Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mi-au gresit talonul :-(
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
ion95129
salut
Am o problema. Sa incep cu inceputul:
Am un Opel Astra cumparat in leasing. Am achitat masina cu 1.5 ani inainte de termen si ieri am fost s-o inmatriculez pe numele meu.Toate bune si frumoase pana cand am ajuns acasa si am constatat ca in cartea de identitate (cat si pe talonul vechi) desi erau trecute si alte anvelope admise, pe noul talon nu mai scrie. Concret: Anvelope:195/70/15 Alte anvelope admise : 185/85x15 si 205x50x16. Ei bine, mi-au scris in talon doar pe cele de 195 si 185 ambele cu jante de 15 iar pe cele de 205/50/16 nu mi le-au mai trecut desi eu din astea am pe masina. Daca ma opreste vreun nene acum si vede ca am pe masina roti care nu sunt in talon, nu-mi ia talonul? Sau daca ma duc cu masina la inspectia tehnica periodica.....ce patesc? De ieri incerc sa iau legatura cu cei de la inmatriculari slobozia insa nu raspunde ninmeni iar eu nu pot sa ma mai invoiesc de la serviciu sa ma duc personal. Ar fi o solutie sa port dupa mine o copie a cartii de identitate dat fiind faptul ca acolo sunt trecute? Imi ia cineva in considerare cartea sau pentru ei conteaza doar talonul?????????
BandiT
si eu am patit ceva asemanator, adica in cartea de identitate facuta de RAR aveam 2 tipuri de anvelope si pe talon doar un singur tip.
m-am dus inapoi la ghiseu dupa vreo 2 saptamani si mi-au schimbat talonul , adica mi-au trecut toate dimensiunile permise ptr. cauciucuri.
explicatia lor: taloanele sunt completate de niste dudui care poate au omis/uitat sa treaca si cealalta dimensiune.
mentionez ca nu am mai platit inca o data taxa de talon.
acte necesare: cartea de identitate in original+copie , buletinul de identitate , talonul si parca am facut o cerere de mana la ghiseu.
a fost gata in 48 ore.
asta era acum 1 an.(in brasov)
acum se face in maxim 24 ore.
ion95129
QUOTE(BANDIT @ Oct 14 2007, 03:01 AM) *
si eu am patit ceva asemanator, adica in cartea de identitate facuta de RAR aveam 2 tipuri de anvelope si pe talon doar un singur tip.
m-am dus inapoi la ghiseu dupa vreo 2 saptamani si mi-au schimbat talonul , adica mi-au trecut toate dimensiunile permise ptr. cauciucuri.
explicatia lor: taloanele sunt completate de niste dudui care poate au omis/uitat sa treaca si cealalta dimensiune.
mentionez ca nu am mai platit inca o data taxa de talon.
acte necesare: cartea de identitate in original+copie , buletinul de identitate , talonul si parca am facut o cerere de mana la ghiseu.
a fost gata in 48 ore.
asta era acum 1 an.(in brasov)
acum se face in maxim 24 ore.


Multumesc frumos pentru raspuns, am sa merg in viitorul apropiat la politie sa-mi refaca talonul. Mi se pare un pic aiurea ca la un control de rutina eu sa fiu nevoit sa arat si talonul si copie de pe cartea de identitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.