Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LAND CRUISER V8
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
DAN
Asta e denumirea sub care se va lansa noul LC100 la noi.
Va veni cu 2 motorizari..un 4.5 D-4D V8 de 286 CP si cuplu de 650Nm/3600 rpm si un 4.7 VVT-i V8 de 284CP si un cuplu de 445Nm/3400 rpm
Pretul va fi in jur de 85.000 DDP pentru echipare de varf(VIP) pentru ambele motorizari
- noul motor diesel V8, cu perfomante remarcabile: 286 CP si un cuplu maxim de 630Nm, un consum combinat de 10.2l/100km si emisii CO2= 265g/km. Cutie de viteza disponibila : 6 A/T secventiala
- motorizarea pe benzina , deasemenea un V8 , a fost imbunatatita datorita introducerii tehnologiei VVT-i si se prezinta cu performante demne de invidiat: 284 CP, cuplu maxim de 445Nm, un consum combinat de 14.4l/100km. Cutie de viteza disponibila : 5 A/T
cateva dintre noutati...:
- Un nou sasiu
- Crawl Control -premiera mondiala (Sistem avansat Active Traction Control- A-TRC; acest sistem ajuta vehiculul in a rula pe suprafete stancoase, noroi, zapada la o viteza prestabilita fara a actiona acceleraratia; soferul nu trebuie sa franeze sau sa accelereze)
- Suspensie tip Kinetic- conecteaza suspensia fata si spate prin trasee hidraulice (mai multe informatii puteti regasi la http://www.lexus.com/models/GX/features/pe...ion_system.html
- (Multi terrain ABS)- premiera mondiala (Un nou tip de ABS – permitand blocarea rotii, noul ABS imbunatateste performantele de franare prin: monitorizarea patinarii, prin monitorizarea turatiei motorului in stransa legatura cu viteza de deplasare, detectarea cu mare acuratete daca vehiculul ruleaza pe suprafete nisipoase)
vio
prima transa de LC 100 se va vinde la oferta cu o sonda cadoooooo beer.gif
G e o r g e
mi se pare deplasat comentariul ... acum pentru orice masina ai lua , eu o masina o iau sa ma duca de la A la B cand vreau eu nu cand vrea ea . consumul nu conteaza asa de mult in ecuatia asta .

apoi ontopic, conteaza cat consuma cand dai 86 000 euro pe ea blink.gif

ce motor ai vrea sa aibe bestia asta ? un 2.5TDI ca pe touareg ? yucky.gif
vio
....... era doar o gluma ...... whistling.gif ....mie nu mi se pare deplasat....chiar distractiv , doar se stie ca Toyota face motoare cu consum redus fatza de concurentza .
Legionaru'
Poze nu ai sa ne arati?
G e o r g e





Legionaru'
Tanks George!
pretorian
nu arata rau de loc
Legionaru'
Mie interiorul imi place la nebunie!
Hoinar
QUOTE(Legionaru' @ Oct 10 2007, 10:51 AM) *
Mie interiorul imi place la nebunie!


Daca n-ar avea in interior nuantele alea de visiniu (maroniu) de la lemn/imitatie as fi total de acord cu tine. Asa...cand vad treburile alea, parca ma vad cu un cutit in mana jumulind bordul biggrin.gif.
vio
pai poti sa le acoperi cu o imitatie de carbon biggrin.gif sau o folie de AL lustruit ....
drabisan
http://autos.msn.com/advice/article.aspx?contentid=4025156

E misto, absolut fara comentarii negative!
Dar parca ar fi mers pe ea si un 3.0 tdi, ca sa am si eu cu ce sa ma aleg pe sosele >:) devil.gif merge si asta, ca ala de la YM nu apare sad.gif
Si-mi place ca are 12 (doua spre zece, ca la academie) locuri de pus bauturile! Or fi racite toate?
Legionaru'
Sunt.Dar racesc doar suc si apa! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Alexandru Olteanu
arata super marfa mai bien ca tuaregu de 10 ori mai ales la interior e criminala
DAN
QUOTE(Alexandru Olteanu @ Nov 18 2007, 01:12 PM) *
arata super marfa mai bien ca tuaregu de 10 ori mai ales la interior e criminala


Oricum Touaregul nu e concurentul LC-ului V8...are un singur concurent la clasa lui...Mercedes GL
vio
CITAT(Alexandru Olteanu @ Nov 18 2007, 01:12 PM) *
arata super marfa mai bien ca tuaregu de 10 ori mai ales la interior e criminala



tuareg poate sa se compare cu RAV 4 nici cu LC 120 nu e in clasa ... Q7 X5 si ML de la nemtzi sar nu se ridica la ce stie un 120 ... alea in afara de viteza pe autostrada este varza care este ....
DAN
Cateva date tehnice....

Motorizare 4.5 D-4D V8 4.7 VVT-I V8
Putere maxima kw(CP)/rpm 210 (286)/3600 212 (288)/5400
Cuplu maxim Nm/rpm 650/1600-2800 445/3400
Transmisie Automata 6 A/T 5 A/T
Viteza maxima km/h 210 200
Acceleratie 0-100 km/h secunde 8,2 ninja.gif 9,2
Consum urban* l/100km 12 19
Consum extra urban* l/100km 9,1 11,7
Consum mixt* l/100km 10,2 14,4
Emisii CO2* (urban/extra urban/mixt) g/km 318/242/270 449/276/340
Norma de depoluare Euro IV Euro IV
Capacitate rezervor l 93 93
Dimensiuni exterioare si mase
Lungime mm 4950 4950
Latime mm 1970 1970
Inaltime mm 1910 1910
Ampatament mm 2850 2850
Masa totala maxima autorizata kg 3300 3300
Capacitate maxima de tractare kg 3500 3500
Performante off road
Tractiune 4x4 tip permanenta permanenta
Garda la sol mm 225 225
Unghi de atac grade 32 32
Unghi de degajare grade 24 24
Unghi de rampa grade 25 25
Rampa maxima abordabila grade 45 45
Unghi maxim de inclinare laterala grade 44 44
Adancimea maxima a vadului mm 700 700
AMP
Dan,ati avut comanda pana acum de LC v8????Sambata am vazut unul parcat(unde altundeva?pe trotuar) la Mall....L-am admirat,arata foarte bine si exterior si interior(bine ca nu avea alarma,era cu numere rosii,ca m-am lipit cu totul de gemul soferului)...Impresia care mi-a creeat-o in minte?Ca priveam un tanc... smile.gif
DAN
QUOTE(AMP @ Mar 25 2008, 04:27 PM) *
Dan,ati avut comanda pana acum de LC v8????Sambata am vazut unul parcat(unde altundeva?pe trotuar) la Mall....L-am admirat,arata foarte bine si exterior si interior(bine ca nu avea alarma,era cu numere rosii,ca m-am lipit cu totul de gemul soferului)...Impresia care mi-a creeat-o in minte?Ca priveam un tanc... smile.gif

Da..am avut....
22nst
nu stiu cum o fi il ate orase ale tarii, dar in buc, LC 200 au aparut ca ciupercile dupa ploaie smile.gif sunt foarte multe smile.gif
Colonelu'
QUOTE(23nst @ Mar 25 2008, 06:02 PM) *
nu stiu cum o fi il ate orase ale tarii, dar in buc, LC 200 au aparut ca ciupercile dupa ploaie smile.gif sunt foarte multe smile.gif

Asta imi aduce aminte de un banc:

I: - De ce s-au vandut asa multe Q7 in Romania?
R: - Pentru ca nu a aparut Q9!
adrian_flavius
Astazi am vazut o "namila" din asta prin Pitesti....fratioaaaareee, catamai animalul...pai e tanc in toata regula...nu ai nici o sansa s-o ratezi...daca iti mai vine si din spate, cum mi s-a intamplat mie, si-ti "umple" oglinda retrovizoare cu calandrul ala masiv, ai toate sansele sa ramai ca la dentist...iar motorul V8 se aude de milioane...l-am lasat sa ma depaseasca, si am deschis geamul, sa-l aud..."torcea" incet, da' sunetul iti rascolea ceva prin maruntaie...imi inchipui cum suna cu niste tobe tzapene...ramai diliu... thumbsup.gif woot.gif
StefanVVTi

Toyota Land Cruiser V8 by delta4X4

Tunerii bavarezi de la delta 4X4 au prezentat un kit de modificari dedicat modelului Toyota Land Cruiser. Acesta combina elementele construite manual cu tehnologia zilelor noastre.

Puterea motorului a crescut de la 286 CP/4000 rpm la 318 CP, fiind domolita cu eficienta de noul sistem de franare delta 4x4 cu discuri de 396 mm. Cuplul maxim dezvoltat este de 780 Nm @ 1600-2800 rpm, in locul celui initial de 650 Nm.

Viteza maxima a crescut cu 8 km/h: 210 km/h to 218 km/h, iar acceleratia 0-100 km/h se realizeaza in 7,8 s (8,2 s stock). Consumul acestui mamut este de 10,2l diesel/100 km. Emisiile de CO2 se situeaza la 270g/km.

Setul de accesorii din otel inoxidabil este realizat manual si contine o bara fata, spate si cele laterale. Pentru a accentua sunetul sportiv al motorului, cei de la delta4X4 au echipat V8-ul cu un sistem de evacuare dubla. Nota de final e data de jantele impunatoare, si in acelasi timp discrete, care pot fi comandate intre 17"-23".

sursa: www.4tuning.ro
basi
pacat ca cei de la TOYOTA nu au multe pe stoc, ca in rest arata foarte bine parerea mea teehee.gif
vasile1122
QUOTE (basi @ Apr 11 2008, 04:00 PM) *
pacat ca cei de la TOYOTA nu au multe pe stoc, ca in rest arata foarte bine parerea mea teehee.gif


basi...

masini pe stoc nu sunt, dar daca vrei una iti poti lua linistit....in aceleasi conditii....
eu mi-am luat-o de la autovision, un dealer privat....am luat-o in 4 saptamani, are aceleasi dotari ca si cea comercializata in romania. am primit in aceiasi bani jante de 20" (super faine), suspensie activa pneumatica, si pre-crash sistem. toate astea nu vin nici macar ca optionale in romania....
masina este super....am incercat-o in teren greu si crede-ma ca face toti banii....tata a avut si LC100, dar noul model este complet diferit....motorul este silentios, iar franele sunt excelente...pe scurt, masina este impecabila!

mi-a placut ca de unde am luat-o aveau si un catalog de accesorii de unde mi-am comandat si carlig si inca niste chestii practice (gen covorase portbagaj, picioare randul 3, frigider, bare transversale si suport biciclete montat pe carlig).

am fost multumit de acest dealer pe care l-am gasit la intamplare pe net....asa ca il recomand.

bafta tuturor!
Toyxen
QUOTE (vasile1122 @ Apr 12 2008, 03:48 AM) *
masini pe stoc nu sunt, dar daca vrei una iti poti lua linistit....in aceleasi conditii....
eu mi-am luat-o de la autovision, un dealer privat....am luat-o in 4 saptamani, are aceleasi dotari ca si cea comercializata in romania. am primit in aceiasi bani jante de 20" (super faine), suspensie activa pneumatica, si pre-crash sistem. toate astea nu vin nici macar ca optionale in romania....
masina este super....am incercat-o in teren greu si crede-ma ca face toti banii....tata a avut si LC100, dar noul model este complet diferit....motorul este silentios, iar franele sunt excelente...pe scurt, masina este impecabila!

mi-a placut ca de unde am luat-o aveau si un catalog de accesorii de unde mi-am comandat si carlig si inca niste chestii practice (gen covorase portbagaj, picioare randul 3, frigider, bare transversale si suport biciclete montat pe carlig).

am fost multumit de acest dealer pe care l-am gasit la intamplare pe net....asa ca il recomand.

bafta tuturor!


sa o stapanesti sanatos. poti sa ne oferi ceva feedback despre cum se comporta masina in on road? De asemenea as vrea sa stiu de ce fel de garantie beneficiezi? 3 ani sau 100k la fel ca la Toyota? service-ul il poti face orinde?

merci
FAR EASTERN
basi si vasile1122, bun venit pe la noi p'acilea!
Toyxen
Toyotisiti din toate zarile uniti-va!!! drunk.gif

Basi @ vasile1122 uelcam tu da clab! band.gif
vasile1122
QUOTE (Toyxen @ Apr 16 2008, 12:13 PM) *
QUOTE (vasile1122 @ Apr 12 2008, 03:48 AM) *
masini pe stoc nu sunt, dar daca vrei una iti poti lua linistit....in aceleasi conditii....
eu mi-am luat-o de la autovision, un dealer privat....am luat-o in 4 saptamani, are aceleasi dotari ca si cea comercializata in romania. am primit in aceiasi bani jante de 20" (super faine), suspensie activa pneumatica, si pre-crash sistem. toate astea nu vin nici macar ca optionale in romania....
masina este super....am incercat-o in teren greu si crede-ma ca face toti banii....tata a avut si LC100, dar noul model este complet diferit....motorul este silentios, iar franele sunt excelente...pe scurt, masina este impecabila!

mi-a placut ca de unde am luat-o aveau si un catalog de accesorii de unde mi-am comandat si carlig si inca niste chestii practice (gen covorase portbagaj, picioare randul 3, frigider, bare transversale si suport biciclete montat pe carlig).

am fost multumit de acest dealer pe care l-am gasit la intamplare pe net....asa ca il recomand.

bafta tuturor!


sa o stapanesti sanatos. poti sa ne oferi ceva feedback despre cum se comporta masina in on road? De asemenea as vrea sa stiu de ce fel de garantie beneficiezi? 3 ani sau 100k la fel ca la Toyota? service-ul il poti face orinde?

merci



salut si multam pentru urare!

masina este ok. mult peste asteptari.
on road...este foarte siletioasa. eram obisnuit cu zgomotul de tractoras de la LC100, insa acum este cu totul altceva...directie precisa, frane ferme (impecabile as zice, desi nemtii in teste au penalizat-o la acest capitol, dar nu ma mira "obiectivitatea" germana in presa). este o masina ideala pentru iesiri cu familia in weekend....accesul la portbagaj este usor. daca ma enerveaza ceva este ca nu are xenon....aici toyota e in dezavantaj in general...pana si opel corsa poate fi dotat cu asa ceva....

garantia este 3 ani sau 100.000 km si a inceput din momentul livrarii. cartea de service este pentru germania, dar nu are nici o importanta....service-ul il fac in pipera...nu m-au intrebat nimic. am fost la 1000 km si totul a fost ok. au fost amabili, ba chiar au fost curiosi sa o vada cativa vanzatori de acolo pentru ca avea jantele de 20" si suspesia pneumatica activa....s-au jucat putin cu ea si asta a fost tot. in 20 min asa zisa revizie de 1000 se incheiase, fara nici un cost suplimentar pentru mine.
Toyxen
Super!!! Fata de LC100 cum sta in curbe? Vrem si poze cand ai vreme thumbsup.gif
M A R I A N
Uite-le in curbe pe un trailer intre Cluj si Oradea biggrin.gif
DRAGOS
mamaaaa....da se inclinau nu gluma biggrin.gif
stau si ma intreb ce ar zice viitorii posesori daca ar vedea pozele astea biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.