Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina noua 22.000 DDP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
livius_ro
Salut.
Dispun de o suma in jur de 22-23.00 EUR si as vrea sa imi iau o masina noua diesel. Suma poate creste doar in cazul in care masina isi merita banii.
Ma intereseaza o masina din clasa compacta sau medie si sa fie sedan. Eu am cateva optiuni in vizor: Opel Vectra, Ford Mondeo, Mazda 3, Toyota Avensis, Noua Toyota Corrolla, Noul Mitshubishi Lancer, Skoda Octavia 2, VW Golf 5, Seat Cordoba, Honda Civic. In calcule poate intra si Honda Accord desi e cam scumpa varianta diesel si nu stiu daca isi merita banii. Ce ma sfatuiti sa aleg? As vrea sa fie si un echilibru intre design, confort, fiabilitate, costuri de intretinere.
livius_ro
Inca ceva ... orice alta varianta este binevenita. Astept parerile / optiunile voastre tongue.gif
HalbaSus
Ti-am mutat topicul la Versus pt ca aici ii este locul... Sa le luam pe rand:
- Mondeo, am mers cu noul Mondeo 1.8 TDCI si sincer m-a dezamagit... masina este imensa, in interior poti incropa un mic turneu de tenis, dar masina este grea iar cei 125 cp sunt insuficienti... probabil 2.0 TDCI-ul trage mai bine... in plus masina este extrem de scumpa pentru ce ofera, acum vre-o 2 luni am fost pe la diversi dealeri pt ca un prieten isi cauta masina, si dupa ce am primit si discounturi passatul 2.0 TDI iesea la aproximativ acelasi pret ca un mondeo 1.8 TDCI, nu zic ca passatul e super masina (din contra) dar cel putin la finisari e mult peste mondeo. Primeste totusi o bila alba pentru tinuta de drum exemplara.
- Vectra... mhm... ar merita GTS-ul 1.9 diesel de 150 cp... dar cred ca sare de pret.
- Toyota Avensis, nu stiu ce sa zic, nu am apucat sa testez masina (desi m-am programat la drivetest, dealerul, desi foarte amabil nu m-a mai sunat)... In rest masina vine foarte dotata, 5 ani garantie... iar daca te poti impaca cu designul si nu vrei o tinuta de drum extrem de sportiva, poate fi o varianta OK.
- Octavia 2... tinuta de drum buna, motor zgomotos dar puternic (2.0 TDI), portbagaj imens (adica IMEEENNSS), spatiu interior relativ OK, finisari mediocre (dar nici la vectra sau la ford nu vei gasi finisari mult mai bune).
- Seat cordoba, interesanta masina, in opinia mea arata absolut hidos, cu toate astea m-au surprins finisarile din interior, volanul imbracat in piele era demential si in general interiorul avea un feeling placut, in schimb pozitia la volan de "monovolum" si designul exterior m-au facut sa nu imi doresc drive-test.
S O R I N
Dupa parerea mea :

-opel vectra nu merita.Este urat si nu a iesit niciodata in fata cu nimic.

-ford mondeo,cele care se incadreaza in banii tai sunt niste glume proaste.Am vazut ieri la Siab mondeo care intradevar merita ,era supper accesorizat,dar si

pretul era pe masura,parca 26 cip...ce a ce spune totul.

-mazda 3 este alta clasa,dar foarte misto masina.

-toyota avensis,nu mai are rost sa spun,masina cu pret si dotarile cele mai bune de pe piata de masini din clasa sa,costuri de intretinere mici,garantie mare

(bara n bara,3 ani sau 100 de mii de km,numai la honda mai ai asa ceva...).Acum depinde daca ti place lookul cam sobru...

-toyota corolla ,clasa ca si mazda 3,o masina noua si buna ,la un pret bun ,diesel cum vrei si cred ca este si full la banii tai...garantie la fel...

-Noul Mitshubishi Lancer,l am vazut ieri la Siab,foarte frumos pe dinafara,dar foarte simplu inauntru...chiar foarte simplu...restul nu stiu..

-skoda oct 2 ,eu nu am o parere asa de buna despre aceasta masina,cica ar fi fost mult mai buna 1.Face parte din clasa corolla si mazda 3,cu toate ca este

asa de maare.Ajunge la pret de avensis cu optionale pe ea,dar nu trebuie comparata cu ea ci cu corolla ,si da mai scumpa...Bine acum,eu nu pot compara

aceste doua marci,asta e parerea mea...

- VW Golf 5 - o masina normal la un pret mare daca i pui pe ea....si cred ca nu merita.Asa ca si can can,am intrebat si eu la reprezentanta cat au garantie la

trenul de rulare,si mi au spus 30 de mii de km...am ramas uluit.... yucky.gif

-seat cordoba.Habar nu am de aceasta masina.

-honda civic,garantie japoneza,look agresiv,fie ca e vorba de sedan sau hatch....pret un picut cam mare...dar au motoare dintre cele mai bune,oricare din ele..

-honda accord,diesel nu stiu daca intra in banii tai,dar stiu ca oricare ar fi benzina sau diesel,stiu ca ti da niste senzatii la volan de innebunesti,pretul nu i mare

la versiunile medii de echipare ,avand in vedere ca este model spre sfarsit de viata...

Si acum sa fac un top personal.

1. Avensis -2. Accord

3.Octavia.

4.Mondeo.

5.Restul ...
livius_ro
Mersi pentru informatii.
Si eu inclin foarte mult spre Toyota Avensis. Mi-a placut de cum am vazut-o. Pare o masina tzeapana si are un pretz destul de bun. Varianta diesel 2.0
e 21.800 DDP (pretzul include reducerea aia de 500 EUR).

In legatura cu Accord, luand in considerare pretzurile de pe site:

MODEL MOTOR TIP TRANSMISIE PRET CIP PRET DDP
Accord Sedan 2.0 Sport Sp M/T 17.680 EUR 21.039 EUR
Accord Sedan 2.0i Confort M/T 16.480 EUR 19.611 EUR
Accord Sedan 2.0i Executive M/T 19.480 EUR 23.181 EUR
Accord Sedan 2.2 Sport Sp M/T 21.980 EUR 26.156 EUR
Accord Sedan 2.2i-CTDi LS Sport M/T 21.480 EUR 25.561 EUR
......

varianta diesel 2.2 sare de 25.00 EUR si nu stiu daca isi merita acesti bani. Ma gandesc aici si la costurile ulterioare (inmatriculare, asigurare, taxe, consum, service, intretinere, etc) pentru ca motorul are 2204 cm3 si nu numai ca sare peste 2000 cm3 (ceea ce aveam eu in plan) ci si peste 2200 cm3 smile.gif.
Nu prea stiu cum se va comporta Honda la drumurile noastre.
Apoi, la 25.000 cred ca intru si in zona noului Passat, care este o masina destul de des intalnita pe drumurile noastre, cred ca din motive intemeiate.

Nu stiu ce consum are Accord varianta de benzina 2.0i Presupul ca e destul de mare. Sincer nu prea vreau ca de fiecare data cand alimentez o sa ma oftic de cata benzina mananca smile.gif.
S O R I N
@ livius_ro ,eu sunt fost posesor de avensis (1.8 bezina 129 cp) si posesor de accord (2.4 benzina 190 cp).

Nu pot spune decat ca ambele masini sunt surori,cu amendamentul ca accordul are motor mai puternic.Atat.Restul sunt diferente nesemnificative.Se vede ca s

japoneze.

Cat despre passat sa stii ca nici daca mi l ai da tu gratis nu l as tine pt mine,ci l as vinde.

Documenteaza te ce spun oamenii de generatie noua si vei vedea ca o sa ti schimbi parerea despre vw.

P.S Pt a ti face o idee ,fa un drive test cu avensis si accord si vei vedea ca o sa ti schimbi parerea despre ele 100 %.
francesco44740
recomandarile mele:
- mitsubishi lancer - mi se pare superba
- ford focus, asta daca te incadrezi ca bani totusi pt motorul de 2l
- honda accord - chiar daca e mai veche ca model, e o masina deosebita
- mazda 3
- toyota avensis
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.