Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ANUNT
Masini.ro Forum > Administrare > Admin www.masini.ro
admin
Maine, vineri 11-06-2004 intre orele 16-22 forumul si site-ul va fi oprit temporar pt un upgrade la server. :cheers:
Costel
Pai ce upgrade iati facut fratilor ca siteul si forumul se incarca mai greu ca pina Joi :?:
admin
..rabdare si tutun Costele..nu e chiar asa simplu..
V l a d
Sa traiesti admine, noi stim........ stim si apreciem :notworthy: :notworthy: :notworthy:
admin
Cine are timp sa-mi raspunda si mie la niste intrebari:

1. ..merge mai bine sau mai prost decat inainte?

2...aveti probleme la conectare..chestii de gen dns error?

3....mailul e ok?
V l a d
1. merge cam la fel, nu vad imbunatatiri sincer sa fiu.

2. nici o problema

3. mailul functioneaza ok
stefan_ieu
Dimineata am avut probleme (DNS). Acum totul e ok.
Rai
Inainte nu am avut probleme dar parca mergea mai greu.
Nici acum nu sunt probleme dar parca merge mai rapid si daca ramane asa sau si mai repede ai facut treaba buna si e bine ca mai faci cate ceva eu oricum te(va)apreciez si cum am si vazut la fata locului nimic in Ro nu e mai bun ca Masini.ro mare compliment pacat ca unii nu stiu ce e bun. tongue.gif
M i h a i
Asa e merge mai repede smile.gif :cheers:
stefan_ieu
Site-ul e hostat in State? Ca vad ca ceasul indica ora Romaniei - 7h. Daca ai host dedicat cred ca ar fi mai bine sa-l setezi pe ora Romaniei, iar daca nu, sa il pacalesti din scripturi. Ca doar siteul e pentru romani......
TheCube
Situl are ora in format GMT. Este treaba ta, ca utilizator, sa specifici in ce zona esti. O fi situl pentru romani, dar nu numai pentru Romania. Nu uita ca ma intra unii si din alte tari.

Pentru Romania, seteaza-ti ora la GMT+3(GMT+2 + ora de vara). Setarea o gasesti in profil.
M i h a i
M-am razgandit....cand am zis ca merge mai bine am omis ca am intrat la o ora matinala...dupa aceea merge la fel ca inainte sad.gif

La mail zice ca parola sau contul sunt incorecte
admin
..lucram la problema asta cu mailu...cat despre restu...serverul este de 2 ori mai tare decat inainte iar teava e de 10 ori mai mare..cred ca problemele de delay nu apar din cauza noastra.
stefan_ieu
QUOTE(TheCube)
Situl are ora in format GMT. Este treaba ta, ca utilizator, sa specifici in ce zona esti. O fi situl pentru romani, dar nu numai pentru Romania. Nu uita ca ma intra unii si din alte tari.

Pentru Romania, seteaza-ti ora la GMT+3(GMT+2 + ora de vara). Setarea o gasesti in profil.



Merci pentru pontul cu Profile (nu stiam de chestia asta), dar problema ridicata de mine (daca intereseaza pe cineva) ramane. Stiu ca sunt uilizatori si din afara, dar (parerea mea - "care este") e ca 90-95% sunt din Romania. In cazul asta, cel mai bine ar fi ca in profile sa fie pus by default cu ora Romaniei, nu GMT-4 cum de exemplu am avut eu.

Pentru Admin :
Referitor la partea cu viteza, eu nu vad nici o imbunatatire, desi am o legatura destul de buna la internet (DSL cu 256k). Ideea e in felul urmator (ca si de-aia te-am intrebat daca e hostat in State siteul) :
daca site-ul e in State, e poate normal sa nu vad diferenta de viteza. Daca si inainte aveati "cifre" acceptabile, acum nu vad imbunatatirea din cauza ca probabil ma limiteaza provider-ul pe legatura de satelit. Daca e in Romania, atunci e o problema....
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun..... smile.gif
admin
Problema cu ora:

Am pus gmt -4 pt ca era singura combinatie cu care puteam sa vad corect ora la care am postat.Adica daca postez un mesaj la ora 2pm mi-l arata ca pus la ora 2pm....daca bagam din admin gmt +2..cum era corect sa fie mi-ar fi aratat ca am postat mesaju la ora 8pm desi eu l-am postat la 2pm...sper ca ati inteles faza.

Poate depinde si de ora setata pe calculatorul userului...nu stiu, dar dupa probele pe care le-am facut asta a fost cea mai buna varianta.

Problema cu viteza:

Serverul se afla la KPN, largimea de banda este de 30x mai mare decat inainte iar serverul de 3x mai puternic.Singura explicatie pe care pot sa v-o dau pt viteza scazuta pe care o aveti este ca providerul vostru are legatura slaba si limitata cu KPN.Daca sunteti pe RDS sau pe alta legatura metropolitana cu viteza mare si va merge mai prost....atunci da..este o problema.Unii useri au iesit in pierdere la mutarea asta dar majoritatea au avut de castigat...si asta o spun cifrele, nu eu...daca va consoleaza cu ceva si mie imi merge mai prost decat inainte :shock:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.