Help - Search - Members - Calendar
Full Version: asigurarea nu vrea sa plateasca --- ce sa fac?????
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
caraiman94561
ieri eram prin pitesti si m-a lovit unul. mi-a spart bara din fata la opel astra 2002.
am fost la politie si mi-a dat asigurarea pt ca era vinovat.
azi am fost la omniasig (ca acolo era asigurat) sa imi faca dosarul ca sa o repar.
dupa ce se uita astia prin acte imi zic ca nu o sa accepte pt ca omul deabia isi cumparase masina si nu se facuse inca schimbarea de proprietar. platise asigurarea dar proprietarul, pe certificat era altul.
si au zis ca persoana pe numele careia e asigurarea trebuie sa fie si pe certificatul de inmatriculare ca proprietar.
ii intreb ce sa fac eu si imi spune agentul ca ori ma inteleg cu ala de m/a lovit pe cale amiabila sau sa il dau in judecata sa imi plateasca reparatia.
ce sa fac ???
nu mi se pare normal din moment ce omul avea asigurarea platita, eu nu am fost vinovat cu nimic, sa o repar pe banii mei.
paguba nu e f mare dar masina putea sa fie praf (ce se intampla in cazul asta?)
sper ca m/am facut inteles.
va rog sa ma ajutati.
multumesc,
laurentiu.
guerilla
exact cum ti-a spus agentul. din pacate asta e. trebuie sa vb cu vinovatul si sa-i prezinti situatia. daca nu.. proces. iar el intra si la faptul ca nu avea rca valabil.
caraiman94561
pai in primul rand ce se asigura? masina sau proprietarul? atata timp cat omul are polita de asigurare si este obligat sa o faca in momentul in care se face actul de vanzare cumparare, mi se pare normal ca ea sa poata fi folosita. de ce are voie sa circule cu masina daca nu se poate folosi de asigurare in cazul unor situatii de genul acesta?
de ce mai este obligat sa o faca daca nu e valabila? ca sa ia agentiile bani?
sa o faca atunci cand devine proprietar. nu are cum sa intre el la probleme ca nu avea asigurare valabila pt ca avea.
decat sa ma judec cu el mai bine ma judec cu ei pt ca la luat bani sunt in frunte dar cand e vorba sa isi faca treaba dau din colt in colt.
astept si alte pareri ... mi se pare o tampenie ce se intampla ...
multumesc.
CatalinKRK
Banuiesc ca daca noua asigurare nu e valabila atunci trebuie sa fie valabila asigurarea veche, a vanzatorului...poate se intelege cumparatorul cu vanzatorul pt ca vanzatorul nu are nimic de pierdut ca nu exista inca acea baza comuna pt a fi penalizat la urmatorul RCA incheiat.
florin55503
masina trebuie reparata pe asigurarea proprietarului. asa ca nu ai ce sa faci decat sa speri la o minune si proprietarul din acte al masinii (vanzatorul) sa fie un om mare la suflet si sa iti dea asigurarea sau sa il dai in judecata pe cel ce te-a lovit. cred ca varianta care sta in picioare e a 2-a cea cu judecata. contacteaza-l si spunei povestea si vezi daca e de caord sa iti repare masina. daca nu la proces
mike.omega
In momentul in care respectivul a cumparat si implicit a radiat masina de pe numele fostului propietar si a trecut-o pe numele lui trebuia sa se duca la asigurari si sa-i anuleze polita veche, urmand sa-i dea o polita noua pe numele lui.

Cine este trecut pe acea polita la propietar? Cine este trecut pe acea polita la Utilizator?
Skywalker
In Romania asigurare are proprietarul si masina aflata in proprietate, in tarile mai "slab dezvoltate" decat scupa noastra Romanie, ex: Anglia, RCA-ul este pe persoana nu masina; Germania este pe masina indiferent cine o conduce. La Romania se aplica cele mai ciudata reguli, ex: eu sofez masina TA si o busesc din vina mea = platesti tu; eu sofez masina mea si o busesc = platesc eu?!
caraiman94561
am vorbit cu omniasigul azi la telefon, din nou.
trebuie sa fie aceeasi persoana si pe talon si pe polita de asigurare.
ma lupt cu morile de vant. decat sa stau sa dau in judecata pe x sau pe y mai bine o repar pe banii mei.
asta este. bine ca nu e paguba mare.
multumesc pt pareri
just styl
daca in factura de vanzare cumparare apare acelasi nume cu cel din polita de asigurare.... nu trebuie sa-ti faci probleme.... du-te la omniasig si fa putin scandal....
just styl
QUOTE(just styl @ Oct 13 2007, 05:21 AM) *
daca in factura de vanzare cumparare apare acelasi nume cu cel din polita de asigurare.... nu trebuie sa-ti faci probleme.... du-te la omniasig si fa putin scandal....


revin cu o intrebare!!!!
ai factura de vanzare-cumparare ... pe numele tau????
caraiman94561
nu am actul ala. nu am luat de la cel care m/a lovit decat copie dupa certificat si de pe polita de asigurare.
oricum am renuntat ... o repar singur ... asta e ... voi sa nu faceti ca mine!
multumesc mult
combat2k
salut all!

ca sa nu deschid un topic nou (sper sa nu se supere autorul acestuia pt intruziune), am si eu o mica problema:

deci, pe scurt, am un contract CASCO la o firma de asigurari (nu spun care), in care e trecut la "starea parbrizului" : "punct piatra aprox 3 mm". Punctul e pe undeva pe la jumatatea parbrizului, si a fost securizat prin interventie la un service care se ocupa de asa ceva. Cu punctul respectiv nu am probleme de extindere a sparturii, etc. Acuma, acum cateva zile m-a lovit o piatra undeva la baza parbrizului si am o mica "floricica" de vreo 2 cm care a inceput sa se extinda in sus-stanga, respectiv sus dreapta (ceva de genul : 4 cm sus, apoi brusc stanga/dreapta). Nenea de la CASCO mi-a zis ca din cauza ca aveam precizarea privind punctul de 3 mm, parbrizul nu e asigurat deci ei nu ma despagubesc. Au dreptate sau ma apuc sa caut un avocat? tongue.gif
guerilla
cauta avocat. data viitoare ataseaza o descriere mai larga cand faci polita casco (trebuiau scrise coordonatele unde este punctul)
combat2k
QUOTE(guerilla @ Nov 19 2007, 10:17 PM) *
cauta avocat. data viitoare ataseaza o descriere mai larga cand faci polita casco (trebuiau scrise coordonatele unde este punctul)


pai la ce-mi trebuie descriere ampla cat timp am poza cu initiala stare a parbrizului si poza cu starea actuala? daca nu e legatura fizica intre incidentul anterior si asta, si cum asta din urma a fost pe perioada asigurarii, nu ar trebui sa fiu despagubit?
cristyyy.g
daca au precizat in polita de asigurare problema parbrizului acesta nu mai este asigurat.
tocmai de aceea se si fac pozele la masina atunci cand iti faci o asigurare casco.
parbrizul avand deja un defect, iese de la asigurare
combat2k
QUOTE(cristyyy.g @ Nov 26 2007, 08:25 PM) *
daca au precizat in polita de asigurare problema parbrizului acesta nu mai este asigurat.
tocmai de aceea se si fac pozele la masina atunci cand iti faci o asigurare casco.
parbrizul avand deja un defect, iese de la asigurare


asta trebuia precizata in contract (ca parbrizul nu e asigurat daca are 1 defect). Dpdv al meu, pozele se fac pt a nu raporta pagube vechi pt a fi despagubite de casco. Dar daca eu am parbrizul ciobit si apoi prelucrata zona pt a nu se intinde (discut totusi de o mica problema de 5 mm), iar apoi imi sare piatra in geam si se lateste in ALTA ZONA A PARBRIZULUI decat cea initial pozata, scuza-ma, dar mi se pare stupid sa mi se spuna ca nu mi se poate repara noua dauna, cat timp e MAI MULT DECAT CLAR ca e NOUA, si nu VECHE smile.gif
ionut1410
QUOTE(combat2k @ Nov 19 2007, 09:48 PM) *
QUOTE(guerilla @ Nov 19 2007, 10:17 PM) *
cauta avocat. data viitoare ataseaza o descriere mai larga cand faci polita casco (trebuiau scrise coordonatele unde este punctul)


pai la ce-mi trebuie descriere ampla cat timp am poza cu initiala stare a parbrizului si poza cu starea actuala? daca nu e legatura fizica intre incidentul anterior si asta, si cum asta din urma a fost pe perioada asigurarii, nu ar trebui sa fiu despagubit?



nu trbuia sa te duci cu ciupitura ci trbui a sai tragi un pumn sal spargi tot !! si atunci nu mai ziceu nimic!

am patit si eu ceve asmanator numa ca pe mine ma luara ca e prea mica ca nare rost sa schimbam ..... am iesit din firma iam futut un pomn si so carpat tot dupa 2 oare mam intors si am zis ca am dat intro gaura si so lungit crapatura pe tot parbrizu! si gata!
klm
CITAT(cristyyy.g @ Nov 26 2007, 08:25 PM) *
daca au precizat in polita de asigurare problema parbrizului acesta nu mai este asigurat.
tocmai de aceea se si fac pozele la masina atunci cand iti faci o asigurare casco.
parbrizul avand deja un defect, iese de la asigurare

Adica, extrapoland putin, daca ai o mica zgarietura pe aripa dreapta fata inseamna nu mai este asigurata aripa stanga spate?!
Potzocul
eu am o adancitura in aripa dreapta fatza sa zicem efectul unei mingi de tenis doar indoita usor tabla
si mai am un punct pe capota de 0,5 cm diametru.
ambele au fost fotografiate la asigurare si mi s-a spus " cand le repari vii sa refacem fotografiile si totul o sa fie OK! Ar fi pacat sa pierzi un vopsit din cauza asta in caz de nevoie"
deci cele 2 componente nu mai sunt asigurate! daca remediez situatia in sensul ca indrept aripa si vopsesc punctul sunt perfect ok si intra la asigurare si cele 2 componente.
treaba ar fi alta: oare e specificat undeva asigurat fara aripa dreapta si fara capota = 900 e minus 50e pt capota minus 25 e pt aripa
nici vorba!!! eu platesc integral ca si pt o masina fara nici un fel de zgarietura!
Potzocul
as avea o intrebare legata de asigurarea RCA si nu numai ...
masina e pe numele mamei mele iar eu sunt trecut in talon ca utilizator.
pe polita RCA exista o rubrica unde se poate trece utilizatorul. saptamana asta am vazut ca eu nu eram trecut desi talonul masinii a fost in mana persoanei care a facut asigurarea cand s-a completat formularul.
ar putea influenta cumva negativ despagubirea mea in caz de accident? sa ma duc inapoi sa imi completeze polita complet?
la CASCO nu stiu cum e treaba, sunt asigurate atat soferul cat si pers din masina dar nu stiu daca eu sunt "recunoscut" ca sofer din moment ce in asigurare apare doar numele mamei mele.
klm
Asiguratorul despagubeste pe RCA indiferent cine a condus masina (chiar de a fost furata si hotul a produs paguba).
FAR EASTERN
QUOTE(combat2k @ Nov 19 2007, 10:09 PM) *
salut all!

ca sa nu deschid un topic nou (sper sa nu se supere autorul acestuia pt intruziune), am si eu o mica problema:

deci, pe scurt, am un contract CASCO la o firma de asigurari (nu spun care), in care e trecut la "starea parbrizului" : "punct piatra aprox 3 mm". Punctul e pe undeva pe la jumatatea parbrizului, si a fost securizat prin interventie la un service care se ocupa de asa ceva. Cu punctul respectiv nu am probleme de extindere a sparturii, etc. Acuma, acum cateva zile m-a lovit o piatra undeva la baza parbrizului si am o mica "floricica" de vreo 2 cm care a inceput sa se extinda in sus-stanga, respectiv sus dreapta (ceva de genul : 4 cm sus, apoi brusc stanga/dreapta). Nenea de la CASCO mi-a zis ca din cauza ca aveam precizarea privind punctul de 3 mm, parbrizul nu e asigurat deci ei nu ma despagubesc. Au dreptate sau ma apuc sa caut un avocat? tongue.gif


O firma serioasa nu trebuie sa lase loc de interpretari. De aceea pe formularul de inspectie de risc trebuie sa existe o rubrica unde sunt consemnate eventualele avarii existente la intrarea in asigurare si care sunt excluse pana la remediere. Totodata Asiguratul trebuie sa fie informat de asta in scris in cadrul acelei rubrici, dupa care semneaza documentul, prin asta confirmand ceea ce s-a constatat si ca a luat la cunostinta.
In cazul parbrizului, daca s-ar fi indeplinit cele de mai sus, Asiguratul trebuie sa anunte Asiguratorul ca avaria a fost remediata, se efectua o noua inspectie de risc si totul era OK, cu conditia ca Asiguratorul sa accepte solutia adoptata pentru remediere.

QUOTE(Potzocul @ Feb 8 2008, 10:29 PM) *
eu am o adancitura in aripa dreapta fatza sa zicem efectul unei mingi de tenis doar indoita usor tabla
si mai am un punct pe capota de 0,5 cm diametru.
ambele au fost fotografiate la asigurare si mi s-a spus " cand le repari vii sa refacem fotografiile si totul o sa fie OK! Ar fi pacat sa pierzi un vopsit din cauza asta in caz de nevoie"
deci cele 2 componente nu mai sunt asigurate! daca remediez situatia in sensul ca indrept aripa si vopsesc punctul sunt perfect ok si intra la asigurare si cele 2 componente.
treaba ar fi alta: oare e specificat undeva asigurat fara aripa dreapta si fara capota = 900 e minus 50e pt capota minus 25 e pt aripa
nici vorba!!! eu platesc integral ca si pt o masina fara nici un fel de zgarietura!


Componentele avariate raman in continuare asigurate pentru alte avarii pe care le-ar putea suferi, cu conditia ca acestea sa fie de alta natura sau, daca sunt de aceeasi natura, sa depaseasca, ca intindere, avaria preexistenta, astfel incat solutia de remediere sa includa si avaria anterioara.

QUOTE(Potzocul @ Feb 11 2008, 11:01 PM) *
as avea o intrebare legata de asigurarea RCA si nu numai ...
masina e pe numele mamei mele iar eu sunt trecut in talon ca utilizator.
pe polita RCA exista o rubrica unde se poate trece utilizatorul. saptamana asta am vazut ca eu nu eram trecut desi talonul masinii a fost in mana persoanei care a facut asigurarea cand s-a completat formularul.
ar putea influenta cumva negativ despagubirea mea in caz de accident? sa ma duc inapoi sa imi completeze polita complet?
la CASCO nu stiu cum e treaba, sunt asigurate atat soferul cat si pers din masina dar nu stiu daca eu sunt "recunoscut" ca sofer din moment ce in asigurare apare doar numele mamei mele.


conform Ordinului CSA(Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) rubrica "utilizator" este destinata celor care utilizeaza autovehicului EXCLUSIV in baza unui contract de leasing.
klm are dreptate.
CASCO poate sa prevada sau nu conducerea autovehiculului si de catre alte persoane decat Asiguratul.
Hoinar
Fratilor, va vad priceputi in ale asigurarilor, asa ca imi cer scuze daca sunt off-topic in legatura cu topicul curent, dar am si eu nevoie de niste lamuriri.
Masina mea e luata in leasing si bineinteles are asigurare RCA si CASCO (ambele la Generali).

Nelamuririle mele sunt astea:

1. despagubirile sunt facute indiferent de cine conduce masina? Masina o conduce nevasta si ocazional cate un prieten. Dar pe contractul ala de CASCO scrie doar numele meu (nu mai sunt puse alte persoane acolo). Daca nevasta sau vreun amic pocnesc masina CASCO ma despagubeste / RCA il despagubeste pe cetateanul atins?

2. pe hartia de la CASCO am vazut 2 rubrici:
- dauna totala
- furt total (cam asa ceva)
ambele casute nefiind bifate.

Asta ce inseamna, ca daca mie imi fura masina sau am dauna totala la accident nu sunt despagubit?

Multumesc de ajutor smile.gif.
FAR EASTERN
QUOTE(Hoinar @ Feb 22 2008, 03:47 PM) *
Fratilor, va vad priceputi in ale asigurarilor, asa ca imi cer scuze daca sunt off-topic in legatura cu topicul curent, dar am si eu nevoie de niste lamuriri.
Masina mea e luata in leasing si bineinteles are asigurare RCA si CASCO (ambele la Generali).

Nelamuririle mele sunt astea:

1. despagubirile sunt facute indiferent de cine conduce masina? Masina o conduce nevasta si ocazional cate un prieten. Dar pe contractul ala de CASCO scrie doar numele meu (nu mai sunt puse alte persoane acolo). Daca nevasta sau vreun amic pocnesc masina CASCO ma despagubeste / RCA il despagubeste pe cetateanul atins?

2. pe hartia de la CASCO am vazut 2 rubrici:
- dauna totala
- furt total (cam asa ceva)
ambele casute nefiind bifate.

Asta ce inseamna, ca daca mie imi fura masina sau am dauna totala la accident nu sunt despagubit?

Multumesc de ajutor smile.gif.


Am vorbit acum cu cineva de la Generalli.
Din ce mi s-a spus, la politele incheiate la sediile lor, se poate opta sau nu pentru includerea si a altor persoane in acoperirea politei, fara a se preciza nume. Asta se face in baza cererii, aceasta avand rubrica dedicata. Chiar si pe polita.
In schimb, politele incheiate de broker pot sa contina caluze diferite. Caz in care, la semnarea politei trebuie citit contractul cu atentie sau macar sa se solicite conditiile de asigurare.

Rubricile mentionate sunt pentru inscrierea fransizei, in procente sau valoare absoluta. Politele aferente contractelor de leasing sau creditelor bancare nu nu se incheie cu fransiza, deoarece despagubirile sunt cesionate finantatorului.

p.s. e unii care se pricep de nevoie. adica eu.
Hoinar
QUOTE(FAR EASTERN @ Feb 22 2008, 04:20 PM) *
...
Am vorbit acum cu cineva de la Generalli.
Din ce mi s-a spus, la politele incheiate la sediile lor, se poate opta sau nu pentru includerea si a altor persoane in acoperirea politei, fara a se preciza nume. Asta se face in baza cererii, aceasta avand rubrica dedicata. Chiar si pe polita.
In schimb, politele incheiate de broker pot sa contina caluze diferite. Caz in care, la semnarea politei trebuie citit contractul cu atentie sau macar sa se solicite conditiile de asigurare.

Rubricile mentionate sunt pentru inscrierea fransizei, in procente sau valoare absoluta. Politele aferente contractelor de leasing sau creditelor bancare nu nu se incheie cu fransiza, deoarece despagubirile sunt cesionate finantatorului.

p.s. e unii care se pricep de nevoie. adica eu.


Foarte multumesc de raspuns, dar sa-ti spun drept n-am inteles mai nimic. Decat ca fiind contract facut de broker e diferit de cel facut la sediul asiguratorului.
Va trebui sa explici mai in detaliu (ca pentru prosti) smile.gif, ca e prima asigurare facuta vreodata...asa ca zero cunostinte legate de asigurari.
Promit ca acasa pun o poza cu asigurarea...poate e mai elocventa decat exprimarea mea de programator biggrin.gif
FAR EASTERN
Poate facem un brainstorming la Danes. beer.gif
Hoinar
QUOTE(FAR EASTERN @ Feb 22 2008, 04:32 PM) *
Poate facem un brainstorming la Danes. beer.gif


Facem si asta..wink.gif.
Pana atunci poate pun si eu mana pe un dictionar din asta cu termeni din domeniul asigurarilor...ca sigur mi-ar fi folositor.

Pana la urma, pe scurt...neavand fransiza (ca stiu ca e zero la contractul meu), rubricile alea 2 (dauna totala si furt total) inteleg ca nu sunt elocvente, dar masina mea este asigurata pentru aceste tipuri de pierderi?
FAR EASTERN
QUOTE(Hoinar @ Feb 22 2008, 04:37 PM) *
QUOTE(FAR EASTERN @ Feb 22 2008, 04:32 PM) *
Poate facem un brainstorming la Danes. beer.gif


Facem si asta..wink.gif.
Pana atunci poate pun si eu mana pe un dictionar din asta cu termeni din domeniul asigurarilor...ca sigur mi-ar fi folositor.

Pana la urma, pe scurt...neavand fransiza (ca stiu ca e zero la contractul meu), rubricile alea 2 (dauna totala si furt total) inteleg ca nu sunt elocvente, dar masina mea este asigurata pentru aceste tipuri de pierderi?


Tinand cont ca e vorba de leasing, clasele de acoperire ale politei nu se prea negociaza. Adica nu se poate incheia decat la un nivel de riscuri minim acceptat de finantator. Care inseamna cel putin avarii din orice cauza si furtul - ambele mergand pana la totale. Optional mai poate fi vandalismul sau riscurile civile (greve, manifestatii, tulburari civile, etc). Sau ce te mai poate sfatui eventualul contact de la Asigurator.

Unul din marile avantaje ale politelor aferente leasingului/creditului auto este ca procentele(cotele de prima) aplicate sunt preferentiale, adica mai mici decat daca ai face polita direct la Asigurator. Fara negociere, bineinteles.
Alt avantaj - polita fiind incheiata pe perioada leasingului/creditului, cota de prima ramane fixa si, chiar daca nu mai scade in situatia in care nu ai daune mai multii ani la rand(ceea ce nu e o problema tinand cont ca ai din start o cota care in mod normal o atingi dupa vreo 3-4 ani fara daune), nici nu se majoreaza pentru anii urmatori indiferent de numarul si marimea daunelor din anul precedent(i)

Deci stai linistit, AI asigurare. Totusi, vorba unora de la daune,......."cat mai multi km fara evenimente!"
smile.gif
Hoinar
Multam fain!
Ma recompensez cu cantitatea necesara de bere la Danes smile.gif.
FAR EASTERN
Cu placere si... beer.gif
sorin200693010
Vin si eu cu urmatoarea intrebare.Cineva asigurat la Asitrans mi-a tamponat masina, din vina lui, printre altele fiindu-mi zgariata janta de la una din roti, care este confectionata din aluminiu, fiind originala.Functionarul de la daune afirma ca janta poate fi reparata, nefiind necesat inlocuirea ei.Cei de la reprezentanta afirma ca ei nu repara jenti din aliaj, respectiv din aluminiu, desi initial o tipa de acolo, afirma ca poate fi vopsita janta.
In aceasta situatie eu ce as putea face?
Mi se pare foarte nedrept, ca eu, care sunt nevinovat, sa folosesc o janta ,,sifonata'' din vina altcuiva...
Ce as putea face din punct de vedere juridic in aceasta situatie?
FAR EASTERN
sorine, e de preferat in cazul acesta sa rezlovi pe CASCO, daca ai.
Metodologia de plata pe RCA este stabilita prin ordin CSA(Comisia de Supraveghere a Asigurarilor), si nu prea ai ce face.
Ori te multumesti cu reparatia restului de avarii din banii RCA si dai in judecata vinovatul.
gabin
Ca sa nu incep un alt topic sa o imi expun situatia tot aic, sper ca este ok.

Mi-am bagat sapt trecuta masina in service pt un mic accident la bara spate, mi-am rezolvat-o pe RCA-ul respectivului, iar acum service-ul asteapta de aproape o sapt acceptul de plata din partea asiguratorului respectivului care m-a lovit.
Am tot sunat la astia sa le zic sa trimita acceptul de plata, am facut presiuni sa vorbeasca sa dreaga, dar nimic.

Deci, daca cineva are vreo idee, vreun sfat ce sa fac anuntati-ma va rog.
klm
Termenul este de 2 saptamani, inainte de acest termen cel mai bine e sa te duci personal sa discuti cu persoana care a instrumentat dosarul si sa o intrebi motivele din care nu s-a dat inca acceptul de plata.
(ca idee: de fiecare data spuneti numele asiguratorului si orasul ca sa ne putem faca o idee mai buna despre acesta).
gabin
QUOTE (klm @ Nov 11 2008, 01:52 PM) *
Termenul este de 2 saptamani, inainte de acest termen cel mai bine e sa te duci personal sa discuti cu persoana care a instrumentat dosarul si sa o intrebi motivele din care nu s-a dat inca acceptul de plata.
(ca idee: de fiecare data spuneti numele asiguratorului si orasul ca sa ne putem faca o idee mai buna despre acesta).

Multam'. Este vorba de B.C.R. Asigurari, Bucuresti
gabin
am rezolvat azi totul. multumesc!
klm
Si nu ne spui si noua cum!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.