Help - Search - Members - Calendar
Full Version: etapa a 8-a: marele premiu de la montreal
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
krysty
Lungime: 4,361 km

Nr. de tururi: 70 (305,270 km)

Cel mai rapid tur: J. P. Montoya – 1’15’’960 (2002)

Record pole-position: J. P. Montoya – 1’12’’836 (2002)

Podium 2003:
1-Michael Schumacher
2-Ralf Schumacher
3-J. P. Montoya

pista este una dinttre cela mai rapide din intregul sezon si solicita extraordinar de mult motoarele. Aici se ating cele mai mari turatii din Marele Circ si zgomotul nu poate decat sa ii bucure pe canadieni. Pana acum, prezenta lui Villeneuve facea atmosfera foarte vie, dar anul acesta se asteapta sa fie mai putina efervescenta in jurul evenimentului, dupa concedierea idolului local nascut talent si retras speranta. Marele Premiu al Caanadei a fost mutat lac Montreal in 1979. circuitul este un amestec de pista propriu-zisa cu bulevarde obisnuite, ceea ce il face foarte interesant. Centrul orasului se afla doar la o aruncatura de bat, asa ca daca stai in centru si vrei sa dormi dupa-miaza in acel week-end, ia-ti gandul.
Prima cursa disputata pe acest circuit a fost castigata de legendarul localnic Gilles Villeneuve. In 1982, in onoarea sa, pista a fost botezata cu numele sau.

link: www.grandprix.ca
cristianc
Ca sa fie mai interesant M.Schumacher e pe VI la start. Dar tot iese pe podium :cheers:
Parerea mea?Am mai spus-o: PE o plaja in TAhiti tot circul formulei I sa se distreze la greu. Economisesc timp si bani ca campion stim cine iese!
krysty
felicitari ferrari si schumacher(...daca monotonia poate primi felicitari :smt075 )
:director: rusine celorlalti. ar trebui aplicat regulamentul din fotbal: cine nu are cu ce, sa stea acasa!
cristianc
A fost cum v-am zis tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.