Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kia C'eed vs. Hyundai I30
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
curioasa
Salut!

Pe care ati miza voi, dintre cele doua? Vreau sa-mi iau o masina noua, daca se poate model nou, bugetul maxim e de 14 mii euro. Stiu ca multi imi vor spune sa ma orientez spre marcile consacrate si modele care au scapat de bolile copilariei, dar imi doresc o masina cu design de ultima generatie, m-am saturat de golf si astra si peugeot si tot ce se mai vede acum pe soselele de la noi. Din pacate bugetul nu-mi permite BMW clasa 1, caci asta mi-as lua daca as avea cu ce. Desi-s femeie nu ma atrag modelele dragalase, broscutele, yarisul si alte comedii de-astea (no offence!)

Maine ma duc la SIAB, sigur voi face si drive teste dar stiu ca si voi, cu experienta voastra, ma puteti ajuta.

PUUP si..drive safe!
S O R I N
QUOTE(curioasa @ Oct 6 2007, 06:04 PM) *
PUUP si..


laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Tare de tot.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Am trait sa o vad si pe asta...
curioasa
QUOTE(S O R I N @ Oct 6 2007, 03:09 PM) *
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Tare de tot.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Am trait sa o vad si pe asta...



Dragule, nu inteleg, ce anume ai trait sa vezi? Nu ai mai fost pupat sau nu ti s-a mai facut niciodata vreo urare? Un raspuns concret ai, totusi, la postul meu?
T u d o r
Eu cred ca n-a mai fost pupat. biggrin.gif

Deci avem o femeie care nu vrea marci consacrate (printre care si masina mea feminina tongue.gif ) si vrea ceva coreean, cu garantie mare si imagine sanatoasa.
Pai C'eed si I30 sunt aceeasi masina, doar gusturile tale pot face diferenta. Condu-le pe amandoua, vezi care-ti place si ia-o. Oricum, la 14000 nu puteai lua niciuna dintre masinile de care esti satula, decat eventual submotorizate si echipate sumar, asazisele "oferte". smile.gif
ionut_marius
pai peste aia 14000 as mai pune 1-200e si as lua o mazda 3 1.6L asta ca tot vrei benzina,este peste kia si hyundai,iar daca ar fi sa aleg musai dintre i30 si c'eed as alege c'eed,practic e ac masina cu alte haine si mult mai iesftina
S O R I N
QUOTE(curioasa @ Oct 6 2007, 06:14 PM) *
Dragule, nu inteleg, ce anume ai trait sa vezi? Nu ai mai fost pupat sau nu ti s-a mai facut niciodata vreo urare? Un raspuns concret ai, totusi, la postul meu?



Vrei sa spui ca o sa i pupi pe toti care iti vor raspunde ? laugh.gif

Este super atunci...Fete ca tine mai rar.... cool.gif

Mai ramanea sa spui ca vrei o masina "mumoasa " si era completa problema. wink.gif

Scuze pt off topic dar nu am putut sa ma abtin. no.gif
curioasa
QUOTE(S O R I N @ Oct 6 2007, 05:45 PM) *
Vrei sa spui ca o sa i pupi pe toti care iti vor raspunde ? laugh.gif

Este super atunci...Fete ca tine mai rar.... cool.gif

Mai ramanea sa spui ca vrei o masina "mumoasa " si era completa problema. wink.gif

Scuze pt off topic dar nu am putut sa ma abtin. no.gif


Sorin, aerul tau de superioritate (ne)voalat misogina ma induioseaza profund si tind sa devin mamoasa, dar uite, eu pot sa ma abtin. Si da, vreau o masina frumoasa. Adica sa-mi placa mie. Daca unii vor cu tot dinadinsul sa dea banii pe masini urate ,din punctul lor de vedere, e treaba lor, nu ma numar printre ei. Aaaa, te refereai la faptul ca nu sunt in stare sa cer si altceva de la o masina? Pana una alta vreau sa-ti spun ca atunci cand vrei sa te dai inteligent in fatza cuiva , femeie sau barbat, nu conteaza, incerca s-o faci prin argumente, ca emoticoanele alea multiple cu fetze razerete nu te califica, sa stii.
te pupic, dragutule.

Celorlalti le multumesc pentru raspunsuri si mai astept si altele. V-am mai zis, maine vreau sa merg la SIAB sa-mi clatesc ochii , dar am auzit ca-i infernal traficul. Ma voi duce, oricum.
S O R I N
QUOTE(curioasa @ Oct 6 2007, 09:00 PM) *
Sorin, aerul tau de superioritate (ne)voalat misogina ma induioseaza profund si tind sa devin mamoasa, dar uite, eu pot sa ma abtin. Si da, vreau o masina frumoasa. Adica sa-mi placa mie. Daca unii vor cu tot dinadinsul sa dea banii pe masini urate ,din punctul lor de vedere, e treaba lor, nu ma numar printre ei. Aaaa, te refereai la faptul ca nu sunt in stare sa cer si altceva de la o masina? Pana una alta vreau sa-ti spun ca atunci cand vrei sa te dai inteligent in fatza cuiva , femeie sau barbat, nu conteaza, incerca s-o faci prin argumente, ca emoticoanele alea multiple cu fetze razerete nu te califica, sa stii.
te pupic, dragutule.

Celorlalti le multumesc pentru raspunsuri si mai astept si altele. V-am mai zis, maine vreau sa merg la SIAB sa-mi clatesc ochii , dar am auzit ca-i infernal traficul. Ma voi duce, oricum.



Acum sa ti raspund pe bune ca vad ca nu intelegi ce vreau sa spun.

Ideea este ca nu am putut trece cu vederea acel "pup" folosit de tine. Acest limbaj este folosit de pusti de 16 -17 ani pe hi5 sau mesenger.

Aici totusi suntem pe un forum de masini serios.Si asta ti o spune unu care are ceva ani pe aici....

Si inca ceva,nu am aere se superioritate,nu mai dau intelegent,ci sunt.

Te pup si eu thumbsup.gif
Tarabostes
m-am urcat in ambele, nu am condus niciuna
asa la prima vedere as merge pe i30, interiorul este peste Ceed si iti vei da seama imediat, din pacate si costa mai mult
ionut_marius
QUOTE(Tarabostes @ Oct 6 2007, 09:01 PM) *
interiorul este peste Ceed si iti vei da seama imediat, din pacate si costa mai mult


Nu costa mult ci FF MULT,cu banii de un i30 1.6 benzina iese o mazda 3 1.6 motorina sau un auris 1.4 motorina.
Tarabostes
QUOTE(ionut_marius @ Oct 7 2007, 06:53 AM) *
Nu costa mult ci FF MULT,cu banii de un i30 1.6 benzina iese o mazda 3 1.6 motorina sau un auris 1.4 motorina.


hai sa comparam versiunile pe benzina
i30 1.6 GLS MT Style - 16,208
auris 1.6 Luna - 16,994
mazda 3 1.6 TX - 16,688
auris pierde ceva teren probabil la dotari , mazda 3 prin faptul ca e mai veche pe piata, probabil cineva care vrea o masina mai noua ar putea merge pe i30 plus ca interiorul din ce am vazut la SIAB e foarte bine lucrat, sau asta a fost impresia.
insa la aceeasi bani intra Kia Ceed 2.0 de 143 CP
curioasa
QUOTE(S O R I N @ Oct 6 2007, 06:29 PM) *
Aici totusi suntem pe un forum de masini serios.Si asta ti o spune unu care are ceva ani pe aici....

Si inca ceva,nu am aere se superioritate,nu mai dau intelegent,ci sunt.



Fara comentarii! Sau da, am unul: yucky.gif

Acum sa trecem la conversatii serioase, pe forumul asta serios. Am fost la SIAB, am vazut de-aproape si C'eed-ul si I30-ul si mi-a cam ramas inima la I30, dar, intr-adevar s-au cam aruncat la pret. La aceleasi dotari cu C'eed-ul, I30 costa cam cu 1000 euro mai mult. Ramane sa merg si la drive-teste, nu ma grabesc. Am aruncat un ochi (pe net, ca la SIAB nu sunt) la Peugeot 2007. Stiu ca am spus ca nu vreau Peugeot, parca are aceeasi mutra de cand lumea, dar oferta lor nu e de lepadat. Cu 13 k, de la ei imi iau diesel. Asta ar fi alt motiv de versus: pentru oras e mai bine sa ai un diesel sau o benzinara? Grea decizie..ma mai gandesc. Sper sa ma ajutati si voi. Mersi pentru rabdare.
S O R I N
Doar atat te tine ?

Cam putin,totusi.

Hai sa inchid eu subiectul cu tine,ca nu meriti mai mult.

P.S. Nu pierde timpul pe net,mai ai bani de facut... (pe centura ) ,poate iti iei o decapotabila pana la urma. thumbsup.gif
curioasa
QUOTE(S O R I N @ Oct 7 2007, 02:17 PM) *
Doar atat te tine ?

Cam putin,totusi.

Hai sa inchid eu subiectul cu tine,ca nu meriti mai mult.

P.S. Nu pierde timpul pe net,mai ai bani de facut... (pe centura ) ,poate iti iei o decapotabila pana la urma. thumbsup.gif


Sorin, tu n-ai sa inchizi nici un subiect cu mine pt ca nu am deschis eu unul cu tine, asa ca nu stiu de ce te tot bagi in seama. In plus, pe langa faptul ca esti Off-topic, limbajul tau e total deplasat. Sper ca un moderator al forumului sa ia aminte. Cat despre inteligentza...mi-e mila de tine. Pentru retardati de tipul tau, care nu au decat o idee si aia fixa (de genul "toate femeile e proaste si e curve") nu exista remediu. Esti o cauza pierduta, norocul tau e ca esti prea prost sa-ti dai seama.
Imi pare rau ca am intrat pe acets forum. Eu chiar credeam ca e serios si chiar aveam nevoie de un sfat. Pacat.
f1anatic
QUOTE(S O R I N @ Oct 6 2007, 01:29 PM) *
Si inca ceva,nu am aere se superioritate,nu mai dau intelegent,ci sunt.


Asta decid ceilalti.

Va poftesc pe AMINDOI sa va controlati. Continuati cearta sau "courtship" pe privat, aici discutati despre masini.
Fara atitudini misogine sau de victima (dupa cum e cazul). Ca nu zic ca a fost vreunul mai impaciuitor sau mai putin predispus la cearta. SORINE, fiind mai vechi pe aici, ar fi recomandat sa oferi niste sfaturi concrete...nu sa faci aprecieri personale.

Sugerez sa va pupati intre voi si gata - continuati discutia la subiect.
f1anatic
QUOTE(curioasa @ Oct 7 2007, 09:39 AM) *
Sorin, tu n-ai sa inchizi nici un subiect cu mine pt ca nu am deschis eu unul cu tine, asa ca nu stiu de ce te tot bagi in seama. In plus, pe langa faptul ca esti Off-topic, limbajul tau e total deplasat. Sper ca un moderator al forumului sa ia aminte. Cat despre inteligentza...mi-e mila de tine. Pentru retardati de tipul tau, care nu au decat o idee si aia fixa (de genul "toate femeile e proaste si e curve") nu exista remediu. Esti o cauza pierduta, norocul tau e ca esti prea prost sa-ti dai seama.
Imi pare rau ca am intrat pe acets forum. Eu chiar credeam ca e serios si chiar aveam nevoie de un sfat. Pacat.



Sffatul de a iti pastra parerile personale la adresa lui Sorin este valabil si pt. tine curioaso Faptul ca ai fost victima la inceput nu exclude participarea voita la perpetuarea acestei stari conflictuale. Vad ca atribui generos epitete lui Sorin si vorbe pe care nu le-a spus. GATA da ?


GATA CU CEARTA. Sa ne intelegem de buna voie.
S O R I N
Te las in lumea ta.

Nu are rost.
f1anatic
POATE NU NE-AM INTELES !

Mai aud vreun cuvint de la oricare din voi (altele decit strict referitoare la masini)...actiunile administrative vor fi luate in mod egal, fata de amindoi.

Va roaga omu' sa incetati, va ia cu binisorul...va ia cu sfatul...am si eu rabdarea mea.
curioasa
QUOTE(f1anatic @ Oct 7 2007, 02:48 PM) *
Sffatul de a iti pastra parerile personale la adresa lui Sorin este valabil si pt. tine curioaso Faptul ca ai fost victima la inceput nu exclude participarea voita la perpetuarea acestei stari conflictuale. Vad ca atribui generos epitete lui Sorin si vorbe pe care nu le-a spus. GATA da ?
GATA CU CEARTA. Sa ne intelegem de buna voie.



"Nu pierde timpul pe net,mai ai bani de facut... (pe centura )"

Eu n-am vrut sa perpetuez nici o cearta, am intrat aici cu intentia de a capata niste informatii si am ajuns sa fiu jignita fara nici un temei. F1anatic-ule inteleg ca esti moderator te rog sa citesti toate postarile lui sorin si vei vedea ca nu era nevoie sa "spuna" ceva. Fraza de mai sus la ce te duce cu gandul? Eu nu am de ce sa nu ripostez si nu sunt obligata sa tolerez asemenea atitudine doar ca sa fiu "impaciuitoare". Dar tu, ca moderator, ar trebui sa fii mai vigilent. Din partea mea poti sa inchizi topicul asta, m-am lamurit.

Le cer scuze celor care mi-au raspuns si cu care as fi putut avea o conversatie civilizata. Dar cand rage un magar nu se mai aude muzica.

Puuuup!
ionut_marius
QUOTE(Tarabostes @ Oct 7 2007, 11:45 AM) *
hai sa comparam versiunile pe benzina
i30 1.6 GLS MT Style - 16,208
auris 1.6 Luna - 16,994
mazda 3 1.6 TX - 16,688
auris pierde ceva teren probabil la dotari , mazda 3 prin faptul ca e mai veche pe piata, probabil cineva care vrea o masina mai noua ar putea merge pe i30 plus ca interiorul din ce am vazut la SIAB e foarte bine lucrat, sau asta a fost impresia.
insa la aceeasi bani intra Kia Ceed 2.0 de 143 CP


Cred ca mai corect din punct de vedere al dotarilor ar fi mazda 1.6L TE 15260e vs hyundai 1.6 GLS MT style 16208e
Nu cred ca are rost sa comparam fibilitatea mazda vs hyundai
Singurul minus al mazdei ar fi ca are deja 3 ani,cu toate ca aceasta poate reprezenta si un avantaj (stii la ce sa te astepti de la acea masina din punct de vedere al fiabilitatii)

Un pret corect il are c'eed-ul
f1anatic
QUOTE(curioasa @ Oct 7 2007, 10:00 AM) *
Dar cand rage un magar nu se mai aude muzica.

Puuuup!



Ia asculta...

Aici tu ce crezi ca este...sat fara ciini ?

V-am rugat public sa va controlati, sa va pupati sa cadeti la pace pe privat. Voi ati continuat aici. Da, vocabularul lui nu este tocmai de DEX dar nici al tau nu este. Ca persoane mature, sper ca Sorin realizeaza impolitetea (ca sa fiu politicos in exprimare) de care a dat dovada. Tie nu ti-am cerut sa fii impaciuitoare - ai dat insa dovada de un limbaj vulgar si jigniri pe masura. Indiferent ca e vorba de munca pe centura sau retardati MAGARI prea prosti care isi dea seama...nici tu nu ai dat dovada de maturitate in limbaj si in interactiunea pe acest forum. De fapt epitetul de magar care rage a aparut dupa cel de-al treilea apel public de a va potoli.

Vigilenta ? Tu mi-ai atras atentia acestui topic, tu il intretii. V-am citit cu atentie mesajele, si daca "agresorul" verbal intial a fost Sorin, nu pot sa nu iti gasesc si tie partea ta de vina. Nu pot sa citesc TOATE mesajele acestui forum. Timpul meu este la fel de important ca al tau, ca a lui Sorin si ca a celui mai nou inregistrat user.



WARNING LA AMINDOI ! Daca continuati, mai am butoane si optiuni. Nu in ultimul rind, v-am rugat sa nu va mai certati aici. Ori va impacati, ori pe privat va scoateti ochii. Eu unul insa imi respect promisiunea.
f1anatic
Va puteti admira Warning Level in stinga jos.
Aici se inchide, cel putin pina se potolesc apele.
mike.omega
@Ionut_Marius: platesc bine cei de la Mazda?! smile.gif
Topicul ramane inchis pentru ca oricum nu are o baza serioasa de plecare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.