Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SIAB 2007
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
adi.mitrea
Salut tuturor. Fiindcă nu am găsit un topic dedicat SIAB 2007, mi-am permis să-l deschid eu.

Pentru că în seara asta (miercuri, 3 octombrie) nu am avut somn, am dat o fugă până la Otopeni să văd în ce stadiu se află salonul mult aşteptat.

Nu mică mi-a fost uimirea când, acolo, nu m-a întrebat nimeni ce caut, ce vreau, din partea cărei companii sunt. De la primul portar - care mi-a spus că pot intra în parcare - până la ultimul - care m-a salutat la plecare - nu m-a întrebat nimeni de sănătate. M-am plimbat prin cele trei pavilioane, am văzut maşinile expuse şi dacă vroiam puteam să pun şi Astra mea la vre-un stand.

Forfotă maximă peste tot. Toată lumea muncea din zor şi pun pariu că şi la ora la care scriu eu rândurile astea, ei la fel de intens muncesc. Singurele standuri finalizate erau la VW, Seat, Skoda, Mercedes, BMW, Volvo, Honda, Renault şi Dacia, Daihatsu.... s-ar putea să-mi mai scape vreo două, dar în rest nimic. Culoarele nu erau terminate, gunoaie peste tot... O Alfa Romeo Brera roşie era dosită prin parcare, plină de praf, alături de o dacia papuc şi de alte maşini care nu costă nici măcar cât un cauciul al italiencei. Culmea mi s-a părut că a venit cineva cu cheile de la Brera cu mâinile îmbrăcate în mănuşi albe thumbsup.gif .

.....Aspect de şantier! Toate astea cu 10 ore înainte de deschidea SIAB în prezenţa premierului Tăriceanu...

Dacă vreţi să vedeţi primii maşinile, puteţi merge în noaptea asta, intrarea este liberă rolleyes.gif
DRAGOS
Foarte tare biggrin.gif Stilul pur romanesc. Erau chiar toate masinile expuse? Mai merita sa mai vii odata cand va fi oficial deschis sau ai vazut chiar tot ce era de vazut? smile.gif

Intreb si eu ca sa stiu anii viitori cum sa fac....biggrin.gif
adi.mitrea
Păi sincer... nu mi-a lăsat o imagine prea bună Ĺźi chiar le ziceam prietenilor cu care am fost că nu ar merita 15 ron biletul ăla... A, Ĺźi Ă®ncă ceva, costă 15 ron parcarea, deci 30 whistling.gif

Azi mă duc că nu am ce face, e ziua presei, deci muncesc. Sper să arate mai bine, dar parcă văd că amenajează muncitorii Ĺźi mâine pe acolo una alta.

Unele maĹźini erau acoperite, de fapt toate maĹźinile care avea standurile gata erau acoperite, mai puĹŁin la Volvo. Restul... unele erau pe afară, altele pe platforme...

Vă mai ĹŁin la curent cu ce se mai petrece. Dar Ă®n loc să stai pe forum Ĺźi să citeĹźti ce scriu eu, du-te Ĺźi vezi la faĹŁa locului thumbsup.gif Trebuie să mergi hotărât Ĺźi să nu priveĹźti Ă®n jos. Nimeni nu se ia de tine. thumbsup.gif
DRAGOS
Aici sunt 2 probleme:

1 stau in Ploiesti..deci am ceva de mers..vreo juma de ora;
2 n-am varsta de carnet si tata doarme tongue.gif

P.S.: vezi la topicu de intalniri ce si cum..poate vii si tu thumbsup.gif
madalina
Nu fiti atat de critici. Am avut de facut ceva standuri in diverse targuri si pot spune ca asa se intampla de obicei cu standurile: se finalizeaza in ziua deschiderii. De ce? Expozantii au in majoritate agentii de publictate ce le fac standurile, expozantii nu prea au idee ce vor decta in ultimul moment sau isis mai schimba ideile in ultimul moment ca nu e asa cum isi imaginau, isi dau seama ca au uitat cate ceva ce trebuie neaparat rezolvat, agentiile sunt si ele prost organizate, producatorii ba nu au materiale suficiente, ba sunt ocupati, ba oamenii n-au chef sa lucreze in plus, ba sunt incapabili, asa ca perfect normala starea in care este SIAB-ul.
Oana
ce faza tare...smile.gif) in stilul asta nu m-ar mira sa aranjeze si maine, in timpul deschiderii...
Tarabostes
Daca tot am stat juma de zi pe la SIAB sa postez si eu cateva impresii. Spatiul este mai mare dar e mai inghesuit, iar temperatura inside e foarte ridicata. Parcarea e subdimensionata deci e nevoie de multa rabdare, mai ales in weekend cand va fi f aglomerat.
Standurile sunt relativ simple dar modelele expuse sunt mai numeroase decat pana acum.
La capitolul noutati:
- Hyundai i30-clasa compacta, oficialii o dau ,,semipremium,, interiorul este bine finisat, nu se compara cu accent, motorizari si echipari multiple, cred ca o sa prinda la cumparatori
- noul Lancer, ceva mai stilizat ( imi place mai mult cel vechi) motorizari diesel si se anunta un 1.8 de cca 200 CP pentru cei pt care EVO e prea scump
- noua Impreza, arata ca un compact ordinary ( si aici imi placea mai mult cel vechi) insa pozitia si feelingul la volan sunt supermisto
- Astra Sedan, masina cunoscuta, noutatea sta in portbagaj
- Logan pick-up, Ceed break
- Nissan Tiida - fara prea mare personalitate si cam scumpa
- etc
Mi-au placut:
Civic 5 usi- un sentiment foarte placut la volan, chiar si cu bordul care aparent nu imi placea foarte tare
Mazda 3 MPS - interesanta, pozitie la volan foarte buna cu minusul MAJOR ca pedalierul e pus foarte nashpa, prea in dreapta si piciorul atinge permanent consola
BMW serie 1, in mod surprinzator e mai spatioasa decat pare
Leon Cupra - cele mai bune scaune pe care m-am asezat ( tot recaro sunt si pe Focus ST dar in Cupra se sta mai misto)
Alfa Brera- supermisto
adi.mitrea
Confirm şi eu spusele lui Tarabostes, doar că eu am stat până pe la 21.30 şi nu am regretat nicio secundă. Pavilioanele erau terminate - spre surprinderea mea -, iar la căile de acces se mai făcceau retuşuri.

Sunt prea obosit acum ca să mai stau să despic firul în patru, dar aş zice aşa:

1. SIAB 2007 merită văzut pentru maşinile expuse (Alfa Romeo Brera, BMW Serie 1 coupe, Hyundai i30, Mazda6, Subaru Impreza şi Impreza WRX, Renault Laguna 3, Fiat 500, Volkswagen Tiguan, Mitsubishi Lancer), inclusiv concepte (Volvo XC60, Ford Iosis X, Toyota Urban Cruiser, Fiat Ducato Trucker şi Fiat OLTRE), şi pentru fete (Subaru, AutoItalia, TOATE).
2. Accesul şi ieşirea din parcare (care e amenajată pe un covor de .... pietriş) sunt cam dificile. Prevăd probleme în weekend.
3. Las câteva poze să vorbească. thumbsup.gif
adi.mitrea
Dacia Logan Ambulanţă
adi.mitrea
Fiat 500
adi.mitrea
Toyota Aygo
adi.mitrea
Toyota Urban Cruiser
adi.mitrea
Mazda6
adi.mitrea
Premiera mondială - Logan Pickup
adi.mitrea
Cam astea ar fi, mai multe puteţi vedea şi voi începând de azi. Pare interesantă şi secţiunea cu piese şi accesorii.
20krpm
n-am mai vazut dacii de mult, si sint sincer impresionat de ambulanta si de camioneta. cel putin cu ambulantele pot cistiga bani buni, daca-s suficient de incapatoare. dacia continua traditia asta a ei de a face un singur model in toate variantele posibile...
Laurentiu_007
A fost cineva?
Cum e?
E adevarat ca Peugeot nu este prezent? Daca da stie cineva de ce?
Seri
Peugeot nu doreşte să participe deloc, motivând condiţii improprii de expunere, dar şi de acces, cauzate de lucrările de amenajare de pe DN1.
Laurentiu_007
Acum o sapt. am intrebat la dealerul din Tr-Severin daca vor aduce 308 si mi-au zis ca nu vor fi prezenti la SIAB pentru ca s-au certat cu Tiriac(?!). Din cate stiu marca asta nu are nimic de impartit cu Tiriac. Totusi, vorbim de un dealer din Tr-Severin. Asa ca ii iert. dry.gif
ncristi
Am incercat eu sa ajung si am renuntat...
De cat sa iei in piept nebunia din trafic mai bine ramai acasa.

Asta cu "conditii improprii" le cam dau dreptate...mai bine zis conditii improprii de acces....
ValiR
QUOTE(ncristi @ Oct 6 2007, 09:08 AM) *
Am incercat eu sa ajung si am renuntat...
De cat sa iei in piept nebunia din trafic mai bine ramai acasa.

Asta cu "conditii improprii" le cam dau dreptate...mai bine zis conditii improprii de acces....



Sa nu uitam ca in ceilalti ani cei de la Tiriac au fost pretentiosi si au lipsit, si-au organizat propiile prezentari.
Oricum, din experientele personale, nu-mi plac cei de la Tiriac Auto, multi dintre ei mi s-au parut reci si distanti la expozitii.
Si de multe ori masinile erau incuiate si cu greu reuseam sa le analizez mai in detaliu. Desigur, au fost si exceptii uneori.

Si site-ul siab 2007 mi se pare slab de tot.
Seri
Tiriac este actionar majoritar la Metro, deci SIAB este organizat pe teritoriul sau. De aceea i-a convenit sa participe anul acesta, iar din cate am inteles de la alti vizitatori marcile sale au avut un spatiu mult mai mare la dispozitie fata de alti importatori.
gabi4
cele mai frumoase fete is cele de la standul fiat whistling.gif blush.gif
22nst
smile.gif si acum 2 ani tot la fiat au fost cele mai fromoase fete smile.gif
Laurentiu_007
Seri, era normal sa aiba spatiu mai mare. Acum inteleg de ce tipu' din Tr-Severin mi-a spus ca Peugeot nu participa pentru ca s-a certat cu Tiriac. Eu vineri ajung la siab, iar dupa ce v-am citit parerile mi-a cam scazut dorinta de a ajunge unsure.gif
marius68582
Poze ceva?Nimeni nimic ?
Azi am trecut in goana calului p-acolo(adica am gonit de la Bv la B,pentru ca din Otopeni pana in Centru am facut cam tot atata, la fel si la iesirea din Bucuresti) dar nu am avut timp sa ma opresc.Sper ca intr-un din zilele saptamanii viitoare sa vizitez salonul si sa certific Valoarea fetelor de la standul Fiat. whistling.gif
mike.omega
Album foto SIAB 2007 thumbsup.gif
gabi4
voua ce v-a placut de acolo?
mie toata seria mercedes...incredibile masini, de la A la S rolleyes.gif . in R am vazut si vreo cateva posturi tv
M3 in care am reusit sa si intru...era o bestie rosie unsure.gif
noul lancer..destul de frumusel
i30-ul mi-a placut interiorul, peste cee'd in privinta asta
hmm, sa zic si de R8,lexus IS,LS etc , honda legend,...masini superbe
acum bani sa fie pirate.gif

o mare dezamagire e noua fabia. si urata si scumpa in draci...18 mii E varianta expusa 1.4 tdi 80CP cu ceva dotari pe ea teehee.gif
Tarabostes
mie Brera, este minunata
t99959
azi am fost si eu la siab.bine ca am fost de dim de la 10 ca la 12-30 cand am plecat se mergea bara la bara de la un aeroport pana la celalalt.Ce mi-a placut cel mai mult (ce daca e mai veche acum am avut ocazia sa ma urc in ea)Civic type R.frumoasa rau.in rest totu k,inclusiv fetele>>>
_Constantin_
Sincer ... PENIBIL. Sa isi dea foc cu tot SIAB-ul lor. Pai asa se organzizeaza un salon INTERNATIONAL? Cu WC in curte?
Masinile nota 7. Adica Mercedes S600 de juma de milion sta deschis si plin de oameni si ce sa-ti spun marele A4 sta undeva retras ca nu cumva sa ne lasam noi mizerabilii amprente pe coloasala-i vopsea nemteasca.
Fetele nota 200000. Zambeau, isi faceau treaba, dealerii foarte serviabili. Au invatat in sfarsit ce inseamna comertul auto. Si pentru ei nota 20000.
Organizatorilor le ofer un PRAZ, atat merita din partea mea.

Per total pentru un provincial care a venit in capitala sa isi clateasca privirea a fost ok. Masinile si fetele dar in rest era un miros persistent de rahat romanesc, cu zahar pudra.
Oana
QUOTE(t99959 @ Oct 7 2007, 04:44 PM) *
in rest totu k,inclusiv fetele>>>

mda...de exemplu
AZAZEL
si eu am fost azi la siab. aglomeratie mare. am parcat pe la aeroportul otopeni.

in rest ce sa zic: masini si fete frumoase.
m-a impresionat zona celor de la mercedes si mi-a placut lexus IS : avea o culoare alb metalizat (am scris bine alb metalizat) care ii statea demential. s-au expus multe masini albe care erau impresionante- albul este la moda.
m-a dezamagit audi. modele putine expuse , vechi , ascunse dupa pereti. la siab nu a fost RS 6 cu toate ca a fost la frankfurt.
audi A4 era rosu- o culoare care nu-l favoriza deloc si, nu era in echipare de varf. plus ca puteai privi si nu atinge.

bineinteles ca d-l tiriac si-a ales cele mai bune locuri de expus masinile.

maine revin cu poze.
G e o r g e
am fost , am vazut , am plecat plin de spume.

peste jumatate din vizitatori erau acolo exclusiv pentru fete ... niste libidinosi

apoi , coturile cu ventilatie zero, cald ca la balamuc, oxigen ioc.

impresia lasata ... dezgustat ... as fi vrut sa fie mult mai profi realizat
guerilla
george, pe tine te-a suparat ca impreza wrx nu era descuiata, asa-i? biggrin.gif

la siab am facut teste de scaune laugh.gif
locu 1: honda civic type r
locu 2: seat cupra (rs sau cum il cheama)
locu 3: subaru impreza (nu wrx)

si eu si marius ne-am suit in mercedes clasa c. marius a fost extras cu greu laugh.gif mica rau de tot in spate masina asta.
mike.omega
Da, aia de la Subaru stau cam prost la capitolu impresie artistica(vezi fete) si prezenta scenica(vezi masini) teehee.gif

@Guerilla: mi-a mai zis cineva i-a placut C4 Picasso, desi el tocmai ce si-a luat Civic blink.gif
Mariustom
QUOTE(guerilla @ Oct 8 2007, 01:14 PM) *
si eu si marius ne-am suit in mercedes clasa c. marius a fost extras cu greu laugh.gif mica rau de tot in spate masina asta.

Te rog să nu dezinformezi tongue.gif
Eu am încercat să mă sui, că nu reuşeai să închizi uşa de picioarele mele, care nu au intrat cu toată bunăvoinţa unui reprezentant din partea firmei ce se afla pe locul din faţă dreapta, ce şi-a tras scaunul, dar degeaba verymad.gif

Nu e antireclamă, e adevărul pur şi gol-goluţ ninja.gif
Andrei Suzuki
Sunt 2 topicuri cu Siab. N-ar fi mai bine sa le uniti?
Mariustom
Done thumbsup.gif rolleyes.gif
admin
QUOTE(gabi4 @ Oct 6 2007, 05:45 PM) *
cele mai frumoase fete is cele de la standul fiat whistling.gif blush.gif




Dadadada, o ora am stat acolo sa ma uit la masini rolleyes.gif , una dintre ele e tipa din poza 2 de la Oana. woot.gif
mike.omega
Tu mai bine recunoaste ca ti-a placut Linea aia.... teehee.gif
Legionaru'
Nu am fost, nu stiu cum e!
Dar in cort?
O gluma proasta!
gabi4
QUOTE(guerilla @ Oct 8 2007, 01:14 PM) *
george, pe tine te-a suparat ca impreza wrx nu era descuiata, asa-i? biggrin.gif

la siab am facut teste de scaune laugh.gif
locu 1: honda civic type r


confirm si eu. de departe. eram la standul vw intr-un golf gt si i-am la nenea de acolo ca cele mai bune scaune le-am gasit in type-r si m-a invitat sa incerc R32-ul laugh.gif

Pt fanii fiat rolleyes.gif




Pt cei care doresc o echipare standard bogata pentru masinile lor
AZAZEL
o poza si o tipa super
guerilla
QUOTE(mike.omega @ Oct 8 2007, 01:18 PM) *
mi-a mai zis cineva i-a placut C4 Picasso, desi el tocmai ce si-a luat Civic blink.gif

c4 picasso e chiar o masina misto. pacat ca e un mic cam scumpa (comparativ cu o compacta). eu tot am ramas stupefiat ca i-am spus dealerului care facea oferta, ca vreau benzina si nu diesel si el a tulit-o. laugh.gif laugh.gif asta e gluma mai nou? daca vrei benzina nu esti client serios sau cum? sau astia de la citronela au vanzatori specializati pe benzina si altii pe diesel?!?
vio
stai sa vezi ce or sa i vanda lumea mashinile diesel cand o sa scumpeasca UE cu aproape 30 % motorina =)) uuhhhhhhhh
mike.omega
@Guerilla: sincer nu stiu, ca io cand mi-am luat titiu m-am dus si i-am zis tipei de la showroom ce vreau, ce dotari si ce motor iar ea mi-a zis pretul si a facut comanda. Astia de la Citroen n-au decat un 1.8 pe benzina daca nu ma insel, deci.... mai bine un HDI de 2.0 thumbsup.gif

PS: fetele de la citroen erau naspa down.gif
_Constantin_
Revin si eu cu cateva pareri asa la rece. O frectie la picior de lemn, cele anterioare au fost MUULT mai bine organizate chiar daca a lipsit grupul Tiriac. Ideea ca Tiriac si-a ales locul e putin rea pentru ca Toyota si Lexus au avut aproape jumatate de pavilion deci cred ca a fost vorba de cat de mult au platit.
Cel mai penibil mi s-a parut standul Audi. Adica in tara in care tu ca marca premium a grupului VAG vinzi mai mult decat restul marcilor premium adunate si inmultite cu 10, inchizi intr-un tarc masina care o vor cumpara romanii in disperare? Asta nu tine de Audi Germania, ci de ai nostri.

Cineva spunea ca Subaru nu a avut fete .... Hmmm. mai jos e o poza cu fata care se "ocupa" de Tribeca. Am schimbat adrese de mail, nu m-am putut abtine. In rest .... Am auzit in multime : " Mooooooooooooa standu' VW, hai sa vedem Passatu'". Orice comentariu e de prisos.


Cred ca cei care organizaeaza Salonul Auto Buc nu au inteles care este rostul unui asemenea salon si anume RECLAMA. Adica eu platesc o suma de bani ca niste producatori de masini sa isi faca reclama. Bine, hai sa zicem ca e ok dar ca in interior sa fie cu mult peste 23C in cazul in care afara nu erau mai mult de 20 e inadmisibil. Aglomeratia a fost vina lor, ei au amplasat prost, Baneasa nu a fost atat de aglomerat acum 2 ani.



Cea mai placuta surpriza am avut-o insa in hala pentru tuning unde am gasit oameni prietenosi, relaxati.
vio
costache esti de coma teehee.gif teehee.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif
mike.omega
Inseamna ca fata asta era ocupata cu tine Constantine, cand am trecut eu pe acolo whistling.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.