Help - Search - Members - Calendar
Full Version: UN SUV micut, va rog, ce sa fie ? sh
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
sorin.l
SALUT TUTUROR.
As vrea un suv micut, nu stiu ce sa aleg,sh, am 10 mii E.
-diesel
-merg cam 15mi/an pe sosea si putin pe drum de tara.
-sa nu ma coste prea mult intretinerea.
-nu stiu cat m-ar costa servisul la una mai veche din 2000.daca e asa veche inseamna ca se tot strica mereu?
-m-am uitat pe laSCENIC RX4, HONDA CRV, SANTAFE,FREELANDER,...
Va rog sa-mi dati niste sfaturi cu argumente.
DRAGOS
Pai pentru ce diesel daca zici ca mergi 15 mii/an? Si...se justifica un suv pentru cateva drumuri de tara? eu zic ca nu! Pentru cateva drumuri cu pietre pe an ai in schimb un consum maricel tot timpul anului si ramai si fara tinuta de drum mult mai buna specifica unei masini mai joase smile.gif

In alta ordina de idei cred ca te incadrezi la Freelander si la scenic rx4. Crv si Rav4 mai rar la 10 mii de euro.

eu zic sa te mai gandesti thumbsup.gif
T u d o r
Hmmm, 10000 euro? Si intretinere ieftina? Si practic inteleg ca n-ai nevoie de tractiunea 4x4 ci doar de o garda la sol mai generoasa...?

Daca am inteles eu bine, ti-as recomanda o Octavia 1 4x4 sh, cred ca se gaseste in banii astia, sau Logan DCI nou.
Eu as lua Loganul, e bun pentru drumuri grele, am avut si am mers pe tot soiul de drumuri de tara, n-am avut niciodata probleme de garda la sol. In plus, masina e facuta destul de "dintr-o bucata", nu scartzaie sau troncane nimic in urma abuzarii de gropi. Spatiu mare, portbagaj mare, consum mic, intretinere ieftina, garantie....
DORU
Octavia 1 4x4 la SH e o solutie excelenta. Daca vrei musai masina noua, ai de ales intre Panda 4x4, Ignis 4x4 sau SX4 de la Suzuki, insa toate trec de 10.00 euro !
air_wolf
QUOTE(sorin.l @ Oct 4 2007, 10:07 PM) *
SALUT TUTUROR.
As vrea un suv micut, nu stiu ce sa aleg,sh, am 10 mii E.
-diesel
-merg cam 15mi/an pe sosea si putin pe drum de tara.
-sa nu ma coste prea mult intretinerea.
-nu stiu cat m-ar costa servisul la una mai veche din 2000.daca e asa veche inseamna ca se tot strica mereu?
-m-am uitat pe laSCENIC RX4, HONDA CRV, SANTAFE,FREELANDER,...
Va rog sa-mi dati niste sfaturi cu argumente.


freelander. e foarte confortabil. daca vrei sa vezi, te dau o tura cu al meu.
sorin.l
Va multumesc pentru raspunsurile promte.
Deci, as vrea un suv, pentru ca vreau sa ma mut la 'tara' si de la sosea pana la casa mai am de mers vreo 5 km pe drum de tara , drum in panta, vreme urata , eu trebuie sa ajung la serviciu.
-Un crv la 10mii E se gaseste,benzina, de prin 2000, e adevarat, cam veche.Intrebarea este... la vechimea asta, o masina, ce reparatii presupune? Foarte costisitoare?
-Freelanderul este scump de reparat la un servis bun. S-au cel putin asa se spune.(presupun ca esti din Buc., eu din jud. Cta, mi-ar place sa-l 'explorez' putin)
-Rx4, se defecteaza cam des.(tot de pe forumuri adunate).
-Scoda...mi se pare fragila pentru drumuri de tara, ma gandesc la cva mai robust.
-logan, nu stiu care e treaba dar foarte multi i-l barfesc... ca mai bine iei un sh ...
Va astept cu noi sugestii. Contez pe experinta voastra.whistling.gif
sorin200693010
Da, este foarte importanta intretinerea unei masini.Ce folos sa ai SUV Rover daca nu poti sa il intretii corespunzator.Apropo , Roverul Freelander este si in varianta 4x4?
T u d o r
Sorine, judetul Constanta nu stiam sa aiba drumuri asa grele incat sa-ti trebuiasca SUV sa ajungi acasa. smile.gif

Octavia 1 e una dintre cele mai robuste masini, nu stiu de ce ti se pare tie altfel. In privinta Loganului... parca nici nu ti-ar place, nu? biggrin.gif Si atunci e usor sa apleci urechea la ce-ti spune unul sau altul. Iti spun eu ca nu e mai buna o varianta sh, un SUV din anii la care iti permiti tu sa-l iei va avea o intretinere cu mult mai mare. Nu spun ca nu o fi mai adecvat drumurilor de tara, dar iti permiti sa-l intretii? La intrebarea asta tu trebuie sa raspunzi.

E pacat sa iei o masina de care sa nu poti sa te bucuri.
DORU
Octi 1 4x4 este o masina fiabila, iar costurile de intretinere sunt decente. E bine sa iei in calcul acest aspect.
M A R I A N
Daihatsu Terios e una dintre cele mai fiabile suvuri mici care este destul de apreciata in Europa. E un fel de Toyota Rav4.
O gasesti pe mobile.de la preturi bune.

[img=http://img260.imageshack.us/img260/7628/dscf0024mh7.th.jpg]
air_wolf
QUOTE(sorin200693010 @ Oct 5 2007, 11:41 PM) *
Da, este foarte importanta intretinerea unei masini.Ce folos sa ai SUV Rover daca nu poti sa il intretii corespunzator.Apropo , Roverul Freelander este si in varianta 4x4?



este doar in varianta 4x4 freelanderul. si nu e rover, este Land Rover - diferenta enorma intre cele 2 marci.
Baby Blues
Tudor cred ca glumesti cand spui ca nu scartiie Logan-ul . Cel de la serviciu are 20.000 de km si zici ca merg cu caruta. biggrin.gif. Acum ce sa ziic Iti inteleg prima dragoste biggrin.gif
BandiT
eu am RX4 diesel:
avantaje: arata bine
se incadreaza la baniii tai.
are dotari bune ( a mea are climatronic,piele,etc)
e destul de puternica(75kw-103cp)
are garda la sol mare.

dezavantaje: din cauza ca rulmentii de la cardan nu sunt protejati de nimic , acestia se strica destul de des si la service renault nu-ti schimba doar rulmentii , ci schimba tot cardanul si e scump. (bine, cu putin efort se pot cumpara rulmentii din comert si se pot schimba la un service oarecare).
marele dezavantaj e ca se numeste renault , si serviceurile renault in romania sunt sub orice critica.
eu am luat masina la 125 000 km , acum are 131000 si nu am schimbat nimic deocamdata, dar ar trebui schimbate amortizoarele spate.
dar la 90 000 a avut schimbat cardanul, dar era inca in garantie(am documentele de la service)
cumnatul meu are un rx4 benzina+gpl si i-a schimbat la 80 000 amortizoarele spate (220 ron/buc in comert) si acum, la 85000 km a picat cardanul/rulmentii..
dar are casco full si spera sa-l repare pe casco.
alte probleme nu prea am intalnit...si mergem destul de des pe drumuri forestiere sau pe drumuri de tara foarte proaste.Eu am si remorca si o folosesc destul de des.
Daca mai ai intrebari despre RX4 , da un PM si vorbim mai multe.
DRAGOS
QUOTE(stefan_adrian @ Oct 12 2007, 11:52 PM) *
Tudor cred ca glumesti cand spui ca nu scartiie Logan-ul . Cel de la serviciu are 20.000 de km si zici ca merg cu caruta. biggrin.gif. Acum ce sa ziic Iti inteleg prima dragoste biggrin.gif


Cred ca Tudor se referea la partea de mecanica (bucsaraie, etc.). Alea nu scartaie. E o masina destul de bine adaptata drumurilor noastre, a mea are 88 k km, n-am schimbat nimic si nici nu dau semne de oboseala. In schimb eu am 2-3 familii de greieri cazate in interior biggrin.gif
::::AL3X::::
Da si eu tind sa cred ca octy 1 4x4 este potrivita se gaseste intr-un pret acceptabil diesel si intretinere cat de cat acceptabila as putea spune buna...
sorin.l
bandit,rx4 este masina la care am 'visat' mult, pana cand am inceput sa gasesc pe forumuri tot mai multe barfe despre ea.
M-as putea gandii din nou la ea daca as gasii un grup de prieteni posesori de asemenea masina, la care sa ma afiliez si eu , sa stiu ca pot conta pe iei pentru orice problema. Din pacate oamenii sunt tot mai individualisti, egoisti nu mai accepta prieteniile decat daca au ceva de castigat.
Poate i-mi reaprinzi tu flacara sperantei. (cred ca ne-am mai intalnit pe un forum).
De unde l-ai luat si cu cat? E cel din brasov, de care spuneai?
Baby Blues
QUOTE(DRAGOS @ Oct 14 2007, 10:11 AM) *
Cred ca Tudor se referea la partea de mecanica (bucsaraie, etc.). Alea nu scartaie. E o masina destul de bine adaptata drumurilor noastre, a mea are 88 k km, n-am schimbat nimic si nici nu dau semne de oboseala. In schimb eu am 2-3 familii de greieri cazate in interior biggrin.gif

Mda nu pot sa ma pronunt despre bucsaraie dar despre partea cu greierii sunt de acord. biggrin.gif Acum singura problema este sa le vedem in timp mai mare. Am mers is pe teren mai accidentat si nu am avut probleme cu ea. chiar am intrat in niste zone de unde nu cred ca ieseam nici cu Opel-ul si nici cu Audi-ul. biggrin.gif
habibi
suzuki ignis este c-am micuta dar poate iti place daca nu vezi nissan patrol 98-99
ozz86651
QUOTE
Din pacate oamenii sunt tot mai individualisti, egoisti nu mai accepta prieteniile decat daca au ceva de castigat.


LOL. Si tu de ce spuneai ca ii cauti pe prietenii aia?
sorin.l
LOL. Si tu de ce spuneai ca ii cauti pe prietenii aia?

Pentru ca i-mi doresc niste prieteni in primul rand. Prieteni cu care so colaborez pe tema masinii si nu numai.
ionut1410
poi vb despre suvuri !

kia sprtege ,huindai tucson ,santafe ,honda crv !as spune ca er fi o alegere buna !! in nici un caz nu asa lua renault sau land rover !!datorita calitati slabe a pieselor!
bloodhound
Am o ruda intr-o situatie asemanatoare. Numai ca drumul pana la casa este foarte greu. Pante abrubte de urcat care nu au fost niciodata asfaltate. Ei sau decis asupra unui Suzuki Ignis 4x4. La inceputam nu am crezucat ca masina e instare de offroad asa ca m-au lasat sa o scot pe teren. Se comporta destul de bine resusind sa ma impresioneze. Motorul fiind de 1.3 mi-sa parut cam mic (vorbest doar pe sosea la demaraj, la uracat a fost suficient) dar cred ca varianta 1.5 e mai recomandata. Ei folosesc masina si iarna sa ajunga la casa pe zapada de 30-40 cm si masina urca fara probleme si vorbesc de drum de pamant care nu e niciodata dezapezit. Considerand ca ma indoiesc ca locuiesti intr-un loc mai inacesibil pot spune ca daca dimensiunea nu e o problema Ignisul poate sa-ti satisfaca nevoile.
habibi
lada niva se incadreaza in buget noua .te-ai scos .smile.gif)
cribo25
Diferenta intre Suzuki Ignis 1,3 si 1,5 este de numai 7CP iar cuplu maxim este Nm/rpm 118/4100 pt. prima
varianta si de 133/4100 pentru cea de 1,5. La ambele indiferent ca sunt 2x4 sau 4x4.








Avertisment - Pentru a evita ranirile nu actionati comenzile trecand mina prin volan
air_wolf
QUOTE(habibi @ Oct 30 2007, 08:36 PM) *
lada niva se incadreaza in buget noua .te-ai scos .smile.gif)


fara servodirectie. fara AC. fara confort. iarna baga caldura, vara baga si mai multa caldura. este o masina ok pentru cine vrea sa iasa la ture dar nu pentru uzul zilnic. consumul este astronomic.

@ionut1410: piesele nu sint proaste la freelander. doar ca este mult electronica acolo si e destul de nasol sa gasesti un service care s-o poata repara. se strica des viscocuplajul-dar e normal. daca e mai vechi se poate strica si "cutia de transfer" - lucru nasol de tot. in rest, daca e diesel e o putoare incredibila, daca e benzina doar V6-ele merita. are avantajul confortului.
xamez
poate un hover de la great wall dar tre sa mai pui ceva bani
air_wolf
da, bani de reparatii smile.gif)
sorin.l
Va multumesc pentru raspunsurile voastre!
Intre timp situatia sa mai schimbat un pic.
Am vazut undeva masina asta: Nissan king cab, ce stiti despre ea?
(nu m-am descurcat prea grozav cu incarcarea imaginii)
iulian_1976
...mai existe si Isuzu Troper si Opel Frontera:drive:
M A R I A N
Isuzu Trooper sau Toyota 4Runner sunt masini care n-au moarte si foarte fiabile. Nu e problema chiar daca sunt de la inceputul anilor 90.
Cristiano
Vreau sa iau si eu o masina de teren SH din anul 2000(minim) , sa aibe confort si performante off-road destul de bune smile.gif la un pret de maxim 10.000E...vreau recomandari biggrin.gif...multumesc !!!
air_wolf
QUOTE (Cristiano @ Sep 24 2008, 10:12 AM) *
Vreau sa iau si eu o masina de teren SH din anul 2000(minim) , sa aibe confort si performante off-road destul de bune smile.gif la un pret de maxim 10.000E...vreau recomandari biggrin.gif...multumesc !!!


ia-ti o toyota LC 90, un patrol, un discovery 2, un range rover. ai de unde alege.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.