Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum mare de combustibil
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Dumitrescu96689
am un opel astra H 1,7 cdti
in conditi normale la relanti este un consum de 0.3 l/h .
de ceva vreme a crescut consumul la 0,6l/h
filtrele sunt schimbate,ulei schimbat,debitmetru verificat.
altceva ce ar putea fi sau cauza de a crescut consumul.
florin55503
de curiozitate, cum reusesti sa masori asa bine consumul orar. daca are folosesti vreo functie a CB atunci s-ar putea ca acesta sa se insele. daca consumul in mers nu a crescut eu zic ca iti faci probleme efectiv degeaba
ciprian111324
se si tureaza aiurea???
Dumitrescu96689
consumul il vad pe displei doar are compiuter de bord.
in mers totul este ok.
Dumitrescu96689
a crescut si consumul la 100 km cu un litru si ceva
ciprian111324
fa si u un test .... si vezi la pompa de injectie.... am un prieten care a patit la fel... numai lui i se si tura aiurea... si a fost o erroare din calculatorul masinii...
florin55503
vezi ca a mai fost un topic cu o problema asemanatoare. rezolvarea a fost schimbarea motorinei. (la cat schimbi vitezele).

mai sunt 2 solutii: cea scrisa de colegul de mai sus si ce a unei deformari a discului de ambreiaj. vezi in aria audi
miltiade_oli
Consum.....sunt multe chestii care iti poate marii consumul, timp, drum,.......eu zic ca ar trebuii s fi mai explicit.Ziceai ceva ca se tureaza....posibil, dar ca sa aflii mai multe meri la un tester..50 Ron si pleci impacat..macar stii de unde se trage thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.