Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia 1310 Li
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
krondet
Am cumparat in luna august o Dacie 1310 Li, din 2000.cu, zice-se 42.900 km la bord. whistling.gif
De la acel moment, pe langa schimbarile care se impun la achizitionarea unei masini SH (schimbat filtre, ulei, baterie, si alte marutisuri) o problema persista: dispare antigelul.
am fost la service : schimbat un furtun pe sub motor...schimbat capac pompa cu apa...
dispare lichidul asta, de parca-l bea cineva. in 2 luni, am pus 3-4 l antigel diluat si vreo 4-5 l apa distilata...Acum, ca vine iarna, chiar mi-e groaza. unsure.gif
ce opinii...sfaturi..indicatii aveti?
mike.omega
Verifica caloriferul?! Caldura da masina?! Nu cumva scoate un miros ciudat?
krondet
QUOTE(mike.omega @ Oct 7 2007, 07:29 PM) *
Verifica caloriferul?! Caldura da masina?! Nu cumva scoate un miros ciudat?


Caloriferul functioneaza. Incalzeste interiorul foarte bine. Singurul miros care apare ar fi cel de praf incalzit, de prin conducta mellow.gif
mike.omega
Deschide caloriferul si mergi cu caldura cativa km iar apoi desfa placa aia pe care stau stropitorile. Sub ea se afla caloriferul, daca nu curge pe acolo lichidul, incearca sa-i urmaresti traseul si in general uita-te dupa scurgeri in compartimentul motor.
Andrey75353
Vezi sa nu ai surprize la radiator..verifica atent pe laga el si sub el daca nu e ud!
Legionaru'
Verifica furtunele care pleaca de la pompa de apa, partea inferioara a acestora.
vio
aceiashi prb am avut la supernova ... cum am depistat si cum am rezolvat .... radiatorul era fisurat pe la imbinarile laterale si incepea sa curga doar cand era sub presiune maxima la punctul de deschidere al termostatului si atunci curgea lichidul , prin urmare am schimbat radiatorul ....


parerea mea e sa incalzesti bine bine motorul sa inceapa sa mearga ventilatorul daca ai dinala auto si sa vezi pe unde iti picura , doar cand mashina este hot vei vedea pierderile , la rece nu prea decat daca esti indeminatec in ale mecanicii .

pana aduci motorul al 90 de grade sau cat are termostatul sa nu dai drumu la caldura .daca nu ti apar nici asa scurgeri inseamna ca ai o prb serioasa la chiuloasa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.