Help - Search - Members - Calendar
Full Version: UN MARE MOTIV DE BUCURIE PT SOFERI !
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
DORU
Va dau o satisfactie astazi: http://www.urbannews.ro/stiri/RO/4877/Sist...+a+dat+faliment
Aditz
Nu vreau sa va stric bucuria, dar ar fi bine sa cititi si cele 3 replici la articol.
florin55503
chiar vin acasa. mie cel putin si unor colegi ne-au venit. si tot supa 2 luni
cod
Nu ar fi fost un motiv de bucurie sa dea faliment sistemul. La urma urmei au fost investiti bani grei in infrastructura si logistica, care trebuiesc recuperati cumva.

Ce mi se pare ingrijorator este faptul ca diferitele autoritati sunt nemultumite de felul in care se incaseaza banii. Eu imi imaginam ca toate taxele, amenzile, comisioanele, etc... intra intr-o galeata mare numita PIB si de acolo se impart, dar se pare ca m-am inselat amarnic.

Si ca nota de incheiere: articolul ne invita sa depasim viteza legala pe tronosoanele de drum monitorizate. Oare este o incercare ascunsa a politiei de a-si mari numarul de amenzi? deoarece nu imi imaginez ca numarul lor mai este chiar atat de mare acum, la ceva vreme de la implementare, cand toata lumea stie unde sunt amplasate camerele.
air_wolf
autorul ar trebui sanctionat si dat in judecata de toti cei care au luat amenzi in urma citirii articolului.
articolul instiga la depasirea vitezei. articolul este rupt de realitate, amenzile vin, chiar mai repede de 2 luni - daca gasesc foaia o pun aici sa vedeti.
ncristi
Articolul este aberant intreg sistemul fiind automatizat. Pe asfalt exista un senzor (sunt niste dreptunghiuri care parca sunt desenate cu smoala) care depisteaza viteza, camera citeste automat numarul masinii care este introdus intr-o baza de date -- masina este identificata si amenda este trimisa la destinatie cu intarziere ce-i drept dar totul este automat.

Intre bucuresti si ploiesti sunt 4 astfel de puncte:
- unul la barcanesti (in dreptul primei pasarele pietinale)
- unul exact la intrare in puchenii mari (pus strategic chiar la iesirea din padure unde majoritatea dau talpa cat cuprind si daca nu franezi la timp esti halit smile.gif )
- altul la ciolpani chiar in dreptul benzinariei petrom
- ultimul chiar la intrare in balotesti chiar in dreptul pasarelei pietonale
Watcher
QUOTE
amenda este trimisa la destinatie cu intarziere ce-i drept dar totul este automat.

Cum este amenda trimisa automat la destinatie???

In primul rand nu sunt scrise de mana?
In al doilea rand, daca masina este pe firma trebuie intai sa trimita o adresa 'cine a condus masina'. Normal ar fi sa fie la fel si la masinile inreg pe PF , PF care nu are carnet wink.gif
HalbaSus
QUOTE(Watcher @ Oct 5 2007, 04:20 PM) *
Cum este amenda trimisa automat la destinatie???

In primul rand nu sunt scrise de mana?
In al doilea rand, daca masina este pe firma trebuie intai sa trimita o adresa 'cine a condus masina'. Normal ar fi sa fie la fel si la masinile inreg pe PF , PF care nu are carnet wink.gif


pai care-i problema in a automatiza asa ceva ? codul ar trebui sa arate ceva de genu (desigur codul pe care il scriu acum nu e intr-un limbaj de programare real):
daca numar_de_inmatriculare = PF
tipareste formular_amenda_PF
daca numar_de_inmatriculare = PJ
tipareste formular_amenda_PJ
Dar din cate stiu eu e mai simplu de atat, pur si simplu trimit la toata lumea intrebarea "cine a condus masina ?" si e normal din moment ce o masina, chiar daca e inmatriculata pe persoana fizica poate avea mai multi soferi (sotul, sotia, copii, cunostinte, sofer personal, etc)
vio
pai uite Watcher a zis bine , daca este un PF care nu are carnet si ii vine amenda acasa? nu intra sub incidentza penala de condus fara carnet? trebuie sa demonstreze cumva .... iar amenda de circulatie la persoana juridica pt depasirea vitezei ,,,, nu am auzit si vazut in viatza mea .... ce e condus toata firma sau cum ??? decat amenzi referitoare la vehicul pot fi imputate PJ urilor.


la altceva cred ca se referea articolul acela , dar e scris prost sau o informatie prinsa din zbor , cum ca celor care au amenzi mai vechi de 6 luni li se vor sterge pt ca au depasit termenul .
Baby Blues
Pai pacat ca in Romania poate sa scrie fiecare neavenit ce vrea si cum vrea. Asta e ceva ce poate foarte usor sa fie verificat. Dar gulgutele otravite ale politicienilor si masinatiile lor ? Pot ele fi descoperite asa usor ca si articolul ala imbecil? Oare s-a gandit ca da vreo stire bomba? Chiar si baietii aia care scriau pe pagina , ii spuneau ca nu are dreptate. Acum o saptamana si un prieten de-al meu a primit un premiu. biggrin.gif
eddie
Hai sa fim seriosi,cum sa se piarda atatia bani ,mai ales ca sunt destui care incalca limita de viteza pe DN 1 ?
vio
pai simplu ... daca nu se misca repede obezii aia care le scriu, se prescrie amenda .. e un termen limita in care poate sa o trimita , nu peste 6 luni , 9 luni sau 12 luni ... gandeste-te ca de ex ai depasit viteza cu peste 50 km/h si ti vine acasa foaia dupa juma de an sau mai mult tu in timpul asta ai mai facut o dracie care cumulat cu amenda dau o suspendare .... sau chiar o anulare .....corect ar fi in maxim o sapt sa iti vina . si nu intzeleg de ce nu folosesc sistemul automat de tiparire a amenzilor , adica cum ai trecut la 3-5 min si iese la tiparnitza .. in fine .... probabil ca asa le-ar venii si la cefalopozii cu tetiera inclusa amenzi acasa si ar trebuii sa scoata bani si carnete din buzunare
BandiT
am primit amenda dupa 5 luni...
dar la aceste amenzi nu se mai iau masuri cu puncte ...eu aveam 102 km/h pe p[ortiune cu limitare de 50...
am primit doar amenda.
si atentie:
pe procesul verbal sunt 2 date: data la care ai savarsit prostia si data la care a fost completat si trimis .
ei il completeaza dupa 2..3 luni si apoi il trimit imediat.
si tu daca platesti in termen de 48 de ore de cand ai primit amenda acasa(data postei) platesti doar jumate din amenda, desi fapta e savarsita acum 3 luni , desi procesul verbal e completat cu o saptamana in urma.
Baby Blues
QUOTE(BANDIT @ Oct 14 2007, 10:12 AM) *
am primit amenda dupa 5 luni...
dar la aceste amenzi nu se mai iau masuri cu puncte ...eu aveam 102 km/h pe p[ortiune cu limitare de 50...
am primit doar amenda.
si atentie:
pe procesul verbal sunt 2 date: data la care ai savarsit prostia si data la care a fost completat si trimis .
ei il completeaza dupa 2..3 luni si apoi il trimit imediat.
si tu daca platesti in termen de 48 de ore de cand ai primit amenda acasa(data postei) platesti doar jumate din amenda, desi fapta e savarsita acum 3 luni , desi procesul verbal e completat cu o saptamana in urma.

Da deoarece ai 48 de ore de la data instiintarii in care sa platesti acel 1/2 din minim .
drabisan
QUOTE(vio70407 @ Oct 13 2007, 10:16 AM) *
pai simplu ... daca nu se misca repede obezii aia care le scriu, se prescrie amenda .. e un termen limita in care poate sa o trimita , nu peste 6 luni , 9 luni sau 12 luni ... gandeste-te ca de ex ai depasit viteza cu peste 50 km/h si ti vine acasa foaia dupa juma de an sau mai mult tu in timpul asta ai mai facut o dracie care cumulat cu amenda dau o suspendare .... sau chiar o anulare .....corect ar fi in maxim o sapt sa iti vina . si nu intzeleg de ce nu folosesc sistemul automat de tiparire a amenzilor , adica cum ai trecut la 3-5 min si iese la tiparnitza .. in fine .... probabil ca asa le-ar venii si la cefalopozii cu tetiera inclusa amenzi acasa si ar trebuii sa scoata bani si carnete din buzunare


Pentru ca cei care fac legile fac "mici" greseli in legi. Pur si simplu nu exista conceptul de proces verbal automat.
Prin analogie, citi ani au trebuit in babuinieria sa se permita facturile personalizate.

Amenzile automate sint prea mult din literatura SF pentru aurolacii aia care fac legi! Ce sa mai zic de cretionoizii aia de pe deal, de le modifica dupa interesele personale si apoi si/ni le voteaza?

Sa iti reamintesc faptul ca, dupa mintea lor cretinoidizata, in materie de Cod Rutier, esti considerat vinovat pina la proba contrarie?
drabisan
http://www.hotnews.ro/articol_87337-Codul-...-modificari.htm

Frumos ar fi! Dar abea a trecut de comisii...
Personal nu m-ar deranja nici daca ar interzice detectoarele radar. Pe mine unul ma fac sa merg destul de tare desi, la rece gindind, nu e bine. Dar un 60-70 in localitati ar fi chiar bun combinat cu un 120 in afara lor...Chiar as putea respecta asemenea combinatie, comparativ cu mizeria de 50/90 de acum...
Nu-s genul sa merg la consum si am un pitic pe creier care URLA daca nu obtin medii de minim 80...Asta ca sa ma scuz un pic in fata celor care ma injura pentru idea de a interzice detectoarele.
Baby Blues
Si eu as fi de acord cu marirea vitezei dar fara marja aia stupida de 10 kmin sus. In ce tara daca ai cu 10 km mai multi te iarta. In Italia cumnatul meu si-a luat-o pt un km in plus. Domle scrie 140? Daca nu mergi cu 140 o iei. In schimb ar trebui facute si ceva autostrazi ca sa putem desfasura un trafic decent. Cand am fost la Curtea de Arges acum ceva timp, am mers pe autostrada cativa km dar la iesirea de pe autostrada , vreo 15 km s-a mers bara la bara, asa incat tot -degeaba am incercat s-o iau pe autostrada ca nu am castigat nimic. biggrin.gif
AlexTM
QUOTE(stefan_adrian @ Oct 19 2007, 09:49 PM) *
Si eu as fi de acord cu marirea vitezei dar fara marja aia stupida de 10 kmin sus. In ce tara daca ai cu 10 km mai multi te iarta. In Italia cumnatul meu si-a luat-o pt un km in plus. Domle scrie 140? Daca nu mergi cu 140 o iei.

In toate tarile prin care am fost. Si mi se pare normal.
In Franta radarele fixe te lasa 5 km in plus, ca marja de eroare.

PS: Nu cred ca scrie nicaieri "140" biggrin.gif Poate 120... wink.gif
Baby Blues
A fost un exemplu domle ala cu 140. putea fi 200 sau 120 beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.