Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Honda Accord (Acura TSX) ...turbo si AWD ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
f1anatic
http://www.autoblog.com/2007/10/03/spy-shots-2009-acura-tsx/

http://www.thetorquereport.com/2007/10/200...hotosfinal.html

QUOTE
Chris Doane (Brenda Priddy) has caught the upcoming 2009 Acura TSX being tested right outside of Honda's facility in the US. The new car is only slightly larger than the current TSX, but the big news is the addition of more power under the hood.
The next TSX will come in two versions. The base model will feature a more powerful version of the current 2.4L 4-cylinder with about 20 to 30 more horsepower. The model to get will be the Type-S version of the TSX that will be powered by the same 2.3L turbocharged engine that currently resides in the RDX crossover. In the TSX the 2.3L engine will put out around 260 horsepower. The Type-S version will also employ Acura's SH-AWD system which should eliminate any torque steer.
The next TSX could also eventually have a diesel option, since the Accord is set to get it for 2009.
Expect the new more powerful and aggressively styled TSX to be in showrooms by this time next year.


Poze mai mari pe pagina a 2-a aici
http://www.legacygt.com/forums/showthread.php?t=71943
CPI
Aici sint detalii finale (din pacate doar detalii)
http://www.automarket.ro/stiri/avanpremier...ccord-9005.html
O Sa vedem pe 11 feb. toata masina

Motorul diesel va avea doar 150 CP, eu ma asteptam la mai mult chair daca nu sint fan diesel...
http://www.autoexpress.co.uk/news/autoexpr...nda_accord.html

Dar SH-AWD va face toti banii, era un minus pe care Honda il corecteaza acum.
CPI
Poza noua cu Accord-ul pe un trailer (sau tren...)

HalbaSus
QUOTE(CPI @ Feb 7 2008, 04:31 PM) *
Poza noua cu Accord-ul pe un trailer (sau tren...)


Versiunea turbo-awd va fi si pentru europa ? sau doar pe acura tsx ?
CPI
AWD va fi sigur. Despre turbo n-am gasit nimic. Va fi sigur turbo-diesel :-) dar pe mine nu ma pasioneaza diesel-urile. In schimb 2.3-ul de pe RDX ar fi o optiune interesanta (pe linga 2.4 aspirat de approx 200 CP)
A K U
The all-new blink.gif Honda Accord? Mie mi se pare ca e mai mult un facelift/upgrade.
T u d o r
Interiorul e demential. Exteriorul parca nu mai are agresivitatea modelului actual, si din profil seamana destul de mult cu acesta. Cred ca e o evolutie, nu o revolutie in design.
James Kilowatt
Breakul e la fel de hidos ca si actualul.
Berlina e simpatica, insa aduce mai mult a facelift decat nou model.
Sunt curios ce motorizari vor avea p-aici... Si ce preturi, ca de la un timp modelele noi de la Honda sunt destul de scumpe.
Hoinar
QUOTE(James Kilowatt @ Feb 13 2008, 08:39 PM) *
...Si ce preturi, ca de la un timp modelele noi de la Honda sunt destul de scumpe.


Prin oras am vazut cateva panouri cu reclame la Honda...motto-ul lor era "Alternativa premium".
Poate vor si ei sa fie premium...nu prea premium...da' tot premium? smile.gif
AZAZEL
noul diesel are 150 cp si 350 NM. se putea mai mult tinanad cont a va fi singurul diesel pe care il ofera.
Mojito
QUOTE(AZAZEL @ Feb 14 2008, 10:00 AM) *
noul diesel are 150 cp si 350 NM. se putea mai mult tinanad cont a va fi singurul diesel pe care il ofera.

Mojito
QUOTE(AZAZEL @ Feb 14 2008, 10:00 AM) *
noul diesel are 150 cp si 350 NM. se putea mai mult tinanad cont a va fi singurul diesel pe care il ofera.


Ma asteptam si eu la un 180 Cp.Din citirea materialelor reiese ca undeva prin 2009 va apare si cutia de viteze automata cuplata la motorul diesel.E un lucru bun.Lipsea din oferta actuala.
In designul exetrior detectez usoare urme de inspiratie americana la grila fata ( gen Cadillac CTS sau BTS etc)
profilul si spatele continua traditia lansata cred de Noul Passat .Dar aici s-ar putea sa ma insel.
Interiorul incepe sa fie obositor datorita densitatii butoanelor pe dm2.Sper ca spatiul interior al ocupantilor sa nu fie penalizat datorita formei plansei de bord iar in soate datorita plafonului.
Una peste alta pare o masina reusita care s-ar putea in 2009 sa intre intr-o eventuala optiune de achizitie.
Sa vedem si preturile din Romania.
CPI
QUOTE(James Kilowatt @ Feb 13 2008, 08:39 PM) *
Breakul e la fel de hidos ca si actualul.
Berlina e simpatica, insa aduce mai mult a facelift decat nou model.
Sunt curios ce motorizari vor avea p-aici... Si ce preturi, ca de la un timp modelele noi de la Honda sunt destul de scumpe.

Mie break-ul mi se pare cel care reprezinta o revolutie. Cel actual e hidos intr-adevar.

In rest sint de accord :-) cu voi, arata similar cu cel actual, ne asteptam la motoare mai puternice, eu si la SH-AWD. Interiorul arata bine, dpdv tehnologie sint multe lucruri noi si interesante. Sper ca greutatea sa fie mai scazuta si atunci la puteri doar putin crescute sa aiba performante mai bune.

Pe de alta parte de prin 2011 parca va exista o norma care va limita emisiile la 130 si ca atare toti producatorii isi vor schimba motoare/filtre/etc. ceea ce va face dificila cresterea de putere pe aceeasi cilindree.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.