Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru intrat la apa
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
mike.omega
Azi am trecut prin fata reprezentantei Subaru, ca de obicei, si pe langa o impreza hatch era o chestie mica si argintie, gen gen tico unsure.gif
Dupa ceva cautari pe net am gasit ca ar fi Justy... WTF!!! De cand face Subaru asa ceva???

http://www.globalautoindex.com/model.plt?no=3846&ass=

PS: a se observa de cand au inceput colaborarile cu Toyota, he he! whistling.gif
guerilla
justy asta mic e facut de cand bunica fata mare. ii vechi.
numa ca in japan este o piata foarte mare pt dracii mici. o fi de la ochi? unsure.gif
mike.omega
Naiba sa-i ia ca eu nu mai cumpar masina mica cat traiesc!
guerilla
"mic" e relativ. si un RAV e mic comparativ cu LC200 biggrin.gif
si mie mi-ar place o bijuterie din asta mica tipic japaneza. uita-te la honda sa vezi ce ozn-uri face. arata ca dracu pe afara (zici ca's furgonuri de cara cadavre) dar inauntru spaceship. laser.
mike.omega
Da bre, stiu! Honda Jazz/Fit arata super misto la interior dar am inceput sa am retineri pentru masinile din clasa mini-mica biggrin.gif
guerilla
totu tine de viteza si de masa celuilalt sad.gif
daca e scris s-o patesti, asta e.
unii mai au noroc insa.
HalbaSus
QUOTE
si mie mi-ar place o bijuterie din asta mica tipic japaneza. uita-te la honda sa vezi ce ozn-uri face. arata ca dracu pe afara (zici ca's furgonuri de cara cadavre) dar inauntru spaceship. laser.


Te referi la kei-car ? Sincer apreciez intr-o oarecare masura inventivitatea japoneza, dar acum sa fim seriosi... cati dintre noi ne-am schimba masinile pe asa ceva ? Desigur la ce criza de locuri de parcare e, in curand vom ajunge cu totii sa avem "kei cars"... De altfel majoritatea kei-car-urilor nici nu sunt comercializate pe altie piete.

Ahhhh... am uitat sa precizez ca standardele actuale pentru kei-car sunt urmatoarele:
Lungime maxima: 3.48 m, latime maxima: 1.48, inaltime 2 m, cilindree maxima 660 cmc, putere maxima: 64 cp ! biggrin.gif

wikipedia - kei car
f1anatic
Vad ca singurii care au curaj sa comenteze ceva despre Subaru asta mic si vechi de cind lumea sint tot cei care au in mina dictatura - pardon - cei care controleaza forumul.
ozz86651
Daca traiaia in Tokyo sa vezi cit de scump e spatiul acolo (nu scump in bani, ci nepretuit, adica imposibil de gasit) ti-ai fi luat si masinuta de asta (daca puteai sa o iei si pe asta). Prin comparatie Bucurestiul e un oras foarte rarefiat, cu apartamente gigantice si o multime de locuri de parcare, un oras nelocuit.
mike.omega
@Halba: ti-ai imaginat vreodata o masina lunga de 3.5m dar inalta de 2??? laugh.gif Aia cu inaltimea de 2 e o chestie cam ciudata.

@F1anatic: nu cred ca jucaria asta are boxe, turbo sau jante aurii deci speram sa fie neinteresanta pentru fanii Subaru wink.gif)
HalbaSus
@mike: alea sunt inaltimile MAXIME admise pentru kei car, adica masini care beneficiaza de taxe/impozite mai mici, tocmai pentru a economisi spatiul, si cum spatiul pe verticala este cat de cat nelimitat e normal sa permita masini mai inalte. De altfel exista si dube kei car, un fel de damasuri, in rest kei-carurile nu sunt neaparat disproportionate, adica nu au toate lungime de 3.5 si inaltime de 2 m.
Ahhh... si exista si kei car-uri cu tractiune integrala, turbina si intercooler.
@Ozz, pai si europenii au inceput sa fie tentati de ideea de "kei car": smart for-two, aygo & co, etc... Defapt si eu care locuiesc intr-un oras de provincie (dar lucrez in centrul orasului) ma gandesc ca un smart mi-ar fi mult mai util decat un A4.

Desigur la noi ar trebui inceput cu eliminatul SUV-urilor de pe strada. Ca ar fi incorect ca toate buburuzele sa imparta "frateste" locurile de parcare cu SUV-uri.
guerilla
QUOTE(HalbaSus @ Oct 25 2007, 08:23 AM) *
Ahhh... si exista si kei car-uri cu tractiune integrala, turbina si intercooler.

da domle, la alea ma refeream biggrin.gif si cu hi-tech in interior.
pentru oras ar fi numa buna.
ion95129
QUOTE(guerilla @ Oct 25 2007, 08:29 AM) *
QUOTE(HalbaSus @ Oct 25 2007, 08:23 AM) *
Ahhh... si exista si kei car-uri cu tractiune integrala, turbina si intercooler.

da domle, la alea ma refeream biggrin.gif si cu hi-tech in interior.
pentru oras ar fi numa buna.

da....ce cauta dom`le topicu asta la "combat" ca mai aveti nitel si va luati in brate de atata consens... Mergeti tata la "subaru" ca acilea e de descarcat muschii impotriva adversarului. Sau, daca vreti sa ramaneti aci, macar certati-va! verymad.gif
HalbaSus
In combat zone e permis off-topicul... de ce ? Ca asa zic eu na tongue.gif Sa nu fie mike singurul dictator din conducere biggrin.gif
ion95129
QUOTE(HalbaSus @ Oct 25 2007, 09:55 AM) *
In combat zone e permis off-topicul... de ce ? Ca asa zic eu na tongue.gif Sa nu fie mike singurul dictator din conducere biggrin.gif

Ahaaaaa, uite ca incepe galceava... Hai man, poti mai mult. Daca nu se cearta altii, macar hai s-o facem noi (la cearta ma refer, sa nu intelegi altceva). Deci asheaaaa, mi-a placut mult formularea "ca asa zic eu na", e un inceput bun. Eu azi m-as certa cu toata lumea pentru ca oricum sunt imun si nimic nu ma poate stresa cu atat mai mult cu cat acum cinci minute m-a sunat un preten de la Campulung si mi-a zis ca de revelion am planul facut. Auzi si tu , cica o saptamana nu am voie sa plec de la el, are si el o pensiune si vrea sa ma tina acolo toata perioada sarbatorilor moka. Auzi dom`le, moka. Pai cine se crede? Sau ce crede, ca o sa refuz? whistling.gif thumbsup.gif
G e o r g e
justy e vechi de cand lumea . vechea generatie este lucrata cu ignisul ... era cam aceasi masina . inainte cu swift ul samd .

justy ESTE VECHI ... si a fost expus si la SIAB anul asta smile.gif

ahhh si e masina pentru europa wink.gif
http://www.subaru.de/showroom/justy.htm?pkwpopup=1


este simpatica masinuta wink.gif mai viziteaza si tu www.subaru.jp tongue.gif
sa vezi cate modele au wink.gif aveau unul bazat pe zafira la un moment dat wink.gif
Cristi86127
Ghici ce masina e asta si cu ce seamana ? whistling.gif
G e o r g e
e o japoneza pe platforma de ignis biggrin.gif
A K U
QUOTE(HalbaSus @ Oct 25 2007, 01:23 AM) *
ma gandesc ca un smart mi-ar fi mult mai util decat un A4.


Ca sa-ti iei un smart, ar trebui sa-ti permiti cel putin 2 masini. Nu vorbesc de cazul tau personal, Halba, e numai un exemplu la modul general. Banuiesc ca nimeni nu se gandeste ca poate pleca la un drum de 2-300 km, cu nevasta, copil, catel, bagaje cu smartul. Sau, ma rog, or fi si masochisti din astia. Si eu m-am gandit la varianta asta: in oras, o masina cat mai mica si pentru iesiri, o berlina cu mult loc (sau un SUV-nu da, Halba! biggrin.gif). Dar in Romanica, unde multi stau cu chirie in garsoniera confort 3, da' isi fac leasing la santafe ca sa moara vecinii de inima rea, vom mai manca multa mamaliga pana vom vedea asta. Parerea mea...
Cristi86127
QUOTE(G e o r g e @ Oct 25 2007, 04:28 AM) *
e o japoneza pe platforma de ignis biggrin.gif


e o japoneza dar nu are treaba cu ignisul, mai ales ca s-a fabricat intr-o perioada in care Ignisul era in stadiul de ignozoid.

Seamana cu swiftul nu ? smile.gif

E vorba de http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_Dingo
HalbaSus
QUOTE
Si eu m-am gandit la varianta asta: in oras, o masina cat mai mica si pentru iesiri, o berlina cu mult loc (sau un SUV-nu da, Halba! biggrin.gif).


Nu dau, da' tre sa zic biggrin.gif : SUV-urile sunt foarte neplacute la drum lung... chiar daca luam conditii ideale: un suv puternic orientat spre sosea (X5, touareg, Q7, cayene, etc...) si o autostrada dreapta... tot e neplacut sa stai in SUV, fiecare schimbare de banda iti va face copilul sa isi aminteasca de ce a mancat, iar daca nu ai conditii ideale (adica nu ai un SUV de peste 250 cp si nici nu mergi pe autostrada) atunci un drum lung se transforma intr-un adevarat cosmar.
Pentru drumuri lungi ai nevoie de un cruiser... iar in opinia mea cruiserul "absolut" este S-klassul (sau ma rog, celelalte masini din clasa lui: seria 7/A8/LS). Intr-o vreme cochetam cu ideea de a-mi schimba masina pe 2 masini: un smart sau aygo pentru oras + un S-klass/A8 second pentru exterior. Am renuntat la idee pentru ca buba masinilor SH e fiabilitatea... iar ultimul lucru care vrei sa ti se intample la un drum lung, cand esti la 1000 de km de casa este sa ti se strice masina "de lux".
Baby Blues
QUOTE(HalbaSus @ Oct 25 2007, 05:38 PM) *
QUOTE
Si eu m-am gandit la varianta asta: in oras, o masina cat mai mica si pentru iesiri, o berlina cu mult loc (sau un SUV-nu da, Halba! biggrin.gif).


Nu dau, da' tre sa zic biggrin.gif : SUV-urile sunt foarte neplacute la drum lung... Am renuntat la idee pentru ca buba masinilor SH e fiabilitatea... iar ultimul lucru care vrei sa ti se intample la un drum lung, cand esti la 1000 de km de casa este sa ti se strice masina "de lux".

foarte tare asta! De aceia isi aiu romanii Logan. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.