Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Carte de ident. comletata gresit la RAR
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Pompiliu114511
Am achizitionat un ford mondeo din 2001 din germania, cumparat si adus de mine,toate actele fiind facute pe numele meu ,in prezent inmatriculat in ro.
Dupa o luna am observat ca RAR-ul mi-a trecut amvelopele pe 15",in conditiile in care eu am venit la rar cu 205/55 R 16 , rar-ul mi-a trecut 205/55 R 15 si pe toate actele[brif german,cartea de identitate eliberata in germania pt. nr. provizoriu si talonul aferent] era trecut 205/55 R 16.
Am fost la RAR mi-a zis ca "asa a dat calculatorul"?!? si mi-au trecut pe cartea de identitate alte amvelope admise cele pe care trbuia sa le treaca,205/55 R 16,fara sa schimbe cartea...Acum ei au pus un EGAL intre 205/55 R 15 si 205/55 R 16,ceeace mie mi se pare ATEHNIC si FALS in inscrisuri oficiale, in conditiile in care in cartea tehnica nu se pomeneste de jenti pe15 ,ci numai de 16 si eventual de 17 dar 2005/55 R 16 = 205/50 R 17 .Nu mai spun ca a trebuit sa fac alt talon...alti bani ,alta distrctie...
As dori sa stiu daca aceasta situatie poate ramane asa,sau daca nu cum sa procedez sa o corectez ,prin schimbarea cartii de identitate a masinii , dar unde,la care RAR... din care tara?ca astia sunt suverani pe tote prostiile pe care le scriu si nu poate nimeni din tara asta sa-i contrazica.... Va multumesc ca m-ati suportat si pt. eventualele lamuriri
danmatyas
nu ai de ce sa te stresezi. la mine in talon scrie 205/55/16 iar eu am cealalta alternativa 205/50/17 (Din fabrica) si nu e scris in talon. pe langa asta mi-e scris capacitate rezervor 70 litri pe cand are 58.5. Nu te stresa. da-le pace.
ionut83652
nu se uita nic dracu la anvelope poti pune ce vrea muschiu tau !numa sa nu sau calu sa fie prea mari ca atunci poate atrage aatentia vreo unui politist !
si eo am aceia si chestia cu un vw de fapt la mine in carte e dat 2 tipuiri iar in certificat numa unu !dar celelalt tip fiind mai ieftin pun de ala si nu ma intrebat nici dracu !
Daniel82791
Singura problema care iti poate aparea daca ai alte anvelope+jante pe masina decat in talon este in cazul unui accident. Daca se prind ca sunt diferite:

1. Poti fi facut vinovat partial de accident
2. Asigurarea ar putea sa iti refuze plata daunei.

In Germania te mai opreste politia sa te controleze si daca nu esti in regula poti lua amenda.

Nu cred ca e cazul sa schimbi cartea masinii, dar sa ai grija.
Cipp
ITP-ul ce-ar zice?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.