Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce masina sh sa imi cumpar?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
vera114365
Cine ma poate ajuta cu sfaturi pentru a-mi cumpara o masina sh din germania?
Mentionez ca as vrea sa ma incadrez in maxim 4500e(doar pretul masini).
guerilla
si cat esti dispusa sa platesti taxa de prima inmatriculare? pentru ca aceasta ar varia intre 0 si 12.000 euro.
cat spatiu vrei sa ai in masina, portbagaj
cat vrei sa-ti consume.
cati km faci pe an.
care e stilul tau de condus.
o multime de variabile.. daca nu vei mentiona mai multe, nimeni nu va sti sa aproximeze o masina in pretul acela.
vera114365
Foarte corect ce spui !
As fi dispusa sa platesc maxim 1000e.
Stilul de condus as spune destul de precaut,ca sa ma exprim mai bine "ardeleneste".
As vrea sa fie cu 4 usi,motor 1.2,1.4 maxim 1.6;
Mi s-a recomandat punto 1.2 16V.
La taxa aceasta ar trebui minim Euro 3 si motor mic,si anul de fabricatie de la 2001 in sus.Nu?
vera114365
Nu stiu daca depasesc 20000 de km pe an,cred nu prea pot sa aproximez,dar nu am in plan excursii extraordinare.
Nu am nici familie si as vrea o masina care sa nu ma incurce in oras.
vera114365
Imi poti recomanda ceva guerilla,sau mai bine sa renunt la masina?
florin55503
iti poti lua ceva de genul lupo,, smart etc.
air_wolf
ia-ti un bmw. vechi si bun. si mai ramin si bani.
HalbaSus
Pai la banii astia poti gasi:

Fiat punto
Opel Corsa/Agila
Renault clio
Ford Fiesta
VW Polo
Kia Rio
si masini putin mai mari:
Dacia logan
Daewo nubira

E greu de zis care ar fi cea mai buna alegere.
vera114365
QUOTE(air_wolf)
ia-ti un bmw. vechi si bun. si mai ramin si bani.

Ce model imi recomanzi?
Dar despre Fiat punto 1.2, ce poti sa imi spui?Ar merita?
guerilla
si eu tot pe gama polo as merge. sau mai poti sa vezi la 206 daca te incadrezi in pret.
vera114365
Am primit tot felul de pareri: nu lua punto ca nu e masina,nu lua opel ca e scump nu mai stiu ce,fordul e varza si nu e pentru tine(fiesta 1.2).
Cumpara iun Matiz(vreau sa spun ca il urasc,nu zic ca nu e masina dar nu stiu parca nu imi place mie).
M-am uitat pe toate forumurile posibile,pe anunturile existente de mi s-au inrosit ochii si tot nu stiu ce sa iau.
Puteti sa imi spune-ti parerile voastre despre Fiat,opel corsa ,ford fiesta, si ce mai credeti voi ca as putea lua in banii astia?
florin55503
punto e o masinaok zic eu. corsa pana in 2004 a avut probleme cu casera de directie. fiesta, cunosc 4 persoane care au asa ceva si 3 din ele au avot probleme cu masinile inca de noi. a patra e un model mai vechi si merge impecabil
vera114365
Ce ziceti de un Fiat Punto
103.000 km,
44 kW (60 PS), Euro 3, din 2002, 4/5 Doors ,lLimousine.
3800e
air_wolf
un 324 diesel, se misca foarte bine. sau un 323/325 daca vrei mai multa putere. ideal este un 325iX cu tractiune integrala.
avantajul e ca sint piese multe, destui mecanici. practic sint fara moarte.

referitor la fiat: am avut si eu un palio din 2003. excelenta masina. avind in vedere ca multe firme au folosit punto ca masina de flota si avind experienta cu fiatul, eu cred ca masina e ok. are avantajul ca este ieftina si ca intretinere si ca achizitie, fiatul fiind faimos pentru devalorizarea (stupida dealtfel) enorma.
vera114365
Sau Fiat Punto -4700e
80.000 km,
44 kW (60 PS), Euro 4, din 2002, 4 usi ,geamuri electrice, ABS ,city servo.
Poate avea euro 4?
vera114365
Mersi air_wolf , ma uit sa vad care este( nu le stiu).
air_wolf
sint cele mai vechi, pina in 1993.
da, fiatul poate avea euro 4.
vera114365
Am gasit si un ford fiesta si anuntul suna cam asa:
90.000 km,
55 kW (75 PS), Euro 4, din 2001, 4 usi , aer conditionat, ABS , geamuri electrice, inchidere centralizata.
Sunt forduri fiesta din 2001 cu Euro 4, stie cineva ?
vera114365
QUOTE(air_wolf)
sint cele mai vechi, pina in 1993.
da, fiatul poate avea euro 4.

Chiar din 2001 ?
M-ar bucura.
vera114365
As vrea sa plec prin 8 octombri in Germania, dupa masina,si intrebarea mea este urmatoare:
Daca imi cumpar un fiat spre exemplu 1.2, 16 V,sper sa gasesc euro 4 credeti ca am sanse sa il folosesc fara defecte foarte mari vreo 5 ani sau ezagerez.
Ma gandesc si la drumurile noastre dar si la faptul ca sunt femeie (nu am ceva cu modul de a conduce al unei femei dar eu nu am condus decat ocazional).
air_wolf
QUOTE(vera114365)
As vrea sa plec prin 8 octombri in Germania, dupa masina,si intrebarea mea este urmatoare:
Daca imi cumpar un fiat spre exemplu 1.2, 16 V,sper sa gasesc euro 4 credeti ca am sanse sa il folosesc fara defecte foarte mari vreo 5 ani sau ezagerez.
Ma gandesc si la drumurile noastre dar si la faptul ca sunt femeie (nu am ceva cu modul de a conduce al unei femei dar eu nu am condus decat ocazional).


trebuie sa iei in calcul ca la fiecare 60.000km sau 2 ani schimbi distributia, la 10.000 sau un an uleiurile, la 20.000 placutele de frina. hai sa-ti zic un secret mic: uzura masinii se vede cel mai bine la ferodourile de pe spate. daca ai zgomote acolo in tambur, masina are cel putin 150.000 sau a fost condusa in forta cu frine multe si tari.
pentru 5 ani sa te astepti undeva la 1500eur bagati in ea la drumurile noastre, asta in conditiile in care vei face 30-40.000km/an. sigur vei schimba cel putin un pivot, cap de bara, rulmenti. apoi vin discurile de frina, la 150.000 e recomandat sa le verfici si sa le schimbi daca nu corespund. ambreiajul, sigur vei schimba unul. si prima investitie este distributia, chiar daca exista dovezi ca a fost schimbata. in principiu doar masinile cu probleme schimba distributia mai repede decit este preconizat in manualul de service, asa ca atentie si la asta.
in rest multa bafta!
vera114365
Vreau sa te mai intreb cateva chestii:
Daca imi cumpar masina din germania,exista posibilitatea sa verific undeva daca sunt reali km de pe bord(scria pe cateva forumuri ca pot duce masina la test si vad km reali)?Unde pot face aceasta investigatie,este sigura?Cat ar costa?
O masina cu 80000km ,maxim ar fi buna?
vera114365
mersi frumos,ma documentez pana atunci.
air_wolf
nu stiu sa-ti raspund la toate intrebarile. dar o masina cu maxim 80.000 reali ar fi buna.
vera114365
Mersi pentru ce mi-ai spus.
Am fost totusi pana in targ sa vad ce masini ar fi,cum arata detalii pe care nu le stiam asa bine(in Sibiu la targul de masini).
Preturile sunt exagerate si cat am vb cu cine ma ajuta sa imi iau masina din Germania eu as iesi mult mai bine.
Majoritatea (punto,fiesta si corsa)aveam peste 120.000km si preturile de la 5200 in sus ,si astea neinmatriculate.
Apoi m-am gandit ca va fi alegerea mea.
Poate gasesc la privat,as evita pe cat posibil sa cumpar de la autohouse.
iasi105023
si pentru taxa cat vrei sa dai?
vera114365
Maxim 900e.
Peste nu imi permit ,dar nici nu as da.
Este o mare nesimtire taxa asta,dar asta e.
iasi105023
pai de banii astia daca vei gasi un opel corsa de prin 2004, e f. bine
daca o iei pe benzina si cu euro 4, platesti taxa pana in 400 euro
vera114365
Si mie mi-ar conveni sa gasesc cu euro 4, dar nu ma bazez numai pe asta.
Ma duc acolo si o sa vad, sper doar sa nu merg degeaba.
Referitor la corsa din 2004, aveau niste preturi in targ care m-au cam descurajat (si nu doar la opel corsa).Oare ce adaos pun cei care vand masinile aduse din germania?Ai idee?
vio
QUOTE(vera114365)
Si mie mi-ar conveni sa gasesc cu euro 4, dar nu ma bazez numai pe asta.
Ma duc acolo si o sa vad, sper doar sa nu merg degeaba.
Referitor la corsa din 2004, aveau niste preturi in targ care m-au cam descurajat (si nu doar la opel corsa).Oare ce adaos pun cei care vand masinile aduse din germania?Ai idee?



iti pot zice ca un coleg sia luat Corsa din 2003 Euro 4 , 35 000 la bord reali 4600 Euro + ce a mai cheltuit tot cam 5000 deci daca ai bafta gasesti smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.