Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Golf5: "Scut intarit + Suspensie drumuri grele" ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
asilviu_72
salutare la toata lumea.

Sunt interesat de achizitionarea unui Golf5 nou, model Comfortline, 1.6 litri / 102 CP.
Pachetul optional "Scut intarit + Suspensie drumuri grele" = am inteles ca acel scut de plastic se inlocuieste cu un scut metalic, si suspensia se ridica cu ?? cm (apropo, stie cineva cu cit exact?);
Intrebare: se merita de comandat? Nu e vorba de bani; e vorba despre faptul daca este intr-adevar util (nu am de gind sa folosesc masina in conditii off-road), si, f. imp., daca masina nu isi pierde din aspectul "estetic" (avind o garda la sol mai inalta decit modelul standard) si din "placerea de a o conduce" / manevrabilitate.

multumesc anticipat pt. opinii, Silviu
T u d o r
Din ce stiu de la Skoda (nu am motive sa cred ca e diferita fata de VW), se ridica masina cu vreo 2 cm si amortizarea e mai dura. Nu stiu cu cat se "urateste" linia, dar confortul scade. Pentru motorizarea 1.6 benzina nu cred sa fie nevoie, mai utila ar fi la diesel, care are baia de ulei mai joasa si implicit mai vulnerabila.
cod
Am un prieten cu un Opel cu scut intarit. In momentul in care a dat destul de rau cu burta intr-o gura de canal inaltata am inteles la ce e bun. Nu ai nevoie de off-road pentru a merita sa investesti in scut. E destul sa mergi zilnic pe Stefan cel Mare.
::::AL3X::::
Nu o sa o urateasca pt ca va fi ridicata garda la sol cu max 2 cm ...deci nu f mult...in schimb scutul e f important pt ca daca intri in ceva spargi baia si e mai rau asa ca s-ar merita...
viorel97276
Merita fara nici o indoiala.Mai bine e sa-ti iei masuri de precautie inainte mai ales ca e si o masina noua. yes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.