Help - Search - Members - Calendar
Full Version: achizitie ford focus-C Maxx
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
lucian59987
salut pe toti cei prezenti,ma intereseaza sa achizitionez un ford focus c maxx de 1.6 tdci,am gasit o carianta din 2006 cu 23 mii km,gama de echipare full fara piele,cu jante pe 16,neagra si geamurii verzuii din fabrica adusa de citeva zile din germania, ma intereseaza cum se comporta masina la drum,asezare,bucsaraia cum se comporta,motorasul e destul de ok,si la prima vedere masina m.a incintat,,acum stau pe ginduri caci sunt la alegere intre vw touran,zafira aseta ambele din 2004 si cu ceva km,am familie numeroasa si nu stiu ce sa aleg,ford.ul ma incinta caci e mai nou,cu putini km,culoare super si dotari pe masura banilor ,astea 2 de care am zis ca le am in lista mea de achizitie stiu cum se comporta stiu cum se aseaza,stiu mult mai mult despre ele,dar nu ma prea incinta,deoarece vw are deja 189mii km si zafira are 176mii km,si ambele sunt aduse recent,doar ca ford.ul imi place mai mult cum arata la interior si la plansa de bord.

astept pareri sugestii pro si contra
Hoinar
Salutare, o masina noua cu doar 23000 de km e sigur o afacere mai buna decat una cu o suta si ceva de mii de km in plus. Du-te cu ea la un mecanic bun, in care ai incredere, cinsteste-l, si fa-l sa-ti zica tot despre masina. Oricum la prima vedere pare o varianta mult mai buna decat celelalte.
lucian59987
salut,merci mult de sfat,am fost cu masinile la un mecanic la care imi fac eu toate problemele ce apar la masina,si la care isi repara 75% din taxiuri din oras.

nici el nu stie ce sa zica,totul sa rezuma la pretul de achizitie,este la fel

ford focus c-maxx la 14900+ taxa de 503 euro deoarece este euro 4

vw touran la 14300 + taxa de 1765 euro cu euro 3

zafira la 12500 +taxa de 1867 euro cu euro 3

am fost cu fiecare la el in service si toate sunt ok,singura problema este numarul de km care ma indruma spre fosd,si totusi exista un "DAR DE CE"
daca vw la km ce.i are are acelasi pret cu fordul care e mai buna,ce am mai auzit ca ford.ul ar cam avea probleme cu injectoarele si ca ar trebui motorina si revii dese,zafira ma incinta ca re distributia pe lant,dar nu.mi place plansa de bosd si interiorul este ceva clasic cu A/C simplu,fara jante si culoare neagra,interior simplist,vw are navigatie mare,dublu climatronic,geamuri verzui si asta din favrica,in rest in interior tapiteria este cam uzata ,nu tare dar se vede si eu fac foarte des drumul de moldova bucuresti si retur cam de 2 ori pe saptamina,,la vw ma incinta spatiul are si 7 locuri bine cele 2 nu sunt comode dar rabatate are loc bun ,si zafira este la fel cu 7 locuri ,inca nu stiu ce sa fac,mai astept ceva sugestii si pareri despre ford focus c-maxx

multumesc mult
CatalinKRK
Moldova-Bucuresti de 2 ori pe saptamana ma duce cu gandul la vreo 50.000 km pe an si in cazul asta o masina cu 189 mii km nu cred ca e recomandabila.
lucian59987
dar ceva sugestii sau pareri de aceasta gama de ford focus c-max nu are nimeni sa.mi dea ceva plusuri si minusuri,din auzite imi e oarecum cu motorina ,sa nu am probleme cu injectoarele,e bun macar ca fordul ce l.am vazut are putini km de abia i sa facut prima revizie si cred in principiu ca ramin la ford.

totusi mai astept ceva sugestii,pareri

multumesc
tony_2909
QUOTE(lucian59987 @ Sep 27 2007, 05:49 PM) *
dar ceva sugestii sau pareri de aceasta gama de ford focus c-max nu are nimeni sa.mi dea ceva plusuri si minusuri,din auzite imi e oarecum cu motorina ,sa nu am probleme cu injectoarele,e bun macar ca fordul ce l.am vazut are putini km de abia i sa facut prima revizie si cred in principiu ca ramin la ford.

totusi mai astept ceva sugestii,pareri

multumesc




si eu vreu sa-mi iau un c-max (nou), dar cu 1,8 diesel.
Problema care mi-au pus-o mai multi amici era ca si motorizarea de 1,8 diesel(115CP) ar fi subdimensionata pentru greutatea masinii (1491kg).
Daca ai cumparat-o deja spune-mi si mie cu este, te rog!
Trage bine motorul?
Se "chinuie" in sarcina?
bobo9800
nu am avut ford c max...am un transit si un mondeo...
de cand am masinile astea am schimbat doar placutele de frana si o toba finala la transit din cauza unei loviri pe dedesubt...in schimb doar filtre ceva mai des decat recomanda ei...50-60 ron/filtru..
iar daca tu iti conduci masina siu nu o dai la carutasi..nu ai de cde sa iti faci griji...intrtinere ieftina..si fiabila..nu cadeee
totul e maniera de condus...dar cum spuneai pt familie( ma gnadesc ca nu dai liniute cu aia mici in masina:) e super
toata stima pt ford...fiabil si intrtinerea ieftina!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.