Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hyundai i30
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
Flav
Am cautat un topic despre i30 insa n-am gasit. Ma gandesc sa achizitionez un model de i30. Prea multe despre el nu stiu doar ce-am vazut la televizor, in reviste si forumurile de specialitate. Prima impresie e destul de buna, insa ramane de vazut cat de mult o sa stea in picioare aceasta impresie dupa un drie test.
Oricum, ca dotari/pret masina este una destul de atractiva, ceea ce o face un candidat destul de bun la un buget de 15 000-15 500 euro.
T u d o r
Hyundai are preturi de servisare uriase. Eu zic sa te uiti mai degraba la Kia Ceed, e aceeasi masina, dar mai ieftina.
ionut_marius
la 15500e iti iei un c'eed dotat f bine si pe diesel si cu 115cp
ccosminn
ca idee, are doar 4 stele la crash test. oricum, n-o iei sa dai cu ea-n copac teehee.gif
Daniumfcv
QUOTE( T u d o r @ Oct 23 2007, 03:17 PM) *
Hyundai are preturi de servisare uriase. Eu zic sa te uiti mai degraba la Kia Ceed, e aceeasi masina, dar mai ieftina.



QUOTE(ionut_marius @ Oct 23 2007, 04:46 PM) *
la 15500e iti iei un c'eed dotat f bine si pe diesel si cu 115cp



Semnez si eu .. thumbsup.gif
Flav
Pai daca e s-o luam cu preturile de service, atunci ... nici renault nu se merita pentru ca si ei au service scump, nissan la fel. Cele din grupul VAG nu mai vorbesc, asa ca ramanem sa nu ne mai cumparam masini datorita service-ului? In fine dand la o parte chestia cu costul de service (in felul asta ajung sa cred ca nici o masina nu se merita) Alte pareri strict despre masina. Inca n-am apucat sa fac vre-un drive test posibil pe saptamana viitoare. A facut careva vre-un test drive sa ne spuna impresii?
Henry90720
La pretul asta sunt destule alternative pe piata. Mai gandeste-te!
ionut_marius
renault are preturi mai mici comparativ cu hyundai

o revizie pt un 1.6e benzina =un pic peste 400ron
francesco44740
azi am avut ocazia sa ma sui intr-una
exterior banal, cam lipsita de personalitae, ceed e mai reusit
interiorul frumos finisat, mi-a placut
o nemultumire, schimbatorul de viteze zici ca e de la logan, si ca feeling si cum agata
pt o masina ( motor 1.6 benzina) cu un pret cu toate taxele 17900 euro, cam slabut
Cristi2
kia ceed, all the way.
gandeste-te ca pretul e oricum mai mare din cauza taxelor vamale...
Florin2007
Nu cunosc preturile de service la i30 ( le-am cerut dar inca nu am primit nimic ) dar cele de la cee'd nu sut deloc mici. Daca este adevarat cum o lauda dealerii, ca este altceva decat modelele de Hyundai de pana acum ( o noua generatie ) si ca reviziile pentru benzina sunt la 20.000 km, atunci cred ca trebuie luata in seama. Oricum, ca finisaje de interior este peste cee'd si faptul ca este facuta in Corea si nu in Slovenia ( ca cee'd -ul parca ? ) se vede desi are aceeasi platforma ca cee'd. Nu am facut inca un drive test dar doresc sa cumpar o masina noua si sunt tentat de i 30. Sunt curios sa aflu impresii si pareri pro & contra.
Hoinar
QUOTE(Florin2007 @ Nov 13 2007, 12:46 AM) *
Nu cunosc preturile de service la i30 ( le-am cerut dar inca nu am primit nimic ) dar cele de la cee'd nu sut deloc mici. Daca este adevarat cum o lauda dealerii, ca este altceva decat modelele de Hyundai de pana acum ( o noua generatie ) si ca reviziile pentru benzina sunt la 20.000 km, atunci cred ca trebuie luata in seama. Oricum, ca finisaje de interior este peste cee'd si faptul ca este facuta in Corea si nu in Slovenia ( ca cee'd -ul parca ? ) se vede desi are aceeasi platforma ca cee'd. Nu am facut inca un drive test dar doresc sa cumpar o masina noua si sunt tentat de i 30. Sunt curios sa aflu impresii si pareri pro & contra.


- La Ceed revizia la diesel e la 20K iar la benzina la 15K
- faptul ca e facuta in Slovacia nu e un dezavantaj (dpdv calitate) pt Ceed, pentru ca uzina aia e f noua, ridicata in ultimii 2-3 ani, uzina in care s-au investit f multi bani (peste 1 mld euro)
- finisajele din masina nu depind de locul de fabricatie (Slovacia sau Coreea)
- faptul ca e din Coreea s-ar putea sa-i dauneze lui I30, pentru ca ar putea aparea taxe vamale in plus (trebuie verificat)

Mie din exterior (numai asa l-am vazut) I30 nu-mi place asa mult, prefer Ceed-ul (dar asta e total subiectiv, deci tu alegi).
Oricum, succes la cautare smile.gif. Si sa ne tii la curent. Oricum, iti sugerez sa mergi pe la dealerii de la toate masinile din clasa asta (VW, Opel, Reno, Citroen, Toyo, Honda, Mitsubishi (vezi ca a aparut noul Lancer)...etc). Nu te du doar la o singura masina, chiar daca e preferata ta..Trebuie sa ai cu ce compara wink.gif.
bogdan101062
Salut,
Am avut ocazia sa testez noul i30 in Austria,inainte sa apara la noi pe piata.
Masina este ok,nu iese cu nimic in evidenta fata de concurentele aflte pe acelasi segment de piata.
Personal gasesc ca este o masina ok,insa nu cred ca face banii pe care Hyundai ii cere pe ea.
Cel mai frapant lucru la aceasta masina a fost cind la o frina brusca a intrat ABS-ul.Ziceai ca se rupe masina in 2 asa se auzea.Nici eu si nici ceilalti ocupanti ai masinii nu am mai auzit un ABS sa sune in asa hal pina acum.
Desigur asta nu trebuie luata ca o regula generala,insa efectiv pe mine m-a socat sunetul acela.Pt a fi obiectiv trebuie sa mentionez ca masina a frinat prompt,deci nu exsista dubii in ceea ce priveste frinarea in situatii limita.
In alta ordine de ideei masina are o tinuta de drum placuta,interior simpatic si in cele mai multe cazuri util,scaune confortabile,nimeni nu s-a plins in cele 45 de minute cit am testat masina.
Acceleratia este ok,viteza maxima atinsa de mine cu masina a fost de 195 km/h,atit arata pe bord.
La capitoul izolare sta mai la fel ca toate masinile din clasa ei,adica se aude vintul si se aud si zgomote din afara.
Un lucru destul de neplacut este faptul ca se simte f tare drumul pe care mergi.
Este drept ca se poate datora in mare masura suspensilor sport,insa daca in Austria pe autoruta se simteau asa de tare oricare imperfectiuni ale drumului,nici nu vreau sa ma gindesc ce se va intimpla cu pasagerii aflati in masina care ruleaza prin hirtoapele nationale.
Ca o concluzie:
-masina are un design placut si oarecum modern
-spatiul interior este ok
-postul de conducere bun
-scaune/bancheta confortabile
-portbagaj bun de mers la cumparaturi 1 data pe saptamina-deci ok ca volum
-bord placut si materiale plastice ok,nu cele mai bune insa nici calitatea cea mai de jos.
-nu iese cu nimic in evidenta fata de masinile din clasa ei.
-suspensii un pic cam tari pt drumurile noastre
-putin cam zgomotoasa.
O recomand celor carora le place cum arata,cred ca va face fata cu brio drumurilor de la noi.
Personal nu as cumpara aceasta masina,mi se pare mult prea scumpa pt ceea ce ofera.
Succes tuturor celor care vor sa o achizitioneze,insa ca un sfat general nu luati o decizie inainte de a viziona toata oferta existenta pe piata.
Drumuri fara accidente si facei o alegere inteligenta cind va cumparati o masina!
Florin2007
Corect ! Gusturile nu se discuta, asa ca nu are importanta daca i30 ( 1.4 109cp Comfort la 14.732 E cu TVA inclus ) imi place mai mult cum arata decat cee'd. Oricum din pacate pentru cee'd are la interior cateva plastice care o fac de tot rasul. In rest, daca tot spun ca au aceeasi platforma, au si acelasi motoare ? Atunci de ce cee'd benzina are revizii la 15k iar i30 la 20k ?
Nu sunt fan Hyundai sau Kia. Pur si simplu doresc sa imi cumpar o masina decenta, cu dotari decente si care sa aiba un pret suportabil. Am de gand sa fac 100.000 km in 3 - 4 ani, mai mult afara decat in oras si criteriul principal de comparatie este Pret de cost + manopera revizii + consumabile, la dotari similare, pentru acesti 100,000 km. Simplu ! Nu am preferinte diesel sau benzina si nu intentionez sa iau un diesel doar pentru ca ar avea o depreciere mai mica dupa 3-4 ani.
Astea fiind spuse, am ajuns la concluzia ca mai degraba un benzinar la 1.4 sau 1.6 cu 100cp ( +/- 10 cp ) este ce imi trebuie. ( calatoresc de busines, singur sau maxim cu inca 1 persoana in masina )
Doresc ca dotari, normale, zic eu pentru 2007, ABS, ESP, aer conditionat manual, cat mai multe air bag-uri si culmea, proiectoare de ceata ! Spun asta pentru ca mai multi dealeri / firme, considera proiectoarele de ceata mai mult un moft si nu le ofera in configuartii de baza / masini preconfigurate ( precum Focus sau I30 Clasic, de ex. ) cum ar fii normal. Mai degraba iti dau un CD, de parca noaptea pe drumurile din Romania trebuie sa auzi mai bine muzica nu sa vezi pe unde mergi. O tampenie !
Acestea fiind spuse am cautat pe piata, iar in banii astia ( cam 15,000 euro cu TVA ) nu am gasit decat Peugeot 307, Renault Manager, Ford Focus, Nissan Tiida, Cee'd si I30. ( toate la oferta ) . Poate mai sunt si altele si nu l-am gasit eu.
307 arata bine dar am auzit numai de rau in general de Peugeot, Renault Megane am avut primul model, am condus si Megan 2 face lift, nu sunt convins ca este o afacere sa il ai si dupa ce iese din garantie, Focus nu se va mai fabrica din Martie 2008 si acum lichideaza stocul, Nissan Tiida arata bine, nu am condus, stiu ca se fabrica in Mexic, are cam 2 ani ( varianta aleasa este 1.6, 110cp, Acenta+ la 14.700 cu TVA inclus) iar intre Cee'd si I30, parca as alege i30 pentru il au pe stoc, imi place mai mult cum arata la interior ( subiectiv !!) si mai ales are revizii la 20k, nu la 15k ca cee'd.
Honda si Toyota sunt cu cel putin 2,000 euro peste la dotari similare, la VW Golf am de asteptat cam 3 1/2 luni minim + cativa prieteni care injura cu pofta service-urile din Bucuresti si cred ca este ceva mai scump oricum, iar de Opel si Mitsubishi nu stiu nimic inca.
Important cred eu, cee'd si I30 sunt de ultima generatie. Apropo de cee'd, am primit de la dealer graficul de revizii cu costurile de manopera si pt o parte din consumabile, dar nu pentru toate consumabilele. Ciudat ? Se feresc ? Oricum pentru I30 nu am primit nimic inca !
Parca daca stau bine si ma gandesc Tiida nu este de lepadat. Revizii la 30K pentru benzina, transmisie pe lant, etc.. si este Nissan totusi.... Nu stiu inca ce sa fac. Probabil ca daca stiam, nu va mai ameteam pe forum !! confused.gif
Flav
Am mers cu un I30, motor 1.4 Din pacate distanta a fost cam mica, ( 1,5 km). Viteza maxima atinsa 100 km (pentru putin timp). Ce-as putea spune despre masina in aceste conditii:

- Pozitia soferului e cat se poate de comoda, iar accesul la comenzi se face relativ usor.
- La turatii mici zgomotul motorului e putin perceptibil. (La turatii mari nu stiu, eu neajungand decat la 3000 ture)
- Tinuta de drum e in general buna, iar directia este foarte usor de manevrat.
- Pentru un motor de 1,4 reprizele de acceleratie sunt bunicele, cu toate ca pentru unii n-ar fi satisfacatoare.

Pe de alta parte,

- Suspensiile te fac sa simti orice denivelare, groapa lucru nu tocmai confortabil.
- Consumul destul de marisor undeva la 9,8%
- Calitatea materialelor (sincer sa fiu la banii astia ma asteptam la ceva mai bun).
- Pentru o persoana mai mare, locul din spate nu stiu cat de confortabil ar putea fi pe distante lungi.
- Portbagajul ... acceptabil insa fata de alte masini din clasa ei mic.

In fine, una peste alta ma asteptam la mai multe din partea ei. Probabil si distanta destul de mica cu care am mers a contribuit la aceasta parere. Sincer sa fiu cu toate ca are un disign reusit, nimic nu ma incanta sa o cumpar... mai ales pretul.
Florin2007
Sincer sa fiu cu toate ca are un disign reusit, nimic nu ma incanta sa o cumpar... mai ales pretul.
[/quote]

Pentru Flav, Bogdan si restul fratilor de forum !
Ok, am inteles ideea !
Totusi daca nu i30, atunci ce alta masina din aceeasi clasa, cu dotari similare ( motor benzina, ABS, ESP, Air bag+++, aer cond si precum v-am spus, proiectoare de ceata ) si la pret la fel, cam 15,000 cu TVA ???? Si eventual si cu un service la 20 - 30.000 km ?
Ceva sugestii ??

gabi4
cee'd-ul punct de vedere mecanic e practic aceeasi masina cu i30-ul. nu vad de ce sa dai bani mai multi pentru un i30 doar pentru revizia care se face la 20k km. si in plus ii si destul de uratica in exterior. iar reviziile la nenea tiriac is scumpe.
un mare minus la cee'd is luminile de bord care is de un portocaliu grotesc. mult mai placut e albastrul din i30.

variantele ar fi cele care le-ai enumerat si tu. fa drive test cu toate ninja.gif
eu as lua cee'd-ul
bogdan101062
Salutare!
Pt Florin si toti cei care citesc acest forum.
Este greu de spus ca in banii X masina Y este categoric cea mai buna solutie.
Un lucru este clar: daca te uiti pe forumuri ajungi la concluzia ca nu iti mai iei nici o masina.
Acum depinde si ce vrei sa iti cumperi.
Momentan este o oferta f buna pt Megane,deci maisina ajunsa la matutritate,spatiu interior si portbagaj ok si poti sa iei pina in 14000 cu tot ceea ce vrei ca dotari.
Daca vorbim strict de japoneze exista varianta Nissan Tiida si mai ales varinata Mazda 3.
Deasemenea o masina care pe mine m-a surprins la ceea ce poate este Toyota Yaris.
Am mers cu un Yaris peste 1500 km,e drept ca in drepata,nu la volan,insa e mult mai spatioasa decit pare si in portbagaj incap o gramda de lucruri.
Insa haide sa incerc sa nu deviez prea mult de la subiect.
Ca masini comparabile cu i30 ar fi Mazda 3 si deasemenea eu zic ca o optiune este si Megane.
Sper sa nu se apunce nimeni sa imi sara in cap cu masina frantuzeasca si etc,e vorba numai de o optiune in plaja respectiva de pret.
Personal daca nu as fi presat sa cumpar o masina imediat as mai stringe ceva bani si as lua o Corola.
Insa ca o concluzie generala eu zic sa te orientezi dupa urmatoarele criterii:
- sa iti placa aspectul masinii
-sa te simti bine cind stai in ea si cind o conduci
- sa se incadreze in bugetul care este dedicat achizitionarii masinii.
Pina la urma tu esti cel care o va conduce ,asa ca noi aici pe forum nu putem decit sa ne dam cu parerea sau sa semnalam anumite aspecte pe care poate tu le-ai scapt din vedere pina acum.
Succes in alegrea masini perfecte din punctul tau de vedere si astept cu nerbadare sa imi spui ce ai ales pina la urma!
T u d o r
Si 307 are aceleasi avantaje si dezavantaje ca si Megane. Masina la sfarsit de viata, destulele bube din primii ani rezolvate cu ocazia facelifturilor, pret foarte bun si dotari destule. Ca si parere personala, in situatia ta (de calator, cu drumuri multe extraurbane) as cauta in principal confortul. Te invit sa te urci la o reprezentanta Pejo in 307, sa vezi ce scaune au. Eu, dupa vreo 600 km facuti intr-o zi in Romania + Bulgaria, m-am simtit odihnit cand m-am dat jos.
Dezavantajele sunt ca e model vechi, imagine de masina care se strica (desi nu mai e asa, tipii de la service mi-au spus ca nu mai au problemele pe care le aveau cu 307-urile de dinainte de facelift). Fa si cu ea un drive test, poate sare iepurele. biggrin.gif
l_l_alex
QUOTE(Florin2007 @ Nov 12 2007, 10:46 PM) *
Nu cunosc preturile de service la i30 ( le-am cerut dar inca nu am primit nimic ) dar cele de la cee'd nu sut deloc mici. Daca este adevarat cum o lauda dealerii, ca este altceva decat modelele de Hyundai de pana acum ( o noua generatie ) si ca reviziile pentru benzina sunt la 20.000 km, atunci cred ca trebuie luata in seama. Oricum, ca finisaje de interior este peste cee'd si faptul ca este facuta in Corea si nu in Slovenia ( ca cee'd -ul parca ? ) se vede desi are aceeasi platforma ca cee'd. Nu am facut inca un drive test dar doresc sa cumpar o masina noua si sunt tentat de i 30. Sunt curios sa aflu impresii si pareri pro & contra.




Este masina noua pe piata asa ca informatii despre partea de service,revizii nu sunt foarte multe. Ca si costuri de intretinere in general la Hyundai nu sunt foarte mari .
Pentru I30 motor 1.4 DOHC hai sa facem o comparatie cu Accentul de 1.4 DOHC :revizia de 15Km la Accent costa 550 RON un pret destul de bun ,diferenta mare intre cele 2 masini nu poate fi vb de costul revizii.
Service gasesti in toata tara fara probleme,pt Kia mai greu.
Pretul de revanzare la Hyundai mai bun fata de Kia
Oricum Hyundai iti ofera mai multa siguranta.Tucon-ul e cel mai vandut suv din Romania ,Santa Fe-ul dupa ,Accentul s-a vandut ff bine ....masini care pe majoritatea i-a multumin,raportul pret calitate e zic eu destul de bun.



tinytheone
QUOTE(Flav @ Oct 23 2007, 12:09 PM) *
Am cautat un topic despre i30 insa n-am gasit. Ma gandesc sa achizitionez un model de i30. Prea multe despre el nu stiu doar ce-am vazut la televizor, in reviste si forumurile de specialitate. Prima impresie e destul de buna, insa ramane de vazut cat de mult o sa stea in picioare aceasta impresie dupa un drie test.
Oricum, ca dotari/pret masina este una destul de atractiva, ceea ce o face un candidat destul de bun la un buget de 15 000-15 500 euro.

eu conduc un i30 1.6 diesel 115cp, echipare style, si sunt foarte foarte multumit de masina la banii pe care i-am dat nu-mi luam nimic altceva,sincer, din pacate imi lipseste esp-ul dar ma descurc si fara masina se tine foarte bine pe sosea. am prins 215 pe autostrada are o tinuta de drum formidabila. si la drum lung, la 100kmh fara a/c imi consuma 3.2 si la 130kmh cu a./c imi consuma 4.5... in oras , de cand i-am facut rodajul imi ia cam 6.5-7.5, cam asta e. si am studiat destul de binisor piata, 5 ani garantie, piele/stofa, mp3cdplyer cu usb si ipod (in cotiera) torpedou refrigerat, volan schimbator piele, senzor lumina,senzor centuri necuplate,senzor presiune scazuta in pneuri,senzor parcare,cotiera cu 2 compartimente unu mic pt ipod si unu mare pt mai multe, tetiere active, volan reglabil pe ialtime, scaun reglabil inaltime si lombar,suport de ochelari,abs,eps,geamuri electrice fata spate,bancheta rabatabila,proiectoare de ceata..jante pe 16" nici nu mai stiu ce sa zic..ceedul are un avantaj ca il poti configura cum vrei, dar am niste cunostinte care au dat 15 mii si un pic pe ceed-ul lor, cu acelasi motor ca al meu, si totusi. mai slab dotate..si cam asa...daca vrei sa te plimb sa-mi spui, ca o sa-ti cam schimbi parerea despre hyundai smile.gif bafta
Dannyboy
va salut pe toti. de o luna am si eu un I30 echipare style 1,6 crdi 115hp. am facut 1600 km si pot sa spun ca este foarte usor manevrabila. tineti cont ca am si un matiz se. dupa ce mergi cu un matiz vreo 25k km prin Bucuresti si te obisnuiesti cu piticania asta, trecerea pe o masina de alt gabarit ar trebui sa fie mai dificila. cu jucareaua asta de I30 nu a fost deloc greu. prin oras se misca excelent si, credeti-ma, se uita fratii la ea pe la stopuri de zici c-o fi vreun avion. nu spun ca ar fi masina secolului, dar am impresia ca au cam reusit coreenii sa faca o masina competitiva la clasa C. confortul este bun, tinand cont de faptul ca dispun de 1,90m inaltime si de vreo 110 kg. in plus are un sistem audio foarte bun, si mai ales are si port usb, deci poti folosi stickuri de memorie. tinytheone, am impresia ca ai si tu aceeasi masina. spune-mi daca ai aceeasi impresie de confort ca si mine.
Flav
N-am mai avut timp sa caut in ultima vreme. Masina de la firma a suplinit pentru moment toate nevoile. La exterior I30 e o masina reusita si chiar imi place ... insa inainte de vreo decizie, mai astept parerile proprietarilor. Astept sa fiu contrazis la calitatea materialelor, suspensiillor si a consumului motorului pe benzina.
Padre Mucalhino
Si eu sunt in cautarea unei masini compacte astept mai multe pareri despre i30 [ as alege 1.6 diesel 115 cai Comfort 14000 euro l a care se pot adauga dotari ca :faruri de ceatza , cotiera , senzori de parcare alarma si-n serviceul din Romania
stefansds
Buna seara, eu am un hyundai I30 1.6 diesel, 115 cp de vreo doua luni, este varianta break, si sincer sunt pe deplin multumit de el.
inainte de asta am intrat pe forum la kia ceed, si am vazut ca au foarte mari probleme cu service-ul, (daca intrati o sa vedeti). Am ajuns momentan la viteza de 180 de km/h si vreau sa zic ca fiind si turbo, merge super, adica nu te chinui sa accelerezi pana la viteza aia, si chestia cu reviziile la 20k este o chestie buna, are o tinuta de drum buna si 8 airbaguri, abs, esp, si multe altele.
Consider ca este buna fata de alte masini, chiar daca nu e facuta pe deplin pt drumurile noastre, dar pana la urma care sunt???
stefansds
QUOTE (tinytheone @ Dec 19 2007, 04:59 AM) *
QUOTE (Flav @ Oct 23 2007, 12:09 PM) *
Am cautat un topic despre i30 insa n-am gasit. Ma gandesc sa achizitionez un model de i30. Prea multe despre el nu stiu doar ce-am vazut la televizor, in reviste si forumurile de specialitate. Prima impresie e destul de buna, insa ramane de vazut cat de mult o sa stea in picioare aceasta impresie dupa un drie test.
Oricum, ca dotari/pret masina este una destul de atractiva, ceea ce o face un candidat destul de bun la un buget de 15 000-15 500 euro.

eu conduc un i30 1.6 diesel 115cp, echipare style, si sunt foarte foarte multumit de masina la banii pe care i-am dat nu-mi luam nimic altceva,sincer, din pacate imi lipseste esp-ul dar ma descurc si fara masina se tine foarte bine pe sosea. am prins 215 pe autostrada are o tinuta de drum formidabila. si la drum lung, la 100kmh fara a/c imi consuma 3.2 si la 130kmh cu a./c imi consuma 4.5... in oras , de cand i-am facut rodajul imi ia cam 6.5-7.5, cam asta e. si am studiat destul de binisor piata, 5 ani garantie, piele/stofa, mp3cdplyer cu usb si ipod (in cotiera) torpedou refrigerat, volan schimbator piele, senzor lumina,senzor centuri necuplate,senzor presiune scazuta in pneuri,senzor parcare,cotiera cu 2 compartimente unu mic pt ipod si unu mare pt mai multe, tetiere active, volan reglabil pe ialtime, scaun reglabil inaltime si lombar,suport de ochelari,abs,eps,geamuri electrice fata spate,bancheta rabatabila,proiectoare de ceata..jante pe 16" nici nu mai stiu ce sa zic..ceedul are un avantaj ca il poti configura cum vrei, dar am niste cunostinte care au dat 15 mii si un pic pe ceed-ul lor, cu acelasi motor ca al meu, si totusi. mai slab dotate..si cam asa...daca vrei sa te plimb sa-mi spui, ca o sa-ti cam schimbi parerea despre hyundai smile.gif bafta

ai dreptate, si eu am unul ca al tau, numai ca este break, si sunt foarte multumit de el si momentan am prins doar 180 km/h. Inainte m-am uitat la kia ceed pe forum si am vazut ca au probleme cu service-ul rau de tot, si nu mi-a inspirat incredere. Sincer reocmand i30, este o masina foarte buna.
ionutzz
QUOTE ( T u d o r @ Oct 23 2007, 01:17 PM) *
Hyundai are preturi de servisare uriase. Eu zic sa te uiti mai degraba la Kia Ceed, e aceeasi masina, dar mai ieftina.




TU CHIAR CREZI CA POTI COMPARA UN KYA CED CU UN HYUNDAI I 30 ?????????? INSEAMNA CA NU STII NIMIC DESPRE RAPORTUL PRET CALITATE, IMI PARE RAU PENTRU TINE ...14 500 M-A COSTAT MASINA MEA I RO SPORT STYLE 1.6 BENZINA 122 CP....SI E FULL FULL ECHIPATA. MAI GANDESTETE SI MAI INFORMEAZA-TE
adrian_r5
QUOTE (ionutzz @ Nov 8 2008, 01:29 AM) *
TU CHIAR CREZI CA POTI COMPARA UN KYA CED CU UN HYUNDAI I 30 ?????????? INSEAMNA CA NU STII NIMIC DESPRE RAPORTUL PRET CALITATE,


De ce nu se pot compara "UN KYA CED CU UN HYUNDAI I 30" ???
Tu stii multe despre industria auto ?
DRAGOS
cee'd si i30 sunt aceeasi masina. difera numai design-ul. interior si exterior

ce ai luat tu acolo ai uitat sa spui ca a fost la oferta teehee.gif am un prieten care a prins fix acceasi oferta. intra-devar o oferta foarte buna. raport dotari,motor/pret foarte bun smile.gif

altfel i30 e mai scump ca cee'd.
ionutzz
Pentru toti fanii i 30 am sa mai postez niste poze in care apare masina.
Masina arata asa dupa 22.000 de km facuti.

Te rog nu mai folosi majuscule. Masina e foarte frumoasa.
jackson3
Intrebare: cat consuma REAL masina asta?

Pe mine ma bate gandul sa iau un HYUNDAI i30 1.6 CRDI (pe motorina, consum mediu afisat de producator 4,7%, ca la varianta 1.4 DOHC pe benzina ma sperie cu consumul mediu de 6.1%) SAU o MAZDA 2 1.3 CE (pe benzina) cu consum mediu 5.2%.

Ce ma sfatuiti ?

Masina va fi de fapt a sotiei, am ales aceste modele pentru accesoriile de siguranta deosebite (6 airbaguri).

Please help!!! unsure.gif
Diesel
Consumul de 6.1% a motorului de 1.4 DOHC este o poveste frumoasa. Eu in 23k km l-am obtinut doar de cateva ori, de obicei pe drumuri nationale unde variaza viteza intre 50kmh si 90kmh, fara sa depasesc 100kmh. Pentru trafic urban, trebuie sa te astepti la minim 7.5-8%

Intre motorina si benzina, gandeste-te cati litri de benzina poti cumpara cu diferenta de pret smile.gif
Sper ca nu e motorul de 90cp CRDi

La Mazda2 e plauzibil sa fie un consum mai mic, pentru ca asta ultima cica e mai usoara.
FwoRD
QUOTE (jackson3 @ May 31 2009, 01:11 AM) *
Intrebare: cat consuma REAL masina asta?

Pe mine ma bate gandul sa iau un HYUNDAI i30 1.6 CRDI (pe motorina, consum mediu afisat de producator 4,7%, ca la varianta 1.4 DOHC pe benzina ma sperie cu consumul mediu de 6.1%) SAU o MAZDA 2 1.3 CE (pe benzina) cu consum mediu 5.2%.

Ce ma sfatuiti ?

Masina va fi de fapt a sotiei, am ales aceste modele pentru accesoriile de siguranta deosebite (6 airbaguri).

Please help!!! unsure.gif


1.4 benzina 109 cai - in oras mers "agresiv" , fara aer conditionat 7.5-8%
- oras mers calm , fara aer conditionat 6.5-7%
- in afara orasului mers foarte agresiv cu aer 11% (cel mai mult scos vreodata) (foarte agresiv - 6000 de turatii )
- in afara orasului mers 130-150 cu aer 8%
- in afara orasului mers la consum 3.5% cu aer (testat de 2 ori, .. il obtin cam la 85 km/h , cat se poate de constant)
- in afara orasului mers normal (100) cu aer 5.5-6%

Sper ca te-ai lamurit asa in mare.... masina a trecut de mult de rodaj .. deci nu se pune problema ca nu s-a lasat motoru sau alte d-astea..
FwoRD
QUOTE (ionutzz @ Nov 8 2008, 02:29 AM) *
QUOTE ( T u d o r @ Oct 23 2007, 01:17 PM) *
Hyundai are preturi de servisare uriase. Eu zic sa te uiti mai degraba la Kia Ceed, e aceeasi masina, dar mai ieftina.




TU CHIAR CREZI CA POTI COMPARA UN KYA CED CU UN HYUNDAI I 30 ?????????? INSEAMNA CA NU STII NIMIC DESPRE RAPORTUL PRET CALITATE, IMI PARE RAU PENTRU TINE ...14 500 M-A COSTAT MASINA MEA I RO SPORT STYLE 1.6 BENZINA 122 CP....SI E FULL FULL ECHIPATA. MAI GANDESTETE SI MAI INFORMEAZA-TE


si totusi.. ai i30 nu avion ..
JORDASH_B
salut! sunt si io posesor de i30 de o luna jumate si recomand tuturor aceasta masina. despre motorul pe benzina nush ce sa zic, dar motorul de 1.6 crdi. 115CP e nervos. eu am varianta STYLE, culoare gri-sampanie (am citit ca e urata, am vazut poze si era urata, dar cand am luat-o, am vazut expus un model culoarea asta si m-am schimbat automat de la albastru viu), cu jante aliaj de 16", proiectoare, tapiterie stofa combinata cu piele,..., si sincer vreau sa va spun ca merita banii (cel putin cei 11888 care i-am dat io la promo pe o masina care cu o zi inainte costa 16800). la drum e o joaca de copil condusul, consumul inca nu mi s-a reglat ca abia am 1600 km, dar acum il am de 6.8; la capitolul viteza, are potential, va dati seama ca de la motor renault de 1.9d 65CP la 1.6 crdi 115 CP e diferenta mare adica la renault de 2 ori am reusit cu chiu cu vai sa ajung la 150, iar cu i30-ul am prins asa ca in perioada de rodaj, fara sa trec de 3500 de ture, 170km/h, la 3000 de ture (ce-i drept era si un pic de vale), si m-am oprit, ca sa nu fie probleme dupa. va dati seama cum mi-a crescut inima cand l-am luat pe a4 si pe seria3 cu hyundai? oricum la 170 cat aveam eu, stiti cum atrecut pe langa mine o skoda octavia rs? dar e alta mancare de peste, te gandesti ca ala sigur isi luat 2 sau 3 i30 cu banii de octavia rs. concluzie: i30 bate ceed de departe, si cred ca sunt multi care se uita din ceed la i30 si le cam pare rau de alegere, dar e deja tarziu.
James Kilowatt
Pe forumul monomarca sunt multi f nemultumiti de concesionar si la Hyundai. Tenismanul are frigiderul plin.
Unii sunt atat de nemultumiti ca voiau si sa faca manifestatie impotriva HAR...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.