Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lista cu înjurături românești - WIKIPEDIA
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Distractii
adi.mitrea
Eu am râs de m-am stricat, check this out.

http://en.wiktionary.org/wiki/Transwiki:Romanian_profanity
Oana
o sa dispara in curand...a mai fost ceva de genul asta acum vreo cateva luni...si nu mi se pare ceva cu care sa te mandresti...
air_wolf
m-am kkt pe mine de ris... bestial!!!! biggrin.gif
MotorHead
cine se mandrea?

oricum, am invatat injuraturi noi (cu schiuri etc.) tongue.gif
Hoinar
asemenea biggrin.gif e prea fain! cum sa nu te mandresti cu limba romaneste?
air_wolf
sint si multe pe care nu le-au pus... "ceapa ma-tii" n-am vazut-o... "... neamu-n ... de la celula la robot" si altele ireproductibile fara ban pe viata biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE(oana87995)
o sa dispara in curand...a mai fost ceva de genul asta acum vreo cateva luni...si nu mi se pare ceva cu care sa te mandresti...


Sa ai o limba expresiva e o rusine ? Faptul ca putem injura in sute de feluri, adica putem sa ne exprima ura/dispretul/revolta in atat de multe modalitati e o rusine ? Este o dovada ca limba romana este o limba evoluata care permite o exprimare mult mai complexa decat alte limbi. In engleza spre exemplu in afara de conjugarea verbului f.ck si diverse variatii ale acestui cuvant nu prea poti face altceva.
Eu consider ca a avea o limba care permite atat de multe injuraturi este un motiv de mandrie nicidecum o rusine.
air_wolf
pe scurt: e o limba suculenta biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
T u d o r
QUOTE
Hi, balls, how are you doing



Baaaaaai....... e geniaaaaal!!!
Oana
QUOTE(HalbaSus)
Sa ai o limba expresiva e o rusine ? Faptul ca putem injura in sute de feluri, adica putem sa ne exprima ura/dispretul/revolta in atat de multe modalitati e o rusine ?

jocuri dinastea de cuvinte pot sa fac si eu o gramada, dar nu am sa intru in aceasta polemica... :argue:
am sa spun doar atat: dp meu dv, sa injuri intr-o mie de feluri nu e un motiv de mandrie, oricat de "suculenta", sau cum vrei tu sa-i zici, e limba romana...prefer sa fac orice altceva cu aceste cuvinte...
air_wolf
:coolspeak: iti dai seama ce plictis ar fi la volan fara injuraturi?
HalbaSus
Si eu sunt impotriva injuraturilor (in anumite spatii), de exemplu la birou am promovat instituirea "borcanului cu injuraturi" adica un borcan in care fiecare trebuie sa bage 1 RON pt fiecare injuratura (2 RONi pentru injuraturile complexe) iar cand se strange o anumita suma se cumpara pizza pt cei din birou. Dar asta nu inseamna ca injuraturile din limba romana nu sunt o dovada a inventivitatii si creativitatii poporului roman, o dovada de flexibilitate si maturitate a limbii romane.

Iar in sprijinul celor amintite mai sus:

http://www.youtube.com/watch?v=bNoOusfqwMM
Oana
QUOTE(air_wolf)
:coolspeak: iti dai seama ce plictis ar fi la volan fara injuraturi?

nu..cred ca aici e problema...probabil cand o sa am masina o sa inteleg biggrin.gif
si sa ne intelegem, nu am spus ca nu mi-a placut ce am citit biggrin.gif , ci doar ca eu nu m-as mandri cu asa ceva...nu asta ar fi primul lucru pe care i l-as arata unui strain...
mike.omega
Azi m-am folosit de lista asta la greu smile.gif
Nu mai povestesc ca iar imi fac nervi!
gabi4
noi prescurtari:

NPC = nu port chiloti !
LOL = la o laba !
PLM = plecat la magazin !
FMM = frate mersi mult !
STF = sa-ti traiasca familia !

:punk:
ozz86651
QUOTE
In engleza spre exemplu in afara de conjugarea verbului f.ck si diverse variatii ale acestui cuvant nu prea poti face altceva.


Grsesti tare aici. Engleza e o limba la fel de expresiva si complexa ca romana, doar ca nu la fel de complicata. De altfel literatura si cultura in limba engleza e clar superioara unei culturi mici ca cea roamna (si nu ma refer la ultimii 50 de ani cind s-a "internationalizat" engleza). Limbi la fel de suculente la injurat sint araba si greaca, iar japoneza aproape nu are injuraturi. Vezi cu cine ne comparam?
Faptul ca nu ai aceleasi injuraturi in engleza tine cu totul altceva decit de limba. Nu te opreste nimeni sa traduci cuvint cu cuvint oricare injuratura de acolo in engleza. Ca nu iese bine tine de cultura locala, n-ai sa vezi in Anglia oameni injurindu-se de la un colt de strada la altul sa-i auda tot cartierul. Diferenta majora vine de la cultura protestanta sau anglo-saxona, care e mult mai retinuta, formala si conservatoate... un Becali sau Vadim nu o sa existe nicidata nici in USA nici in UK, nu in forma in care e in Romania.
Apoi limba romana are multe injuraturi ori ilogice ori bazate pe tabuuri sexuale. In greaca daca numesti pe unul "labagiu" e mare jignire frate, in engleza doar ai arata cu degetul toata populatia barbateasca smile.gif (presupunind ca la femei se cheama altfel). In romana daca ii spui unuia ca ma-sa suge, e jignire mortala. In engleza insemna numai ca face sex oral, ceea ce e la fel de normal si banal ca dusul la wc sau bautul apei. Cu alte cuvinte actul sexual (oral, etc) e inca vazut o umilire si o chestie oribila pentru femei. Ca sa nu mai vorbim de banalul, clasicul "du-te-n p.m." care de cind am auzit-o prima oara ma chinui sa inteleg ce inseamna (indiferent ce pui in locul lui p.m.).
Alex-F1
laugh.gif laugh.gif laugh.gif Aaaaaaaaauuuuuuuu ca nu mai poooooooooot laugh.gif laugh.gif laugh.gif Moooooooooooorrrrrrr...... :stretcher: M-am imputit de ras.... laugh.gif .... am stropit toata tastatura/monitorul/biroul....ca acuma tre sa iau o carpa sa le sterg.... laugh.gif .... ohohohohohoho.... :notworthy: Mortal frateeeee.... :clapping: ....tre sa recunosc ca unele le-am citit in premiera....deh, omu cat traieste, invata, nu???? biggrin.gif :1: Pffffff.....ce-am mai ras.... :punk:
Bodi
@ozz
Just for the record: in greaca "labagiu" (malaka) in functie de intonatie poate fi si un apelativ "de familiaritate" echivalent cu "bai p@la" in romana, nu neaparat o jignire de moarte.
Si apropo de anglo-saxoni...n-au imaginatie.
Oricum omul care a intocmit lista s-a documentat ceva biggrin.gif
guerilla
QUOTE(ozz86651)
Engleza e o limba la fel de expresiva si complexa ca romana, doar ca nu la fel de complicata. De altfel literatura si cultura in limba engleza e clar superioara unei culturi mici ca cea roamna (si nu ma refer la ultimii 50 de ani cind s-a "internationalizat" engleza). Limbi la fel de suculente la injurat sint araba si greaca, iar japoneza aproape nu are injuraturi. Vezi cu cine ne comparam?


prefer sa compar cultura romana cu cea araba decat cu cea engleza. pe greci nu-i simpatizez, dar si ei imi par a fi mai "istorici" decat banalii englezi. nu stiu de ce exista curentul asta cretin de a duce poporul arab in partea de jos a comparatiilor (cred ca de la 9.11 se trage). poate doar mi s-a parut, dar impresia a fost clar una de denigrare a arabilor si grecilor versus englezi.
chiar sint curios daca exista vreun studiu care sunt popoarele cele mai pline de imaginatie, ca banui ca iti trebe ceva ca sa ai un asa evantai de expresii suculente cum zicea cineva biggrin.gif
ozz86651
Nu ma refer la civilizatia araba de acu 1000 de ani, superioara europei, ci la aia din ultimele 300 de an, idem la greci. N-am nimic cu nici unii ca indivizi (am prieteni din toate culturile), dar locuri unde inca se mai practica lapidarea sau esti ucis pentru o carte, numai etaloane ale civilizatiei nu le poti numi. Daca nu ma crezi imbraca-te in femeie si da o tura in arabia saudita, vezi cum e. Intra in orice muzeu la capitolul arta orientala si vei ce au produs de la descalecarea lui Mahomed. Da-mi 5 exemple de autori arabi contemporani importanti care creeaza in tarile lor. Vezi citi oameni au murit pentru o carte de altfel buna, Versetele Satanice a lui Rushdie.
Faptul ca nu s-au facut publice in Romania chestiile astea nu insemna ca ele nu sint larg cunoscute public de vreo 50 de ani.
La fel, daca studiezi putin ultimii 50 de ani de istorie (de fapt poti sa te duci citeva sute) ai grecilor iti vine rau. O tara care a avut toate conditiile si sprijinul sa devina civilizata si a ratat jalnic.
De altfel cred ca nu ai inteles ce am spus: nu e vorba de spectrul injuraturilor, ci e vorba de disponibilitatea de a se simti ofensati. Sint neamuri unde ofensezi mult mai usor ca in altele chiar si cu banalitati si lucruri normale.

Imaginatia aia a nostra din pacate se reflecta numai in injuraturi, in rest nu rupem gura lumii in nici un domeniu unde imaginatia e obligatorie (stiinta, tehnica, arta). Nu stam nici prost da hai sa nu ne scoatem mereu un pas in fata aiurea.
Baby Blues
Domle! Ati devenit prea seriosi. Eu am ras de m-am spart. mai laes ca mi-a fost blocat accesul pe acest forum din motive de "browser" ( cica). Oricum am ras cu lacrimi si eu si pisoiul . biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.