Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ignis
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
vantzy
Sunt proaspatul si fericitul posesor al unui Ignis 4wd, luat de la Sara Motors Timisoara. Pana acum doar cuvinte de lauda despre mica masinutza, intruchipeaza idealul meu de masina. In schimb sunt dezamagit din doar 2 puncte de vedere. Spre marea mea mirare, nu inteleg de ce nu e echipata cu aripile de plastic de pe interiorul rotilor din spate (cele din dinspre partea din fatza), desi in fatza le are pe amandoua partile... iar a doua dezamagire e ca nu are scut la motor. Daca peste lipsa aparatorilor pot trece destul de usor, in privinta scutului sunt foarte complexat atunci cand vine vorba de circulat off-road, pentru ca mi-e tot timpul teama ca nu cumva sa ating baia de ulei de vreo proeminenta pe care poate nu o observ. Oricum, experienta mi-a demonstrat ca la o masina scutul e indispensabil, avand in vedere ca de vreo 3 ori mi-a salvat batrana dacie de la moarte. De la reprezentanta mi s-a spus ca Suzuki nu produce scuturi, asa ca daca am nevoie sa ma orientez spre firme particulare producatoare. Am gasit o firma la Bucuresti care produce scuturi pentru Ignis la pretul de aprox. 200 de euro, pret care mi se pare totusi un pic prea piperat.
N-are nimeni idee cum sa ii pun micutei scut la un pret cat de cat decent?
Mircea109037
Nu are rost sa pui scut-motor, e suficient de inalta masina si nu vei lovi baia de ulei fara sa nu lovesti masca din fata. Plus ca daca il pui, s-ar putea sa dai peste alte inconveniente (incalzirea motorului; in caz de accident, daca scutul e de otel, motorul vine peste tine in loc sa intre sub habitaclu). Iar la faza cu rotile, asa a fost facuta masina, si la mine e la fel...
andrei1986us
am vazut ca nici swiftul nu are scut.stie cineva unde s-ar putea pune un scut (chiar si de plastic)
vantzy
Am gasit o firma care produce scuturi pentru Ignis la pretul de 520 de Ron.. www.enginehouse.eu ..sper sa nu fac publiciate..il trimite prin curier, ramburs..dar totusi mie se pare prea scump...avand in vedere ca la un fiat albea oprtional un scut e 44 de euro... cum oare sa facm rost de unul..?..pentru ca sunt foarte hotarat sa imi pun unul, chiar daca temperatura lichidului de racire va creste..circul foarte des pe teren foarte acidentat cu proeminente foarte ridicate care oricand imi pot pune in pericol baia de ulei..va rog sa ma ajutati daca stiti vreun producator mai ieftin..
Trilobitul
QUOTE(vantzy @ Oct 20 2007, 11:39 PM) *
Am gasit o firma care produce scuturi pentru Ignis la pretul de 520 de Ron.. www.enginehouse.eu ..sper sa nu fac publiciate..il trimite prin curier, ramburs..dar totusi mie se pare prea scump...avand in vedere ca la un fiat albea oprtional un scut e 44 de euro... cum oare sa facm rost de unul..?..pentru ca sunt foarte hotarat sa imi pun unul, chiar daca temperatura lichidului de racire va creste..circul foarte des pe teren foarte acidentat cu proeminente foarte ridicate care oricand imi pot pune in pericol baia de ulei..va rog sa ma ajutati daca stiti vreun producator mai ieftin..


Nu merita banii, iar asa zisa protectie oferita nu exista. Obstacolele mari l-e vei lovi cu bara de protectie fata sau spate, care este mai coborata decat baia de ulei. Chiar nu ai cum sa lovesti baia. Iar racirea motorului fara scut este mai eficienta. Vorbesc din experienta proprie. Recent am urcat in Italia si Austria trei pasuri de peste 2000 metri in aceeasi zi (traseu de 750 km), iar motorul a avut un comportament admirabil.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.