Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Costuri legate de inmatriculare
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
TheCube
Vreau sa-mi iau o masina de la un dealer si agentul de vanzari mi-a spus ca pot face ei inmatricularea(cu numere preferentiale), contra unei sume, bineinteles.
Mi-a zis ca ma costa 150 EUR, din care 80% mi-i vor justifica cu chitante, iar restul de 20% este castigul lor. Practic, cheltuielile justificate sunt in jur de 4.8 mil. lei.

Ce vreau sa va intreb este: cam care sunt demersurile necesare pentru inmatricularea unei masini noi si cat costa fiecare in parte? Care este efortul care se depune pentru aceasta(stat la cozi, zile pierdute, nervi)?

Merita sa platesc 150 EUR si sa scap de grija?

Va multumesc.
TheCube
Chiar nu stie nimeni macar cu aproximatie care sunt cheltuielile legate de inmatriculare?
madalina
Ai de platit taxa de inmatriculare, taxa de numere, impozitul, taxa pentru trecerea pe rol, tot la impozite locale. Valoarea lor nu o mai stiu, caci s-au marit de doua ori taxele din noiembrie cand mi-am inmatriculat masina! Suma totala depinde si de taxele locale!

Plus alergatura, cozile si "amabilitatea" functionarilor publici!
TheCube
Am cautat pe net si am gasit urmatorul minighid(poate o sa mai aiba cineva nevoie):

Mergeti la RAR pentru a obtine secretizarea cartii de inmatriculare a autoturismului. Aici trebuie sa aveti:
- Buletin de indentitate sau delegatie + acte firma (cod fiscal, stampila,..)
- Factura
- Carte identitate autotursm (original + copie)
- 75.000 lei taxa de secretizare.
Trebuie sa inscrieti autoturismul la financiar, unde trebuie sa aveti :
- Buletin identitate (copie + original)
- Cerere tip ( o obtineti de la sectia financiara )
- Fisa de inmatriculare (de pus stampila pe ea in dreapta sus)
- Carte de identitate (copie + original)
- Factura sau contract de vanzare cumparare (copie + original)
- Timbru fiscal de 10.000 lei de la posta
Dupa ce ati facut secretizarea si inscrierea la sectia financiara trebuie sa inmatriculati permanent autoturismul.Acte necesare:
- Buletin identitate (copie + original)
- Cartea de identitate a autoturismului
- Asigurare obligatorie pana la sfarsitul anului in curs (copie) (de la data cand va expira cea facuta la numere provizorii)
- Taxa inmatriculare CEC sau Primarie : 246.000 lei
- Taxa talon (certificat de inmatriculare) : 265.000 lei
- Delegatie + acte firma ce cumpara (cod fiscal, stampila,...) ( pentru persoane juridice)
- Taxa numere la ghiseu politie: - 447.000 lei ( numar preferential ) ;
- 222.000 lei (numar la rand )
- Tichet RAR sau folie secretizare daca masina e noua
- Fisa de inmatriculare cu ambele vize de la financiar


Sursa: www.aproape.ro
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.