA-ul eu mai vad urmatorul argument.

Cumpar o masina second hand de exemplu: un BMW 2 ani vechime, si beneficiez de garantie BMW inca un an (pentru ca il cumpar de la ei) si e company car. Fac leasing si platesc avans mic gen 3.000 eur plus o rata de 600 si un pic pe luna. Ceea ce inseamna ca masina intr-un an ma costa nu mai mult de 11.000 Eur. Dupa un an o vand si din cei 11.000 Eur dati de mine cer 9.000 si cel care o preia ii raman de plata 3 ani a cate 600 eur rata ...

Sau alta varianta este sa ma duc in Germania sa cumpar aceelasi BMW 22.000 eur cu TVA, deduc TVA si ajung la 18.000 si ceva si tin masina 1 an. Abia cand vand masina platesc TVA dar la valoarea de vanzare adica daca o vand cu 10.000 platesc TVA-ul aferent la 10.000 eur deci 1900 eur care cu cei 18.000 eur initial inseamna 19.900 Eur. Daca luam in calucl la BMW o depreciere de 10% pe an inseamna ca pretul real al masinii ar fi undeva in jur de 17.500 eur (trec in acte 10.000 cand vand masina ca sa platesc mai putin TVA) si inseamna ca pierd 2.000 sau 2.500 Eur


Voi care din solutii credeti ca este vandabila ?

si 2 care din masini credeti ca va avea un pret de revanzare mai bun:

1) BMW serie 3 motor 2.0 diesel (cateva dotari ca comenzi pe volan, tempomat, oglingi antioribre, PDC, faruri stergatoare automate)
2) Alfa 159 2.4 JTD full option (piele, navitatie, comenzi pe volan, scaune electrice incalzite, etc)
ionut1410
referitor la modul de acizitie cu banu jos e sigur mai avantajos de cat leasingul cat depre masini as amerge pe bmw e mai usor de vandut!
sote
QUOTE(Radudaniel @ Oct 27 2007, 01:24 PM) *
Abia cand vand masina platesc TVA dar la valoarea de vanzare adica daca o vand cu 10.000 platesc TVA-ul aferent la 10.000 eur deci 1900 eur care cu cei 18.000 eur initial inseamna 19.900 Eur.


si cum faci sa o vinzi contabiliceste legal la juma de pret dupa un an?
guerilla
face licitatie biggrin.gif
marius68582
Aha,te mai gandesti la Alfa? thumbsup.gif

Strcit legat de intrebarea ta cu caracter financiar,iti pot spune ca eu in ultimul an am cumparat 2 masini nu tocmai ieftine,cu banii jos,pe firma.Am preferat sa fac efortul asta pentru ca in opinia mea-daca rezervele financiare "irosite" astfel nu iti vor afecta buna desfasurare a bisnisului-chiar nu exista comparatie intre plata cash si leasing.
ionut1410
QUOTE(sote @ Nov 2 2007, 05:32 AM) *
QUOTE(Radudaniel @ Oct 27 2007, 01:24 PM) *
Abia cand vand masina platesc TVA dar la valoarea de vanzare adica daca o vand cu 10.000 platesc TVA-ul aferent la 10.000 eur deci 1900 eur care cu cei 18.000 eur initial inseamna 19.900 Eur.


si cum faci sa o vinzi contabiliceste legal la juma de pret dupa un an?



fii serios dupa 1 an am eu miam vandut masina de 50 mii euro la 2500 euro iar cand mau intrebat am zis ca era varza jumate de milion de km motoru bulit tot varza !
la finante exista niste criterii(cataloage) dar tu faci frumos o factura de service (schimb ulei ) treci la km jumate de milion si gata!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.