Help - Search - Members - Calendar
Full Version: C4 coupe vs SSS
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ovi.go@masini.ro
A venit momentul sa iau a doua masina, cu care ma voi da, probabil, doar eu thumbsup.gif, de acasa la servici si prin splendoarea asta de bucuresti. Masina mare o avem deja, deci nu am probleme de transportat copiii sau bagaje cu cea de-a doua...

Am fost la SIAB si m-am urcat in SSS, mi se pare absolut OK interiorul (exteriorul il stiam deja). Din pacate, inca nu au un SSS pentru drive test, abia astept sa vina unul..

Pretul pentru Suzuki Swift Sport este de 14800 cu toate taxele, am obtinut in plus presuri, alarma, prima de inmatriculare si prima revizie gratuita

Pe de alta parte, C4 coupe e o masina cu design exterior reusit, interior insa nu neaparat cel mai izbutit. Nu ma deranjeaza, nici nu ma entuziasmeaza. E original si curatel. La C4 pretul este de 13800 (toate taxele) pentru varianta 1.6 110 CP sau 15800 varianta 1.6 HDI 110 CP. Inca studiez dotarile comparative, dar comparatia nu e usoara. Stiu ca sunt clase diferite, dar mesajul e oarecum similar. Intuitia imi spune totusi SSS. Voi ce spuneti?
Legionaru'
Urmeaza instinctul!
T u d o r
Urmeaza-ti ratiunea. biggrin.gif

SSS e o masina super, sunt convins ca si merge super, dar unde vrei sa mergi cu ea? In Bucurestiul plin de gropi, linii de tramvai, lucrari de modernizare, samd? Am convingerea ferma ca dupa ce-ti va trece pasiunea pentru masinuta fasneata si nervoasa, vei descoperi ca suspensia ei e dura like hell si ca de la un semafor la altul nu vei merge decat cu cel mult treapta a 2-a de viteze, aproape de relanti. smile.gif Si atunci "pourquoi"? C4 iti ofera mai mult confort, spatiu interior de calitate, liniste... Cand stai in loc sa mergi, astea sunt atuuri foarte importante, nu? biggrin.gif

Daca era singura masina si urma sa o folosesti si la drumuri mai lungi, poate recomandarea mea era alta, dar in aceste conditii nu pot sa nu dau glas ratiunii. C4 e o masina frumoasa, nu cred sa te faci de ras cu ea. Daca mai vrei si alte recomandari, Astra GTC sau Kia Excee'd s-ar incadra in criteriile tale de pret.
Ovidiu108423
Daca aveti si contrapropuneri suntem deschisi sa le auzim blush.gif
T u d o r
Dupa cateva peripetii rutiere prin Bucuresti, recente toate, sa nu radeti daca recomand Smart pentru deplasarile zilnice. biggrin.gif Sau alternative ar mai fi Aygo/C1/107... Pur si simplu nu merita altceva pentru drumurile zilnice prin capitala noastra minunata... ma uitam, oprit pe la Grozavesti intr-un ambuteiaj de 30 minute (biggrin.gif) la "vecinul" de banda mandru in E-klasse-ul lui... inaintam fix cu aceeasi viteza, ba la un moment dat banda mea a avansat mai repede si l-am pierdut. Un Smart cu cutie automata si motor CDI mi se pare solutia cea mai nimerita, jur ca nu fac misto. smile.gif Asta, daca un scuter ti se pare prea primejdios, cum mi se pare mie.

La naiba, o sa ajungem toti sa mergem cu metroul, singurul mijloc de transport care evita aglomeratiile. Ma gandesc serios ca data viitoare sa las masina la Pacii si sa iau metro-ul. Nu sunt nervos la volan, nu claxonez ca idiotul, dar nici sa fac 2 ore pana in centru nu prea vreau. biggrin.gif

So, daca nu o consideri un "misto", ia in consideratie si Smart-ul. Macar la parcari vei fi avantajat.
Ovidiu108423
Tudor, te iau foarte in serios, mai ales ca stiu foarte bine traficul din buc si timpul pierdut aiurea. De altfel, la SIAB, dupa ce m-am dat jos din Swift m-am suit in Smart...nu stiu,nu e genul de masina in care sa-mi faca placere sa stau. Pe langa plasticele execrabile (ai vazut cum arata parasolarele?? yucky.gif ), nu imi da senzatia aia de...microclimat in care sa ma simt bine. Vorba ta, in buc mai ales despre asta e vorba...
Acum, e clar ca prefer clasa mica, pentru ca..imi permit sa nu imi trebuiasca compacta, sau nu cea mai functionala compacta. Pe de alta parte, nu prea am gasit masini mici in care sa ma simt bine (am incercat polo, fiesta, corsa, clio, 206, c2, yaris,jazz, colt) si din cauza asta am ramas entuziasmat de swift.

Argumentul cu suspensiile e f bun, dar pentru asta pot alege o versiune..nesport, de ex 1.3 MTA sau 1.5 AT. Si eu cred ca cutia automata/semiautomata e o idee foarte buna in oras, mai putin insa motorizarea diesel, daca nu ma gandesc la revanzare..
Astept in continuare pareri thanks.gif
Andrei Suzuki
Trebuie sa te gandesti ce vrei de la masina. Sa ai in vedere ca Swiftul Sport NU este o masina confortabila. C4-le este mult mai mare,mai spatios,mai confortabil si,pt unii,mai frumos. Cu Swiftul nu vei putea sa pleci 4 pers+bagaje in masina in concediu (daca il vei folosi si la asta).
Dar, daca vrei o masina mai fasneata,mai Sport,Swiftul e o alegere buna. Multa lume o recomanda,si nu neaparat pt chestii gen 0-100,vit max (unde sunt masini care o depasesc,gen Colt CZT), ci pt stabilitate,siguranta, si de ce nu, raportul pret/performante/dotari.
T u d o r
Ovidiu, dintre masinile de clasa mica in care m-am urcat, pot spune ca m-am simtit bine in 207, Jazz si Clio3. Daca vrei confort, silentiozitate, calitate interioara, uita-te si la Clio3. E si ieftina, are si garda la sol suficient de mare sa nu-ti faci griji ca poti atinge ceva pe dedesubt. Minusuri ar fi imaginea proasta si service-ul. Dar fiecare dintre masini are minusuri, important e sa se plieze pe necesitatile tale.
florin55503
din ce m-am suit la siab in masini de clasa mica cel mai bine m-am simtit in corsa. in polo e ceva foarte ciudat. si in swift. de fapt prietena mea, care doreste sa isi achizitioneze o masinuta s-a indragostit pe loc de swift. merita sa iti iei o asemenea masina in conditiile in care mai ai una pt concedii ceva mai mare. tudor erfect de acord cu tine in ceea ce priveste smartul.chiar ma gandeam sa imi iau unul sh pt mers in buc.

off topic: am fost dezamagit crunt de noul impreza atat in interior cat si in exterior. plastic de te tai in el, chinezarii jenante. si masina in care m-am urcat avea echipare de varf. probabil o compensa cu tinuta de drum sau motor. dar nu mi-as cumpara o asemenea masina. legacy-ul e cu totul din alt film. o alta masina care m-a dezamagit pt felul in care stai la volan e corolla. e cea mai proasta pozitie e condus care am vazut-o si am simtit-o la o masina inluzand si logan
Tarabostes
Din clasa ,,mai mica,, Punto si Corsa mi s-au parut cu o pozitie mai misto la volan, parca nu dau senzatia de masina mica pe care am simtit-o in Fiesta, noua Fabia si într-o oarecare masura si in Swift.
Trebuie sa fie masina mica pt ca e traficul infernal, dar in egala masura daca tot e de stat cu orele volan trebuie sa existe un oarecare confort.
Ovidiu108423
Ok, voi incerca din nou corsa..desi am inteles ca cutia lor easytronic nu ar fi cea mai recomandata. Asta e, daca ma hotarasc la opel, raman cu manuala...

Swift imi face inca cu ochiul..foarte tare, eu nu m-am simtit ostracizat in ea. E drept, poate varianta 1.5 AT sa fie o idee mai buna din punct de vedere al confortului la condus si al suspensiilor prin bucuresti. Varianta diesel, insa, mi se pare o prostie pe Swift.

Pe de alta parte, C4 coupe e o masina decenta pentru oras, poate proprietarii pot confirma. Sigur, pe hartie 1.6 HDI suna mai bine decat 1.6 benzina (sunt motorizarile care se incadreaza ca pret), dar, iarasi, nu stiu daca asta are ca optiune cutia automata. Pe de alta parte, nu stiu de ce, dar imi suna un pic ilogic coupe cu motor diesel teehee.gif . Poate sunt doar eu... whistling.gif

@ Tudor ai mp
T u d o r
N-am... biggrin.gif Mai trimite-l o data.
Ovidiu108423
Scuze Tudor:D biggrin.gif era vorba de Andrei Suzuki. Mea culpa blush.gif

In alta ordine de idei, cred ca prefer C4 versus Clio 3..fara motive anume..;si tocmai d-aia sunt puternice biggrin.gif
mike.omega
Depinde foarte mult de ce asteptari ai de la masina!
SSS-ul va fi o masina dura(suspensii sport), gurmanda, mica dar cu mari valente sportive!

Despre C4: e confortabila, destul de stabila insa cele mai interesante motorizari sunt cele HDI, eventual 2.0 daca vrei sportivitatea 100% thumbsup.gif Si 1.6HDI face fata oricaror nevoi din oras sau din afara orasului dar un plus de putere nu strica niciodata smile.gif

PS: mini cooper S nu se incadreaza ca bani?
Ovidiu108423
Mini One s-ar incadra, dar nu sunt convins ca e mai bine decat swift..in afara de imaginea exclusivista si suspensia independenta nu imi ofera nimic in plus, dimpotriva. Iar plansa de bord este....hmmm...pentru mine acu vreo 15 ani..

O alta varianta la aceeasi bani (aproape) ar fi hyundai i30, care mi se pare mult superior lui c'eed, cel putin la plasticele interioare. Nu stiu inca ce garantie are aceasta masina si cum se va comporta, pretul ar fi la 16000 varianta cu motor 1.6 diesel 115 cp. Ce parere aveti?
AlexTM
N-am vazut Hyundai-ul asta decit in reclama, dar nu e acelasi lucru cu Volvo C30? Mie mi s-au parut ca tare seamana .. si numele seamana rolleyes.gif
mike.omega
Cum sa fie Hyundai acelasi lucru cu Volvo?! blink.gif
Dupa mine I30 nu e deloc frumos(de sportivitate nu mai zic) iar ca materiale Cee'd e un pic mai sus smile.gif De preturi nu mai zic. Ajunge aproape 20.000 de euro una cu motorul 1.6 diesel si cu dotari demne de o compacta biggrin.gif
Tarabostes
@ mike daca impresia asta ti-ai facut-o la SIAB, acolo Ceed-ul expus nu era tocmai unul standard, dar oricum ai dreptate, i30 e cam scump
mike.omega
Cee'D-ul il stiam dinainte de SIAB, a fost pe lista pe locul 2 dupa Citroen, chiar zilele astea fratimiu s-ar putea sa-si dea comanda de un Cee'D mai chel(vezi versiunea de 12000 euro DDP) deci eu doar m-am dus la SIAB, am bagat ochiu-n I30 si nu mi-a placut smile.gif Poate altora le place, mie nu biggrin.gif
Tarabostes
si mie mi se pare o masina cinstita Ceed-ul, un coleg urmeaza sa-si ia versiunea de 1.4 si astept un testdrive ( aranjat de un amic din presa auto deci vom avea timp sa ne lamurim) sunt curios cum au scos 109 CP. Nu e chiar asa goala versiunea de baza, are totusi AC, 6 airbags, comenzi audio pe volan, CD Player, inchiderea automata a usilor etc
Luka
Eu nu inteleg exact ce vrei tu, Ovidiu.
Masina micuta doar pt oras: Swift 1.3 sau 1.5 ar reprezenta variante foarte bune si ca pret, si ca performante, si ca imagine.
Daca totusi vrei ceva mai marisor, pierzi din vedere ideea de masinuta de oras. In acest caz ar fi excelente din punctul meu de vedere C'eed si C4.

Strict pt oras, as alege Swift.
ciobanu48342
sincer, daca iti place viteza sau acceleratiile destul de puternice ia-ti swift sport, daca nu ia altceva gen kia c'eed(o masina foarte bune in raport cu banii care ii dai), dar in niciun caz sa nu iei c4!in primul rand troncane in gropi ca dracu, de fapt nu, ca 207 tongue.gif si nici cu fiabilitatea nu sta foarte bine, asta ca sa nu mai zic de amabilitatea si profesionalismul celor din service
Ovidiu108423
update la dilema (care intre timp s-a adancit..). Am o varianta de cumparare a unui Smart forfour sh diesel 1.5 95 cp Germania, persoana de incredere. Masina e 2006 si are 50000 km. Pretul e in jur de 8000 eur..ce ziceti? merita? mai exista vreo reprezentanta Smart in Buc? Intr-o vreme era Casa Auto, acum se pare ca nu mai e..In orice caz, astia nu mai fac masina asta, au ramas pe fortwo. Nu stiu cum ma voi descurca cu piesele si reviziile, in rest performantele masinii par absolut multumitoare pentru oras. Calitatea Smart nu e grozava, dupa cum am vazut eu acu vreo 5 ani, dar la banii astia....
Astept pareri avizate...stiu, Tudor va fi pentru whistling.gif
ciobanu48342
casa auto mai e reprezentant dar partea nasoala e ca forfour nu se mai fabrica de un an si de aceea se vand cu un pret foarte mic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.