Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Peugeot 307 Starline Diamond 1.6HDI 110cp vs Citroen C4 Coupe CTR 1.6 110cp vs Mazda 3 Sport TE Plus CD90 90cp(diesel)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
sacredfaith666
Salut tuturor,

dupa cum ati vazut in celalalt topic, acum am decis sa schimb optiunile. Am mai facut rost (fortat) de niste bani, pentru a lua ceva mai bun pana la urma...

Asadar, acum am de ales intre:

1.Peugeot 307 1.6 HDI 110cp nivel Starline Diamond, care cu reducerea de 2000Euro vine cam 16600Eur DDP full option.
Problema este ca 307 nu se mai fabrica din noiembrie si nu stiu ce impact ar avea acest lucru.Consumabile mai scumpe cumva, sau etc?

2.Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110cp nivel echipare VTR (in titlu am gresit cu "CTR" smile.gif ). Include o reducere si pretul ar fi cam 16400Eur DDP aproape full.
Acum nu stiu cat de fiabil este Citroen, am niste prieteni care se mai plang de cate ceva.... confused.gif

3.Mazda 3 Sport CD90 90cp diesel, nivel echipare TE Plus.
Asta e cam cea mai saraca in dotari dintre cele 3 si cea mai scumpa: 17400Eur DDP.
Despre fiabilitate stiu ca este dintre cele mai bune, design, sunt impresionat, insa nu stiu daca merita banii in plus fata de celelalte 2.

Va rog sa ma ajutati cu pareri sincere despre alegere..
Daca aveti si alte optiuni, sunt dispus sa iau in consideratie smile.gif Bugetul este acum in jur de 17000Eur.

Big thanks to all...
Paul46623
307 si C4 sunt aceeasi masina, atat doar ca instrumentele sunt dispuse altfel (central) la Citroen (si evident estetica e diferita). Mazda 3 Sport CD90 e Ford Focus cu acelasi motor de 1.6 de pe primele doua, insa varianta de 90 cp.
florin55503
cred ca as opta pt putere desi nu am avut experiente prea placute cu pejoul
T u d o r
Pai la 17000 mai intra o Octavia2, mai saracuta, cred ca si un Golf la fel, Focus... ce mai, cam toate compactele au modele diesel in banii astia. Cu exceptia Honda... sad.gif
Dintre noutati, as lua in considerare Bravo, Ceed, I30 de la hyundai, 308 (din nov). C'eed are pret excelent si garantie uriasa, dar eu am serioase ingrijorari la adresa costurilor de revizii. Daca afli ca nu e grav, merge luata in considerare ca si o optiune serioasa. I30 e la fel, dar mai scumpa. biggrin.gif Bravo (ca si 307-308 si C4) trebuie luata cu amendamentul fiabilitatii indoielnice. Eu am fost dispus sa risc... tu, faci cum iti dicteaza simtirea ta. smile.gif
Daca vrei o parere pertinenta despre 307, citeste pe forum la "totul despre masina mea" topicul meu. In caz ca ai si alte intrebari, iti stau la dispozitie. La fel, Mike Omega te poate consilia in legatura cu C4. Intreaba si-ti vom raspunde.
sacredfaith666
QUOTE( T u d o r @ Oct 23 2007, 09:45 AM) *
Pai la 17000 mai intra o Octavia2, mai saracuta, cred ca si un Golf la fel, Focus... ce mai, cam toate compactele au modele diesel in banii astia. Cu exceptia Honda... sad.gif
Dintre noutati, as lua in considerare Bravo, Ceed, I30 de la hyundai, 308 (din nov). C'eed are pret excelent si garantie uriasa, dar eu am serioase ingrijorari la adresa costurilor de revizii. Daca afli ca nu e grav, merge luata in considerare ca si o optiune serioasa. I30 e la fel, dar mai scumpa. biggrin.gif Bravo (ca si 307-308 si C4) trebuie luata cu amendamentul fiabilitatii indoielnice. Eu am fost dispus sa risc... tu, faci cum iti dicteaza simtirea ta. smile.gif
Daca vrei o parere pertinenta despre 307, citeste pe forum la "totul despre masina mea" topicul meu. In caz ca ai si alte intrebari, iti stau la dispozitie. La fel, Mike Omega te poate consilia in legatura cu C4. Intreaba si-ti vom raspunde.


Am citit topicul! Mi-a fost de mare ajutor, pt a-mi face o idee generala despre masina.
Pot spune ca avem ceva in comun, si anume ca amandoi am avut Logan (eu de 1.4) pe care amandoi o consideram masina buna si ieftina.
Eu am renuntat la Logan dupa 1 an si 5 luni, principalul motiv fiind consumul in oras foarte ridicat (o medie de ~12L/100 strict urban). In rest, de dorinta de schimbare si de a avea ceva mai bun...

Inca mai astept input-uri... smile.gif.
Din considerente strict materiale, Mazda incet incet se cam indeparteaza si raman astea 2.
Despre Golf, nu vreau un Golf "coaja".Daca s-ar ivi o oferta gen Peugeot , atunci DA! :)In plus, nu mai sunt innebunit dupa Golf...
Skoda Octavia2 - nu-mi place, pur si simplu.
Ford Focus - mi se pare o masina buna, dar nu se potriveste stilului meu.
Bravo - Am renuntat la ideea de a cumpara masini italiene dupa ce m-am consultat cu niste prieteni din Italia si m-am mai consultat cu mai multi posesori romani de Fiat.
Cee'd / Hyundai - Desi nici inainte nu ma dadeam in vant dupa masini Koreene, acum sunt hotarat: nu vreau sa mai aud de ele biggrin.gif

Cam atat ar fi. Ramane sa vizitez zilele astea atat Peugeot cat si Citroen.La Peugeot stocul este mic, iar din noiembrie nu se mai gasesc (zic ei).Apare 308, care e prea scump dupa parerea mea...

Take care
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.