Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Avensis partea a V-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Mariustom
Continuare de aici biggrin.gif

Spor la scris thumbsup.gif
Legionaru'
Cred ca o sa calcam pe urmele lui Rocky! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
vio
mda meseriash tipu ala care a pus ulei de cutie in loc de hidraulic biggrin.gif spor la schimbat pompe smile.gif))) ce as putea sa zic dupa ce am citit .... thumbsup.gif
vlademir
Mai era pe un forum unu care si-a luat a*di second, foarte fericit, a pus si poze. Dupa mai multe postari (vreo sase) in care a laudat performantele masinii, a anuntat cu durere in suflet ca i-a cazut turbina si l-a usturat si in derriere s-o schimbe. La care altul i-a raspuns... "asta e, daca ai vrut masina scumpa"... geek.gif
Hoinar
Bai a dracu' e chelea aia pe voi!
Nu mai radeti atata de raul altuia, ca poate va treziti si voi dand din barba a paguba cand vi s-o strica masina. Ia lasati rautatile si sa bem de fericire ca avem cu totii niste masini bune.

ok...dati-mi doua palme...EU AM MASINA BUNA!!! nu voi!!















ps.: acu' serios...parca am fi copii la bloc: uite ce jucarica buna am eu, uite ce jucarica stricata ai tu. teehee.gif
vlademir
Ai dreptate, putea fi orice marca. Inclusiv a noastra. Pe mine m+a distrat mai mult tonul entuziast de la inceput si dezumflarea de la sfarsit.
Apoi, ati observat ca exista o parere cvasigenerala ref la japoneze conform careia acestea sunt facute sa mearga 5 ani dupa care incepe sa cada totul?
vio
da nu este asa .... asta e mai mult un mit ....cica varsta media la o japoneza e de 9 ani , dupa care nu spun ce si cum , oricum tabla dupe 12 ani deci aici e oki doar motorul sa tina ca restul se mai schimba ca nimic nu e facut forever... apropo de turbina am vazut o comanda de service pe care scria inlocuit turbosuflanta + garnituri etansare bla bla , asta la o corolla HB 1,4 D4D din 2006 ...
Legionaru'
QUOTE(vlademir @ Oct 8 2007, 08:27 AM) *
Apoi, ati observat ca exista o parere cvasigenerala ref la japoneze conform careia acestea sunt facute sa mearga 5 ani dupa care incepe sa cada totul?


Eu inainte sa iau Avensis-ul am fost pe la toate marcile in inspectie.
La VW m-am intalnit cu un tip la 50 de ani care se uita pe la Audi si mi-a zis ca Toyota e foarte buna, dar la 100.000 cade tot motorul si trebuie sa il schimbi! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
vio
apropo de cum isi vand VAG mashinile .... cand ne -am hotarat sa luam LC am fost pe la toti care comercializeaza sUV uri si implicit deci la VAG , inainte de asta fusesem la Toyota drive test tot tacamul ... toate si bune . ne uitam noi pe acolo la Tuareg la Q malachie si vine o tanti ( inca nu sa inventat un cuvant care sa ii defineasca prostia ei ) si ne intreba una alta pe la ce firme am mai fost , ii enumara fratele meu pe unde si ajunge si zice de LC , la care aia asa sec ... pai daca ai fost la toyota la ce a-ti mai venit aici ... woot.gif woot.gif blink.gif blink.gif deci cam asa stau lucrurile cu fiabilitatea . cum mai ziceau niste unii intr-un editorial toyota e asa de fiabila incat mori tu inaintea ei....
ZORRO
Am si eu nevoie de un sfat de la voi. Am aproape 7000 km cu avensisul meu si a vazut cam mult praf vara asta.
Am filtrul de aer cam murdar si vreau sa-l schimb, dar nu stiu cu ce marca .
Denso care este pe masina nu prea gasesc prin Craiova, (sau nu stiu unde sa caut), am gasit deocamdata Purolator cu 80 lei si Male cu 60 lei, voi ce recomandati ??
Eventual un sfat si pentru filtru de polen !!
vio
sfat ... ia ti un KN panel e filtru umed si il poti curatza cand vrei tu si lubrifia din nou , garantie cam 1 000 000 de km .... dai acum 40 - 50 de euro dar ai filtru .

la filtru de polen mai putin conteaza , sa fie cu carbon activ asta e important
Legionaru'
Mergi la TopSpeed , ei aduc consumabile Toyota!
ZORRO
QUOTE(Legionaru' @ Oct 8 2007, 06:18 AM) *
Mergi la TopSpeed , ei aduc consumabile Toyota!

TopSpeed are Mahle la 60 lei, sa vad daca aduce la comanda Denso.
Pe masina acum am filtru aer Denso fabricat in Polonia, comparativ cu Mann, Mahle sau Purolator cum sta ??
_Constantin_
Eu iti zic sa schimbi filtrul de aer cu ce recomanda Toyota. Chiar e diferenta. Filtrul de polen chiar nu se merita sa-l pui original decat daca ai copii foarte mici in masina. Placute iti recomand TRW. Eu asta am acum pe masina si sunt foarte bune. Nu simt diferenta intre cele originale si astea.
ZORRO
QUOTE(_Constantin_ @ Oct 8 2007, 06:48 AM) *
Eu iti zic sa schimbi filtrul de aer cu ce recomanda Toyota. Chiar e diferenta. Filtrul de polen chiar nu se merita sa-l pui original decat daca ai copii foarte mici in masina. Placute iti recomand TRW. Eu asta am acum pe masina si sunt foarte bune. Nu simt diferenta intre cele originale si astea.

Asa am sa fac, merci de informatii !!
vio
ce porcarie oferta asta de la Avensis cu Navigatie ... adica in afara ti se da un kit de navigatie Toyota cu LCD si tot tacamu si la noi un kikiri pikiri de tot rahatu ..... Rushine pt Toyota ....
OCTAN_95
Ai dreptate, o asemenea magarie din partea lor mai greu de intalnit.
Asta e ca pe vremuri, cu cartile, vroiai una, luai la pachet si alta, o carte fara valoare si care nu se vindea altfel.
vio
dap .din punctul meu de vedere , daca mi as fi luat avensis dinasta ma interesa navigatia originala Toyota nu ce pot sa cumpar dupa piatza ... ce sa mai ...
_Constantin_
Update de consum. Oras : 8.5 in ultimii 200 km. Afara adica Craiova-Bucuresti: 7.6%. Benzina Omv Carrera 95. In afara se simte o lipsa fata de Carrera 100 dar in oras chiar o sa ard Carrera 95. Am ajuns la 36.700km. Inca putin pana la revizie.
vio
pai adevarul asta este , in orash 95 in afara 98 sau 100 ( gunoi )
Legionaru'
Costache m-ai depasit!
Sper sa recuperez terenul pierdut.
Ma eu nu pot sa merg cu CO 95 in oras. Nu ma lasa colegii de trafic! whistling.gif
vio
cum zici tu Profule' , mancator de omv100 biggrin.gif. sau poate ca in craiova e trafic lejer si nu plangi dupa benzina cand stai cate 15 min pe loc fara sa te misti ...
Legionaru'
E destul de lejer.
Dar tinde si la noi spre "marea aglomerare".
_Constantin_
QUOTE(Legionaru' @ Oct 9 2007, 01:12 PM) *
Costache m-ai depasit!
Sper sa recuperez terenul pierdut.
Ma eu nu pot sa merg cu CO 95 in oras. Nu ma lasa colegii de trafic! whistling.gif


Am toata increderea ca in maxim 1 luna clasamentul revine la starea naturala, adica Nekerman pe locul 1.
bhp
Incepand de azi sunt pieton sad.gif , insa se pare ca Avensis-ul este in drum spre Grecia thumbsup.gif

Stie careva cam cat face din Anglia pana in Grecia?


PS: tare pros mai merg taximetristii yucky.gif
Legionaru'
Mi-as lua filtru de aer K&N. Ce parere aveti?
De unde iau?
vio
de la magazin smile.gif)))
S O R I N
De astazi nu mai am avensis.

Imi pare rau,mi a parut rau,dar asta e numai am ce face....

Sper ca si masina noua sa fie la fel de buna si loiala cum mi a fost avensis ul.

I am facut si poze ca sa am amintire.... sad.gif sad.gif sad.gif
Legionaru'
Sa va povestesc ceva.
Stand de vorba cu Sorin pe messenger l-am simtit putin altfel decat de obicei. A dat-o pe oboseala. Drum la Bucuresti, la SIAB si retur la Pitesti.Am stat si m-am gandit ca el a facut drumuri mult mai lungi si nu a fost asa obosit.Si atunci mi s-a aprins beculetul: FACUSE ULTIMUL DRUM CU AVENSIS-UL!
Mi-a marturisit ca asta este adevaratul motiv pentru care este asa posomorat.Mi-a mai marturisit ca Accord-ul nu il va regreta cum regreta Avensis-ul. Stiti de ce?
Avensis-ul a fost puntea de legatura dintre el si mine pentru inceput,Costache mai apoi,Drabisan peste ceva timp si intr-un final toti cei care au participat la fantastica intalnire de la Iasi.
Sorin vei fi mereu unul de-al nostru! wink.gif
S O R I N
sad.gif ....No Coment... sad.gif
_Constantin_
Hai fratele meu nu fi trist. Ai fost si vei ramane al nostru. Weekendul viitor vrem sa trecem pe la tine sa te ajutam sa treci peste moment. Apropos ... cu cat ai dat-o? biggrin.gif Nu de alta dar stii bine ca vine si momentul meu ... Eu creca o sa plang o saptamana. confused.gif
OCTAN_95
QUOTE(vio70407 @ Oct 9 2007, 12:10 PM) *
pai adevarul asta este , in orash 95 in afara 98 sau 100 ( gunoi )


Asta e mai greu de facut, in ipoteza ca nu bagi benzina doar de cate 50 RON.
De obicei sunt cu rezervorul peste 1/2, rar se intampla sa ajung pe rosu.
In specificatie se spune ca rez este de 60l, acesta pare sa fie volumul total, nu insa si cel util.
vio
ce poate face o tabla (mashina) din om wub.gif ... eu pun pariu ca daca o sa scoata toyota o mashina mai puternica SORIN o sa si-o ia biggrin.gif . sau de ce nu Lexus , desi a zis ca e in curs de achizitionare la GS ... pana la urma urmei conteaza omu nu ?! beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif
S O R I N
Lexus - ul o sa l avem vineri sau luni.

Dar nu este al meu,este al fratelui meu.

Oricum ieri l am "pipait " un pic la Toyota Romania (Lexus),este supppeeeeer tareeeee. Este aceeasi culoare cu cel din showroom,un fel de gri deschis.

Ce mai e nebunie de masina.

Eu mi am facut deja planul,tin accordul 2 -3 ani ,cum am tinut avensis ul,si dupa lexussssss.
vio
eh ... uite imi place genu asta de gandire total pozitiva... tare SORINE.
Legionaru'
In concluzie, se va reintregi familia! beer.gif
S O R I N
Yaaaaaaaaaaaaaaaaa ninja.gif
_Constantin_
Va intreb si eu ceva ... cum mi-ar sta intr-un Yaris TS? Fac eu ce fac si tot ma gandesc ca masina noua e masina noua si parca nu m-as risca la un second.
guerilla
pai ti-ar trebui asa ceva:



sau daca crezi ca gri-ul nu iti pune in valoare ochii, poti incerca o culoare la moda, cam asa:



daca tot e sa faci ceva, macar fa pana la capat, nu? biggrin.gif
guerilla
QUOTE(S O R I N @ Oct 10 2007, 09:59 AM) *
Lexus - ul o sa l avem vineri sau luni.


si ca sorin sa nu se simta dat deoparte, avem solutii si pentru el:




sau:

Hoinar
Si pt Auris n-ai vreo solutie din asta? smile.gif
Ca tare as fi curios sa vad cum ar arata unu' modificat un pic.
Mersi.
vio
este pt orice Toyo, viziteaza site ul c-one daca vrei sa te imbolnavesti ...
guerilla
pentru auris nu este decat de la trd momentan. cam saracacios si cam urat.
mai multe or sa apara cand se lanseaza aurisul ts.
S O R I N
Superb. rolleyes.gif
guerilla
hai ca 3 ani trec repede laugh.gif
ma bucur ca v-au placut. de cumparat vi le cumparati singuri biggrin.gif
Legionaru'
Cred ca se va scurta dramatic perioada! whistling.gif
drabisan
Iete nah...
Ca m-am intors...
Dupa vreo 45000 de km in avion...
1. Daca este pe aici vreunu' care ar fi scapat doar din frina de motor din ce am scapat eu gratie electronicii...TOATE RESPECTELE DE LA ZARAZA! Nu pot decit sa dau cu a mea caciula de pamint in fata lui...dar eu devin fanul electronicii...asta e...atita pot si nu stiu daca in viata asta o sa am suficient timp si bani sa invat sa conduc asa de bine incit sa ma pot lipsi de electronica...daca in >14 ani de condus si niste Dumnezeu stie citi km nu am invatat.......
2. Bai baieti, ati cam vorbit de Sorin cam ca de un mort...daca lui ii trece dragostea de Toyota in viata asta...eu imi iau tedeii...nu scapa...va fi de-al nostru indiferent de ce o conduce...
3. Sint mindru de voi...ati prestat BINE in 3 saptamini!!!
4. Sorin a suferit dupa ce a pus Avensisul la vinzare??????? Nu sint singurul care va PLINGE dupa masinuta asta....Miine trebuie sa o spal bine de tot de praf, dar o sa ma BUCUR inca o data (a cita oara???) de un drum cu masina asta...M-am dat jos din ea dupa 10...100...1400 de km intr-o zi, intotdeauna cu placere de viata...si asta nu o sa mi-o poata lua nimeni, niciodata...

O sa pun si poze din concediu, dar sa nu ma impuscati...aia pe care i-am vizitat conduceau Toyota pe benzina in 80% din cazuri...poate or fi ei handicapati...
vio
bine ai revenit Drabisan beer.gif beer.gif beer.gif bine ti-ai regasit mashinutza ta ....

45 000 ??? sau 4500 ?
bhp
Am si eu o intrebare/ nelamurire. Dracovenia asta de 2.2 d-4d chiar consuma ulei sau nu? Ca pe bune daca stiu ce sa mai cred. Unii zic ca ar consuma, altii ca nu.....Rog eu frumos pe cei care au motorizarea asta sa ma lamuresca si pe mine.Mersic mult.
Legionaru'
Bine ai revenit drabisan!
Cred ca nu ai mai suportat concediul si din cauza asta te-ai intors.
Aaaaaaaaaaaaaaa! Si ti se facuse dor de noi! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.