Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Proces cu Statul Roman-Taxa de inmatriculare-solicit avocat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
emanoeladrian
Buna seara(ziua) la toata lumea !!Am platit astazi taxa,total= 3500 Euro si ma gandesc serios sa dau statul si MF in judecata,DAR.... am nevoie de ajutorul vostru !.
Cine stie un avocat sau o casa de avocatura dispusi sa demareze procedura la solicitarea mea, ii dam drumul !.
Astept ajutorul celor nemultumiti de taxa de inmatriculare,Polonezii au putut !,Ungurii au putut ! de ce nu am putea si noi !??.
E-mail-ul meu este emanoeladrian62@yahoo.com .
guerilla
si pe ce considerent ii dai in judecata?
vio
este o lege care e cam greu sa o abroge catva avocati. statul iti poate impune orice vrea mushchiu lui daca sunt handi ... pana la urma aia care i -au votat sunt de vina ...iti dau un ex : scot asta taxa de inmatriculare si cresc impozitele de te usuca ... ce o sa mai faci atunci ?? cand o sa tre sa platesti aproape anual suma aia ??

dupa cate mi-au auzit urechile o sa fie un mare tam tam pe tema asta , pt ca fatza de anu trecut cica ar fi crescut vanzarile la mashinile de import SH cu ~25 % si sau sesizat astia de la UE sa vada ce e totushi cu taxa asta de rahat pt ca ea normal ar fi trebuit sa stopeze fen de import SH . tot de pe acolo am mai auzit ca daca ar renuntza la taxa Tampiceanu va cere in schimb sa nu se dea nici un ban inapoi de la cei care au platit taxa pana acum ...
emanoeladrian
Pai e singura sansa sa scapam de taxa de prima inmatriculare!.Cine se asteapta ca taxele in Romania sa nu creasca in urmatoarea perioada,este 'copil' sau nu are nici o legatura cu realitatea in care traim. Pentru cine mai are dubii,taxa este total in afara legislatiei Europene si contravine flagrant cel putin unui tratat de aderare semnat de Romania (Guvernul Tariceanu),anul tracut,tratate pe baza carora am obtinut ADERAREA !.
Singura sansa este aducerea statului Roman(guvern,min.finante) in judecata. Deciziile judecatorilor romani sunt inca recunoscute(din fericire dar,nu se stie inca pentru cat timp ) in UE,deci conforme cu Jurisprudenta Europeana,deci exista sanse si inca mari de a obtine banii pe taxa inapoi si eliminarea ei.
Ma ajuta cineva ???.
HalbaSus
QUOTE
si pe ce considerent ii dai in judecata?


Foarte simplu, incalcarea principiului liberei circulatii a marfurilor (art. 28 TCE) care prevede eliminarea oricaror bariere vamale intre tarile membre UE si a oricaror masuri cu efect echivalent, fiind interzisa orice discriminare intre produsele nationale si cele importate. Avand in vedere ca pe o masina inmatriculata deja in romania NU se percepe taxa iar pe o masina inmatriculata in alt stat se percepe aceasta taxa este destul de clar ca aceasta norma este discriminatorie si incalca principiul liberei circulatii a marfurilor.
In tarile membre UE (adica inclusiv in Romania) legislatia europeana are aplicabilitate directa (adica poti invoca un articol din TCE in fata instantelor nationale), ba mai mult, legislatia europeana are forta juridica superioara normelor nationale. Adica in cazul in care norma europeana si cea nationala se contrazic are castig de cauza norma europeana.

Teoretic procedura ar trebui sa se desfasoare conform urmatorului scenariu:
- Dai in judecata statul roman respectiv ministerul finantelor si ceri inapoierea taxei platite (eventual si despagubiri si cheltuieli de judecata)
- Judecatorul fie interpreteaza el art. 28 TCE, sau, daca nu ii este clara interpretarea acestui articol se adreseaza curtii europene de justitie pentru a interpreta respectivul articol. Curtea europeana de justitie ii raspunde cu interpretarea corecta a articolului in speta data si judecatorul da o decizie pe baza acestei interpretari, tu iti primesti banii si organizezi o petrecere la care inviti toti membrii masini.ro biggrin.gif

Problema e ca dupa cum zice Badea: "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul", asa ca eu dau sanse destul de mici scenariului de mai sus. Si motivele sunt urmatoarele:
- Nici judecatorii si nici avocatii romani nu au nici cea mai mica experienta in aplicarea legislatiei europene, pana in prezent neexistand nici un asemenea precedent.
- Vreau sa-l vad pe judecatorul ala care va initia o procedura complet noua si va cere opinia curtii de justitie, si vreau sa-l vad pe judecatorul care va decide ca taxa este ilegala si ministerul finantelor trebuie sa-ti dea banii inapoi. Nu zic ca nu exista un asemenea judecator, doar ca vreau sa-l vad...
- Desi in opinia mea aceasta taxa incalca art. 28 TCE, statul roman se apara spunand ca ea este legala deoarece atat automobilele importate cat si cele produse in romania trebuie sa plateasca aceasta taxa, acest lucru este corect daca ne raportam la masini noi, in schimb la masini SH discriminarea este clara, din pacate jurisprudenta curtii europene de justitie este impartita, asa ca nimeni nu-ti poate garanta succesul in acest proces.
- Un asemenea proces este anevoios si va dura minim 1 an.

Cu toate astea eu te-as sfatui sa mergi mai departe in acest demers, la un moment dat ma gandeam sa dau si eu statul in judecata (nu am cumparat nici o masina dar puteam sa cumpar ceva junghi cu vre-o 200 de euro si in loc sa platesc taxa as fi actionat statul in judecata) dar imi lipsea determinarea si optimismul... Un asemenea efort merita facut deoarece pe langa castigul personal (recuperarea taxei) ai crea un precedent care in mod sigur ar duce la eliminarea taxei de prima inmatriculare, CEJ nu poate modifica o lege nationala, e adevarat, dar dupa un asemenea precedent statul s-ar confrunta cu o groaza de procese si in cele din urma ar fi nevoit sa modifice legea.

Din pacate nu iti pot recomanda nici un avocat/casa de avocati deoarece nu sunt din bucuresti, sincer nu stiu cati avocati ar fi dispusi sa se bage in asa ceva (pentru ca si pentru ei e vorba de o procedura necunoscuta), asta inseamna munca multa si remuneratie mica, dar e posibil sa gasesti avocati care sa accepte cazul pentru publicitate (iti dai seama ca un asemenea proces poate fi usor mediatizat). Ar fi bine sa gasesti un avocat cu drept de pledare la CEDO (desi nu e tot una cu CEJ, un pic de experienta internationala nu strica), problema e ca deobicei avocatii cu drept de pledare la CEDO sunt putini si au scoruri astronomice.

Succes, si sa ne tii la curent daca te-ai hotarat sa mergi mai departe.
vio
ei pot scoate taxa de inmatriculare si o pot pune in alt mod .. e simplu .. doar stii ca romanu gasete leac la orice .. putine sanse de castig mai ales ca sunt deja in vizoru Comisiei de la UE ....eu am intrebat pe cineva daca se poate si astept sa mi ofere un raspuns...
HalbaSus
QUOTE
ei pot scoate taxa de inmatriculare si o pot pune in alt mod .. e simplu .. doar stii ca romanu gasete leac la orice .. putine sanse de castig mai ales ca sunt deja in vizoru Comisiei de la UE ....eu am intrebat pe cineva daca se poate si astept sa mi ofere un raspuns...


Da da da ! Sa puna taxa pe toate masinile inclusiv pe cele inmatriculate deja in romania... oh ya... vreau sa vad asta... daca si asta le merge eu zic sa le dam un premiu pentru tupeu...
vio
biggrin.gif sau cum am mai zis in impozite si sa vezi atunci ... biggrin.gif . oricum ca sa iti iei banii inapoi tre declarata legea nula si nu mai stiu cum , daca o abroga ei nu mai vezi nimic inapoi wink.gif)
Legionaru'
emanoeladrian, nu ai nicio sansa in Romania!
HalbaSus
QUOTE
oricum ca sa iti iei banii inapoi tre declarata legea nula si nu mai stiu cum , daca o abroga ei nu mai vezi nimic inapoi wink.gif)


Da, dar momentan nu e abrogata, iar daca ii da in judecata si castiga trebuie sa-i dea banii inapoi.

QUOTE
emanoeladrian, nu ai nicio sansa in Romania!

Nu neaparat, justitia noastra functioneaza intr-un mod total ciudat, eu zic ca in orice proces din romania sansele de castig sunt de 50%... indiferent daca ai sau n-ai dreptate, am vazut cazuri in care procese "clare" au fost pierdute iar in alte cazuri pe motive indoielnice s-a castigat...
In al doilea rand, cel putin in teorie, solutia nu depinde doar de justitia romana, are si CEJ un cuvant de spus.
mihail81843
whistling.gif
In RO..... Niciodata.! Mai ales ca acuma venit si FORD la Craiova. Si trebuie sa fim naivi sa credem ca pacalicii de americani , ne vor lasa sa cumparam masini SH de la nemti, fara ca unchiul Sam sa nu-si bage coada. bunny.gif bunny.gif bunny.gif



thanks.gif
ValiR
Initiativa e de apreciat. Poate ca statul roman pe asta se si bazeaza, ca vor fi foarte putini cei care l-ar da in judecata.
Taxa e deja platita, deci ar costa in plus avocatul + cheltuielile de judecata, in cazul in care nu ai avea castig de cauza.
Poate ca cel mai bine e sa consulti un avocat cu ceva experienta si stie si legislatie europeana(din pacate nu cunosc unul) si sa
iti spuna cam care ar fi sansele.
Oricum, e bine sa te informezi si tu si sa studiezi mai atent cazul Poloniei.

Mult succes.
Pacat ca nu suntem mai multi care sa facem ceva si mereu acceptam ca statul sa ne taxeze dupa bunul plac.
TLS-09
Halba a raspuns complet. In mod normal ar trebui sa castigi .Totusi sansele vor creste semnificativ abia dupa ce taxa de prima inmatriculare va fi eliminata din legislatia interna (la presiunile eurpene). De altfel abia atunci au restituit si ungurii si polonezii banii.
vio
pacat ca acesti conducatori au fost votatzi


io propun schimbare sistemului electoral .. sa votam cu pusca , se strang toti politicenii in parcu izvor si vedem care mai ramane in picioare biggrin.gif e cel mai corect , c sa stie ce il asteapta daca nu face ce trebuie
OCTAN_95
Intrebare:
Ne poate interzice cineva sa ne imatriculam masinile , in ungaria, de ex?platim acolo impozitul aferent, nu e mai mare decat la noi.
Nu se mai poate pune acum problema de a fi nevoit sa scoti masina din tara periodic , suntem in UE, putem avea proprietati orunde.
Gresesc?
Watcher
Si eu mi-am pus intrebarea, dar cred ca trebuie sa faci inmatricularea undeva unde esti rezident...
emanoeladrian
Multumesc tuturor celor care sunt alaturi de mine !,deocamdata am luat legatura cu o d-na avocat pe care familia mea o cunoaste, mi-a cerut 2 zile sa poata verifica legislatia Europeana,i-am transmis ca poate sa se duca direct la articolul 28 TCE.
Maine si la inceputul saptamanii viitoare incerc sa iau legatura cu cateva case de avocatura mai cunoscute din Romania si am sa intreb daca ma pot ajuta !?.
Eu sunt decis sa merg pana la capat !.
Va tin la curent.
emanoeladrian
Am dat drumul la actiune , 'tineti-mi pumnii"!.Va tin la curent cu evolutia procesului !. thumbsup.gif
Baby Blues
QUOTE(emanoeladrian @ Oct 15 2007, 07:41 PM) *
Am dat drumul la actiune , 'tineti-mi pumnii"!.Va tin la curent cu evolutia procesului !. thumbsup.gif

In ce sens ai dat drumul la proces?
Daca ai introdus actiunea poate te ajutam si noi si intervenim in proces si mai si platim o parte din onorariul avocatilor si astfel avem toti de castigat. biggrin.gif
sorin.l
''In ce sens ai dat drumul la proces?
Daca ai introdus actiunea poate te ajutam si noi si intervenim in proces si mai si platim o parte din onorariul avocatilor si astfel avem toti de castigat. ''


Si eu sunt de aceiasi parere !
babau_999
si eu sunt alaturi de voi si imi doresc sa scapam de taxa asta imbecila pusa de niste oameni care chiar au afaceri cu masini sau protejeaza pe ceilalti care au afaceri in domeniul masinilor noi. daca va pot ajuta o voi face cu placere.
emanoeladrian
DA ! am dat drumul la actiune, va fi depusa zilele urmatoare, impotriva statului Roman si ministerului de finante .Apreciez dorinta voastra de a ma ajuta si faptul ca sunteti alaturi de mine,insa, deocamdata nu am nevoie de sprijin financiar,onorariul nu este de nesuportat si oricum am cerut in afara de returnarea in totalitate a taxei si cheltuielile de judecata.Daca judecatorii romani nu imi vor da dreptate atunci merg mai departe si mi-o caut in UE, atunci poate voi apela la sprijinul vostru si a tuturor celor ce se simt nedreptatiti, intr-o tara Europeana cu legi neEuropene !.
Va multumesc inca o data si va promit sa va tin la curent cu desfasurarea procesului !.
HalbaSus
QUOTE(emanoeladrian @ Oct 16 2007, 08:50 AM) *
DA ! am dat drumul la actiune, va fi depusa zilele urmatoare, impotriva statului Roman si ministerului de finante .Apreciez dorinta voastra de a ma ajuta si faptul ca sunteti alaturi de mine,insa, deocamdata nu am nevoie de sprijin financiar,onorariul nu este de nesuportat si oricum am cerut in afara de returnarea in totalitate a taxei si cheltuielile de judecata.Daca judecatorii romani nu imi vor da dreptate atunci merg mai departe si mi-o caut in UE, atunci poate voi apela la sprijinul vostru si a tuturor celor ce se simt nedreptatiti, intr-o tara Europeana cu legi neEuropene !.
Va multumesc inca o data si va promit sa va tin la curent cu desfasurarea procesului !.


Felicitari pentru ambitie si mult succes !
Sa nu te astepti la rezultate imediate, mersul justitiei in romania e... cam cum sunt toate lucrurile in tara asta...
Tiberiu61940
Halba, ia zi tu, nu putem sa ne inscriem pe o lista ca parte civila sau asa ceva? Cred ca un proces cu citeva sute de insi ar atrage mai mult atentia
HalbaSus
QUOTE(Tiberiu61940 @ Oct 16 2007, 07:25 PM) *
Halba, ia zi tu, nu putem sa ne inscriem pe o lista ca parte civila sau asa ceva? Cred ca un proces cu citeva sute de insi ar atrage mai mult atentia

Desigur se pot asocia mai multe persoane si sa dea in judecata statul pe acelasi motiv... de exemplu 1000 de oameni sa dea in judecata statul roman si ministerul de finante pentru a-si primi inapoi taxa de prima inmatriculare. In teorie nu exista diferente intre 1000 de oameni care dau in judecata statul si 1 om care da in judecata statul, in practica s-ar putea sa aiba un impact mai mare.
emanoeladrian
Sa stiti ca primesc alaturi de mine pe oricine se simte nedreptatit de taxa si crede cu adevarat ca trebuie sa faca ceva pentru a indrepta lucrurile !.
"Echipajul nu e complet inca!"
Baby Blues
QUOTE(emanoeladrian @ Oct 16 2007, 09:29 PM) *
Sa stiti ca primesc alaturi de mine pe oricine se simte nedreptatit de taxa si crede cu adevarat ca trebuie sa faca ceva pentru a indrepta lucrurile !.
"Echipajul nu e complet inca!"

Da-ne mai multe detalii, i-a legatura cu avocatul si hai sa facem si noi o cerere de introducere in proces si poate ca in afara de faptul ca ne putem ajuta unii cu altii, putem sa constituim si o forta mai puternica in fata judecatorului chiar si din punct de vedere al credibilitatii.
emanoeladrian
Cine doreste sa intre ca parte,rog sa-mi dea un e-mail la emanoeladrian62@yahoo.com pentru a obtine datele avocatului, atentie! se percepe onorariu pentru fiecare cauza in parte,asa mi-a transmis avocatul sa va informez !.
Astept e-mail-urile voastre !!.
Baby Blues
banuiesc ca nu e vorba numai de masinile second? Intra si alea noi, nu?
zolimursa
Bravo emanoeladrian!!!!Felicitari pentru curaj.....Eu as veni si cu o alta propunere
Haideti sa adnam semnaturi pentru a inlatura taxa asta nenorocita.
ce ziceti?Pentru a aduna cat mai multe semnaturi putem sa facem un tabel si sa il trimitem
prietenilor prin intermediul e-mailului care la randul lor sa trimta altor persoane samd....
astept raspunsuri din partea voastra.....
HalbaSus
S-a mai incercat ceva de genul asta AICI fara prea multe rezultate...
emanoeladrian
HalbaSus , multumim pentru informatie,a fost transmisa avocatului, dosarul va fi depus saptamana viitoare la cea mai inalta instanta.Ceeace ne-ai aratat este de valoare acolo dar,reprezinta doar un protest , din nefericire neluat in seama de nimeni.Eu sunt decis sa ajung la Curtea Europeana de Justitie !.
Asa sa ma ajute D-zeu !.
zolimursa
inca o data Bravo pentru ambitia de care dai dovada.....Domnul sa fie cu tine si sunt nerabdator sa aud vesti.

Respecte.
zolimursa
scrieti parlamentului european o petitie impotriva taxei de prima inmatriculare.


https://www.secure.europarl.europa.eu/parli....do?language=RO
vio
in ianuarie statul roman va fi dat in judecata de catre UE .
HalbaSus
QUOTE(vio70407 @ Oct 30 2007, 09:32 AM) *
in ianuarie statul roman va fi dat in judecata de catre UE .

Si sursa acestei informatii este... ?
vio
cineva de la UE biggrin.gif si au zis si la Tv acum cateva zile .
zolimursa
QUOTE(vio70407 @ Oct 30 2007, 05:09 PM) *
cineva de la UE biggrin.gif si au zis si la Tv acum cateva zile .


Eu nu cred ca a zis cineva ca acest lucru se va intampla in Ianuarie...........
Hoinar
uite ce zic unii: http://www.hotnews.ro/Actualitate/Esential..._restituiti.htm

"Guvernul roman trebuie sa dea inapoi banii incasati din taxa auto de prima inmatriculare. Este afirmatia facuta de Comisarul pentru Impozite si Uniune Vamala, Laszlo Kovacs intr-un interviu la RFI."
A K U
Pe guvernu asta il doare undeva, nu el o sa dea banii inapoi, ci altii. Da' cu dobanzile pe care le-au incasat la sutele de milioane de euro pe care vor trebui sa le dea inapoi ce se intampla? Aia s-au luat, sa traiasca nasul mare, fara numar de la contribuabili, n-au baut, n-au mancat (decat mamaliga din care sunt facuti de altfel). Bravo lor, baieti destepti, asa merita prostii.
emanoeladrian
Prima infatisare pe 07.01.2008 la Judecatoria sector 5, am cerut returnarea taxei si cateva mii de Euro ca pierderi financiare suferite de mine.
Merg pana la capat si daca nu gasesc dreptatea in tara la judecatorii Romani ma adresez celor Europeni .
Baby Blues
Pai domle sa inteleg ca doar le-ai spus ce vrei de la stat, nu ? Mult succes si sa te vedem aparand la tv ca primul care a castigat procesul.
emanoeladrian
Multumesc Stefan,
sunt increzator in posibilitatile mele si simt ca dreptatea e de partea mea,asa ca de ce sa nu imi cer drepturile mele cetatenesti,mai ales ca e timpul sa simtim si noi ce inseamna UE!!.
Baby Blues
Dupa cum ati vazut domnu' Tariceanu a subliniat intr-un interviu ca nu o sa desfiinteze taxa. De asemenea ati vazut banuiesc la Nasu' cu cat au crescut profiturile firmei Peugeot si inclusiv ale lui asa ca doar pe cale judecatoreasca o sa mai avem vreo scapare.
ValiR

Eu chiar sper sa reusesti.
E incredibil cum alesii nu au o treaba cu ce vor cei ce i-au ales... In fond, singurul lor interes e persoana lor
sau poate si a anumitor oameni de afaceri.
http://www.hotnews.ro/Economie/Consumator/...ste_ilegala.htm
HalbaSus
Probabil ati auzit deja de primul roman care a castigat (in prima instanta ce-i drept) procesul cu statul roman in care solicita restituirea taxei auto:
http://www.gandul.info/actualitatea/tribun...ml?3927;2300806

Iata si dispozitivul sentintei pronuntate:

"Admite acțiunea reclamantei SC Măgura Impex SRL cu sediul în Arad str. Junilor nr. 4 jud. Arad, formulată împotriva pârâtei Administrația Finanțelor Publice a Municipiului Arad cu sediul în Arad, Bd. Revoluției nr. 77 și anulează actele administrativ fiscale nr. 11694p/ad/17 august 2007 și nr. 12276p/ad/3 septembrie 2007 ale pârâtei și obligă pârâta să dispună restituirea sumei de 6287 lei reprezentând taxă specială pentru autoturism achitată de reclamantă prin Ordinul de plată BCR nr. 57/20 iulie 2007, precum și să plătească reclamantei rata dobânzii legale de la data plății până la restituirea efectivă. Respinge ca nesusținută cererea de suspendare a judecării cauzei formulată de reclamantă, precum și excepția de inadmisibilitate a acțiunii invocată de pârâtă. Obligă pârâta la plata parțială a cheltuielilor de judecată în cuantum de 1043,60 lei. Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunțată în ședința publică din 7 noiembrie 2007."

Totul a durat 2 (DOUA) termene (adica foarte repede)... E drept ca mai exista 2 cai de atac si administratia finatelor a anuntat deja ca va ataca sentinta cu recurs... dar oricum e un semn bun wink.gif

Fight the system starwars.gif
A K U
Esti sigur ca n-ai vrut sa zici 'fuck the system'? rolleyes.gif
T u d o r
Nu, ca e moderator si n-are voie cu obscenitati... tongue.gif El tre' sa fie un model.

Bueeeey, daca se scoate taxa lu' BEEEEEEEEEPla.... ma duc si-mi iau un Mertzan de-ala de prin '70-'80, SEL... biggrin.gif I-ete de-asta: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=9
HalbaSus
D-ala nu-ti iei ca nu-ti permiti impozitul pe masina... vrei sa stii cat costa impozitul pe o masina de 4.5 litri ? ~1000 de euro
Pe mine m-ar tenta un BMW M3 E36 si o Mazda MX5
T u d o r
Hmmm... pai de ce sa nu-mi permit? Leasingul e ceva mai scump la Pejo pe un an. Normal, ideea e sa-l marit si sa iau Mertzanul.

Dar ce ma fac cu consumul? sad.gif Cre'ca ia vreo 20 in oras, asa, de vara. smile.gif In fine, bine ca exista optiuni... smile.gif http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=9

E si mai mic motorul... iar masina... extraordinara!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.