Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amenda OPC
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Legionaru'
In iunie am luat o amenda de la OPC.10 milioane/5 milioane in 48 ore
PV a fost incheiat vineri pe 10 iunie iar eu am platit luni pe 13 iunie.
Amenda am platit-o la Directia de Finante Bailesti.
Copie dupa chitanta trebuia dusa la OPC la Craiova in 15 zile.Eu am dus-o dupa 20 zile.
Dupa expirarea termenului de 15 zile OPC-ul a trimis la Directia de Finante Bailesti o adresa cum ca am un debit de 5 milioane.Finantele au trimis o somatie ca ma executa daca nu platesc debitul.Taica-meu s-a dus cu chitanta si le-a aratat ca a platit in termen. De la finante l-au trimis la OPC sa ii dea o adresa cum ca a platit in termen amenda. OPC-ul spune ca nu poate sa dea asa ceva.
Care dintre ei sunt berbeci?
Ce tre' sa fac?
guerilla
la finante e buba.
krondet
QUOTE(Legionaru' @ Oct 10 2007, 09:06 AM) *
Copie dupa chitanta trebuia dusa la OPC la Craiova in 15 zile.Eu am dus-o dupa 20 zile.

Care dintre ei sunt berbeci?


whistling.gif ti-ai raspuns singur la intrebare thumbsup.gif
Astepti procesul de incepere a executarii silite, si te prezinti in instanta cu copie de pe adeverinta de plata in termen a respectivei amenzi.

Introduci o contestatie la executare, la judecatoria Bailesti.


Te rog să nu mai postezi consecutiv, dacă vrei să adaugi ceva folosește butonul "Edit"
Legionaru'
Amice, te cam aventurezi in afirmatii!
In perioada aceea tatal meu a fost la tratament la Covasna iar eu din motive obiective nu m-am putut deplasa la OPC Dolj.
Sau era prea mare deranjul la OPC sa ia un extras de cont sa vada ce bani le-au fost virati inainte sa trimita adresa?
guerilla
legionare, acelasi lucru se intampla si cu amenzile de circulatie. trimiti dovada, dar berbecii de la dep financiar nu fac corelatia dintre bilantul de la banca si procesele verbale. si uite asa te mai trezesti cu restante la administratia financiara. asa ca ei iti pot sterge aceasta plata pe baza copiei dupa PV (in care scrie minimul de plata in 48 ore) si a adeverintei de plata (in care e stipulata data). se stie ca sambata si duminica nu sunt cuantificate ca zile de plata. asa ca de vineri pana luni sunt 48 ore.
daca tanti de la admin financiara e cu cafeaua nebauta, nf, sau poate chiar nu stie acest lucru, atunci ii explici frumos, clar, calm ce si cum. daca nici asa nu vrea, le ceri sa-si motiveze refuzul in scris (e o lege care ii obliga la asta da nu stiu exact care, ceva cu dreptu la informare). cu hartia aia te duci la OPC si le-o arati. daca nici aia nu marseaza, il angajezi pe Halba sa te sustina intr-un proces meserias de hartuire si de ce mai inventeaza halba dupa cateva beri biggrin.gif si uite asa iti cumperi lexus.
M A R I A N
QUOTE(Legionaru' @ Oct 10 2007, 04:06 AM) *
In iunie am luat o amenda de la OPC.10 milioane/5 milioane in 48 ore
PV a fost incheiat vineri pe 10 iunie iar eu am platit luni pe 13 iunie.
Amenda am platit-o la Directia de Finante Bailesti.
Copie dupa chitanta trebuia dusa la OPC la Craiova in 15 zile.Eu am dus-o dupa 20 zile.
Dupa expirarea termenului de 15 zile OPC-ul a trimis la Directia de Finante Bailesti o adresa cum ca am un debit de 5 milioane.Finantele au trimis o somatie ca ma executa daca nu platesc debitul.Taica-meu s-a dus cu chitanta si le-a aratat ca a platit in termen. De la finante l-au trimis la OPC sa ii dea o adresa cum ca a platit in termen amenda. OPC-ul spune ca nu poate sa dea asa ceva.
Care dintre ei sunt berbeci?
Ce tre' sa fac?



Trebuia sa faci contestatie la executare in 15 zile de la somatia de la finante. Acum e tardiv. Poti, cand va fi executarea silita (cu poprire etc), sa incerci o contestatie la executare si poate o sa gasesti un judecator mai bland care sa se uite pe chitanta ta prin care ai platit cele 5 milioane. Te-ai trezit cam tarziu...
TLS-09
Poti contesta orice act de executare in 15 zile .Daca ai ratat momentul cu somatia la urmatorul act de executare fa contestatia in termen si invoca efectuarea platii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.