Help - Search - Members - Calendar
Full Version: troncanit octavia tour
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 1
ionutm
Salut si bine v-am gasit (e prima data cand intru pe forum thumbsup.gif ). Am ridicat astazi de la dealer o octavia tour 1.6 benzina si am o micuta problema sau nelamurire: la gropi (chiar si cele mai mici) sau denivelari (care sunt destule pe la noi) se aude un troncanit care cred ca vine din spate... am verificat in portbagaj roata de rezerva, e prinsa bine si nici nu "se plimba" ceva pe acolo, ca sa provoace zgomotul respectiv.
E posibil sa provina de la amortizor (care, in principiu, ar trebui sa fie nou)?
Mai am o varianta: masina are, bineinteles, pachetul de drumuri grele din fabrica. Am observat ca amortizoarele acelea galbene (cred ca amortizoare sunt...nu ma bateti daca gresesc) au un fel de "camasa" dintr-un cilindru de plastic (un fel de teava de pvc ), care joaca oarecum liber pe acolo. E posibil zgomotul sa provina de la ea? Repet, se aude doar la hopuri. Presupun ca suruburi nestranse nu ar trebui sa fie... confused.gif Nu este foarte deranjant, daca deschizi muzica aproape ca nu-l mai auzi...dar ideea "ma macina".

A mai patit cineva asa ceva? saptamana viitoare voi ajunge oricum pe la dealer sa se uite la ea...in rest nu as avea de ce sa ma plang rolleyes.gif
laur71
In primul rind sper sa fiu primul care i-ti ureaza bine ai venit pe aici, si sa o stapinesti sanatos si sa te bucuri de ea...
In privinta zgomotului din spate ar putea sa vina de la suport numar inmatriculare sau chiar de la numar, mai precis tabla pe care e scris numarul. La mine s-a intimplat acelasi lucru cu prima ocazie cind am intrat pe un drum mai prost, tot in primele zile ale masinii...desi nu am optat pt pachet de drumuri grele .
Incearca la inchiderea portbagajului, verifica daca se aude la fel zgomotul!
Succes!
ionutm
QUOTE(laur71 @ Oct 5 2007, 11:48 PM) *
In primul rind sper sa fiu primul care i-ti ureaza bine ai venit pe aici, si sa o stapinesti sanatos si sa te bucuri de ea...
In privinta zgomotului din spate ar putea sa vina de la suport numar inmatriculare sau chiar de la numar, mai precis tabla pe care e scris numarul. La mine s-a intimplat acelasi lucru cu prima ocazie cind am intrat pe un drum mai prost, tot in primele zile ale masinii...desi nu am optat pt pachet de drumuri grele .
Incearca la inchiderea portbagajului, verifica daca se aude la fel zgomotul!
Succes!


Multumesc mult laur pentru urari...e adevarat ca suportul ala de la numar e fixat doar in doua suruburi si spre capete e cam liber...m-am gandit ca poate fi si de la el...maine incerc sa-l fixez cu doi bureti sa vad daca el era vinovatul ...cu inchiderea portbagajului am incercat...l-am inkis bine si am tras putin in sus sa vad daca se misca, dar nu s-a miscat. Am si incuiat usile si portbagajul in mers dar zgomotul tot se aude. Incerc cu numerele si te tin la curent.
multumesc inca o data
TLS-09
O alta varianta posibila este aceea a prinderilor/inchizatorilor de la usile din spate. Se rezolva repede la service. Inca nu se proiecteaza masini doar pentru drumurile din Romania.Si eu am avut o problema de genul asta dar s-a remediat si de mai bine de 2 ani nu a reaparut.
DORU
Da-mi si mie te rog ultimele 5 cifre din seria de sasiu. De la ce dealer ai luat masina?
Kry_Sty
aceeasi problema o am si io, un troncanit dar mai finut sa zic asa, la usa din stanga spate, deci daca stie cineva ce e de facut multe multumiri. am avut si cu numarul probleme dar l`am rezolvat cu niste silicon...
ionutm
Doru, ultimele 5 cifre sunt: 44643 (seria sasiu presupun ca e aia indicata la nivelul parbrizului). Dealerul e Ivas Galati...sper din toata inima sa nu fie vreun lot cu probleme... unsure.gif

TLS-09...te referi la balamale, sau la sistemul de inchidere? Eu tind sa cred ca e ceva legat de suspensii sau de trenul de rulare in general (nu stiu daca termenul e corect dar ideea conteaza), intrucat se aude foarte putin in interior (dupa cum spuneam cu geamurile inchise e mult diminuat...dar nu insesizabil), in schimb cu geamurile deschise se aude perfect. Stiu cum suna un amortizor terminat (experientele mele sunt cu dacii...nu stiu daca la altele zgomotul e altfel) si cred ca sunetul asta nu e chiar un troncanit, ci un zgomot putin mai ascutit...de tabla (sau de plastic) lovita de ceva, nestransa sau ce-o fi.

Oricum, ideea ca ar putea fi suportul de la numar am eliminat-o dupa ce l-am fixat bine si zgomotul a ramas acelasi.

Am facut azi un drum Galati-Iasi si retur (vreo 500 km) pe niste sosele groaznice si alte probleme decat zgomotul respectiv nu au aparut. Zgomotul nici nu s-a accentuat, nici nu s-a estompat.

Poate are Doru o idee ce ar putea fi...

Multumesc mult pentru ajutor
DORU
QUOTE(ionutm @ Oct 7 2007, 09:41 PM) *
Doru, ultimele 5 cifre sunt: 44643 (seria sasiu presupun ca e aia indicata la nivelul parbrizului). Dealerul e Ivas Galati...sper din toata inima sa nu fie vreun lot cu probleme... unsure.gif



Mergi la IVAS, urc-o pe rampa si verifica prinderile etrierilor spate. Si inca repede.
ionutm
QUOTE(DORU @ Oct 8 2007, 09:31 AM) *
Mergi la IVAS, urc-o pe rampa si verifica prinderile etrierilor spate. Si inca repede.



Am fost astazi la Ivas...au urcat-o pe rampa si...SURPRIZA!!! (sau nu... rolleyes.gif ): etrierul spate stanga avea joc...au facut o poza si au strans un surub si problema s-a rezolvat in fix 3 minute.

Concluzia: Doru e tare!!! thumbsup.gif

Mi-au spus ca nu voi mai avea probleme dar ca e posibil sa ma cheme din nou sa inlocuiasca surubul ala...eu am crezut ca glumesc da' ei chiar erau seriosi...ce fel de surub e ala de trebuie inlocuit?
DORU
Este un defect de fabricatie si se inlocuieste gratis. Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema !
Cheeta
Salutare,
Sunt nou pe forum la Skoda, desi citesc mesajele voastre de mult timp. Sunt pasionat de marca, le-am citit istoria de > 100ani si e impresionanta, cehii sunt intr-adevar foarte seriosi cand produc masini. Personal pot confirma chestia asta de 7 ani si 100,000 Km rulati in Buc. cu o Felicia 1,3 si respectiv de 2 ani si 30,000 Km rulati mai mult in afara Buc. cu O1 1.9TDI.
Ambele masini apartin altor persoane (deocamdata), dar le intretin cu grija ca si cum ar fi ale mele, le tratez cu dragoste si ele ma recompenseaza cu fiabilitatea lor de exceptie, se comporta exact asa cum au fost proiectate sa o faca si ofera satisfactie soferului.

Intru acum pe acest topic pentru ca la O1 am o problema similara si vreau sa va cer sfatul:

Pe scurt: la viteze foarte mici, la viraje (stanga sau dreapta), pe hopuri, cand urc borduri (foarte incet !) se aude un "scrasnit" dinspre usa dreapta spate. Seamana cumva cu cel pe care il face cateodata bancheta soferului cand te misti in scaun, cu centura pusa. Se intampla cand masina se torsioneaza intr-un fel sau altul (forta centrifuga, diferente de nivel intre axa fata / spate, etc).

Citez din TLS-09 : " O alta varianta posibila este aceea a prinderilor/inchizatorilor de la usile din spate. Se rezolva repede la service. "
Ei bine, acelasi lucru mi l-a spus dealer-ul, a modificat pozitia prinderii din dreapta spate de 3 ori in 3 sambete diferite (n-am timp sa merg la service decat sambata) dar acest zgomot nu a disparut neam.

Cred ca e o problema de garantie, desi d-nii de la service mi-au facturat totusi seviciul facut, in garantie, dar am ignorat chestia asta. Mai grav este ca problema nu s-a rezolvat, si am ramas cu banii dati. As fi dispus sa ignor problema si sa dau radioul mai tare, dar totusi deranjaza. Cineva care a mers in spate cu mine mai demult mi-a spus ca s-ar auzi ceva acolo. E neplacut sa auzi asta, mai ales cand lauzi masina.

In plus, Doru explica aici ca ar putea fi si de la prinderea etrierilor spate, ceea ce poate fi valabil, dar ei n-au verificat. Ma pot duce sa le cer si asta, dar ma gandesc ca imi vor factura iar constatare sau reglaj, asa ca risc revenirea la situatia initiala de papagal, si cu problema nerezolvata.

Ma puteti sfatui ce sa fac? Ati mai avut cineva aceasta problema? Credeti ca e imposibil de rezolvat? Stiti pe cineva care o rezolva si gata, uit de ea?

Va multumesc mult, voi reveni ulterior si cu alte mesaje despre excelenta SKODA.
DORU
Salut si bine ai venit pe forum. Spune-mi te rog, din ce oras esti? Si vezi ca ti-am trimis MP !
Cheeta
QUOTE(DORU @ Feb 25 2008, 10:50 AM) *
Salut si bine ai venit pe forum. Spune-mi te rog, din ce oras esti? Si vezi ca ti-am trimis MP !


Multumesc. Sunt din Bucuresti. Am primit si MP-ul e OK.
ionel106985
Dorule ... aceiasi problema pe care o are si Cheeta am si eu. la trecere prin gropi putin mai inalte sau peste borduri se aude un ,, scrisnit ,, in partea dreapta spate in dreptul usii. Ce e de facut . Sunt din Botosani. Merci ...
DORU
Sa incercam sa eliminam 2 cauze simple: broastele usilor spate (curatat si strans), respectiv prindere bancheta spate (reglaj suport cauciuc, dat cu vaselina).
ionel106985
Am uitat sa mentionez ca masina este noua. Are 5 luni ... Oare trebuie curatate broastele ....
DORU
Daca nu necesita curatire, strangerea se impune...
Cheeta
Ok, la mine s-au reglat in service ""platnice usi"" de 3 ori, fara ca sa am ulterior vreun efect pozitiv. Chiar daca pe moment problema parea rezolvata, ulterior revine.
La bancheta nu s-a uitat nimeni, nici nu mi-au sugerat macar faptul ca ar putea fi de acolo.

Deci la mine s-a incercat doar una din cauze, fara succes deocamdata.

Merci,
Cheeta
Cheeta
QUOTE(ionel106985 @ Feb 27 2008, 08:11 AM) *
Am uitat sa mentionez ca masina este noua. Are 5 luni ... Oare trebuie curatate broastele ....


La mine zgomotul a aparut cam la 18 luni de la data cumpararii, deci oricum in perioada de garantie.
Cele bune, Cheeta
Ady1
Problema se rezolva foarte simplu prin gresarea cu vaselina speciala a incuietorilor usilor din spate si a banchetei , atentie la spalat ca de obicei astia le curata cu jet de apa si problema reapare , cel mai inspirat ar fi sa va achizitionati un spray cu vaselina alba(valvoline) si va puteti rezolva singuri problema !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.