Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Honda Accord vs .... the rest of the mid class car
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Marius27564
Salutare forumisti

La inceput as vrea sa spun ca sunt nou pe forum , l-am descoperit de ceva vreme insa nu am postat nimik pana acum.
Mica mea dilema a inceput cand am hotarat sa-mi iau o masina.
Am vrut initial sa optez pentru o compacta si aproape ma hotarasem la noul Opel Astra modelul Sport de 170 CP.
Am vazut masina, m-a atras look-ul, nivelul de echipare, gadget-uri pe care le gasesti doar la masini de lux, si nu in ultimul rand motorizarea.
Ulterior am realizat ca nu prea se distinge in multime si am inceput sa caut altceva. Putin mai tarziu am citit cate ceva pe forum de noua Honda Accord, si curios am fost sa o vad. Marturisesc ca mi-a placut de la inceput.Si nu a fost doar designul ci si nivelul de echipare si de motorul de 2.4 l pe benzina, ce s-o mai lungesc. MI-A PLACUT!! Insa am fost putin derutat de faptul ca desi aparuta de mult timp, aici in Germania unde locuiesc de cativa ani nu prea o vezi pe strada. Oricum nu asta este dilema.

Intrebarea mea catre voi cunoscatorii, este ce sa fac? este Honda Accord o masina competitiva, cu majoritatea masinilor din clasa medie????? sau merita sa-i dau o sansa Astrei, care este mai ieftina cu 3-4k €????
DORU
Opel Astra are 2 versiuni sportive din ce stiu: 170 si 200 cp. Sunt cateva si in Bucuresti, insa sunt de acord cu tine ca Accord este mult peste Astra dpdv al look-ului...e mai masina si personal, as cumpara-o maine !
Nici in Bucuresti nu sunt deloc multe, dar taxa e de 30% pt. import, asa ca asta o fi cauza...Eu am un motor 1.8 T de 200cp si cred ca daca as schimba actuala masina, as alege intre Accord si Saab Aero. BAfta!
Happy_Maker
Dar nu sunt din aceeasi clasa!

Honda e o alegere buna, doar de-aia i se mai sune si BMW-ul japonez. Din pacate insa, pierzi foarte mult la revanzare....


Eu as merge pe noul Astra in primul rand datorita costurilor de intretinere mai reduse si a pretului de revanzare.
stefan_ieu
Happy, tu nu ai vazut ca Marius e in Germania? Acolo se pune altfel problema cu revanzarea.
Parerea mea (de NEexpert) : masinile japoneze au cel mai bun raport calitate/pret. Problema e doar valoarea taxelor, si nu stiu cum e in Germania.
Marius27564
Nu este posibil sa compar aceste doua masini , ele fiind din clase diferite insa nu asta a fost intentia mea. Pe mine m-au fost impresionat la astra designul si gadget-urile ca de exemplu IDS +,faruri adaptative, buton SPORT etc.
Honda Accord pe de alta parte este ceva diferit -- It can gives you "Fahr Spaß"
Plus Honda=Tuning right?
Cred ca m-as baga la un Accord insa totusi cred ca modelul de 2.4l care urca pana la 26 k € e destul de scump si e adevarat ca se devalorizeaza nejustificat in timp. Un exemplu : SH Accord 2.4 Exec 2004 19 k cu doar 50 000 km la bord si asta la un autohaus. Incep sa cred ca modelul de 2l sport este mai avantajos la 23 k. Iat aun un lucru curios : Elasticitate 0:100 ---


* peHonda Romania :sedan 2.0 engine 0-100 in 8,4s ;sedan 2.4 l engine 0-100 in 7,3s ( ambele transmisie manuala)
* peHonda Germania : sedan 2.0 engine 0-100 in 9.1 s ;sedan 2.4 l engine 0-100 in 7,9 ( ambele cu transmisie manual)

Dati-va si voi cunoscatorii cu parerea ca sunt a cam confused.
Si inca ceva accordul de 2l nu are program de stabilitate electronica VSA si asta nu-mi suna bine , totusi ma gandesc ca trebuie sa fie un motiv pentru care nu e disponibil decat la versiunea de 2.4 l . Voi ce stiti despre asta?
Bafta si numai bine!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.