Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Versus de mare anvergura si importanta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
_Constantin_
In curand( cateva luni) Avensisul va zbura din ograda mea si cum sunt si eu om serios imi iau masina proprie si personala. Tata deja s-a hotarat la masina pentru el si raman si pentru mine 15-17.000 euro pentru o masina. Intrebarea este ce? Noua sau second trebuie sa aiba :

1. Service in Craiova
2. Motor pe benzina
3. Minim 140 CP, 200 kmh minim v max.
4. Preferabil ceva supraalimentat cu turbo
5. Noua sau second.
6. Se accepta si grupul VAG dar nu Passat dry.gif
7. Cutia manuala e un plus
8. Tractiune fata sau 4x4, exclus orice cu tractiune spate.
9. Sa poata calatori 4 persoane de 100kg confortabil.
10. Dotari obligatorii: clima, cruise control, senzor de ploaie, oglinda heliomata, piele volan + restul, ESP, ABS, cel putin 6 airbaguri. Adica pe scurt o alternativa la Avensis. Decat sa iau ceva mai slab mai bine raman cu ea.
11. Consumul de carburant e cel mai purtin important detaliu.
12. Masina second ( daca va fi second) va fi cumparata din afara tarii.

S-ar putea sa mai adaug. Prefer marcile japoneze si germane. Prefer ceva cu mai putini km chiar daca dotarile sunt mai mici dar nu mai putin decat ce e mai sus.
Pana acum am o singura candidata si anume Honda Accord 2.0 Executive sau cum se numeste varianta lor full. altceva nu vad, poate imi deschideti voi ochii.
wxr
Un raspuns matinal, la fel ca postul tau: Alfa 159. Are tot ce vrei tu mai sus, singurul impediment este pretul. Daca ai noroc (eu n-am cautat asa ca nu stiu) gasesti ceva la m2 cu putini km la banii aia. Daca esti genul de sofer care conduce la infinit, 159 este genul de masina pe care s-o conduci la infinit smile.gif (sau care sa te conduca tongue.gif)

Altceva.. poate un A4.

OT: nu stiu ce tot vedeti voi la Accord, pe mine ma lasa rece complet, si jur ca am incercat sa o "inteleg" smile.gif
mike.omega
@Constantin: vezi ce O2 isi cumpara Daniel, aceea 1.8TFSI de 160CP smile.gif Poate reusesti sa gasesti o varianta la 17000euro biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE
3. Minim 140 CP, 200 kmh minim v max.
...
9. Sa poata calatori 4 persoane de 100kg confortabil.


Cred ca tocmai ai exclus toate masinile noi care se incadreaza in buget. Cred ca singura masina care oarecum indeplineste cerintele ar fi skoda octavia tour 1.8T... dar nici in aia nu stiu cat de comfortabil pot calatori 4 persoane de 100 kg...
Pentru a merge 4 persoane de 100 kg in conditii de comfort ai nevoie de o masina de clasa medie MARE. Asta inseamna:
- Passat (il taiem repede de pe lista fiindca nu iti place)
- Avensis (ai deja)
- Mondeo (la banii astia nu gasesti decat generatia precedenta, care nu merita)
- Vectra (ar fi o optiune... nu una foarte buna, dar un GTS merita).
- Legacy (nu cred ca gasesti la banii astia un SH care sa merite)
Restul masinilor de clasa medie: Accord, A4, Alfa (156/159), 407, serie 3, volvo S60, etc nu sunt suficient de mari.

Acum tu stii... poate merita sacrificat putin din comfortul pasagerilor de 100 de kile... adica si in A4 si in Accord si in Alfa pot merge 4 persoane de 100 kg, probabil pasagerii spate vor atinge cu genunchii bancheta fata, dar asta e... stau si ei un pic mai craciti (scuzati expresia dar la ora asta matinala nu gasesc nici un sinonim).

Accordul executive e o optiune buna, nu exceleaza la finisari dar e OK, iar varianta executive fiind ultra-dotata ii da un aer mai "nobil". Piata SH pentru accorduri nu e foarte mare dar probabil poti gasi unul care sa se incadreze in buget
A4... Este o masina foarte buna, in ciuda varstei (modelul e din 2001 ca si accordul de altfel), intretinerea e scumpa la reprezentanta dar mecanici specializati pe audi/vw gasesti pe toate gardurile, deci nu e o tragedie, spatiul interior in schimb e mic. Cam la nivel cu accordul daca nu chiar mai mic. Din pacate daca vrei unul dotat (si e normal sa-l vrei asa) si cu km putini... mhm... nu stiu in ce masura se incadreaza in pret, poate mai scad preturile datorita aparitiei modelului nou, la ora actuala nu prea gasesti un a4 care sa respecte toate cerintele tale sub 17-18k euro.
Alfa 159... mhm... superba masina... si asta sare putin de pret, dar cu totii stim ca o alfa se devalorizeaza in ritmul in care cade un pian de la etajul 10 deci s-ar putea sa ai noroc... nu cred ca are rost sa vorbesc aici despre calitati si defecte... e pur si simplu superba atat interior cat si exterior.
Luka
Poate Laguna II, motor 2.0 benzina, 135 CP.
In echipare Dynamique ar fi 15.809 fara TVA, 18.813 cu TVA, pe www.renault.ro .
In fine, e o propunere, desi daca tu spui ca preferi japoneze si germane smile.gif
Alta ar fi clar Accordul.
vio
pai Costache esti cam limitat la mashina noua ... la peste 140 de cai ... cam scumpe mashinile. asa ca daca tii mortish peste 140 de cai SH ...

ce gen de mashina cauti tu e gen avensis vb de clasa ei ..

skoda iese din discutie pt ca e o clasa mai jos ca spatiu interior , vezi ampatament de 2,55 m parca mai putin si decat Corolla veche 2,60 m .

studiaza bine siteuri de SH daca tii neaparat la putere si marime
HalbaSus
QUOTE(vio70407 @ Oct 1 2007, 10:46 AM) *
pai Costache esti cam limitat la mashina noua ... la peste 140 de cai ... cam scumpe mashinile. asa ca daca tii mortish peste 140 de cai SH ...

ce gen de mashina cauti tu e gen avensis vb de clasa ei ..

skoda iese din discutie pt ca e o clasa mai jos ca spatiu interior , vezi ampatament de 2,55 m parca mai putin si decat Corolla veche 2,60 m .

studiaza bine siteuri de SH daca tii neaparat la putere si marime


Spatiul din octavia este comparabil cu cel din Accord, A4, Alfa... e ceva mai mic (parca celelalte sunt ceva mai late, dar oricum nu poti spune ca exista o diferenta de o clasa intre ele), dar compenseaza cu marimea portbagajului care e enorma (daca unul din cele 4 persoane de peste 100 kg va trebui sa calatoreasca in portbagaj... asta e masina ideala biggrin.gif)
vio
asa isi ia Avensis biggrin.gif , deshi am mers cu O1 si O2 si e mai mica in spate decat corolla ...stai cam chiunuit , plus ca accesul in mashina e cam greu pe ushile din spate . mi se pare cam inghesuita .

dif de ampatament Avensis - Octavia este de ~ 15 cm nu are de unde sa fie la fel de confortabila , si la av portbagaj de 520 Litrii

la banii astia Costache gaseti daca vrei GS 300 sau un IS second hand ... te ar aranja biggrin.gif
Hoinar
Seat Leon - 2.0 FSI (150 cp) - echipare Stylance: http://eng.autoscout24.com/home/index/deta...=15000&zip=

Avensis - 2.4 VVTI (163 cp):
http://eng.autoscout24.com/home/index/deta...=17500&zip=

Alfa 156 (cu facelift) - 2.0 (165 cp) - echipare Distinctive:
http://eng.autoscout24.com/home/index/deta...=17500&zip=

BMW 320i - (170 cp):
http://eng.autoscout24.com/home/index/deta...=17500&zip=

Ar fi ceva variante... smile.gif
Constantine, iti urez succes.
_Constantin_
Sa o luam pe rand.

- Cand am zis 4 persoane de 100 kg m-am referit la adulti. Nu vreau masina cu 4 usi in care locurile din spate sa fie de forma.
- Octavia ... NU, a fost optiune cand am luat Avensis si ce nu mi-a placut atunci, inca exista.
- 1.8T ala imi face cu ochiul extrem de tare mai ales ca are un potential enorm de "dopare".
- Accord am gasit, exact asa cum imi doresc dar pretul e aberant de mare, poate pana in primvara mai scade desi ....
- o alta varianta ar fi A3 sportback dar din nou ma indoiesc ca il voi gasi exact asa cum il vreau eu.
- Alfa 159 e in shortlist 50%. Inca nu sunt convins ca au depasit problemele legendare de fiabilitate.

... still open.
vio
cel mai bun test la o mashina cand te duci sa o vezi , e cam off topic dar zic ca e interesant... eu cand am luat Corolla mi am luat 2 colegi de munca gen , 190 - 195 si pe la 120kilos fiecare biggrin.gif si am vazut cu mmerge mashina cum trage si mai ales cat de confortaila si incapatoare este in spate ... acelashi test l am facut in aceiashi zi si la Renault ... unul din ei nu a intrat in mashina .. pe cuv meu ... radea tot showroom ul , mai putin ci de la Renault



la ford te ai gandit ? opel ? volvo ?
AlexTM
Volvo e scump daca excludem S40-ul care e mic.
A3 Sportback? Am auzit (vazut) bine?? Pai e mult mai mica decit Avensis, cum poti sa-l pui in aceeasi lista? Stiu ca e mai mare decit A3-ul normal, totusi...

Octavia nu-ti place, am inteles (n-ai spus insa de ce), dar vezi ca apare noul Superb pe la anu!
_Constantin_
Spatiul interior din A3 imi este suficient, nu imi doresc neaparat o masina ca Avensis. Avensis il voi da si voi lua 2 masini. Mie personal sportback-ul mi-se pare putin mai incapator decat A4 cel putin la nivelul genunchilor.

- Ford ... nu am ce ... focusul mi-se pare foarte urat in interior, Mondeo ... nu m-a atras niciodata
- Superbul cand va aparea va sari cu mult de suma mea maxima de 17.000 euro.


Pana la urma intrebarea este : o masina din clasa mica cu motor puternic NOUA sau un alt model la fel de puternic dar din clasa medie sau compacta SECOND. La banii astia as putea lua cu usurinta un Auris sau Golf dar nu ar avea esentialul si anume motorul.

Deocamdata avem:
  1. A3 Sportback
  2. Audi A4
  3. Honda Accord
  4. Alfa 159
  5. Skoda Octavia cu un mare semn de intrebare
air_wolf
QUOTE(_Constantin_ @ Oct 1 2007, 03:49 PM) *
Spatiul interior din A3 imi este suficient, nu imi doresc neaparat o masina ca Avensis. Avensis il voi da si voi lua 2 masini. Mie personal sportback-ul mi-se pare putin mai incapator decat A4 cel putin la nivelul genunchilor.

- Ford ... nu am ce ... focusul mi-se pare foarte urat in interior, Mondeo ... nu m-a atras niciodata
- Superbul cand va aparea va sari cu mult de suma mea maxima de 17.000 euro.
Pana la urma intrebarea este : o masina din clasa mica cu motor puternic NOUA sau un alt model la fel de puternic dar din clasa medie sau compacta SECOND. La banii astia as putea lua cu usurinta un Auris sau Golf dar nu ar avea esentialul si anume motorul.

Deocamdata avem:
  1. A3 Sportback
  2. Audi A4
  3. Honda Accord
  4. Alfa 159
  5. Skoda Octavia cu un mare semn de intrebare


eu am votat econd. pentru ca pierzi mai putin la revinzare decit la masina noua. si as merge pe A4 - tot din cauza pretului de revinzare. si are cea mai mare priza la public dintre toate cele prezentate. si raportul pret/calitate e ok la A4. cel mai bun ar fi la accord, dar se revinde mai greu.
florin55503
eu spun tot a4. o masina mai mult decat decenta atat din punct de vedere al performantelor cat si al confortului. e intr-adevar mai ingramadit in spate (chiar si in fata) dar compenseaza prin alte calitati. trebuie sa ai in vedere faptul ca masinile premium din clasa asta sunt putin mai ingramadite, fiind orientate mai mult spre sport.
AlexTM
Second hand e si recomandarea mea.
S O R I N
Constantine,Constantine...Ori avensis cu motor mai mare 1.8 sau 2.0 ori accord 2.0 ,second.

Restul sunt frectii...si tu stii prea bine ce vreau eu sa zic mai ales ca tu esti si pretentios la fiabilitate.

Mai vorbim si o sa vezi ca am drepatate.

P.S. De ce crezi ca accord si avensis au preturi mari sh ? Or fi proaste....neee,sub nici o forma..
AlexTM
Avensis second e la pret de A4. Incepem un versus germane/japoneze?
Sa-mi spuneti, ca ma duc sa-mi iau popcorn smile.gif
S O R I N
QUOTE(AlexTM @ Oct 1 2007, 05:50 PM) *
Avensis second e la pret de A4.


Dar totusi de ce ?
vio
QUOTE(AlexTM @ Oct 1 2007, 05:50 PM) *
Avensis second e la pret de A4. Incepem un versus germane/japoneze?
Sa-mi spuneti, ca ma duc sa-mi iau popcorn smile.gif


nu pana la urma sa transforma in europene vs japoneze si mai incolo in Marca vs Marca ca totul o sa se reduca la 2 mashini biggrin.gif

da dar este Toyota Avensis .... un motor super belea si daca omu vrea putere se monteaza after un Compresor sau turbo care mai duce cam 2500 de euro si castig intre 50 - 110 cai ...dar iar nu il vad pe costache facand asa ceva . oricum nu cred ca mai vrea costache avensis dupa cum lasa de intzeles
Hoinar
Auzi Constantine, vezi ca pe la 17K se invarte si noul Bravo cu motorul de 1.4 T-Jet de 150 CP (turbo, benzina).
Acuma nu-sh cum te impaci cu spatiul interior, ca venind de la Avensis e cam greu sa te intorci la o compacta.

Eu ti-as sugera tot un Avensis, doar ca unul de 2.0. Sau un Accord.
S O R I N
Din cate il stiu eu pe olteanu nostru, ( Constantin ) el nu vrea decat mai multa putere,atat si nimic mai mult.

Sunt convins ca daca avea de la inceput avensis de 1.8,aceste versus nu exista acum.

La cat de pretentios este si mai ales ca are avensis,nu l prea vad in alte masini ,decat made in japan.
HalbaSus
Despre A3 sportback (vorbesc cat de cat in cunostinta de cauza):
Spatiu: DA, spatiul pentru genunchi e mai mare decat in A4, daca duci ocazional si pe distante scurte mai mult de 2 pasageri (de data asta indiferent de kg) face fata cu brio, in schimb sa nu iti imaginezi ca e vre-un cruiser in care sa mergi 1000 de km cu mai mult de 2 persoane la bord. Motivul principal este inclinarea spatarului banchetei spate care te forteaza sa stai destul de "drept", pe 100-200 de km e super ok (mai putin la gropi si denivelari unde pasagerii din spate vor atinge tavanul), dar pe mai mult de 200 de km pasagerii spate vor avea dureri de spate consistente. Portbagajul in schimb e mare, si datorita faptului ca e hatchback e chiar mai util decat portbagajul de la A4.
Daca nu faci drumuri lungi cu mai mult de 2 persoane in masina atunci e OK, daca te gandesti sa faci mai mult de 200 km cu 3-4 oameni in masina... sa te astepti la oaresce reclamatii de la pasagerii din spate.
Interiorul pe de alta parte este intr-o cu totul alta clasa, cand am mers in drive-test cu A3-ul eram total impotriva masinii (scumpa, performante slabute (la motoarele de 1.6 - 1.9), aspect discutabil (privit din lateral seamana cu un break)) dar odata ce m-am asezat in scaun... am avut o senzatie de "wow" pe care cu greu ma stapaneam sa nu o manifest de fata cu dealerul, este pur si simplu superb, nu ma refer acum doar la calitatea materialelor (care e premium, dar premium pentru clasa compacta, adica vei mai gasi si plastice la nivel "mediu" (avensis/accord/passat/etc) ci la design, ergonomie si "feeling". Ma rog, asta e parerea mea oarecum subiectiva, dar sincer iti spun ca inainte sa ma asez in scaunul de la A3 eram impotriva acestei masini iar dupa ce m-am asezat... lucrurile s-au schimbat smile.gif
Tinuta de drum este exemplara, mai buna decat la A4, un sofer "normal" greu va descoperi limitele masinii.
Problema principala e pretul... e greu sa gasesti un 2.0 TDI/2.0 FSI la bugetul asta. Iar dotari gen senzor de ploaie si tempomat ies din discutie. Oricum A3-ul vine cu un pachet standard destul de generos pentru clasa premium (climatronic, jante aliaj, o groaza de airbaguri, etc) deci A3 "chel" probabil nu exista dar ma indoiesc ca vei gasi unul foarte dotat in limitele bugetului.
AlexTM
QUOTE(S O R I N @ Oct 1 2007, 06:06 PM) *
Dar totusi de ce ?
Pai pentru ca sint cam la fel, nu? Sau ceva imi scapa mie la intrebarea asta unsure.gif
Constantin mai zicea ca da Avensis-ul si ia 2 masini. Presupun ca nu din banii de pe Avensis, nu?
Vad ca nu s-a pus in discutie Legacy. Vreun motiv anume? N-are service in Craiova? Ca la putere si pret sta bine...
S O R I N
QUOTE(AlexTM @ Oct 1 2007, 06:50 PM) *
Pai pentru ca sint cam la fel, nu? Sau ceva imi scapa mie la intrebarea asta unsure.gif
Constantin mai zicea ca da Avensis-ul si ia 2 masini. Presupun ca nu din banii de pe Avensis, nu?
Vad ca nu s-a pus in discutie Legacy. Vreun motiv anume? N-are service in Craiova? Ca la putere si pret sta bine...



Cum sa fie la fel ?

Poate fac parte din aceeasi clasa.dar sa nu uitam ca audi este premium iar toyota brand,nu?

Normal nu ar fi ca audi sa fie mai scump,facand parte din clasa lux ?
vio
Land cruiser V6 biggrin.gif
Legionaru'
Vio, m-ai lovit unde ma doare!

Usor, usor familia Toyota incepe sa se destrame! sad.gif
DRAGOS
Legionaru'
Hai mai ca nu masinile sunt prietene si nu ele se intalnesc, ci voi. Asta e cel mai important. Masina o mai schimbi, insa o prietenie adevarata dureaza o viata smile.gif

Back on topic;

Constantin: ramasesem cu impresia ca iti place foarte tare Octavia 2, cel mai putin asa afirmasei pe alt topic (daca gresesc corecteaza-ma). Acum vad ca nu mai e asa.

Sincer, sa fiu in locul tau si eu as sta foarte mult pe ganduri. Insa parca as reduce short-list-ul la vreo 4 masini(toate SH):

Octavia 2 1,8 Tfsi, cu tot ce ai zis tu acolo si poate si altele (se incadreaza in pret una Sh)
Octavia 1,8T 4*4 full,inclusiv piele si navigatie-care ce-i drept nu stiu daca poate fi folosita in romania (gasesti in Germania, e un model special, presupun ca stii masina lui Doru)
Avensis 2,0 (aici esti in tema, nu mai zic ce si cum)
Accord 2,0 (la fel ca la avensis, stii tu cum sta treaba)

Oricum, dupa cum zicea Halba, e usor sa dai sfaturi pe banii altuia.

bafta! thumbsup.gif
22nst
se pare ca doar eu si inca cineva am votat masina noua... din pacate, ceea ce vrei tu nu prea merge nou... eu nu sunt adeptul sh-ului in general... dar zic sa mai stai, sa mai strangi bani si daca vei parasi familia toyota, nu te uiti un pic la noua mazda 6? (sorin a plecat, urmeaza constantin... asa cum a zis legionaru'... incet, incet...)
vio
eu sa si vreau si tot de abia scap de Toyote ... dar nu pot , pt ca intodeauna m-au fascinat mashinile japoneze si americane , au ceva ce le lipseste celor europene.... costache mai e subaru , mitsubishi , mazda , peugeot , mashinile tartariceanu , honda civic sedan daca accordul ti se pare scump ...
_Constantin_
Sa o luam pe rand.

In primul rand va multumesc ca scrieti aici si ca ma ajutati.

A doua chestie, cum bine spune SORIN ... la mine in ograda nu calca VW din motive obiective, singura masina din grupul VAG care imi face cu ochiul este A4, A3 a cazut din cauza pretului( e vreau eu sare binisor de 20.000 euro chiar si second). Din nou SORIN dovedeste ca prietenia noastra e veche ... daca aveam 1.8 nu mai schimbam nici un Avensis, ramaneam eu cu el, tata mergand spre prima lui dragoste Mercedes. Acum ... trebuie sa fiu tampit la cap sa dau Avensis 1.6 si sa iau 1.8. Accord am cautat ca nebunu si am gasit dar preturile nu imi plac de deloc. Scump rau. Inca ramane in lista chiar si cu pretul ala mare.

A treia chestie. Masina care o voi lua va suferi modificari. De toate, agreez ideea 1.8 T dar depinde pe ce masina. Octavia 1 e prea ... veche pentru gustul meu, Leon FR e in inima mea, nu v-am spus de el dar el e acolo. Pana acum in casa erau 2 masini. A surorii mele si a tatalui meu. Pentru mine masina MEA poate sa fie oricum, de abia acum am realizat acest aspect. Si cu 2 usi, si mica si oricum. Ce trebuie sa aiba neaparat este un motor cu potential MARE de tuning si o linie mai sportiva. A cazut si ideea de spatiu mare interior. Alfa 159 am exclus-o. Nush de ce ... nu prea ma incanta interiorul. Chestie de gust.

Fiabilitatea ... iarasi ... nu va fi un aspect. Masina va face maxim maxim 10.000 km pe an deci nu am nevoie de invingatoare prin topurile de fiabilitate si aici Audi nu sta rau deloc.
Masina noua ... din nou a cazut. Ramane second.

Lista arata cam asa :

1. Accord 2.0 sau in cazul cel mai fericit 2.4 Type S desi ma indoiesc ca voi gasi la banii astia.
2. Seat Leon Fr 1.8 T modelul anterior.
3. Audi A4 1.8 T de preferat fara quattro.
4. Toyota Celica 1.8TS
5. BMW 330 coupe ( model anterior E46 sau cum ii zice)


Legionare ... Toyota ne-a unit, dar noi suntem cei care am intretinut relatiile. Cel mai bune exemplu este SORIN care desi nu mai are Toyota ... e tot de-al nostru.

Si acum cu restul explicatiilor. Dau 15.000 pe masina si dupa aia o sa mai bag in jur de 6-7000 in tuning. Majoritatea in motor. La VAG mi-e foarte usor pentru ce deja stiu preturi, modele, etc. Acum ramane sa vad ce masina din VAG. Skoda este o masina care mi-a facut permanent cu ochiul dar exista totusi o mica problema ( a mea personala) cu interiorul si abundenta plasticului ala de aceiasi culoare. Nu e deranjant dar ... nu stiu ... pare o masina serioasa si nu asta imi doresc.

Am 24 ani si in urmatorii 5 ani nici macar un gand de casatorie. Deci de ce sa ma limitez la niste masini banale cand pot sa aleg niste modele mai exotice. Daca iau A4 neaparat va trebui sa schimb multe la el: kit caroserie, etc. PE cand la o Celica ... poate jantele le-as schimba .. in rest ... motor tata.

Imi mentin parerea ca Octavia 2 este o masina excelenta dar nu pentru mine si nu acum.

Subaru, mazda, etc nu imi ofera posibiliatea sa schimb ce as vrea eu. Plus ... un Legacy sare din banii astia.
mike.omega
Inteleg ca ai renuntat la ideea de a calatori 4 adulti in respectiva masina, deci trebuie masina pentru sufletelul tau?! smile.gif
Cauta un HotHatch, vezi Suzuki Swift Sport biggrin.gif
HalbaSus
Ashaaaaa... deci am scapat de ideea de spatiu pentru un batalion intreg... asa mai merge... deja optiunile s-au diversificat:
masina noua:
suzuki swift sport 1.6 125 cp, 0-100 8.9 s, v max 200 km/h... o buburuza mica si nervoasa care mai arata si foarte bine si vine destul de dotata, am fost sa vad una, arata bestial (vopsita in 2 culori gen mini, acoperisul alb, caroseria rosie cu dungi albe... mortal). Ce nu mi-a placut: desi scaunele sunt recaro pozitia de condus e una inalta, total nesportiva, daca nu ar fi avut respectiva pozitie de condus m-as fi gandit serios sa imi iau una.

masini SH:
Seat Leon FR 1.8T modelul anterior - idee minunanta, potential de tuning enorm, cel mai frumos seat din toate timpurile, un hot hatch fantastic. Daca gasesti unul in stare buna - go for it
BMW 330 coupe E46... mhmmmm... esti sigur ca intra in bani unul din asta ? Daca da, masina este absolut fenomenala, ma repet, E46 coupe este poate cel mai frumos BMW ever made, si datorita lui bangle probabil isi va mentine aceasta pozitie mult timp de acum incolo. Oricum daca iti place masina eu zic ca te poti multumi si cu un 325i (192 cp) sau chiar cu un 320i (150 cp).

Eu as merge pe aceste modele pentru in cazul lor modelul anterior e mai frumos decat cel actual (nu imi place nici noua serie 3 nici noul leon). Daca ar trebui sa aleg intre cele doua as alege BMW-ul pentru ca seatul e bazat pe platforma de golf 4, asta inseamna suspensie spate semi-independenta ceea ce penalizeaza serios tinuta de drum, iar la un hot hatch tinuta de drum e vitala.
Ce as adauga la lista ta:
VW Golf V GTI - da stiu ca e vw, si stiu ce simti fata de vw, dar nici mie nu mi-e simpatica aceasta marca totusi fata de GTI am alte sentimente, ai vazut ca a mai fost un toyotist care a dezertat in favoarea acestei masini smile.gif. Datorita noii platforme cu suspensii spate independente (si a altor modificari) sta mult mai bine pe drum decat seatul din generatie precedenta (baza pe G IV). Arata foarte bine (de data asta mai bine decat golf IV gti), are o groaza de cai si un potential imens de tuning. Preturile in schimb sunt la limita.

Accord... A4... ? Astea sunt compromisuri, ce sa faci cu 4 usi ? Or fi ele sedanuri cu valente mai sportive dar sa fim seriosi, nu se compara cu cele enumerate pana acum.

Si daca ar fi sa fac un top al preferintelor:
1. BMW E46 coupe (indiferent de motorizare - oricum nu exista sub 150 cp)
2. Golf V GTI (DSG ?)
3. Seat Leon FR (generatia precedenta)
4. Suzuki Swift Sport (doar daca as vrea neaparat masina noua)
Legionaru'
1. Suzuki Swift Sport
2. Seat Leon (generatia anterioara)
3. Toyota Celica
S O R I N
Off topic.

Apropo de familia toyota.Mai baieti ganditi va ca masina mea (toyota) mai are putin si face 3 ani,pe cand ale voastre au mult mai putin...

Eu am plecat de la toyota la Honda ,nu de la toyota la vw sau mai stiu eu ce ragalii de masini,cum au facut alti "destepti" ,care au si inceput sa arunce cu

noroi in toyota.

Toyota in acest moment nu a avut ce am vrut eu,adica un motor puternic si o infatisare mai sport dar in acelasi timp si masina mare,nu coupe..

Acum ,in acest moment ,chiar sunt convins 1000 % ca masina japoneza este peste tot ce exista pe piata de masini,mai ales ca o posed pe a 3 a japoneza...si

am vazut cum sunt..visavi de celelalte..

Poate peste inca 3 ani o sa revin la prima dragoste.

Oricum asa cum s a spus mai sus,nu masinile tin prieteniile,ci oamenii.Dar totusi daca nu erau masinile noi cu siguranta nu mai aveam ocazia sa ne cunoastem.

Scuze pt off topic.
mike.omega
@Sorin: pana la urma nu vad de ce trebuie sa-i numesti asa pe cei care au lasat Toyota pentru un VW, este alegerea lor, banii lor, si dupa mine chestia asta trebuie respectata wink.gif
HalbaSus
SORIN, vezi ca topicul cu germane vs japoneze e un pic mai incolo... iar pentru semi-atacurile la persoana... va trebui sa trebui sa astepti redeschidera combat zone-ului (chestie care probabil nu se va intampla in viitorul apropiat)... asa ca eu zic sa ne rezumam la topic.
vio
pai costache asa gasesti Corolla TS ( 192 cai la prima strigare, motor super ) la SH la banii astia, daca nu gasesti Cellica care este un pic mai scumpa si o duci usor peste 250 de cai ... poti lua Yaris TS la care gasesti ECU modificat la C- One cu multi cai in plus .... compresoare TRD si alte minunatzii ... daca vrei sa ti tunezi mashina dupa ia in calcul aspectul ca numai pe japoneze poti sa le tunezi hard si sa faci cam ce vrei cu ele si la motor si la tren de rulare , .... Tuning the japanessseeeee.
Legionaru'
QUOTE(vio70407 @ Oct 2 2007, 09:52 AM) *
pai costache asa gasesti Corolla TS ( 192 cai la prima strigare, motor super )


Vrei sa se incaiere cu Sorin? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
vio
nu se incaiera dar o sa se cam uite Sorin dupa el si o sa ii citeasca emblemele de la hayon wink.gif)
_Constantin_
Asaaaaa... pai sa excludem de pe acum Suzuki Swift care nu prea "sta" bine pe mine, mi-e cam stramta. Celica si Leon FR raman primele optiuni. Leon pentru mine e foarte usor ... dpdv ca deja cunosc foarte bine performantele, am mers si cu Fr de 350cp si chiar e senzationala masina. Halba are insa dreptate, e cam nasol cu puntea aia spate semi ... iar varianta 4x4 se gaseste mai greu. Oricum am renuntat la ideea de masina cu 4 usi. Daca nici acum nu imi pot permite ... la 50 ani va fi prea tarziu.

Vio te rog mult cand ai putin timp ia-ma pe mess sa vorbim de Celica. Ma intereseaza primul stage de turbo si sa vad daca il pot aduce si la ce bani. Banii pentru masina mea sunt mai multi dar din ei trebuie sa fac si modificarile.
Paul46623
QUOTE(_Constantin_ @ Oct 2 2007, 12:02 PM) *
Ma intereseaza primul stage de turbo si sa vad daca il pot aduce si la ce bani. Banii pentru masina mea sunt mai multi dar din ei trebuie sa fac si modificarile.

http://www.c2power.com/products/celica_gts_stage1_turbo_kit Din Ungaria.
Hoinar
QUOTE(Paul46623 @ Oct 2 2007, 01:30 PM) *


citat: "THIS IS FOR OFF-ROAD USE ONLY!!!"

La ce se refera? ca din cate stiu eu Celica e masina sport smile.gif

citat din Constantin: "Accord am cautat ca nebunu si am gasit dar preturile nu imi plac de deloc. Scump rau. Inca ramane in lista chiar si cu pretul ala mare."

Sunt pe autovit 2 oferte de accord 2.4 smile.gif. Si nu-s scumpe.
_Constantin_
QUOTE(Hoinar @ Oct 2 2007, 02:08 PM) *
citat: "THIS IS FOR OFF-ROAD USE ONLY!!!"

La ce se refera? ca din cate stiu eu Celica e masina sport smile.gif

citat din Constantin: "Accord am cautat ca nebunu si am gasit dar preturile nu imi plac de deloc. Scump rau. Inca ramane in lista chiar si cu pretul ala mare."

Sunt pe autovit 2 oferte de accord 2.4 smile.gif. Si nu-s scumpe.



LOL ala e pretul care il platesti acum in afara de cedarea de leasing. E intradevar una dar e inainte de face-lift si nu imi place.
Paul46623
QUOTE(Hoinar @ Oct 2 2007, 02:08 PM) *
citat: "THIS IS FOR OFF-ROAD USE ONLY!!!"

La ce se refera? ca din cate stiu eu Celica e masina sport smile.gif

In unele tari n-ai voie sa conduci, pe drumuri publice, un autovehicul cu unele modificari constructive (ai voie doar pe circuit). Ala e un fel de disclaimer, ca sa nu aiba probleme.
Hoinar
QUOTE(_Constantin_ @ Oct 2 2007, 02:24 PM) *
LOL ala e pretul care il platesti acum in afara de cedarea de leasing. E intradevar una dar e inainte de face-lift si nu imi place.


oki dokie smile.gif

QUOTE(Paul46623 @ Oct 2 2007, 02:52 PM) *
In unele tari n-ai voie sa conduci, pe drumuri publice, un autovehicul cu unele modificari constructive (ai voie doar pe circuit). Ala e un fel de disclaimer, ca sa nu aiba probleme.


Aha..am inteles, mersi.
Luka
Rnault Clio 3 Sport: 197 CP, tinuta de drum remarcabila din ce am citit despre el ?
http://www.renaultsport.co.uk/roadcars/clio197/
http://www.renault.ro/configurator/motorizare.php?modelid=1
In Romania 19.442 euro cu TVA, 16338 fara TVA. In dotare cu tot ce ai spus ca vrei.
vio
costache pai depinde de care Celica o sa ti iei ..... sunt 2 tipuri de 140 CP si de 192 CP ...
James Kilowatt
Io am dat doar cu votul.... Noua.
S O R I N
Ce vrea Costache ,nu prea se poate noua.

Poate doar clasa mica,atat.

Cu toate ca eu sunt contra sh,avand in vedere circumstantele am votat pt sh.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.