Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cip pentru Golf4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Ady07
as vrea sa imi pun un cip pe Golf4..de 110 cai..cum s-ar comporta masina..si dak ar fi ceva bun..as vrea sa stiu..aaaa..si stie cineva unde imi pot monta un cip..?
Ady07
e 1,9 TDI..si m-ar interesa c putere ar dezvolta..si daca as simti vreo diferenta...?multumesc
::::AL3X::::
Hmm normal ca se va simti deci de la 110 la 130...cam asta e deci 20cp in plus dar si putin la consum dar nu foarte mult!
Ca pret te ajunge pe la 8 9 milioane cam asa
ionut_marius
dac ai 110cp stock aj la 145cp pretul undeva la 300e
::::AL3X::::
DA se poate duce si mai sus de 130 cp dar eu spuneam sa nu se observe pe vag-com pt ca deja la 145 e mult si se forteaza si ambreiajul e prea mult daca la un motor de 116 cp se poate duce 150 deci.....si e fortat
ionut1410
ca avantaj ar fi cresterea puteri !iar ca dezavantaje !! fum ,uzura mai rapida a injectaorelor si a pompei de injectie ,a turbinei si in 80 la suta din cazuri s econstata aparitia consumului de ulei !!

din acaste motiva producatorul nu adopt avarianta modificari softului !ci diferenta dintrre motorul de 90 si al tau e acel egr +intercoler!

ca ambreiaj nu cred ca ar fi o mare problema! caci daca privind lucrurile alfel :atunci cand tractez 2 tone cu masina la fel ar trebui sa distrug ambreiajul!
iar ambreiajul cu masa dubla e mai simplu ca cel cu volant normal la care te putea lasa discul!ei acuma discul nu prea mai are cum sa se duca 9decet prin uzura) si toate socurile sunt preluate de volant!
ionut_marius
Daca faci cipul la nea gigel s-ar putea sa scoata si fum sa pape si ulei,insa daca il faci la firme mari,nu cred ca exista acest risc (marile fime ofera garantie,iar daca nu esti multumit,iti rescriu softu original si primesti banii inapoi in limita e 30zile parca)

Am un prieten cu un Seat Alhambra tdi 90cp(l-a dus in 120cp),ehh masina aia a fost cipuita la 130k km,in prezent are putin peste 210km si nu scoate fum si nici nu papa ulei

Pt mai multe detalii uita-te la feedback-urile acordate de cei care si-au facut cip
ionut1410
nu asta e ideia !! unde e facut cipul !! ideiea e ca creste presiunea in sitemul de injectie si in turbina !!de fapt mare majoritate modifica presiunea maxima bagata de turbina (automat si un oarecare consum de ulei si nesincronizarea egr cu turbo duce la fum )!!!!! teehee.gif
ionut_marius
esti sigur?eu citeam pe forum(nu mai stiu unde 4tuning,nu mai stiu)cum isi facusera baieteii cip la nea'gigel ieftin si nici masina nu tragea,scotea si fum de papat ulei nu se plangea nimeni,apoi s-au dus la alte fimre mari si totul a fost ok

daca alegi vers stage race s-ar putea sa crape si turbina si ambreajul sa scoata si fum si sa pape si ulei cand dai talpa
ionut1410
sunt foarte sigur !! iar daca ai drum prin bacau pot sa tio demonstrez cum se mareste puterea motorului !!

rescriu softul si ai sa vazi cum turbo baga in vag com la un sharan de ex,plu de le 1500-1800 iar dupa 2400 2600(valori vag com)

astea sunt singurele modalitati de marire a puteri uni motor !:

crestera debitului de aer(turbo filtre esapamnet ,intercoler)
marirea presiuni de injectie !

alfel nu s epoate mari puterea motorului!
ionut1410
si inac u lucru la producatori de masini !! solutia cresteri puteri la acelasi tip de motor e prin adaugarea de turbo (mai bun) si intercoler!!

au mai incarcat destepti de la ford sa cresa ca presiunea in tdci si ca urmare se duce softul injectoarelor intro veselie !

am ajuns in stadiul in care nici o reprezentanta ford nui lipseste softul de rescriere a injectoarelor!

asa ca trageti singuri concluziile!
ionut_marius
filtre sport la un diesel??? verymad.gif

eu nu cred ca m-am referit in ce fel se mai poate creste puterea la un diesel,vb strict de cip si se plangeau doar cei care au facut la nea gigel cu 200e sau cei care au apelat la marile firme insa au ales vers stage race

ex in versiune normala un tdi de 105cp ajunge la 140cp fara probleme=350e (+posibilitatea de a obtine o reducere de 10%)
"stage race" tdi-ul de 105cp ajunge la 160cp insa apar si problemele =400e
turbo+soft tdi-ul de 105cp ajunge la 180cp (garantie un an fara limita de km)=1500e
Ady07
pana la urma cred k o las asa ma multumesc cu astia 110 CP din fabrica..si-a cumparat un amic un Golf 4 2003 in 6 trepte si cu 131CP parca si e super multumit de ea..smile.gif asa k mai bine o vand p asta si mai pun vreo 2000 si imi iau un passat cu motor de 2,0 TDI nu..de 140 CP si am rezolvat problema nu...?va multumesc oricum mi-ati fost de ajutor rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.