Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Comenzi audio pe volan
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
Visatoru
Salut, ma gandesc foarte serios sa devin si eu posesor de swift, din tot ce am studiat pana in prezent se pare ca Swift ar fi cea mai indicata masina din clasa ei. Am o intrebare legata de comenzile audio de pe volan. Se pot schimba posturile presetate direct de pe volan? Stiu ca nu este un criteriu de a achizitiona o masina, insa imi place sa studiez toate detaliile inainte de a face o alegere...mai ales la banii astia. Va multumesc!
Tengeu
Confirm afirmativ smile.gif
Posturile setate se pot schimba in lista prin apasarea butoanelor de pe volan.
Apasarea lunga (pana se aude beep) declanseaza autosearch.
Visatoru
Ok, super, mersi. Sper sa nu depinda totusi de varianta de echipare, eu vreau sa iau 1.3 GLX. Eu am crezut ca la apasare scurta modifica frecventa (+sau - 5 Mhz) si ca la apasare lunga face autosearch. De asemenea citisem pe forumul francezilor care au facut o pasiune pentru Swift biggrin.gif . Cineva de acolo a trecut la puncte slabe faptul ca nu poate schimba posturile radio presetate direct de la volan...
Tengeu
Am verificat personal ieri seara. Poti seta din tuner daca sa mearga in lista sau in cautare. Daca e in cautare, la apasari scurte merge din +/-5MHz, la apasari lungi intra in autosearch si se opreste pe primul semnal receptionat. Are amble functionalitati. Nu cred ca pe alte variante e altfel.
Visatoru
Perfect, multumesc frumos.
Visatoru
Salut, iata ca intre timp am devenit si eu un mandru posesor de Swift 1.3 GLX. biggrin.gif Pana acum sunt foarte multumit de masina, desigur ma aflu inca in acea perioada de euforie de la inceput... Nu am reusit insa nici acum sa deslusesc tainele radio-cd-ului. Este vorba bineinteles de acelasi subiect, cum as putea schimba posturile radio presetate cu ajutorul comenzilor audio de pe volan. Din cate am citit in manualul masinii, acest lucru nu este posibil decat la varianta cu navigatie inclusa, unde intr-adevar o apasare scurta=trecerea la un alt post presetat. Insa la varianta fara navigatie, apasare scurta=+/-10 Mhz iar apasare lunga face search... Spuneai ceva de un reglaj care se face din tuner, ai putea sa detaliezi? Pe scurt, spune-mi si mie te rog "ca la prosti" cum pot face sa schimb posturile direct de pe volan. beer.gif
Tengeu
De trei ori Bravo! pentru masina! thumbsup.gif
Tunerul are 5 benzi (nu stiu cum sa le zic altfel): FM1/FM2/LW/MW1/MW2 care se schimba prin apasarea succesiva a butonului MODE de pe volan. Eu am facut asa: in banda FM1 mi-am memorat 6 posturi de radio (atat e maxim). In banda FM2 nu am nici un post de radio memorat. Selectez din MODE banda FM1 si din butoanele de pe volan schimb posturile presetate intre ele (e fix atata de simplu). In banda FM2, prin apasarea butoanelor de SEARCH de pe volan caut posturi in banda FM2. Nu asa merge si la tine?
Visatoru
Mersi frumos, ma felicit si eu pentru alegerea facuta! thumbsup.gif
Din pacate se pare ca la mine este un pic altfel. Am incercat cum ai zis sa apas intai butonul de mod si dupa aceea butonul de search de pe volan, insa este acelasi lucru. Tot ceea ce fac acele butoane de pe volan este search-ul (indiferent ca apas scurt sau tin un pic apasat). Am verificat cu mai multa atentie si nici macar nu au +/- 5 Mhz asa cum am crezut initial, ci doar search... Cred ca tu ai varianta cu mp3 si de aceea ma gandesc ca difera putin.
Din ce am inteles de la tine: am apasat butonul de mod pana am ajuns la FM1 (unde am memorate posturile) si apoi am apasat imediat butonul de search, insa tot ce a facut este... surpriza... search pinch.gif .
O sa mai incerc diverse combinatii sa vad daca il pacalesc.. Spune-mi te rog si cum e setat al tau, ai activat AF,REG sau TA/TP?
Iti multumesc oricum pentru ajutor!
Tengeu
QUOTE(Visatoru @ Oct 22 2007, 06:24 AM) *
O sa mai incerc diverse combinatii sa vad daca il pacalesc.. Spune-mi te rog si cum e setat al tau, ai activat AF,REG sau TA/TP?
Iti multumesc oricum pentru ajutor!

Am AF activat. Incerc sa gasesc un manual la unitatea audio, in afara de ce scrie in manual.
Visatoru
In cele din urma am intrat si eu in randul lumii, cu ajutorul lui Andrei Suzuki, caruia ii multumesc. Am luat de la el varianta stock a player-ului de pe SSS, PACR05 . Spre deosebire de cele de pe SS GS, are partea de sus gri. Se potriveste perfect atat din punct de vedere estetic cat si tehnic. Acum beneficiez si eu de mp3 si posibilitatea de a schimba posturile fm direct de pe volan.

In cazul in care sunt doritori pentru PACR01, poate nu mai aveti player-ul stock din diverse motive si vreti sa il recuperati, dati-mi un mesaj privat si ne intelegem.

Off topic:
Arata bine masinuta lui Andrei, felicitari!
sprite
QUOTE (Visatoru @ Apr 28 2008, 12:02 PM) *
... Se potriveste perfect atat din punct de vedere estetic cat si tehnic. Acum beneficiez si eu de mp3 si posibilitatea de a schimba posturile fm direct de pe volan...


N-ai avut probleme cu butoanele de pe volan? S-au inteles din prima, sau a trebuit facut ceva?
Visatoru
Nu a trebuit sa fac absolut nici o modificare. Si am toate optiunile pe care le are PACR05, inclusiv faptul ca nu mai piuie atunci cand modific volumul de la butoanele de pe volan. Mufele sunt identice, iar optiunile tin de softul player-ului.
sprite
QUOTE (Visatoru @ Jun 5 2008, 08:30 AM) *
Nu a trebuit sa fac absolut nici o modificare. Si am toate optiunile pe care le are PACR05, inclusiv faptul ca nu mai piuie atunci cand modific volumul de la butoanele de pe volan. Mufele sunt identice, iar optiunile tin de softul player-ului.

Da, nu la optiuni ma refeream. Foarte interesant ca sunt compatibile fara nici o interventie, macar un reset, ca la o tastatura cordless... In fine.
Intreb pentru ca, la una din cozile de prin Bucuresti, cineva a reusit sa-mi dea muzica mai tare... crestea volumul fara sa apas nimic... smile.gif Inseamna ca PACR-ul, 05 cel putin, e foarte compatibil si cu alte telecomenzi. Nu era nici un swift prin apropiere... smile.gif
Visatoru
Nu a fost necesar nici un fel de reset, doar plug&play. Nu stiu daca are receiver pentru telecomanda... Cred ca sunt pe fir comenzile de pe volan. Poate o fi luat-o razna pe moment. Iti arata pe display ca iti creste volumul?
sprite
Nu e cu fir. Da, "vedeam" cum creste...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.